Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

26.01.2024

Spotkanie robocze Lubelska Transplantologia 2024

„Chcemy się spotkać po to, żeby przedyskutować najważniejsze problemy "na tu i teraz", na które możemy wpłynąć w sensie organizacji regionalnej pracy" – powiedział Magnificencja Rektor prof. dr hab. Wojciech Załuska otwierając dziś Spotkanie robocze Lubelska Transplantologia 2024, zorganizowane w Centrum Symulacji Medycznej UMLub w przededniu Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji. Wydarzenie odbyło się po patronatem i udziałem przedstawicieli władz województwa, regionu i Miasta Lublin.

 

Dzień Transplantacji ustanowiono w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który miał miejsce 26 stycznia 1966 roku.

 

Wydarzenie miało za cel pokazać potencjał środowiska transplantologicznego regionu i podnieść świadomość społeczeństwa w tematyce oddawania narządów do przeszczepu oraz przeszczepów rodzinnych.

 

„Nikt nie neguje istoty przeszczepu. 93% społeczeństwa jest teoretycznie "za", tylko przełóżmy to na fakty. Zobaczmy, co się dzieje z przeszczepami rodzinnymi, my mamy ich mało, najmniej w Europie: 5%" – zaznaczył Magnificencja Rektor w swoim wystąpieniu.

 

O miejscu polskiej medycyny transplantacyjnej w Europie, kluczowych procesach i wynikach w obszarze medycyny transplantacyjnej mówił prof. dr hab. Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

„Przeszczepienia od dawców żywych to jest ponad 5% wszystkich wykonanych przeszczepień. Niestety cały czas ta liczba nie rośnie" podkreślił dr Mariusz Matuszek, kierownik Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK4, Koordynator Wojewódzki Poltransplant, mówiąc o wyzwaniach transplantacji w Polsce.

Koordynator szpitalny SPSK4 – dr Jacek Furmaga z Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK4 zaprezentował charakterystykę transplantologii realizowanej w swojej jednostce, jej potencjał i specyfikę procedur składających się na przeszczepy wykonywane w Klinice.

Na temat etycznych i komunikacyjnych wyzwań w transplantologii z wykładem wystąpił ks. dr Rafał Pastwa, zaś istotne aspekty rozmowa z rodziną dawcy przedstawiła psycholog mgr Magdalena Martyniuk.

 

 

Nagranie konferencji:
youtube.com

 

Wywiad z dr M.Matuszkiem:
radio.lublin.pl

 

Fot.

Olga Matosiuk

 

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024