Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej

Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej prowadzi Laboratorium Mikrobiologiczne, które świadczy usługi w zakresie:

 

  • Diagnostyki mikrobiologicznej zakażeń bakteryjnych i grzybiczych układu oddechowego, moczowo-płciowego, zakażeń skóry i tkanki podskórnej. Badania wykonywane są w kierunku bakterii tlenowych, mikroaerofilnych i beztlenowych. Do identyfikacji wykorzystuje się metody biochemiczne, serologiczne i molekularne. Lekowrażliwość wykonywana jest metodami jakościowymi (dyfuzyjno-krążkową) i ilościowymi – MIC (Etest). Laboratorium uczestniczy w corocznej zewnętrznej, krajowej kontroli jakości POLMICRO w zakresie identyfikacji, lekowrażliwości i mechanizmów oporności na leki, bakteryjnych czynników etiologicznych zakażeń.
  • Diagnostyki serologicznej w kierunku: boreliozy, legionelozy, jersiniozy, candidozy, aspergilozy, chlamydii, mykoplazm, chorób autoimmunologicznych (ELISA, western-blot, IF). Uczetniczymy w zewnętrznej międzynarodowej kontroli jakości badań: Quality Assessment prowadzonej przez Insitut fur Qualitatssicherung.
  • Immunologicznej diagnostyki gruźlicy z użyciem testu QuantiFERON-TB Gold In Tube. Certyfikat jakości w zakresie wykonywania testu QuantiFERON-TB Gold In Tube, 2014 rok.

 

Oferta Badań

 więcej

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024