- Oryginały albo poświadczone przez jednostkę organizacyjną przeprowadzającą postępowanie o nadanie tytułu profesora kopie dokumentów stwierdzających posiadanie stopni doktora i doktora habilitowanego albo decyzji o nabyciu uprawnień równoważnych z uprawnieniami doktora habilitowanego (w przypadku uzyskania stopni za granicą – odpisy orzeczeń nostryfikacyjnych) oraz kserokopię dowodu osobistego.
- Krótki autoreferat przedstawiający osiągnięcia naukowe, informację o osiągnięciach w zakresie opieki naukowej i kształcenia młodej kadry, w tym o ukończonych przewodach doktorskich, w których osoba ta pełniła funkcję promotora lub promotora pomocniczego, oraz o działalności popularyzującej naukę, w języku polskim i angielskim.
- Zestawienie bibliometryczne dorobku z podziałem na okres przed habilitacją i po habilitacji potwierdzone przez Bibliotekę Główną UM.
- Wykaz osiągnięć w pracy naukowej przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego, w języku polskim i angielskim.
Wzór wykazu
- Ankietę oceny osiągnięć naukowych po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, w języku polskim i angielskim.
Wzór ankiety
- Kwestionariusz osobowy z fotografią, zawierający informacje aktualne w chwili wysunięcia wniosku (w dwóch egzemplarzach).
Wzór kwestionariusza
- Kilka (do 10) prac kandydata uznanych przez niego za najważniejsze, w postaci publikacji naukowych, dokumentacji lub opisu opracowań technologicznych, konsultacyjnych bądź wynalazków, w formie elektronicznej lub kopii kserograficznych.
- Wniosek o nadanie tytułu profesora (skrócony oraz opisowy) przygotowany wg wzorów znajdujących się odpowiednio w załącznik nr 3 i załączniku nr 4.
Załączniki wymienione w punkcie 1, 6 należy złożyć w wersji papierowej natomiast załączniki wymienione w punktach 2, 3, 4, 5, 8 – w wersji elektronicznej oraz papierowej.
Czynności postępowania w sprawach o nadanie tytułu profesora kończą się uchwałami rady w przedmiocie:
- wszczęcia postępowania o nadanie tytułu profesora,
- wyznaczenia kandydatów na recenzentów (osoby posiadające tytuł profesora, zatrudnione w jednostce organizacyjnej innej niż ta, której pracownikiem jest kandydat i niebędących członkami rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie),
- poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora.
- W terminie jednego miesiąca rada jednostki przeprowadzającej postępowanie przekazuje Centralnej Komisji ww. uchwały wraz z dokumentami przygotowanymi przez kandydata do tytułu profesora.
- Centralna Komisja wyznacza (spośród 10 osób zaproponowanych przez radę lub spośród innych osób) 5 recenzentów, do których Dziekan zwraca się z prośbą o wykonanie recenzji (okres przygotowania recenzji nie może być dłuższy niż dwa miesiące).
- Recenzje umieszczane są na stronie internetowej Centralnej Komisji.
- Rada po zapoznaniu się ze wszystkimi recenzjami, podejmuje uchwałę w sprawie poparcia albo odmowy poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora. Uchwała ta jest następnie ogłaszana na stronie uczelni oraz Centralnej Komisji.
- Rada po podjęciu uchwały popierającej wniosek o nadanie tytułu profesora przesyła go wraz z aktami postępowania, w terminie jednego miesiąca od podjęcia uchwały, do Centralnej Komisji.
- Centralna Komisja podejmuje uchwałę o przedstawieniu albo o odmowie przedstawienia kandydata do tytułu profesora w terminie do sześciu miesięcy od dnia otrzymania uchwały.
- W przypadku podjęcia decyzji pozytywnej Centralna Komisja, w terminie jednego miesiąca od podjęcia uchwały o przedstawieniu kandydata do tytułu, składa do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o nadanie tytułu profesora.
- W przypadku podjęcia uchwały o odmowie przedstawienia kandydata do tytułu profesora, rada lub osoba ubiegająca się o nadanie tytułu może, w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia jej rozstrzygnięcia, wystąpić do Centralnej Komisji z wnioskiem o ponowne rozstrzygnięcie sprawy.
Szczegółowe informacje: