13 września 2023 roku odbyła się konferencja prasowa poświęcona Lubelskiemu Festiwalowi Nauki. Tegoroczna XIX edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-24 września 2023 roku pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, wspierany przez cztery lubelskie uczelnie publiczne, tj.: Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Lubelską oraz przez Miasto Lublin i innych współorganizatorów.
W konferencji udział wzięli:
- Rzecznik Prasowy KUL – Monika Stojowska;
- Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, Prorektor ds. nauki i kadr KUL – s. dr hab. Beata Zarzycka;
- Koordynator LFN – dr Anna Dutkowska;
- Zastępca Dyrektora ds. Strategii, Akademickości i Smart City, przedstawiciel Urzędu Miasta Lublin – Robert Żyśko
oraz koordynatorzy LFN z pięciu lubelskich uczelni:
- Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II – dr Katarzyna Dębińska-Domagała;
- Uniwersytetu Przyrodniczego – dr inż. Justyna Libera;
- Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej – dr Monika Baczewska – Ciupak;
- Politechniki Lubelskiej – dr Magdalena Maciaszczyk;
- Uniwersytetu Medycznego – dr Monika Jakubiak-Hulicz.
Pani dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki z ramienia Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji zaprezentowała program festiwalu oraz omówiła najciekawsze projekty na naszej Uczelni. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest nauka, która ma niezwykle ważne znaczenie dla społeczeństwa, zarówno dzisiaj jak i w przyszłości.
Festiwalowa oferta Uniwersytetu Medycznego
Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych wydarzeń, których celem jest popularyzowanie nauki. Za realizację Lubelskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym odpowiedzialny jest prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
Uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu niewątpliwie jest okazją do poznania najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych. Jak co roku oferta festiwalowa Uniwersytetu Medycznego jest bardzo szeroka, zróżnicowana i adresowana do różnych grup wiekowych. Z tego względu każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś godnego uwagi. W projektach przygotowanych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie znajdują się m.in. zajęcia dla najmłodszych oraz cykle warsztatów skierowanych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nie zabraknie również tematów typowo medycznych.
W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki sześć Wydziałów Uniwersytetu Medycznego przygotowało ok. 450 projektów zaproponowanych w różnej formule i dostosowanych do różnych grup wiekowych:
Wydział Lekarsko – Dentystyczny zaprasza na projekty z zakresu higieny i zdrowia jamy ustnej. Podczas nich będzie można dowiedzieć się jak studenci stomatologii przygotowują się do zawodu („Wirtualny świat stomatologii”), jak wyglądał rozwój leczenia zębów w różnych rejonach świata na przestrzeni wieków („Historia stomatologii w pigułce”), czym są zęby wgłobione („Ząb wgłobiony, czy ząb w zębie”), jaki wpływ na zdrowie jamy ustnej mają papierosy („Papierosy – używka dalej stosowana – szkodliwa dla organizmu człowieka”), a także w jaki sposób leczenie ortodontyczne może wpłynąć na wygląd twarzy („Piękna twarz i uśmiech to marzenie wielu osób. Jak ortodonta może pomóc?”). Zorganizowane zostaną również warsztaty, podczas których będzie można poćwiczyć higienizację zębów („Nauka szczotkowania zębów”) oraz warsztaty, które pomogą oswoić lęk przez wizytą w gabinecie stomatologicznym („Nie musi boleć – znieczulenie u dentysty bez tajemnic”).
Wydział Farmaceutyczny przygotował zajęcia, poruszające tematykę zdrowia i urody. Ważną częścią są warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy m.in. będą mogli własnoręcznie stworzyć kompozycję zapachową lub mydełko, które wypróbują w domu („Ach, te zapachy! Krótko, jak za pomocą zapachów poprawić sobie humor, złagodzić katar i kaszel oraz pozbyć się moli z szafy”). Zainteresowane dzieci będą mogły przeprowadzić własne doświadczenie („Efektywne reakcje chemiczne”). Ponadto podczas projektu „Było sobie życie na BIS – warsztaty mikroskopowe dla młodzieży” uczniowie zapoznają się z wyglądem pracy w laboratorium diagnostycznym poprzez obejrzenie preparatów krwi obwodowej, szpiku czy pasożytów układu pokarmowego. Dodatkową atrakcją będzie spacer w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak uprawiać i pielęgnować zioła, a także skomponują własne, kolorowe mieszanki ziołowe o różnorodnych właściwościach leczniczych („Siła roślin”). Uczestnicy uzyskają także istotne informacje dotyczącą „wzmacniaczy pamięci” i zagrożenia jakie płyną z ich używania („Zalety i wady „wzmacniaczy” pamięci”).
Wydział Nauk Medycznych oferuje projekty, w których uczestnictwo pozwoli m.in. zapoznać się z najnowszymi procedurami postępowania w ratownictwie medycznym („Fiku miku na kocyku, ciało obce w oskrzeliku, czyli pierwsza pomoc w zadławieniach u dzieci”), a także uzupełnić wiedzę na temat broni palnej („Broń palna i skutki jej działania”). Poruszając aktualne tematy będzie można dowiedzieć się na czym polega zapłodnienie metodą in-vitro („Wyzwania współczesnej medycyny. Zapłodnienie metodą in-vitro”). Nie zabraknie również przydatnych informacji, dotyczących ratowania ludzkiego życia („Transplantologia – czyli ratowanie drugiego życia”).
