Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Chór Akademicki

Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Grupowe zdjęcie chórzystów w niebieskich togach.

 

Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie tworzą studenci i pracownicy wszystkich wydziałów UM oraz pasjonaci z innych lubelskich uczelni, od 20 lat pod dyrekcją dr hab. Moniki Mielko-Remiszewskiej. To grupa przyjaciół, która „przy okazji” wyśpiewuje nagrody i wyróżnienia – najważniejsze to: Srebrny Dyplom na IV Concorso Corale Inernationale w Riva del Garda (Włochy) w 1996., I miejsce na IX Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2001 roku, Grand Prix na III Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich Gaudeamus w Warszawie (tu także wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta) w 2004 roku, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie w 2004 roku i Srebrne Dyplomy w dwóch kategoriach: Głównej i Musica Sacra na 47. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2012 roku.

 

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny. Śpiewający medycy wykonują muzykę religijną i świecką, dawną i współczesną, utwory a’ cappella i wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Koncertują z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej (C. Orff – Carmina burana, M. Musorgski – Borys Godunow, F. Nowowiejski – Quo vadis, K. Szymanowski – Stabat Mater, K. Dębski – Poemat o mieście Lublinie, Verdi – gala operowa, G. Puccini-Tosca, P. Czajkowski – Eugeniusz Oniegin, G. Holst – Planety, W. A. Mozart – Requiem i Wielka msza c), współpracują z Filharmonią Rzeszowską, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu (Włoska Noc Operowa i The Best of Rubik) i Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego. W 2012 roku chór na zaproszenie Teatru Muzycznego w Lublinie współwykonał operę Nabucco G. Verdiego. Wydarzenie miało miejsce w lubelskiej hali Globus dla ponad czterotysięcznej publiczności.

 

Dzięki finansowemu wsparciu władz Uczelni chór uczestniczył w warsztatach muzycznych, festiwalach i tournee koncertowych w Holandii, Włoszech, Szwecji, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji, Ukrainie i na Litwie.

 

Nagrał trzy płyty CD – Kolędy śpiewa Chór Akademii Medycznej w Lublinie (2001), Musica Ecclesiae Nova (2008) i MedyKolędy (2010).

 

Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego jest otwarty na nowych członków. Zaprasza, zwłaszcza studentów i pracowników UM, na próby, które od lat odbywają się w poniedziałki i czwartki (godz. 19:00), w siedzibie chóru – Stolarni Muzycznej przy ul. Chodźki 8.

Studenci i doktoranci

Kalendarz

Czerwiec 2024