Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

06.12.2023

Szkolenie Ars Mollis i Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie

27 listopada 2023 r. w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie realizowany był projekt „Szkolenia Ars Mollis oraz Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie” – autorski program Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki z zakresu kompetencji miękkich.

 

Szkolenie poprowadzili członkowie Stowarzyszenia, którzy są naukowcami, a jednocześnie pasjonatami popularyzowania wiedzy – nie tylko tworzą naukę, ale również łączą ją z umiejętnością przekazywania informacji w prosty i zrozumiały sposób.

 

Projekt składał się z dwóch części: warsztatowej zawierającej szkolenia z wystąpień medialnych i autoprezentacji oraz praktycznej, tj. krótkich rozmów naukowców z dziennikarzami.

 

„Szkolenie Ars Mollis” ukierunkowane było na rozwijanie kompetencji związanych z upowszechnianiem i popularyzacją wiedzy, autoprezentacją oraz praktykowaniem umiejętności miękkich w komunikacji.

 

W szkoleniu wzięło udział 10 młodych naukowców z naszego Uniwersytetu, którzy postanowili podzielić się swoimi odkryciami naukowymi i przełamać barierę w kontaktach z mediami.

 

Podczas zajęć uczestnicy otrzymali wiele cennych wskazówek na temat wystąpień publicznych, m.in. dowiedzieli się jak przedstawiać odkrycia i fakty naukowe w zrozumiały dla potencjalnego odbiorcy sposób.

 

Po części warsztatowej, nowo nabyte umiejętności można było sprawdzić podczas „Szybkich Randek Naukowo-Dziennikarskich”, czyli krótkich rozmów z zaproszonymi dziennikarzami. W ciągu 3 minut naukowcy mogli przedstawić swoje badania i odkrycia, a pracownicy mediów mogli zdobyć informacje na temat najnowszych osiągnięć naukowych.

 

Liczymy, że projekt zaowocuje interesującą współpracą, a odkrycia naukowe społeczności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą cieszyć się coraz większą popularnością.

 

Koordynatorem lokalnym projektu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jest prof. dr hab. n. farm. Monika Wujec we współpracy z Centrum Transferu Wiedzy.

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2024