Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Wsparcie dla studentów

Uczelnia w aktywny sposób wspiera Studentów w rozwoju naukowym, społecznym i w czasie wejścia na rynek pracy. W zakresie rozwoju naukowego Studenci mają możliwość uczestnictwa w działalności kół naukowych, które wpierają nie tylko rozwój badawczy, lecz również pozwalają Studentom na poznanie specyfiki pracy w poszczególnych Klinikach. Na Uczelni działa aktywnie 133 Studenckich Kół Naukowych:

 

  • 71 na Wydziale Lekarski,
  • 19 na Wydziale Nauk o Zdrowiu,
  • 12 na Wydziale Lekarsko-Dentystyczny,
  • 17 Wydział Farmaceutyczny,
  • 5 Wydział Biomedyczny,
  • 9 Wydział Nauk Medycznych.

 

Wynikiem prowadzonej działalności badawczej przez Studentów na Kierunku Lekarskim w ramach Studenckich Kół Naukowych było uzyskanie w roku akademickim 2021/2022 łącznego IF w wysokości 340 pkt i 21160 pkt MEiN/MNiSW, a w roku 2022/2023 odpowiednio 441 pkt IF i 26155 pkt MEiN/MNiSW.

 

Uczelnia oferuje również liczne cykliczne konferencje naukowe organizowane przez Studenckie Koła Naukowe i Organizacje Studenckie przy współpracy z Jednostkami UM w Lublinie, np.:

 

  • Studencka konferencja naukowo-dydaktyczna "FIRST AID RESPONDER" (SKN Pierwszej Pomocy),
  • Ogólnopolska Konferencja Neurologiczno-Psychiatryczna "Neuro-Logiczni" (SKN Neurochirugii, SKN Neurologii, SKN Neurologii Dziecięcej),
  • NOMAD – Novel Medical & Diagnostic Procedures (SKN przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii, SKN przy Zakładzie Radiologii Dziecięcej),
  • Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej "Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym" (Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie),
  • Lublin International Students' Surgical Congress (LISSC) (Studenckie Koło Naukowe przy II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej),
  • Ogólnopolska Konferencja Stomatologiczna "DentEast 4" (Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii),
  • Zachowania prozdrowotne studentów i uczniów szkół średnich (SKN przy Zakładzie Genetyki Klinicznej Katedry Genetyki Medycznej),
  • Ogólnopolska Interdyscyplinarna Studencka Konferencja Naukowa "Alergia-choroba cywilizacyjna XXI wieku" (Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie),
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wejrzenie w Nowotworzenie (SKN Genetyki Nowotworów przy Zakładzie Genetyki Nowotworów z Pracownią Cytogenetyczną),
  • Med IQ (Studenckie Koło Naukowe Symulacji Medycznej przy Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej),
  • 21st Century Medicine - International Medical Congress for Students and Young Doctors (Młodzi Medycy),
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Komunikacja - wyzwaniem współczesnej medycyny" (SKN Psychologii),
  • LIMC – Lublin International Medical Congress (Studenckie Towarzystwo Naukowe)

Organizacją zrzeszającą studentów Wydziałów Lekarskich wszystkich Uczelni medycznych w Polsce jest IFMSA Poland. Jest to największa na świecie organizacja studencka, do której poprzez organizacje krajowe należą studenci ze 107 państw. W sumie w ramach IFMSA działa 1,7 mln młodych medyków na świecie. Ze względu na zakres działania, cała struktura IFMSA została podzielona na Programy Stałe: Praktyki Wakacyjne, Wymiana Naukowa, Edukacja Medyczna, Zdrowie Publiczne, Zdrowie Reprodukcyjne i AIDS, a także Prawa Człowieka i Pokoju. IFMSA Poland pomaga Studentom w zdobywaniu praktycznych umiejętności i medycznej wiedzy teoretycznej w różnych krajach świata, przybliża najnowsze osiągnięcia medycyny poprzez umożliwienie Studentom uczestnictwa we wszystkich projektach i programach organizacji, jak też poprzez przeprowadzenie seminariów, wykładów i warsztatów w polskich ośrodkach naukowych. Zrzeszenie poznaje Studentów polskich z możliwościami studiowania i odbywania praktyki oraz stażów za granicami naszego kraju, a ponadto stwarza niepowtarzalną szansę poznania studentów medycyny z innych ośrodków naukowych Polskich jak i zagranicznych.

