Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

13.04.2022

Interdyscyplinarny zespół medyków pomaga ofiarom wojny

O pomocy świadczonej obywatelom Ukrainy na terenie Polski rozmawiano podczas wizyty Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w Lublinie. Z udziałem władz Uczelni w auli klinik okulistycznych SPSK Nr 1 przy ul. Chmielnej odbyła się konferencja prasowa. Wcześniej minister zdrowia odwiedził punkt zbiórki darów dla Ukrainy zlokalizowany w Centrum Symulacji Medycznej UMLub.

 

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie dotyczące pracy dla medyków w polskim systemie ochrony zdrowia, oferty dla studentów kierunków medycznych i leczenia pacjentów.

 

„Wiemy, że pracownicy uczelni medycznej w Lublinie przyjęli 60 rodzin ukraińskich. Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaopiekował się studentami medycyny. Pomoc świadczona jest w wielu wymiarach. W skali kraju mamy ok. 2 tys. przypadków hospitalizacji pacjentów z Ukrainy, z czego połowę stanowią dzieci. Bardzo ważnym wymiarem pomocy jest zaopiekowanie się przez Uniwersytet blisko setką studentów medycyny z Ukrainy. To przede wszystkim Polacy, którzy studiowali na Ukrainie. Są przyjęci na wydział lekarski i lekarsko-stomatologiczny” – mówił Adam Niedzielski.

 

W celu niesienia pomocy ofiarom wojny Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska powołał interdyscyplinarny zespół specjalistów. W działania pomocowe zaangażowane są także szpitale podlegle Uczelni.

 

„(…) Mamy bardzo dużą aktywność, zwłaszcza jeśli chodzi o oddziały położnicze. Do tego dochodzi neonatologia, czyli zaopatrzenie trudnych przypadków noworodków, jest też oczywiście obszar hematologii onkologicznej. Sformułowaliśmy szczególną grupę bazową, w skład której wchodzi poza wiodącą okulistyką także jednostka chirurgii plastycznej, żeby zaopatrywać tych bardzo uszkodzonych pacjentów, głównie dzieci” – tłumaczył prof. Wojciech Załuska.

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2022