Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2020

17.12.2020

Najnowsze rozwiązania telemedyczne w Klinice Neurologii SPSK nr 4

Klinika Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 jest pierwszą w Polsce, do której trafiły najnowsze rozwiązania stosowane w telemedycynie.

 

Projekt i realizację pozyskania sprzętu wsparł swym patronatem JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska, bo jak zaznaczył wpisuje się on w politykę Uczelni i Szpitala.

 

„Jestem niezmiernie zadowolony, że w największym szpitalu klinicznym w naszym regionie, dzieją się tak ważne rzeczy. Klinika Neurologii i sam prof. dr hab. Konrad Rejdak są liderami w pozyskiwaniu dużych grantów naukowych” – wyjaśnił Rektor. Najnowszy sprzęt, to w opinii Jego Magnificencji, rozpoczęcie nowej ery w leczeniu. „Klinika Neurologii stanie się centrum koordynacyjnym w terapii, z użyciem bardzo nowoczesnej aparatury. Dowodzi to również, że jako Uniwersytet, możemy się pochwalić bardzo ciekawymi ideami do realizacji” – dodał Rektor prof. Wojciech Załuska.

 

 

Dla Dyrektora Naczelnego SPSK 4 dr Radosława Starownika to wejście w obszar, który skraca dystans między lekarzem a pacjentem, ułatwia dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. Dzięki temu większa grupa pacjentów z województwa lubelskiego, a docelowo i z innych części Polski, będzie mogła skorzystać z pomocy specjalistów Klinki Neurologii.

 

Klinika Neurologii jest jedną z wiodących w SPSK 4. Jej wejście w nowoczesną technologię i nowoczesny świat medyczny jest nieuniknione.

 

„Klinika Neurologii ma pod opieką kilka tysięcy pacjentów, którzy korzystają z różnych form terapii i diagnostyki” – zaznaczył kierujący jednostką prof. dr hab. Konrad Rejdak.

 

Wskazał, że ideą projektu jest perspektywa stworzenia sieci oddziałów neurologicznych w skali całego województwa po to, aby prowadzić konsylia. Pomoże to wymieniać się informacjami na temat pacjentów leczących się w innych jednostkach, a Klinika spełni rolę jako ośrodek doradczy w zakresie prowadzenia diagnostyki. Nowoczesny sprzęt ułatwi komunikację, bez konieczności przewożenia pacjentów, zwiększy zatem ich bezpieczeństwo, a przede wszystkim skróci czas oczekiwania. „System, którym dysponuje Klinika Neurologii, pozwala na żywo badać pacjentów. Wszystko widoczne jest na obrazie, a tym samym postawienie diagnozy jest dużo bardziej precyzyjne” – powiedział profesor.

 

Na tym jednak nie koniec możliwości nowego sprzętu. Już teraz prof. Konrad Rejdak myśli o prowadzeniu wykładów czy seminariów, a więc tym samym wzmocnieniu roli edukacyjnej płynącej ze szpitala i kliniki.

 

Techniczne możliwości są bardzo duże. Serwer może komunikować się z każdym miejscem w województwie. Ośrodki terenowe będę korzystały ze specjalnych aplikacji, które umożliwią połączenie z kliniką. Na żywo będzie można uruchomić przekazywanie obrazu w obydwie strony. To już działa i już jest używane.

 

Prof. Konrad Rejdak powiedział też, że w trakcie raportów klinicznych będzie można oglądać wszystkich pacjentów przyjmowanych oraz tych, którzy trafili na inne oddziały, co ma pomóc w dalszym procesie diagnostyki i leczenia.

 

Powszechne wdrożenie systemów telemedycznych wpisuje się również w ciągle jeszcze występujące problemy kadrowe, a także kłopoty pacjentów z dotarciem do specjalistycznych placówek medycznych. „Nowoczesne rozwiązanie mogłoby usprawnić i zharmonizować zarówno przepływ kadry jak i pacjentów. Ma to znaczenie jeśli spojrzy się na specyfikę naszego regionu” – podkreślił K. Rejdak.

 

Sieć oddziałów neurologicznych w województwie lubelskim obejmuje szesnaście placówek. Szczególnie na południu województwa jest duża populacja ludności przypadająca na jeden specjalistyczny oddział neurologiczny.

 

Dzięki systemowi telemedycznemu z Kliniki Neurologii SPSK 4 szybciej będą diagnozowani pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, miastenią gravis, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera. Nowoczesne rozwiązania techniczne wprowadzone w Klinice Neurologii SPSK4 przybliżą pacjentów do specjalistycznej opieki w szpitalu bez fizycznej ich obecności na miejscu w Lublinie.

 

Prof. Konrad Rejdak liczy na to, że system się upowszechni i zostanie wdrożony w skali kraju.

Uczelnia

Kalendarz

Maj 2021