 

Działający na Uczelni Akademicki Związek Sportowy zrzesza w swoich szeregach Studentów i Pracowników, dla których sport to przede wszystkim pasja i dobra zabawa. AZS jest otwarty na wszelkie formy ruchu i aktywności fizycznej, a dla członków zapewniono bezpłatne zajęcia sportowe i rekreacyjne. Związek organizuje różne wydarzenia i aktywnie uczestniczy w życiu Uczelni i środowiska akademickiego. Studenci mogą uczestniczyć w zajęciach następujących sekcji: siatkówka kobiet i mężczyzn, koszykówka kobiet i mężczyzn, futsal kobiet i mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, ergometr wioślarski, trójbój siłowy, strzelectwo sportowe, wielokrotne wyciskanie sztangi leżąc, wspinaczka sportowa, pływanie, siłownia, trening funkcjonalny, boks, karate, szachy, narciarstwo i snowboard, żeglarstwo, kolarstwo.

Jednym z podstawowych filarów „Młodych Medyków” są organizowane warsztaty edukacyjne. Dzięki nim Studenci wszystkich kierunków mogą̨ doskonalić umiejętności praktyczne i pogłębiać wiedzę zdobytą na zajęciach. Daje im to możliwość rozwoju osobistego, a co więcej, zdobywania umiejętności, które będą̨ mogli wykorzystać w życiu zawodowym. Młodzi Medycy organizują także liczne wykłady o tematyce zdrowotnej, są̨ to spotkanie otwarte z praktycznie nieograniczoną liczbą miejsc. Poruszane są najbardziej aktualne tematy, mowa jest o nowinkach i ciekawostkach medycznych. Nieodłącznym elementem działalności Organizacji Młodych Medyków są prowadzone przez liczne akcje profilaktyczne.

 

Organizacją skupiającą przede wszystkim studentów anglojęzycznych jest Multidisciplinary Medics. Celem organizacji jest wspieranie społeczności akademickiej, poprzez doskonalenie podstawowych umiejętności medycznych, współpraca z absolwentami UM w Lublinie poprzez warsztaty i seminaria naukowe oraz przybliżenie studentom specyfiki pracy i warunków zatrudnienia poza granicami Polski poprzez nawiązywanie kontaktów i spotkania.

Studenckie Towarzystwo Naukowe sprawuje pieczę nad 133 Studenckimi Kołami Naukowymi, jednocząc w swoich szeregach Studentów wszystkich kierunków. Do pozostałych zadań STN należy współuczestniczenie w życiu naukowym Uniwersytetu oraz reprezentowanie studenckiego ruchu naukowego i jego osiągnięć wobec Władz Uczelni i innych organizacji studenckich. STN wspiera Studentów w prezentowaniu prace naukowych na licznych konferencjach studenckich i lekarskich, w kraju i za granicą. Prace Studentów UM w Lublinie są często wyróżniane przez komisje naukowe oceniające zarówno wartość merytoryczną, jak i sposób prezentacji wyników. Prace naukowe, w których Studenci są współautorami publikowane są w wielu medycznych czasopismach naukowych, polskich i zagranicznych. STN organizuje liczne konferencje i szkolenia, m.in.: Doroczne Sympozjum Studenckich Kół Naukowych Uczelni Medycznych, International Clinical Case Studies Students' Conference, Szkolenia i warsztaty metodologii prowadzenia badań naukowych, Konferencję Paragrafy w Medycynie oraz Szkołę Prezentacji.

