Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

08.10.2020

Światowy Dzień Wzroku

Fot. Pixabay

 

Co roku, w drugi czwartek października, obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. To dobra okazja do przypomnienia kilku zasad, które warto wcielić w życie, aby chronić ten zmysł jak najlepiej, by mógł nam służyć jak najdłużej.

 

Podstawą jest higiena wzroku i „reguła 3:1”, zalecająca 30 min pracy wzrokowej i 10 min odpoczynku. „Pozwólmy odpocząć naszym oczom, oderwijmy wzrok od ekranów smartfonów czy komputerów, spójrzmy w dal np. na zieleń za oknem” – podpowiada prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej. „W ten sposób unikniemy skurczu akomodacji. (…) Pamiętajmy, że skupiając wzrok na przedmiotach w bliskiej odległości aparat akomodacji jest w ciągłym napięciu” – dodaje.

 

Trudno dziś uniknąć nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, które na dobre weszły do naszego życia i nie pozostają bez znaczenia dla naszego zdrowia.

 

„Z urządzeń smart korzystajmy w sposób smart” – zachęca prof. Rejdak.

 

Czyli jak? Poniżej klika wskazówek:

  • ograniczmy czas spędzany przed ekranem urządzeń,
  • unikajmy sytuacji sięgania do telefonu co kilka minut, sprawdzania komunikatorów czy mediów społecznościowych,
  • wyznaczmy sobie stały czas lub porę w ciągu dnia na korzystanie z urządzeń i wykorzystujmy je świadomie,
  • unikajmy zbyt szybkiego przewijania treści dostępnych na ekranie
  • nie używajmy urządzeń w nocy – emitowane przez nie światło niebieskie powoduje problemy ze snem
  • nie korzystajmy z kilku urządzeń jednocześnie, ograniczmy się do jednego – wzrok męczy się wieloma ekranami, w różnych odległościach i ustawieniach ostrości,
  • żyjmy w świecie realnym, wyjdźmy na spacer, posłuchajmy muzyki, poczytajmy książkę, porozmawiajmy z przyjaciółmi, uprawiajmy sport – to nasz prawdziwy świat.

 

Prof. Robert Rejdak dodaje jeszcze jedną istotną radę: unikajmy nadmiernego używania soczewek kontaktowych. Przypomina przy tym ogólną zasadę mówiącą o tym, że soczewki kontaktowe są jak obuwie. Po przyjściu do domu soczewki zmieniamy na okulary tak, jak obuwie na pantofle.

 

„Soczewek kontaktowych nie wolno nosić długotrwale. Nie wolno się w nich kąpać ani spać. Nie zaleca się także wielogodzinnych lotów samolotem w soczewkach” – podkreśla specjalista. „Powodują one nasilone kolonizowanie powierzchni oka różnymi mikroorganizmami: grzybami, bakteriami, pierwotniakami. To częsty problem zgłaszających się na oddziały okulistyki” – wyjaśnia. Fakt noszenia soczewek jest też czynnikiem ryzyka zakażenia koronawirusem.

 

„Chrońmy swoje oczy także wtedy, gdy wykonujemy choćby najprostsze czynności domowe. Okulary ochronne to podstawa. Stosując je, unikniemy zranień oczu oraz sytuacji, w których ciało obce znajdzie się w oku” – sygnalizuje prof. Rejdak.

 

Na koniec ważna rada: ograniczmy dotykanie oczu. Pamiętajmy, że zbliżając niezdezynfekowane dłonie do oczu, narażamy się na zakażenie koronawirusem.  

 

 

 

Biuro Promocji

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2021