Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

16.06.2015

65 lat Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W dniach 12-13 czerwca 2015 roku Uniwersytet Medyczny w Lublinie obchodził Jubileusz 65-lecia istnienia. Obchodom towarzyszyła uroczysta Gala wraz z Koncertem Akademickim, Festyn Uniwersytecki, zjazd Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół UM w Lublinie oraz piknik medyczny.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Andrzej Drop, Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

 

 

Uroczysta Gala i Festyn Uniwersytecki

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w piątek, 12 czerwca od Gali w Auli Collegium Maius, którą poprowadziły Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbara Jodłowska-Jędrych oraz Kanclerz UM Ewa Abramek. Podczas tego wydarzenia odbyła się premiera filmu o Uczelni będącego obrazem jej początków i chwili obecnej, opowiadającego o ludziach, którzy tę Uczelnię tworzyli i o miejscach, które zmieniając się, zbudowały dzień dzisiejszy akademickości. W trakcie uroczystości JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Drop wręczył medale Uniwersytetu Medycznego w Lublinie czworgu pracownikom. Uhonorowani zostali: prof. dr hab. Grażyna Chodorowska, prof. dr hab. Jadwiga Daniluk, prof. dr hab. Grażyna Ginalska, prof. dr hab. Jan Oleszczuk. Wydarzenie zwieńczył Koncert Akademicki, w którym wystąpił Akademicki Chór UM wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza.

 

Po południu w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Etiuda odbył się Festyn Uniwersytecki z wieloma artystycznymi występami. Nie zabrakło Zespołu Pieśni i Tańca UM, który tanecznym krokiem otworzył wydarzenie oraz koncertu zespołu „Po godzinach”, którego członkami są absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W dniu wydarzenia wystąpili w składzie: Janusz Jendrej (torakochirurg) – pianino, Krzysztof Piecyk (ortopeda) – gitara, Andrzej Maj (rehabilitant) – gitara basowa, Jarosław Melko (chirurg) – perkusja, Wojciech Remiszewski (pulmonolog) – wokal, gościnnie Krzysztof Gębka (farmaceuta) – gitara. Na „Scenie Talentów” w swoich muzycznych wokalnych i tanecznych pasjach zaprezentowali się zaś studenci i pracownicy Uczelni: Kamila Mielnikiewicz (wokal), Michał Jabłoński (akordeon), Oskar Fior i Błażej Podgajny (breakdance), Sara Stadnik (skrzypce), Anna Żydek (wokal), Grzegorz Hawryło (saksofon) oraz Aleksandra Szopa (taniec salsa). Głównym punktem programu był koncert dedykowany Uniwersytetowi pt. „65 lat muzyki na 65-lecie” przygotowany przez artystów z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej oraz Niedrzwicką Orkiestrę Koncertową.

 

Galeria zdjęć

 

Zjazd Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół UM oraz piknik medyczny

W sobotę, 13 czerwca w Auli Collegium Maius odbył się zaś Zjazd Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół UM w Lublinie, które w 2015 roku świętuje swoje 20-lecie. W programie wydarzenia znalazł się m.in. wykład dr Piotra Rapiejko pt. „Alergia i anafilaksja – najnowsze wytyczne” oraz koncert „Specjalista od wzruszeń”, w którym wystąpił Piotr Selim z zespołem i Chórem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

W godzinach od 10 do 16 przed budynkiem Rektoratu trwał piknik medyczny: Uniwersytet Medyczny mieszkańcom Lublina „Szlachetne zdrowie… każdy się dowie”.

 

Warsztaty, pokazy i wykłady, akcja profilaktyczna, punkty konsultacyjno-informacyjne, zajęcia z pierwszej pomocy, nauka sporządzania maści, obserwacja tego, co wokół za pomocą mikroskopu, USG, porady dietetyczne, laryngologiczne i farmaceutyczne, wirtualna historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, degustacja produktów związanych z historią ziołolecznictwa, a także medyczna fotobudka, eksperymenty pod gołym niebem i specjalnie dla dzieci Laboratorium Pluszowego Misia oraz akcja „Uratuj dziadka!” – były to tylko niektóre z piknikowych atrakcji.

 

 

Galeria zdjęć

 

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2020