Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

05.06.2024

UMLub dla Seniorów

Z wyjątkowym zainteresowaniem spotkały się propozycje warsztatów, wykładów i zajęć dla lubelskich seniorów, które pracownicy naszej uczelni przygotowali w ramach tegorocznych obchodów XII Lubelskich Dni Seniora – wydarzenia organizowanego przez Urząd Miasta Lublin. Przedstawiciele UMLub włączyli się w bogaty program tygodnia senioralnego 3 i 4 czerwca.

 

3 czerwca podczas Konferencji otwierającej Dni Seniorów z wykładem o interakcjach leków z żywnością wystąpiła dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Mariola Herbet z Katedry i Zakładu Toksykologii UMLub. W nawiązaniu do tematyki wykładu dr hab. Herbet udzieliła również wielu indywidualnych konsultacji. „(...) Osoby starsze przyjmują wiele leków. Niestety często zażywają je łącząc wszystkie razem nie mając świadomości, że wpływ na ich działanie ma moment przyjęcia leku. Fakt, czy jest on przyjęty przed czy po posiłku ma duże znaczenie. Wiele osób starszych przyjmuje też znaczne ilości suplementów. Te nie leczą ale często wchodzą w interakcje z lekami i mają działanie przeciwstawne. Cieszę się, że mój wykład wywołał takie zainteresowanie i było mnóstwo pytań, bo najważniejsza jest przecież informacja (...)" – podsumowała dr hab. Mariola Herbet.

 

4 czerwca zaprosiliśmy zainteresowanych seniorów do Hali Widowiskowo-Sportowej. 1 blok aktywności dla seniorów stanowiły Zajęcia usprawniające dedykowane Seniorom  Sprawność to moja sprawa, które poprowadziła mgr Agata Tęcza-Hodun, instruktor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMLub: „Zaproponowałam uczestnikom zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i poprawiających sylwetkę. Z wiekiem osobom starszym coraz trudniej utrzymywać pionową pozycję ciała. To proces naturalny, ale mając świadomość  możemy temu przeciwdziałać. Ćwiczyliśmy, aby zwiększyć ruchomość obręczy barkowej i „otworzyć" klatkę piersiową. Pracowały mięśnie głębokie... Uczestnicy ze zdumieniem komentowali, że mogą takie ćwiczenia wykonywać w domu z użyciem piłki, kija od szczotki czy mopa. Bardzo lubię pracować z grupami osób starszych, bo są zaangażowani i dokładni!"  podkreśliła p. Agata Tęcza-Hodun.

 

Wiele pytań zadano na wykładzie prof. dr hab. Anny Boguckiej-Kockiej z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką UMLub. pn. „Pasożyty  bomba z opóźnionym zapłonem” na temat chorób pasożytniczych i ich skutków w wieku starszym. „Zajmując się pasożytami wiem, jak niska jest świadomość społeczna w zakresie specyfiki chorób pasożytniczych. Obecnie coraz większym zagrożeniem stają się zwierzęta dzikie, przekraczające granice obszarów zurbanizowanych w poszukiwaniu pożywienia, które przenoszą pasożyty. Wiele pytań po moim wykładzie dotyczyło też leczenia nużycy. Mam przekonanie, że takie spotkania edukacyjne są bardzo potrzebne"  stwierdziła prof. Bogucka-Kocka.

Ostatnim punktem programu adresowanego do seniorów były warsztaty: Piękno i zdrowie bez metryki przygotowane przez zespół dr Annę Sokołowską i dr Ewelinę Firlej oraz studentki z Koła Naukowego Cosmetics UM Zakładu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej. Uczestniczki korzystały z indywidualnych porad, zabiegów i konsultacji.

 

„Proponujemy seniorom to, co potrzebne skórze i ciału w wieku dojrzałym. Mamy więc zabiegi na dłonie i diagnostykę kosmetologiczną skóry i włosów a także konsultacje podologiczne. Kontakt z osobami starszymi pozwala studentkom ćwiczyć umiejętności komunikacji z pacjentem a dla samych uczestników warsztatów nasz udział w Dniach Seniora jest promocją kierunku kosmetologia, dlatego cieszymy się z udziału w tej inicjatywie"  powiedziała dr Anna Sokołowska.

 

Nasze warsztaty wizytowali przedstawiciele organizatora Lubelskich Dni Seniora  Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin oraz relacjonowała Panorama Lubelska: lublin.tvp.pl

 

Fot. Monika Jarczyk i Olga Matosiuk

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024