Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Ogłoszenia

25.09.2020

Viral ART Festival

W dniach 20-21 listopada w Chatce Żaka w Lublinie ruszy nowy, ogólnopolski projekt - Viral ART Festival. Wydarzenie pokaże nieszablonowe podejście do sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Jego ideą przewodnią jest interdyscyplinarność.

Festiwal ma na celu integrację działań, będących swego rodzaju buntem przeciwko skanonizowanym formom sztuki, a także sztuce komercyjnej. Jednym z założeń festiwalu jest zajrzenie w przeszłość kultury awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich. Kreacja i eksperyment to typowe potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa. Viral w znaczeniu dosłownym oznacza wirusowy - jest to ważny zamysł festiwalu w kontekście rozprzestrzeniania, a więc bezpośredniego zarażania sztuką odbiorców, nie tylko w cyberprzestrzeni, ale też w realnym świecie - mówi Maciej Lachowicz, kurator Viral ART Festival.

Najważniejszym elementem festiwalu będzie wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści wyłonieni przez profesjonalne Jury na drodze konkursu. Model i forma zgłoszonych prac będą odpowiedzią na to, w jakim kierunku będzie rozwijał się festiwal, ponieważ ma być on twórczy, a my chcemy na nowo rozpoznać środowisko akademickie - wspomina Magdalena Markiewicz, kuratorka festiwalu.

Prace mają być eksperymentem podejmującym tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka. Do konkursu można zgłaszać prace/projekty wykonane we wszystkich mediach i obszarach sztuki, m.in. działania multimedialne, wykorzystujące nowe technologie, sztuki cyfrowe, video, animację, obiekt, instalację, rysunek, malarstwo, rzeźbę itp.

Finałowa trójka artystów zostanie wyróżniona finansowymi nagrodami o wartości: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1000 zł, III miejsce - 500 zł.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów trzech ostatnich lat uczelni polskich (obrona w 2018, 2019, 2020 roku).

 

Prace konkursowe przyjmowane są do 5 października.

 

Regulamin i karty zgłoszeń dostępne na stronie internetowej UMCS.

 


Organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin. Kuratorzy festiwalu: Magdalena Markiewicz, Maciej Lachowicz. Komisarz projektu: Izabela Pastuszko.

Studenci i doktoranci

Kalendarz

Czerwiec 2021