Wydział Biomedyczny zorganizował projekty, dzięki którym dowiemy się jak zwierzęta laboratoryjne, w tym rybka Danio, mogą być pomocne w diagnostyce i leczeniu cukrzycy („Czy ryba może mieć cukrzycę?”). Ponadto będzie można zobaczyć jak wygląda Danio pręgowany pod mikroskopem („Wielka kariera małej rybki! Model zebrafish w badaniach biomedycznych”). Uczestnicy dowiedzą się jak nasz kod genetyczny oraz mikroorganizmy kreują mechanizmy obronne („Immunogenetyki – czyli kiedy genetyka i immunologia łączą siły na rzecz zdrowszej przyszłości” oraz „Jak mikroorganizmy kształtują naszą odporność”). Będzie też okazja, aby zobaczyć jak wygląda praca immunologa w laboratorium i samemu przeprowadzić proste eksperymenty czy izolację komórek jednojądrzastych. Ponadto dla uczniów klas V-VIII został przygotowany warsztat, podczas którego uczniowie będą mogli samodzielnie wyprodukować smoczą krew, stworzyć chemiczną sierść James’a P. Sullivan’a – bohatera bajki „Potwory i spółka”, dowiedzieć się, co wspólnego ma czerwona kapusta z mydłem i octem oraz wspólnie stworzyć złoty deszcz („Roztwory i spółka”).
Wydział Lekarski zaprezentuje najnowszą wiedzę z zakresu szeroko pojętej medycyny. Poznamy proces rozwoju białaczki w organizmie („Białaczka to nie wyrok, lecz diagnoza”). Nie zapomniano również o najmłodszych, ponieważ specjalnie dla nich przygotowano warsztat, podczas którego zostanie wyjaśnione, czym jest komórka oraz dlaczego każdy z nas jest podobny do swoich rodziców („Przepis na życie – zbudujmy razem model DNA”). Ponadto uzyskamy informacje na szereg nurtujących nas pytań, tj. czy terapeutyczne stosowanie pijawek jest współcześnie uzasadnione oraz czy choroby rzadkie są rzeczywiście takie rzadkie. Będą również zajęcia dla aktywnych, w czasie których uczestnicy własnoręcznie wykonają intubację lub zszyją ranę.
Wydział Nauk o Zdrowiu zorganizuje zróżnicowane projekty, z których można dowiedzieć się, jak wygląda ścieżka kariery pielęgniarki („Pielęgniarstwo to przyszłość – od studenta do absolwenta”), jaki wpływ na nasz organizm mają e-uzależnienia („STOP e-uzależnieniom”), a także jakie działania należy podejmować w celu wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego („Chuchanie
i dmuchania” na efektywne oddychanie, czyli ćwiczenia dla seniorów wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego”).
Lubelski Piknik Naukowy (23 września 2023, Targi Lublin)
W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniu 23 września 2023 roku zostanie zorganizowany Lubelski Piknik Naukowy. Wydarzenie odbędzie się w Targach Lublin i rozpocznie się o godz. 10.00. Będzie można zobaczyć specjalny projekt „Jak powstają leki z roślin”, podczas którego zostaną przygotowane proste postaci leków zawierających sproszkowane rośliny lub ekstrakty z nich pozyskane.
Konkurs „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki”
Dla Naukowców Uniwersytetu Medycznego, Lubelski Festiwal Nauki nie kończy się z chwilą zakończenia wydarzenia. Centrum Transferu Wiedzy dla osób zaangażowanych w realizację Festiwalu organizuje Konkurs „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki” na najlepsze projekty festiwalowe w 4 kategoriach: warsztat, projekt piknikowy, wykład, projekt studencki. To już druga edycja konkursu, którego pomysłodawczynią w obecnej formie, jest Koordynator Uczelniana LFN.
Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowania nauką i kreowanie postaw naukowo-popularyzatorskich, a także zachęcanie naszych Naukowców do zaangażowania w kolejne wydarzenia popularyzujące naukę. Szczegóły konkursu zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, a już dziś zachęcamy do wzięcia udziału! Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody.
Warsztaty o charakterze motywacyjno-popularyzatorskim
W tym roku Lubelski Festiwal Nauki to nie tylko projekty festiwalowe, po raz pierwszy Uniwersytet Medyczny wychodzi z popularyzacją nauki oraz przedsiębiorczości do szkół ponadpodstawowych. Za realizację tej części festiwalu odpowiada Centrum Transferu Wiedzy, które organizuje warsztaty o charakterze motywacyjno-popularyzatorskim w 48 szkołach w całym województwie lubelskim. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się dlaczego warto się uczyć oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. Przedłużymy w ten sposób lubelskie Święto Nauki aż do stycznia 2024 roku.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Festiwalu.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Udział Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki „Nauka dla Przyszłości” dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
mgr Agnieszka Komarzeniec, mgr Ilona Gorczyca,
Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego
Fot. mgr Ilona Gorczyca