Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

21.04.2020

Laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa SARS CoV-2

17 kwietnia br. Uniwersytet Medyczny w Lublinie uruchomił specjalistyczne laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa SARS-CoV-2. Znajduje się ono w strukturze Zakładu Wirusologii, a całością kieruje prof. dr hab. Małgorzata Polz-Dacewicz.   

 

Utworzona w 3 tygodnie placówka diagnostyczna Uniwersytetu Medycznego jest wyposażona w nowoczesny sprzęt do wykonywania badań metodą biologii molekularnej. W pierwszym etapie z badanej próbki klinicznej izolowany jest materiał genetyczny. To najbardziej niebezpieczny moment wymagający reżimu sanitarnego. W drugim etapie w izolacie wykrywany jest RNA tego konkretnego koronawirusa.

 

W laboratorium SARS pracują asystenci Zakładu Wirusologii oraz oddelegowani pracownicy z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej oraz Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego. Pomagają także studenci – dwie osoby z V roku analityki medycznej i jedna z V roku farmacji.

 

W chwili obecnej w laboratorium funkcjonuje jednozmianowy system pracy, który w zależności od potrzeb może zostać poszerzony do dwuzmianowego.

 

Laboratorium znacznie przyspieszy i usprawni diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów głównie hospitalizowanych w szpitalach klinicznych z możliwością włączenia innych potrzebujących jednostek.

 

To trzecia tego typu placówka w Lublinie oraz czwarta w województwie lubelskim.

Uczelnia

Kalendarz

Kwiecień 2021