Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Duszpasterstwo Akademickie „Łukasz”

 

Duszpasterstwo Akademickie „Łukasz” działające przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zajmuje się formacją duchową głównie studentów i absolwentów naszej Alma Mater, pozostaje jednak otwarte na osoby z pozostałych lubelskich uczelni.

 

W duchu wzajemnego szacunku, z poszanowaniem chrześcijańskich wartości i ideałów młodzi dorośli rozwijają się w wierze dzięki wsparciu s. Barbary Cholewy, ks. Pawła Matyjaszewskiego z dużą pomocą ks. Marka Szołdry i ks. Wojciecha Iwanickiego.

 

Sercem organizacji jest kaplica szpitalna pw. NMP Uzdrowienia Chorych w SPSK nr 4 w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 8 (niski parter) i odbywająca się tam niedzielna Msza Święta Akademicka o godz. 18.00 nazywana „Osiemnastką”.

 

Członkowie DA spotykają się również w „Salce” czyli pok. 18  w Collegium Didacticum (dawny Dom Studenta nr 3, ul. W. Chodźki 7, poz. -1). 

 

 

W ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Łukasz” działają liczne wspólnoty:

 • Odnowa w Duchu Świętym „Woda żywa” (spotkania w każdy czwartek o godz. 20.00 w kaplicy SPSK4)
  Członkowie formacji dostrzegają działalność Ducha Świętego w każdej codziennej aktywności. Wspólnota gromadzi się na adoracji, modlitwie wstawienniczej, wspólnym rozważaniu Pisma; członkowie wyjeżdżają na spotkania, konferencje, dni skupienia, orędzia skierowane do grup o podobnych zakresie działalności. Dzięki Liderkom i Liderom mogą dzielić się świadectwami swojego życia w kameralnym gronie i wspierać się w rozeznawaniu właściwej Drogi.

 

 • Grupa JPII (spotkania w każda środę o godz. 20.00 w sali nr 18 w Coll. Didacticum/za pośrednictwem platformy ZOOM)
  Każdego roku tematyka spotkań odnosi się do wybranej publikacji św. Jana Pawła II. Siostra Barbara Cholewa pomaga rozpocząć i podsumować dyskusję, w której najważniejsza jest konfrontacja indywidulanych doświadczeń z uniwersalną. Kuczem do zrozumienia nauczania Papieża Polaka są codzienne troski, przeżycia, emocje nas, Młodych.

 

 • Diakonia Liturgiczna
  Skupia naszych chłopaków wokół ołtarza. Blisko współpracują z Diakonią Muzyczną.

 

 • Diakonia Muzyczna
  Najgłośniejsza grupa w całym DA. Śpiewem chwalą Pana podczas Eucharystii, rekolekcji, adoracji, odpowiadają za oprawę muzyczną Akademickiej Drogi Krzyżowej. Razem z Diakonią Liturgiczną przygotowują Liturgię Słowa. Wybierają pieśni i ich aranżacje w oparciu o instrumenty, którymi aktualnie dysponują członkowie formacji. Spotkacie ich na próbach w kaplicy szpitalnej SPSK4 godzinę przed każdą Eucharystią oraz w salce w Coll. Didacticum.

 

 • Diakonia Medialna
  Efekty ich pracy widzimy w postaci plakatów, grafik i postów na stronach internetowych DA „Łukasz”.

 

 • Diakonia Rozrywki
  Swoją działalnością udowadnia, że życie młodego chrześcijanina to nie tylko modlitwa, post i jałmużna. Integruje członków pozostałych grup podczas wakacyjnych wyjazdów w Bieszczady, spotkań planszówkowych, wyjściach na kręgle albo pizzę. Zachęca do aktywności fizycznej organizując wyjścia na łyżwy, rower, spływy kajakowe. Spotkania są spontaniczne, zależne od zainteresowań, czasu i chęci członków DA. Bardzo silną pozycją jest Klub Filmowy, czyli cotygodniowe dyskusje nad wspólnie obejrzanym filmem.

 

 

W ramach stałej działalności Duszpasterstwo Akademickie „Łukasz” corocznie organizuje:

 • Rekolekcje „Na dobry początek” (październik), adwentowe oraz wielkopostne
 • Akademicką Drogę Krzyżową (oprawa muzyczna)
 • Pielgrzymkę pieszą do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy
 • Wakacyjny tygodniowy wyjazd w Bieszczady
 • Jasełka oraz Dzień Dziecka dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (współorganizator)
 • Kurs przedmałżeński (ks. Marek Szołdra)
 • Ognisko na zakończenie roku akademickiego z pożegnaniem absolwentów w Pliszczynie
 • Wyjazdy na rekolekcje, seminaria, spotkania (Odnowa w Duchu Świętym)
 • Konferencje ze świadectwem i nauką.

 

DA „Łukasz” włącza się do licznych akcji charytatywnych jak np. Szlachetna Paczka, uczestniczy w Dniach Otwartych UM w Lublinie. W ciągu całego roku odbywają się spotkania integracyjno-rozrywkowe, w na które zapraszamy nie tylko stałych członków poszczególnych grup ale wszystkich studentów i absolwentów, nie tylko naszej uczelni.

 

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią SARS-CoV-2 część aktywności została zawieszona, inne odbywają się on-line.

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.damed.vot.pl lub www.facebook.com/dalukaszumlublin.

 

 

Studenci i doktoranci

Kalendarz

Czerwiec 2024