Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

16.04.2024

"Rozwiązania systemowe w opiece przedkoncepcyjnej i okołoporodowej w Polsce”- relacja z konferencji

12 kwietnia 2024 roku w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rozwiązania systemowe w opiece przedkoncepcyjnej i okołoporodowej w Polsce”, zorganizowana przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w ramach realizowanego projektu: Upowszechnianie rozwiązań systemowych w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym w opiece prekoncepcyjnej i okołoporodowej w ramach Zadania 2 Celu Operacyjnego 5: Wyzwania demograficzne Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia.

 

Celem niniejszej konferencji była promocja informatora "ABC opieki okołoporodowej", przygotowanego przez zespół specjalistów z WNoZ i WNM: położnych, lekarzy, psychologa, prawnika, pod kierunkiem pani dr hab. Agnieszki Bień, prof. uczelni, kierownika Katedry Rozwoju Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.

 

Referaty wygłosili znakomici specjaliści: położne, lekarze, fizjoterapeuta, psycholog, prawnik, biotechnolog, którzy omówili zagadnienia dotyczące m.in. realizacji standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, problemów emocjonalnych w okresie okołoporodowym, perinatalnej opieki paliatywnej. Ponadto poruszono kwestię opieki nad noworodkiem z uwzględnieniem szczepień i testów przesiewowych, fizjoterapii dzieci urodzonych przedwcześnie, czy wsparcia matek w żywieniu noworodków.

 

Konferencja skierowana była do pracowników ochrony zdrowia, kobiet w okresie ciąży i ich rodzin, studentów kierunków medycznych oraz organizacji zajmujących się problematyką opieki okołoporodowej.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem społecznym. Było transmitowane na YouTube i jest dostępne dla zainteresowanych pod tym linkiem.

 

Dr hab. Anna Pilewska-Kozak, prof. UM

 

Informator "ABC opieki okołoporodowej” będzie dostępny bezpłatnie w placówkach POZ,
a także w wersji elektronicznej do ściągnięcia na telefon.

 

fot. Olga Matosiuk, Sekcja Promocji

Uczelnia

Kalendarz

Lipiec 2024