Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

22.05.2020

W Lublinie będzie produkowany lek na COVID-19

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zapowiedziano produkcję leku na COVID-19.

 

Projekt badań nad nowym lekiem na COVID-19 otrzymał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. Kilka dni temu Agencja podpisała umowę z Katedrą i Kliniką Chorób Zakaźnych SPSK nr 1, która w projekcie ma status instytucji wiodącej.

 

Lek z osocza ozdrowieńców ma produkować lubelska firma Biomed. Pierwsza partia leku może być gotowa za 3 miesiące.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Andrzej Drop podkreślił wagę i znaczenie projektu badań nad nowym lekiem, który jest pierwszym takim projektem w Polsce. Wyraził też wdzięczność za skuteczność i zaangażowanie w pracę na rzecz tego przedsięwzięcia.

 

„Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je pacjentom w Lublinie” – powiedział obecny na konferencji prasowej senator Grzegorz Czelej.

 

Osocze od ozdrowieńców pobierać będą Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Lek przebadany zostanie przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, gdzie przeprowadzona zostanie specjalistyczna walidacja osocza. Następnie przeprowadzone zostaną badania kliniczne w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie – w Klinice Chorób Zakaźnych.

 

Kierownik wspomnianej Kliniki prof. Krzysztof Tomasiewicz wyjaśnił, że wytworzony preparat zostanie podany kilkuset pacjentom chorym na COVID-19, także w celu potwierdzenia skuteczności leku i bezpieczeństwa terapii. „Mamy nadzieję, że wyniki badań klinicznych doprowadzą do tego, że będziemy dysponować naprawdę cennym narzędziem w walce z COVID-19” – dodał.

 

Konferencja prasowa – lek na COVID

Uczelnia

Kalendarz

Styczeń 2021