Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

13.05.2022

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny z Finlandii na Uniwersytecie Medycznym

5 nowoczesnych kamer do zastosowań telemedycznych nasza Uczelnia pozyskała dzięki firmie Optomed. Kamery posłużą do diagnostyki chorób i urazów narządu wzroku w Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, ale także będą wykorzystywane przez lekarzy na Ukrainie.

 

Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji, prof. dr hab. Robert Rejdak powiedział, że dzięki otrzymanym urządzeniom, możliwy jest pierwszy transgraniczny projekt z zastosowaniem tak zaawansowanego technologicznie sprzętu. Kamery, wykorzystując właściwości sieci teleinformatycznej, umożliwiają przesyłanie obrazu i konsultowanie chorych w czasie rzeczywistym.

 

 

Na Ukrainie możliwe będzie prowadzenie szybkiej preselekcji chorych. Kamerę można porównać do małego gabinetu okulistycznego w ręku. Dodatkowo, może ona pracować także w trudnych warunkach i ma własne zasilanie, co jest szczególnie istotne w przypadku częstych przerw w dostawie prądu w Ukrainie.

 

Jego Magnificencja Rektor UM w Lublinie, prof. dr hab. Wojciech Załuska wyjaśnił, że ten nowoczesny sprzęt jest uzupełnieniem misji naszego Uniwersytetu. Nasi specjaliści cały czas leczą dzieci i dorosłych poszkodowanych w wyniku działań wojennych.

 

Uniwersytet Medyczny zaprezentował także nowy system nawigacji obrazowej Verion, który będzie współpracował z zakupionym niedawno urządzeniem do transmisji w technologii 3D. Verion posłuży m.in. do operacji refrakcyjnych, czyli np. operacji zaćmy. Podczas zabiegu usuwana jest soczewka pacjenta i wszczepiana sztuczna. System Verion umożliwia przeprowadzenie operacji jeszcze dokładniej – tłumaczył dr hab. Tomasz Chorągiewicz z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej. System nawigacji obrazowej będzie wykorzystywany również w trakcie edukacji studentów i lekarzy, także dla potrzebujących pomocy pacjentów z Ukrainy.

 

System Verion o wartości 100 tys. złotych został zakupiony ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

 

fot. Agnieszka Wrońska, Sekcja ds. Promocji

Uczelnia

Kalendarz

Maj 2022