Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

07.10.2020

W Lublinie powstanie filia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO)

Rektor UM oraz dyrektor ESASO podpisują porozumienie o współpracy. Podpisanie umowy o powołaniu szkoły ESASO w Lublinie przez prof. Wojciecha Załuskę, rektora UM oraz prof. Giuseppe...

W Lublinie powstanie filia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w Lugano. To efekt wieloletniej współpracy ze szwajcarskim ośrodkiem, na czele którego stoi prof. Giuseppe Guarnaccia – jeden z najwybitniejszych specjalistów okulistyki na świecie, Honorowy Obywatel Miasta Lublin.

 

Lubelskim oddziałem szkoły ESASO kierować będą prorektorzy Uniwersytetu Medycznego: prof. Robert Rejdak i prof. Kamil Torres.

 

W ośrodku będą szkolić się okuliści z całego świata, ale też rezydenci i studenci. „Pierwszy kurs planowany jest na marzec-kwiecień 2021 roku, pod warunkiem, że sytuacja epidemiologiczna będzie sprzyjająca” – powiedział prof. Robert Rejdak.

 

Za cel działania filii ESASO postawiono sobie również nawiązanie bliskiej współpracy z lekarzami z krajów sąsiadujących z Polską.

 

Powstający ośrodek jest bez wątpienia ważnym elementem oferty lubelskiej uczelni medycznej. Obecnie jesteśmy na etapie finalizowania prac związanych z niezbędnym zapleczem sprzętowym. Ogromny wkład w wyposażenie lubelskiej filii ośrodka wniósł prof. Giuseppe Guarnaccia, przekazując na ten cel sprzęt o wartości miliona euro.

 

W piątek, 2 października w murach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy naszą Uczelnią a ESASO. Swoje podpisy na dokumencie złożyli: JM Rektor UM prof. Wojciech Załuska oraz dyrektor globalnego ESASO prof. Giuseppe Guarnaccia.

 

 

Prof. Giuseppe Guarnaccia Honorowym Obywatelem Lublina

Prof. Giuseppe Guarnaccia od lat wspiera polską okulistykę, przyczyniając się do jej promocji na arenie międzynarodowej. Wraz z prof. Robertem Rejdakiem przed trzema laty założył w Lublinie satelitarne centrum badawczo-szkoleniowe ESASO dla Europy środkowowschodniej – jedyny taki ośrodek w Europie i drugi na świecie. Współpraca naukowców przyczyniła się także do powstania Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki. Dzięki zaangażowaniu prof. Giuseppe Guarnaccia połączono streamingiem blok operacyjny Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z centrami okulistycznymi na świecie.

 

Wszystkie te dokonania oraz wysiłek prof. Giuseppe Guarnaccia włożony w rozwój lubelskiej okulistyki, a zarazem promocji Lublina sprawiły, że uchwałą Rady Miasta Lublin otrzymał on tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. „Nadanie aktu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka medycznego w dziedzinie okulistyki, gdzie świadczone są innowacyjne usługi medyczne na światowym poziomie” – wskazano w uzasadnieniu.

 

Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się w poniedziałek, 5 października.

 

 

Fot. Biuro Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

oraz Miasto Lublin

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2021