Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2021

27.12.2021

MIRACLE: prestiżowy grant z programu Horyzont Europa dla naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Z radością informujemy, że zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. Radosława Pietury z Zakładu Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa na realizację projektu pt. „MIRACLE the platform for virtual biopsies; introducing Metabolic MRI-as-a-Service for oncologic care”. Projekt MIRACLE będzie realizowany w partnerstwie z Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelberg (NCT), Uniwersyteckim Centrum Medycznym Utrecht (UMCU) oraz firmą WAVETRONICA.

 

Celem projektu jest opracowanie i wprowadzenie na rynek pionierskiego urządzenia do skanerów MR (cewka fosforowa typu „plug-and-play”), umożliwiającego przeprowadzanie wirtualnych biopsji zmian nowotworowych piersi.

 

Poresekcyjna ocena guza posiada dotychczas największy, bo 90% poziom ufności. Biopsja jest mniej inwazyjną metodą diagnostyczna, ale jednocześnie dokładność jej spada do 75%, a aż 33% kobiet otrzymuje niepotrzebnie chemioterapie. Nowa cewka pozwoli na podstawie spektroskopii fosforowej (31P MRS) w rezonansie 7T identyfikować biomarkery i analizować unikalne dane metaboliczne, umożliwiając ocenę skuteczności planowanej chemioterapii. Wstępne badania pozwalają uzyskać wyższą dokładność niż obecna standardowa praktyka (96% vs. 67%) w przewidywaniu niepotrzebnej chemioterapii. To w pełni nieinwazyjne, dokładne i szybkie podejście predykcyjne pomoże w dobraniu najlepszego planu leczenia, biorącego pod uwagę cechy guza i indywidualne uwarunkowania pacjenta.

 

Dodatkową wartością projektu jest podejście serwisowe zapewniające spójne i proste wyniki analizy, co umożliwia równą opiekę dla wszystkich. Dotyczy to nie tylko cewki RF typu plug-and-play i oprogramowania, które można dostosować do systemów MR firmy Philips, Siemens i GE, ale i pozwala na równą opiekę dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jest to szpital akademicki, szpital drugiej linii, czy szpital w kraju o niższym wskaźniku opieki zdrowotnej, takim jak Polska. Budowa modelu biznesowego, optymalizacja komercjalizacji i monetaryzacji służyć będzie demokratyzacji opieki zdrowotnej w Europie. Zwiększenie skali leczenia, jakości opieki i obrazowania może zapobiec 38,2% zgonów osób w krajach o niskich nakładach na opiekę zdrowotną jak Polska.

 

Zastosowanie w poprawie skuteczności leczenia raka piersi może zostać rozszerzone do różnych rodzajów raka litego.

Zespół naukowców z Lublina zajmie się dostosowaniem cewki RF do współpracy z wysokopolowym rezonansem magnetycznym 7T GE, znajdującym się w Centrum ECOTECH-COMPLEX. Ponadto w Lublinie optymalizowany będzie interfejs nowej cewki i protokół badania oraz wykonane będą badanie MR 7T i analiza metaboliczna pacjentek leczonych z powodu raka piersi. Leczenie chirurgiczne i chemioterapeutyczne koordynowali będą naukowcy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej UM w Lublinie. Opracowanie modelu biznesowego wprowadzenia urządzenia na polski rynek, uzyskanie certyfikacji i refundacji będzie ostatnim etapem badań.

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

Figure MR spectra obtained from the breast using hydrogen (left) and phosphorus (right) detection. While all biomarker peaks collapse (tCho) and

are close to lipid signals in hydrogen, all important metabolite biomarkers (PE+PC:PME, GPC+GPE:PDE) can be distinctively detected with phosphorus.

 

Uczelnia

Kalendarz

Listopad 2022