Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

25.03.2022

Medyczna pomoc dla Ukrainy

W lubelskich szpitalach udzielana jest specjalistyczna pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

 

Do placówek w całym regionie trafiają osoby m.in. z obrażeniami wojennymi, problemami onkologicznymi, okulistycznymi czy koronawirusem, ale też kobiety w ciąży i dzieci oraz osoby wymagające kontynuacji leczenia czy pilnej operacji.

 

W pomoc zaangażowani są zarówno psychologowie, pracownicy szpitali polskich i ukraińskich oraz studenci.

 

 

Wszystkie ręce na pokład

W myśl tej zasady medycy różnych specjalności bezinteresownie pomagają obywatelom Ukrainy.

 

Lubelscy okuliści z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 konsultują i wykonują zabiegi operacyjne u dzieci, które doznały uszkodzenia narządu wzroku w wyniku działań wojennych. Pierwszą pacjentką była 7-letnia dziewczynka z Kijowa z przebitym okiem. Bez operacji dziecko straciłoby wzrok.

 

Lekarz przeprowadza badanie okulistyczne małej dziewczynki przy użyciu sprzętu okulistycznego.

 

 

„Mamy możliwość konsultowania zdjęć, wyników badań, możemy kontaktować się na odległość z kolegami z Ukrainy i zająć się skomplikowanymi przypadkami dziecięcymi” – powiedział prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej. Profesor zaznaczył również, że operacje oka u dzieci są najtrudniejsze, a w tym momencie we lwowskiej klinice nie ma warunków do ich wykonywania. „Wszystkie siły skoncentrowane są na operacjach rannych żołnierzy. Dlatego chcemy pomóc” – wyjaśnił.

 

Dodatkowo, specjaliści z Lublina działający w Stowarzyszeniu Chirurgów Okulistów Polskich, prowadzą międzynarodową zbiórkę materiałów medycznych do operacji. Transporty organizowane są do lwowskiego szpitala, skąd materiały są przekazywane do szpitali w Sumach, Kijowie, Winnicy. W trakcie działań wojennych to niezwykle trudne zadanie.

 

Przygotowywany jest już drugi transport z materiałami niezbędnymi do wykonywania operacji.  

 

Dwaj mężczyźni przed stosem pudełek z medykamentami dla Ukrainy.

 

 

Wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologii we wsparcie ukraińskich partnerów i pacjentek zaangażowała się także I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK nr 1. Obie te jednostki utrzymują stały kontakt z lekarzami na Ukrainie i organizują pomoc. Przygotowano specjalne formularze, które wypełnia lekarz prowadzący na Ukrainie, co pozwala na skierowanie pacjentki do najlepszego dla niej ośrodka w Polsce.  

 

Mężczyzna (profesor) na tle ścianki promocyjnej z hasłem: Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

 

Przyjmowane są pacjentki z rakiem jajnika, rakiem endometrium, szyjki macicy i innymi nowotworami ginekologicznymi. W chwili obecnej jest to kilkanaście pacjentek w szpitalach: w SPSK nr 1 Lublinie, w Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Białymstoku, w Centrum Onkologii w Kielcach, SPZOZ w Sulechowie i w Szpitalu Uniwersyteckim w Szczecinie.

 

„Nasze działania wspierają też stowarzyszenia pacjenckie. Dzięki ich pomocy udaje się zapewnić transport pacjentek do ośrodków i pomoc na miejscu w wynajęciu mieszkania i załatwieniu niezbędnych formalności” – mówią specjaliści.

 

Szpitale niczym sztaby pomocowe

W Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie leczeni są pacjenci, z których większość to kobiety w ciąży. Część z nich już zostało matkami, a kadra szpitala stara się zapewnić im potrzebne wsparcie. Pracownicy zbierają pieniądze i dary rzeczowe. Zakupiono żywność, która trafiła do miejsc, gdzie przebywają kobiety z Ukrainy z dziećmi, a także na przejście graniczne w Dołhobyczowie. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza zapewnia pacjentkom też bezpłatną pomoc i konsultacje, także psychologiczne i w języku ukraińskim.

 

W SPSK4 organizowana jest także ogólnoszpitalna pomoc. Potrzebne są środki kosmetyczne, artykuły spożywcze i produkty medyczne. „Prowadzimy konkretną i celowaną zbiórkę. Ogranicza się ona do produktów higienicznych i spożywczych. Przekazujemy ją na stronę ukraińską, zarówno na granicę, jak i do ukraińskich szpitali” – informował Radosław Starownik, dyrektor placówki.

 

 

Małych uchodźców z Ukrainy, wśród których są także noworodki, przyjmuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

 

„Hospitalizowane dzieci to pacjenci z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, z zapaleniem krtani, z urazami, ze schorzeniami hematoonkologicznymi. Mamy też pod opieką dzieci w trybie pobytu dziennego, z cukrzycami, z zaburzeniami endokrynologicznymi i dzieci obciążone wadami genetycznymi, które przyjechały ze szpitali na Ukrainie wymagające kontynuacji dializoterapii” – mówiła Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy szpitala.

Uczelnia

Kalendarz

Sierpień 2022