Centrum Wolontariatu zrzesza zarówno Studentów, Doktorantów, Pracowników, jak i sympatyków Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Członkowie Centrum Wolontariatu wspierają wydarzenia o zasięgu ogólnokrajowym jednocześnie kierując własnymi lokalnymi inicjatywami. Często współpracują z organizacjami studenckimi lubelskich uczelni propagując w ten sposób ideę wolontariatu wśród społeczności akademickiej. Wolontariusze chętnie podejmują współpracę również z zewnętrznymi organizacjami świadczącymi pomoc potrzebującym. Od lat zajmują się szeroko pojętą działalnością charytatywną na rzecz potrzebujących ludzi i zwierząt. Wszystkich wolontariuszy łączy chęć niesienia pomocy i serce wrażliwe na potrzeby innych.

Do cyklicznych działań Centrum Wolontariatu zaliczają się:

 

  • Dyżury w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Wolontariusze podzieleni na mniejsze grupy towarzyszą Małym i Większym Pacjentom podczas ich leczenia i długotrwałego pobytu w szpitalu. Animują czas wolny, umożliwiają rodzicom/opiekunom wyjście na obiad, zakupy, spacer itp. Pomagają personelowi w karmieniu, przewijaniu, kąpieli najmłodszych, grają w gry ze starszymi, pomagają w odrabianiu lekcji.
  • Kiermasze ciast - najczęściej przed świętami Wolontariusze rozstawiają stoły z upieczonymi przez siebie słodkościami w Collegium Anatomicum i Centrum Symulacji Medycznej. Zebrane w ten sposób fundusze pomogły wesprzeć m.in. opłacenie rehabilitacji domowej Pacjenta, którym opiekowała się grupa działająca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym oraz na realizację celów statutowych Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie.
  • Szlachetna Paczka - Centrum Wolontariatu wybiera rodziny, organizuje zbiórkę produktów, dokonuje zakupów za zebrane fundusze, pakuje i przekazuje paczki do magazynu. Do akcji zawsze włączają się pozostałe organizacje studenckie, doktoranci oraz pracownicy UM w Lublinie. Działanie te każdego roku wspiera JM Rektor UM w Lublinie.
  • Muzyczny Medyczny - Centrum Wolontariatu odpowiada za sprzedaż wejściówek w postaci cegiełek, a zebrane w ten sposób fundusze trafiły już m.in. do podopiecznych Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Kijanach.
  • WOŚP na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie - Wolontariusze odpowiadają za: założenie zbiórki, promowanie akcji w mediach, pozyskanie fantów do licytacji, kontakt z Wystawiającymi oraz Licytującymi, opracowanie warstwy tekstowej i graficznej postów, zamykanie i podsumowanie licytacji, kontrolowanie terminowego dokonywania wpłat, przestrzeganie regulaminu przez uczestniczących w wydarzeniu, zamknięcie zbiórki, koordynowanie przekazania wylicytowanych przedmiotów oraz przeprowadzenie warsztatów, rozesłanie podziękowań.
  • Wolontariat Medyczny - Wolontariusze angażują się w różnorodne działania wynikające z nagłego zapotrzebowania na dodatkowe wsparcie medyczne, tj. dyżury w Klinice Hematoonkologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, gdzie grupa wolontariuszy towarzyszy osamotnionym pacjentom podczas ich pobytu w Oddziale; dyżury telefoniczne w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, gdzie Wolontariusze odpowiadają na pytania, przeprowadzają wstępną kwalifikację wg wytycznych jako wsparcie dla pracowników; szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 – pomoc lekarzom kwalifikującym do szczepienia w prowadzeniu dokumentacji, sprawdzają poprawność wypełnionych przez pacjentów kwestionariuszy, archiwizują dokumenty, odpowiadają za logistykę w punkcie szczepień, wspierają personel w miarę aktualnego zapotrzebowania.
  • Zbiórka dla schroniska zwierząt w Krzesimowie - kilkukrotnie w ciągu roku akademickiego do pudeł rozstawionych w budynkach uczelni zbierana jest karma, koce, legowiska i zabawki.

