Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

27.09.2021

Środowisko akademickiego Lublina wspólnie przeciwko COVID-19

Z inicjatywy Lubelskiego Związku Uczelni (UMCS, UP, PL, UM) i Wojewody Lubelskiego, przy udziale Prezydenta Miasta Lublin, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie oraz II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostanie przeprowadzona akcja „Przystanek szczepienie”.

 

O przedsięwzięciu poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 września br. w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Właśnie wtedy środowisko akademickie Lublina, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi podpisało porozumienie o współpracy dot. wsparcia akcji szczepień przeciwko COVID-19.

 

„Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj, by kontynuować wspólne działania, których celem jest jak największe wyszczepienie naszej populacji (…) Z niepokojem zauważamy, że niestety Lubelszczyzna nie jest liderem jeśli chodzi o liczbę wyszczepionych osób. Martwimy się nie tylko o środowisko akademickie” – mówił prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. „Róbmy to, co jest najważniejsze – wyszczepiajmy. Myślmy o tym, że jest to największa gwarancja bezpieczeństwa dla naszego środowiska, dla naszych pacjentów, dla członków naszej społeczności” – podkreślił.

 

 

Grafika przedstawia kolaż zdjęć, w centrum którego znajduje się porozumienie o współpracy dot. akcji "Przystanek Szczepienie". Obok i poniżej zamieszczono zdjęcia przestawiające sygnatariuszy podczas składania podpisu na porozumieniu.

Środowisko akademickiego Lublina wspólnie przeciwko COVID-19 (fot. Karolina Bojarczuk)

 

W ramach inicjatywy, w dniach: 30 września oraz 1 i 4 października br. w godz. 9.00-16.00, w Centrum Symulacji Medycznej (ul. Chodźki 4) odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem.

 

Podczas trwania akcji Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podstawi dedykowany autobus, który będzie pokonywał specjalną trasę, zlokalizowaną przy lubelskich uczelniach wyższych.

 

 

Trasa przebiegać będzie w pętli, począwszy od Felina, poprzez kampus uniwersytecki, a kończąc na „Przystanku szczepienie” zlokalizowanym przy Uniwersytecie Medycznym.

 

Rozkład jazdy specjalnego autobusu

 

Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem 81 466 34 34 wew. 4 osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa, tj. na ul. Chodźki 4.

 

Transport zagwarantowany przez MPK w Lublinie będzie zaopatrzony w system dezynfekcji powietrza, a przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich osób zamierzających się zaszczepić.

 

Akcja skierowana jest do studentów wszystkich uczelni wyższych Lublina, nauczycieli akademickich, pełnoletniej młodzieży szkolnej, mieszkańców Lublina oraz obcokrajowców przebywających w naszym mieście.

 


 

Uwaga!

W trakcie akcji, osoby uprawnione, będą mogły także przyjąć TRZECIĄ dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 (lub drugą w przypadku zaszczepienia wcześniej preparatem J&J).

 

Do otrzymania trzeciej dawki uprawnieni są:

  • osoby, które ukończyły 50 rok życia,
  • pracownicy ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem lub w warunkach laboratoryjnych z materiałem zakaźnym SARS-CoV-2,
  • studenci, którzy mają kontakt z pacjentem (stosowne zaświadczenie potwierdzające ten fakt powinni uzyskać z dziekanatu i pojawić się z nim w punkcie szczepień).

Uwaga! Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

 

 

Osoby biorące udział w akcji otrzymają preparat firmy Pfizer-BioNTech lub Johnson&Johnson. Wszelkie formalności, tj. wypełnienie kwestionariusza osobowego oraz kwalifikacja do szczepienia – zostaną przeprowadzone na miejscu, w Centrum Symulacji Medycznej. Całość przedsięwzięcia będzie wspierała organizacyjnie II Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Każdy uczestnik akcji po dokonaniu szczepienia otrzyma upominek „niespodziankę” sygnowany przez organizatorów.

 

Plakat przedstawia troje młodych osób: 2 kobiety i mężczyznę stojącego pomiędzy nimi. Wszyscy, zadowoleni wskazują na swoje ramiona, na miejsca gdzie przyklejone są plastry opatrunkowe - miejsce przyjętej szczepionki. Poniżej widnieje hasło: Zaszczep się przeciwko COVID-19! Przyjdź do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie w dniach: 30.09.2021, 01.10.2021, 04.10.2021 w godz. 9:00-16:00 i zaszczep się przeciwko COVID-19. Gramy razem! Pamiętaj, tylko wspólnie możemy pokonać pandemię. Na samym dole zamieszczono loga sygnatariuszy - współorganizatorów akcji.

 

Akcja jest organizowana w perspektywie rozwijającej się czwartej fali epidemii koronawirusa i ma na celu zmobilizowanie środowiska akademickiego Lublina do szczepień. Województwo lubelskie znajduje się w grupie jednostek administracyjnych o najniższym poziomie wyszczepienia mieszkańców. Powrót do tradycyjnej formy funkcjonowania akademickiego miasta, uczelni, instytucji, rynku pracy, rynku usług, kultury, sportu itd. wymaga stabilizacji sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie.

 

Zależy nam na tym, aby nasz ośrodek akademicki znowu tętnił życiem i się rozwijał. Aby to mogło nastąpić, musimy wykazywać się odpowiedzialnością za zdrowie własne i naszych bliskich, ale także solidarnością i dbałością o zdrowie naszych współpracowników i przyjaciół.

 

Zaszczepienie się to nie tylko ochrona przed poważnym przebiegiem choroby w przypadku zachorowania nas samych, ale także większy poziom bezpieczeństwa naszych rodziców, dziadków, dzieci czy przyjaciół.

 

 

 

Grafika przedstawia mapkę, na której zlokalizowano budynki Uniwersytetu Medycznego: Centrum Symulacji Medycznej (gdzie odbędzie się akcja szczepień), Collegium Universum oraz Szpital SPSK nr 4 wraz z otaczającymi budynki ulicami.

 

Zachęcamy do skorzystania z akcji!

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2023