Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

15.11.2022

Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie współpracował z Wojskami Obrony Terytorialnej

W poniedziałek, 14 listopada 2022 r. o godz. 12:00 w Centrum Symulacji Medycznej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Lublinie a Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Uniwersytet Medyczny reprezentował Jego Magnificencja Rektor – prof. Wojciecha Załuska, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentował gen. broni Wiesław Kukuła.

 

Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem działań Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki, prof. dra hab. n. med. Kamila Torres oraz młodszego asystenta mgra Wojciecha Dzikowskiego, prowadzonych od stycznia 2019 r. wspólne przedsięwzięcia realizowane były w obiektach WOT oraz CSM w następujących obszarach:

  • szkolenia żołnierzy OT z zakresu BLS oraz postępowania z poszkodowanym urazowym,
  • szkolenia KPP,
  • szkolenia z pobierania wymazów w czasie pandemii,
  • warsztaty z ratownictwa taktycznego (w tym certyfikowany kurs NAEMT prowadzony przez instruktorów z JWK),
  • udział w finale ogólnopolskich zawodów SimChallenge 2019,
  • szkolenia dla batalionów lekkiej piechoty z Zamościa, Chełma i Lublina,
  • realizacje zadań terenowych, w tym działania z kompanią logistyczną na zbiorniku wodnym Nielisz,
  • współpraca z Zespołem Działań Niekonwencjonalnych DWOT.

 

Do założeń zespołowych działań należeć będą m.in. podnoszenie kwalifikacji medycznych żołnierzy Obrony Terytorialnej i pracowników, realizacja wspólnych projektów prospołecznych i proedukacyjnych, propagowanie działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz rekrutacji do WOT, promocja Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Na uroczystości gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, otrzymał z rąk Jego Magnificencji Rektora prof. Wojciecha Załuska nagrodę Amicus Almae Matris.

 

Fot. Kamil Lipski

 

 

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2023