 

Pozostałymi organizacjami studenckimi działającymi na UM w Lublinie są:

 

  • Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii - Celem działalności Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii jest pogłębianie wiedzy zdobytej na zajęciach akademickich, seminariach, konferencjach, szkoleniach i kursach odbywających się w Uniwersytecie Medycznym oraz na terenie całego państwa; przeprowadzanie akcji edukacyjnych z zakresu profilaktyki przeciwpróchnicowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i domach dziecka; podpisywanie kontraktów umożliwiających studentom stomatologii odbywanie praktyk zagranicznych w kilkunastu ośrodkach akademickich świata w ramach członkostwa w IADS i EDSA oraz rozwinięcie projektu „Asysta Studencka”. Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii stanowi ponadto doskonałą platformę dla rozwoju relacji interpersonalnych i wzajemnej wymiany doświadczeń.
  • Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, którą tworzą młodzi, kreatywni i chętni do podejmowania wyzwań studenci farmacji. PTSF jest samorządną i apolityczną organizacją non-profit zrzeszającą studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; przedstawicieli spotkać można na farmaceutycznych kongresach, sympozjach czy warsztatach. Zarówno jako uczestników jak i organizatorów. PTSF stara kierować się odpowiedzialnością społeczną, nieustającym poszukiwaniem możliwości rozwoju oraz troską o wizerunek zawodu farmaceuty. Głównymi statutowymi celami są reprezentowanie interesów polskich studentów farmacji i młodych farmaceutów w kraju i za granicą, pomoc studentom farmacji w zdobywaniu praktycznych doświadczeń i wiedzy teoretycznej w zakresie nauk farmaceutycznych oraz podnoszenie ich poziomu naukowego a także pomoc w aktywnym wchodzeniu studentów na farmaceutyczny rynek pracy i promocja aktywizacji zawodowej i społecznej farmaceutów.
  • Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych - towarzystwo od samego początku skupia studentów wszystkich lat kierunku analityka medyczna. Ma ono na celu integrację studentów w obrębie kierunku z naszego Uniwersytetu i innych uczelni oraz popularyzację kierunku analityka medyczna. Umożliwia rozwój swoim członkom poprzez organizację szkoleń, warsztatów i wycieczek edukacyjnych oraz współpracę ze środowiskiem zawodowym diagnostów laboratoryjnych. Pozwala młodym ludziom na wykorzystanie ich pasji i kreatywności, co owocuje w dobre pomysły. Działalność jest zauważalna wśród środowiska akademickiego oraz diagnostów laboratoryjnych.

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie odpowiadając na wyzwania, jakie stawiane są młodym ludziom oraz w celu popularyzacji nauki i zapoznawania uczniów ze specyfiką studiowania w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, podjął działania w stworzeniu Medycznego Forum Akademickiego (MeFEd). Współczesna szkoła powinna uczyć kreatywnego myślenia oraz umiejętności samokształcenia i doskonalenia, natomiast zadaniem autorskiego programu Medyczne Forum Edukacyjne jest rozbudzanie zainteresowania oraz rozwijanie teoretycznych i praktycznych kompetencji uczniów. Kluczem tej inicjatywy jest jej wartość edukacyjna. Dla szkół jest to również szansa na uatrakcyjnienie swoich programów nauczania oraz poznania oferty edukacyjnej Uniwersytetu. Zajęcia z wykładowcami i studentami zarażają pasją do nauk medycznych, promują poszczególne kierunki kształcenia, pokazują bazę dydaktyczną i doskonałe warunki do nauki dla studentów.

Studenci i doktoranci

Kalendarz

Marzec 2025