Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

10.08.2023

Kontynuacja projektu Telediagnostyka w badaniach okulistycznych

Projekt „Telediagnostyka w badaniach okulistycznych – zastosowanie telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki – pilotażowy program badań przesiewowych” realizowany pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia przez zespół specjalistów Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1/UMLub pod kierownictwem prof. Roberta Rejdaka uzyskał zgodę na poszerzenie grupy badanej do 7 tysięcy osób. 

 

O 2 tysiące chorych na cukrzycę została zwiększona grupa, która zostanie przebadana w projekcie.

 

Celem projektu jest opracowanie modelu telemedycznego w okulistyce w zakresie wykrywalności retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) wśród dorosłych mieszkańców Lubelszczyzny. Badanie jest ukierunkowane na wczesną diagnostykę cukrzycowego obrzęku plamki, który nieleczony prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.

 

Nieinwazyjne badania odbywają się za pomocą mobilnego zestawu do diagnostyki dna oka –  Okobusa, który przemieszcza się po gminach województwa lubelskiego.

 

Zdjęcia z Okobusa natychmiast trafiają do kliniki, gdzie są oceniane przez lekarzy. O ewentualnym leczeniu pacjent otrzymuje informację od lekarza rodzinnego.

 

Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku w oparciu o subwencję Ministerstwa Zdrowia.

Więcej:

Radio Lublin

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2024