Uniwersytet Medyczny w Lublinie

PolFinGerS – efektywny model współpracy wiodących międzynarodowych grup badawczych w obszarze onkologii spersonalizowanej

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe

 

Okres realizacji: 2019-10-01 - 2021-09-30

Dofinansowanie: 1 492 930,50 PLN

Nr Decyzji NAWA: PPI/APM/2019/1/00089/DEC/01

Nr umowy: PPI/APM/2019/1/00089/U/00001

 

Beneficjent - Uniwersytet Medyczny w Lublinie - realizuje Projekt w Partnerstwie.

Partnerzy w projekcie:

  1. Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital of Chicago (Stany Zjednoczone)
  2. University of Turku (Finlandia)
  3. Heidelberg University (Niemcy)
  4. University of Helsinki (Finlandia)

 

 

Celem zawartego w proj. partnerstwa jest wypracowanie modelu współpracy naukowej najlepszych międzynarodowych zespołów badawczych na przykładzie onkologii spersonalizowanej.

Temat badawczy Partnerstwa przyczyni się do zniwelowania problemu społecznego
i medycznego dot. zachorowalności pacjentów na raka głowy i szyi. Wspólne badania pozwolą na ulepszenie metod leczenia raka płaskonabłonkowego głowy i szyi (HNSCC). Stosowane od 30 lat chemioterapia, radioterapia czy leczenie chirurgiczne nie przynoszą skutecznych efektów.

W ramach partnerstwa zostanie opracowana innowacyjna terapia oparta o spersonalizowaną ocenę chemiowrażliwości na leki (PCM). Każdy z Partnerów opracował już różne metody przydatne do wdrożenia PCM. Działaniem w proj. będą nowe strategie doświadczalne, które umożliwią wprowadzenie PCM jako narzędzia prognostycznego do zastosowania indywidualnego rodzaju chemioterapii dla konkretnego pacjenta.

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2022