Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2020

18.12.2020

Symfonia losu – koncert dla Medyków

Niebieskie tło, po prawej stronie choinka. Na górze w centrum zamieszczono logo i nazwę organizatora: Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Poniżej tytuł wydarzenia: Symfonia losu - koncert dedykowany medykom walczącym z pandemią COVID-19.

Wydarzenie na Facebooku

 

 

Życie pisze różne scenariusze, także te, których się nie spodziewamy. Epidemia koronawirusa wypełniła jeden z nich, zmieniając świat i naszą rzeczywistość raz na zawsze.

 

Jest to czas szczególny, trudny, zwłaszcza dla służb medycznych, które realizują swoje zadania, działając pod ogromną presją. Cel pozostaje niezmienny: troska o dobro i zdrowie drugiego człowieka, a niekiedy i walka o ludzkie życie.  

 

Chcąc wyrazić wdzięczność za poświęcenie, determinację i odwagę medyków w walce z koronawirusem, Lubelscy Filharmonicy pod batutą Wojciecha Rodka wyszli z wyjątkową inicjatywą – jest nią koncert pt. „Symfonia Losu” dedykowany WSZYSTKIM DAJĄCYM NADZIEJĘ.

 

Koncert dostępny jest na kanale You Tube Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Symfonia losu – Koncert dla Medyków

 

Wydarzenie zainauguruje V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Mistrz pisał ją wciąż jeszcze słysząc, choć głuchota postępowała w zastraszającym tempie. Dziś może to nie wydawać się tragedią, jednak przed dwustu laty, dla kompozytora i pianisty oznaczało brak możliwości tworzenia.

 

Symfonię otwiera słynny motyw, najpopularniejsze cztery dźwięki w dziejach muzyki, określane często porównaniem do „Losu pukającego do drzwi”. W czasie drugiej wojny światowej stały się one dla aliantów synonimem zwycięstwa, mimo iż ich autor był przecież z pochodzenia Austriakiem (w alfabecie Morse’a litera V wyrażana jest przez trzy kropki i kreskę). Romantycy widzieli w nim heroiczny bój kompozytora o osobiste szczęście, wyraz jego walki z fatum i własną ułomnością. Niezwykłość „Piątej” docenił Robert Schumann, który pisał: „Ilekroć się ją słyszy działa na nas z niezmienną mocą, jak owe zjawiska przyrody, które, ilekroć się powtarzają, napełniają nas zawsze lękiem i zdumieniem”.

 

Na zakończenie koncertu zabrzmi – wykonany przez skrzypka Wojciecha Brodowskiego, członka orkiestry Filharmonii Lubelskiej – Polonez koncertowy D-dur op. 4 nr 1, pierwszy z dwóch polonezów skomponowanych przez światową ikonę polskiej wiolinistyki, patrona Filharmonii Lubelskiej: Henryka Wieniawskiego. Utwór dedykowany Karolowi Lipińskiemu, emanujący polskością, „bohaterskim duchem, pełen rozmachu, nasycony wirtuozerią, obfitujący w kontrasty i dramatyczne momenty”.

 

Oby dalszy bieg wydarzeń był dla nas łaskawy.

 

 

 

  • Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska

 

  • Wydarzenie uzyskało patronat:
    Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika
    Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla
    Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki
    Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego

Uczelnia

Kalendarz

Maj 2021