Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

05.01.2023

Specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej dla SPSK 1 od UNICEF

Fot. Agnieszka Wrońska,

Sekcja ds. Promocji UMLub

 

 

Specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej trafił do Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To kolejne wsparcie przekazane do Lublina przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

 

Jak czytamy na stronie internetowej SPSK nr 1:

Przekazany Szpitalowi nowoczesny aparat ultrasonograficzny wykorzystywany jest w procesie leczenia pacjentów z urazami wzroku, umożliwia szybką oraz dokładną diagnostykę chorób oczu, a w konsekwencji pozwala na niezwłoczne zastosowanie skutecznej terapii. Służyć on będzie zarówno rannym obywatelom Ukrainy, którzy są hospitalizowani w lubelskich szpitalach, jak i mieszkańcom miasta. Wartość urządzenia to blisko 145 tys. zł.

 

„Otrzymany sprzęt pozwoli na pełną, szeroką diagnostykę schorzeń gałki ocznej i oczodołu u pacjentów, którzy trafiają do Kliniki z urazami narządu wzroku” – powiedział podczas konferencji prasowej szef Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej prof. Robert Rejdak. „Obecnie leczymy wiele osób poszkodowanych w wyniku wojny, w tym dzieci z Ukrainy. To badanie jest niezbędne do planowania leczenia operacyjnego, ale też zachowawczego” – dodał.

 

Wśród osób, które otrzymały pomoc w lubelskiej Klinice, była Pani Olena Selikhzianova. Kobieta wraz z dziećmi doznała obrażeń ciała i urazów w wyniku wybuchu bomby. Za sprawą wielokrotnych operacji okulistycznych ratujących wzrok dziś kobieta i jej dzieci widzą.

 

Podczas spotkania Pani Olena wyraziła wdzięczność za otrzymaną pomoc – medyczną i socjalną, w której swój udział ma również Uniwersytet Medyczny w Lublinie.  

 

Z rąk prof. Roberta Rejdaka otrzymała także upominek w postaci kart podarunkowych do sklepów, które zakupione zostały ze środków zebranych podczas zbiórki zorganizowanej wśród pracowników i studentów Uczelni.

 

 

Więcej:

SPSK nr 1

Radio Lublin

Kurier Lubelski

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024