Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Zespół badań translacyjnych i terapii eksperymentalnych w ginekologii onkologicznej

Skład Zespołu

Główny badacz

Dr hab. n med. Marcin Bobiński (kierownik zespołu)

 

Członkowie zespołu

Prof. dr hab. Wiesława Bednarek

Dr n. farm. Marta Ostrowska-Leśko

Mgr Alicja Rajtak

Mgr Ilona Skrabalak

Lek. Ernest Starek

Opis prowadzonych badań

Zespół prowadzi badania interdyscyplinarne z zakresu ginekologii onkologicznej i ginekologii. Zainteresowania naukowe członków zespołu koncentrują się na:
 

  1. poszukiwaniach nowych substancji przeciwnowotworowych o potencjalnej skuteczności w ginekologii onkologicznej
  2. badaniu wpływu czynników immunologicznych i genetycznych na chemiowrażliwość (odpowiedź na leczenie przeciwnowotworowe) nowotworów ginekologicznych
  3. ocenie wpływu czynników środowiskowych oraz infekcyjnych na funkcje żeńskiego układu płciowego
     

Zespół prowadzi liczne projekty finansowane przez instytucje zewnętrzne: Komisję Europejską (za pośrednictwem NCBR), NCN, ściśle związane z prowadzonymi badaniami. Dodatkowo w ramach realizowanych przedsięwzięć badawczych współpracujemy z wiodącymi ośrodkami naukowymi m.in. Uniwersytet w Maastricht (Holandia), Uniwersytet Radbouda w Nijmegen (Holandia), CONSORCIO CENTRO DE INVESTIGACIÓN BIOMÉDICA EN RED M.P (Hiszpania), University of Bergen (Norwegia), Competence Centre on Health Technologies (Estonia).

Członkowie zespołu posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych, co w połączeniu z kompetencjami z zakresu badań podstawowych pozwala nam na tworzenie projektów na styku medycyny klinicznej i eksperymentalnej.

W roku 2023, zaprojektowaliśmy od podstaw badanie kliniczne „Wieloośrodkowe, czteroramienne, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, oceniające równoważność dawek bewacyzumabu w terapii w I linii leczenia raka jajnika”.

W planach na najbliższy czas mamy kontynuacje badań nad nowymi substancjami przeciwnowotworowymi w tym badania translacyjne pozwalające na wykorzystanie synergii nowych terapii w połączeniu ze stosowanymi dotychczas.

Słowa kluczowe

Ginekologia onkologiczna, badania translacyjne, chemiowrażliwość, immunologia nowotworów, heterogenność nowotworów, badania kliniczne

Dorobek głównego badacza

Dr hab. n. med. Marcin Bobiński w swoim dorobku posiada łącznie 63 publikacje i streszczenia zjazdowe.

 

Od początku swojej drogi zawodowej związany z UM w Lublinie. Obecnie na stanowisku adiunkta w I Katedrze i Klinice Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii.

 

Jest przewodniczącym Klubu Młodych Ginekologów Onkologów (KMGO) Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, oraz członkiem zarządu Towarzystwa. Ponadto jest członkiem komitetu naukowego Central and Eastern European Gynecologic Oncology Group (CEEGOG) - grupy dedykowanej prowadzeniu badań klinicznych z zakresu ginekologii onkologicznej.

 

W roku 2022, reprezentował Polską Grupy Ginekologii Onkologicznej (PGOG), w warsztatach z zakresu projektowania badań klinicznych (ENGOT-ENYGO GCA Workshop) w Maladze w Hiszpanii. Odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Maastricht, Holandia, (2019) w zakresie zastosowania trójwymiarowych modeli nowotworów ginekologicznych w badaniach naukowych.

 

W 2009 roku otrzymał Nagrodę Zarządu Głównego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, za „wysiłek włożony w rozwój Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego na świecie”. 

 

W roku 2022 wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej został wyróżniony “Global Humanitarian Award for efforts in coordinating transportation and care for gynecologic cancer patients in need during the war in Ukraine”, przyznanym przez International Gynecologic Cancer Society.

 

Ponadto, w roku 2022 Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej przyznało mu tytuł: „Kreatora Roku w Ginekologii Onkologicznej”


Wskaźniki bibliograficzne: Impact factor: 153,112; h-index: 11 (wg. Scopus)

Publikacje

Projekty badawcze

Projekty trwające

 

Międzynarodowe:
 

  • "Personalizacja postępowania klinicznego u chorych na raka endometrium z użyciem płynnej biopsji, genomiki i sztucznej inteligencji" finansowany przez Komisję Europejską za pośrednictwem NCBR, PerMed/IV/35/ECLAI/2022

Krajowe:
 

  • „COVID-19 a płodność kobiet - ocena wpływu infekcji wirusem SARS-CoV-2 na rezerwę jajnikową” 2022/06/X/NZ6/00749, NCN Miniatura, (2022-2023)
  • „Wpływ heterogenności oraz mikrośrodowiska raka jajnika na ocenę chemiowrażliwości opartą na organoidach”, 2020/37/B/NZ5/01984, NCN OPUS-19, (2021-2024), kierownik projektu: Jan Kotarski (wykonawcy: Marcin Bobiński, Marta Ostrowska-Leśko, Ilona Skrabalak)- badania prowadzone wspólnie z Zespołem badań nad immunologią i immunoterapią (kierownik: dr Karolina Okła)
  • Assessment of the effect of verbascoside on the effectiveness of classic cytostatics against human ovarian cancer cells. NCN, MINIATURA 6,
  • Platforma mentoringowa WHIH - program mentoringowy o charakterze doradczo-rozwojowym

Projekty zakończone:
 

  • „The assessment of VEGFR 3 inhibitors activity in uterine sarcoma cell lines (ENITEC project collaboration)” (współpraca: MD Anderson Cancer Centre w Madrycie oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie), (2015-2016)
  • „The assessment of effect of fucoidan on endometrial cancer cell lines.” (współpraca: Uniwersytet w Maastricht, Uniwersytet Radbouda w Nijmegen oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie, (2017-2020)

„Ocena aktywności przeciwnowotworowej inhibitorów mTOR w mięsakach macicy”, MNmb129, Uniwersytet Medyczny w Lublinie (2017-2020)

Aktualnie prowadzone doktoraty

  • “The impact of microenvironment on organoid-based chemosensitivity assessment of ovarian cancer”
  • „The role of intratumor heterogeneity in chemosensitivity of gynecologic cancers”
  • „The impact of SARS-CoV-2 infection of function of female genital organs”

Dyscyplina

Nauki medyczne (MB, ES), nauki farmaceutyczne (MO-L), nauki o zdrowiu (IS)

Zdefiniowany kierunek badawczy zgodnie ze Strategią Rozwoju Nauki na UM 2023-2027

2. Profilowanie molekularne i immunologiczne oraz nowe strategie terapeutyczne w planowaniu leczenia przeciwnowotworowego.

Priorytet:

VII.1 Personalizacja diagnostyczno-terapeutyczna w chorobach ginekologiczno-onkologicznych

VII.4 Personalizacja diagnostyczno-terapeutyczna w chorobach onkologicznych, a w szczególności wykorzystanie zaawansowanych technik cytometrii przepływowej i biologii molekularnej w badaniu etiopatogenezy nowotworów narządu rodnego kobiet, profilowania molekularnego i immunologicznego, a także opracowania nowych strategii terapeutycznych w planowaniu leczenia przeciwnowotworowego raka jajnika

Nauka

Kalendarz

Marzec 2025