Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

21.01.2022

Dzień Transplantacji – podziel się dobrem

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji, upamiętniający rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Z tej okazji na UMCS odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem”.

 

 

Transplantologia odgrywa istotną rolę w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, świadomość społeczna dotycząca transplantacji stale wymaga prowadzenia działań informacyjnych, co udowadniają wyniki badań CBOS wskazujące na to, że aż 80% Polaków nigdy nie mówiło bliskim, jaka jest ich wola w kwestii oddania po śmierci narządów do przeszczepienia. 

 

Chcąc przybliżyć tematykę transplantologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizują akcję pt. „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem”, podczas której będzie można oddać krew, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku czy uzyskać informacje nt. pobrania narządów do przeszczepu. 

 

Wydarzenie odbędzie się w środę, 26 stycznia w godz. 9.00-14.00 w budynku Wydziału Ekonomicznego UMCS (parter).

 

Na chętnych będą czekali także wolontariusze z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz DKMS, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przeszczepów narządów, oddania szpiku i komórek krwiotwórczych. 

 

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami.

 

Aby wygrać nagrody wystarczy wykonać zdjęcie będąc na wydarzeniu: oddając krew bądź korzystając ze stoiska informacyjnego, a następnie udostępnić je w komentarzu pod postem na fanpage’u UMCS na Facebook’u (które zostanie opublikowane w dniu wydarzenia).

 

W celu zgłoszenia chęci pobrania krwi prosimy o wypełnienie formularza.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

Przypominamy, że od 26 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy uprawniające honorowego krwiodawcę do 2 dni zwolnienia od pracy z powodu oddania krwi (lub jej składników) tzn. dzień, w którym oddano krew oraz następujący po nim.

 

Uczelnia

Kalendarz

Maj 2022