Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

05.07.2021

Minister Zdrowia, Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes ABM z wizytą w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Wspólna fotografia ministrów z przedstawicielami Władz UM. Minister Zdrowia, Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes ABM z wizytą w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (fot....

Symboliczne wręczenie umowy w zakresie profilaktyki krótkowzroczności dzieci z klas I-III oraz czeku na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to główne elementy spotkania, jakie odbyło się w UMLub z udziałem Ministra Zdrowia dr Adama Niedzielskiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka i Prezesa Agencji Badań Medycznych prof. Radosława Sierpińskiego.

 

„Te dwa projekty pozycjonują Uniwersytet Medyczny w Lublinie jako jednego z liderów – z jednej strony innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, a z drugiej lidera w dziedzinie badań klinicznych (…) Dzisiejszy dzień potwierdza, że ruszamy bardzo dynamicznie z odbudową zdrowia publicznego, która ma wiele aspektów – profilaktyki, innowacji i badań” – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Badania przesiewowe krótkowzroczności u dzieci

Badania profilaktyczne przesiewowe w zakresie krótkowzroczności dzieci w klas I-III z zastosowaniem narzędzi telemedycznych będą prowadzone pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

 

Pierwszy etap badań, który obejmie 900 uczniów w 20 szkołach na Lubelszczyźnie rozpocznie się we wrześniu. Resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki przyznał na ten cel milion złotych. Zagwarantowano również środki, które pozwolą rozszerzyć badania na kolejne placówki w skali całego kraju.

 

„W Lublinie, dzięki wsparciu JM Rektora prof. Wojciecha Załuska, bardzo intensywnie rozwijamy cyfryzację, która wpisuje się we wczesną diagnostykę krótkowzroczności, czy retinopatii cukrzycowej, ale też we wszystkie dziedziny medycyny (…) Zaawansowana technologicznie metoda badań przesiewowych pomoże wychwycić wady wzroku u dzieci i młodzieży już na wczesnym etapie choroby i zapobiec rozwojowi w przyszłości groźnych schorzeń ocznych, które prowadzą do powstawania zaćmy, jaskry, odwarstwienie siatkówki czy właśnie krótkowzroczności” – wyjaśniał prof. Rejdak.

 

                                                                                   

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Symboliczny czek na blisko 9,5 mln zł na rzecz utworzenia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przekazał podczas spotkania z władzami Uczelni prezes Agencji Badań Medycznych prof. Radosław Sierpiński.

 

„Cieszę się, że możemy wspólnie budować tę nową polską markę (…) To inwestycja w innowacje, badania profilaktyczne, rozwiązania telemedyczne” – mówił prof. Sierpiński.

 

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska podkreślił, że Centrum Wsparcia Badań Klinicznych da Uniwersytetowi narzędzia do lepszego, modelowego prowadzenia zarówno badań komercyjnych i niekomercyjnych oraz włączenia się w program narodowego leczenia onkologicznego. Samo Centrum wpisuje się zaś w uczelniany obszar kształcenia: „prowadzimy kierunek biomedycyna, powołaliśmy nowy Wydział Biomedyczny, który będzie służył kształceniu kadr dedykowanych na ośrodek badań klinicznych” – podkreślił Rektor UM.

 

Symboliczny czek na rzecz utworzenia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z rąk prezesa ABM odebrał prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej i Dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

„Czuję ogromną odpowiedzialność, jaka na nas ciąży. Dołączając do 16 ośrodków w Polsce, wspólnie będziemy budować markę badań klinicznych (…) Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będzie bardzo dobrze wpisywało się w misję naszego Uniwersytetu” – podsumował prof. Giannopoulos.

 

Fot. Agnieszka Wrońska

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2021