Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

10.06.2024

Seminarium „Krwotok - co robić?"

Szanowni Państwo,

 

Uniwersytet Medyczny w Lubinie zaprasza na seminarium pod nazwą Krwotok - co robić?, organizowane 20 czerwca 2024 w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

 

Będzie to wydarzenie edukacyjne, promujące wiedzę w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia, na którym skupimy się na zagadnieniu leczenia krwotoków.

 

U progu wakacji zachęcamy Państwa do zwrócenia uwagi na kwestię, która dotyczy szczególnie dwóch grup:

  • dzieci i młodzieży – jako skutek ich aktywności i wakacyjnych zabaw
  • osób starszych – naturalnie związanej z wiekiem lub aktywnością fizyczną organizmu.

Warto, aby aktualną wiedzę w tym zakresie zdobyły i zaktualizowały osoby zaangażowane w opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz pracujące z seniorami.

 

Do udziału w seminarium zaprosiliśmy znakomitych specjalistów: lekarzy, ratowników medycznych wojskowych i cywilnych, którzy zaprezentują informacje związane z krwotokami, ich przyczynami i skutkami, leczeniem hipotermii, zaopatrywaniem ran. Przedstawią własne doświadczenia w zapobieganiu śmierci z wykrwawienia w wyniku urazu.

 

Seminarium ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Początek o godzinie 9tej.

 

 

Więcej informacji:

Maja Chrzanowska-Wąsik – koordynatorka projektu,

Klinika Szpitalnego Ratownictwa Medycznego UMLub,

maja.chrzanowska-wasik@umlub.pl, tel. 501 373 289

 

 

Seminarium jest częścią projektu: „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy na temat istoty udzielenia pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem postępowania ratowniczego w masywnych krwawieniach i krwotokach oraz rozpoznawania symptomów rozwijającego się wstrząsu krwotocznego.

Organizatorami oraz prowadzącymi zajęcia są pracownicy Samodzielnej Pracowni Medycznych Czynności Ratunkowych i Ratownictwa Specjalistycznego oraz Katedry i Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej UML. Zaplecze techniczne projektu zapewnili pracownicy Centrum Symulacji Medycznej (CSM).

Na trwające od października 2023 roku działania projektu składały się wykłady oraz zajęcia praktyczne specjalistów w dziedzinie Medycyny Ratunkowej dotyczące pierwszej pomocy oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia z uwzględnieniem krwawień i krwotoków. W środowisku symulacyjnym prezentowaliśmy sposoby zapobiegania zgonom spowodowanym krwotokami z wykorzystaniem opatrunków uciskowych jak i stazy taktycznej.

link do projektu

 

 

DOSTĘPNOŚĆ Informacja dla osób ze szczególnymi potrzebami

Konferencja odbędzie się w budynku Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 w Lublinie, w sali nr 407 (aula) na 4 piętrze.
Dojazd komunikacją miejską linii 26, 47, 154, 156, 160 (przystanek Chodźki - szpital).

Opis dostępności architektonicznej

Centrum Symulacji Medycznej jest nowoczesnym obiektem zlokalizowanym w centrum kampusu akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wejścia do budynku są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnia do poruszania się jest utwardzona. Przed budynkiem znajduje się pochylnia z poręczami po obu stronach. W budynku zapewniono pole manewrowe.
W holu głównym przy wejściu znajduje się czynna całą dobę portiernia.
Dostęp do wszystkich kondygnacji budynku zapewniają windy przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Schody mają oznaczone krawędzie stopni poprzez zmianę faktury i odcienia.
Na każdej kondygnacji znajdują się informacje o funkcji danego pomieszczenia. Napisy informacyjne umieszczono na drzwiach lub obok drzwi (na wysokości wzroku osoby pochylonej lub osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim) do pomieszczeń oraz w wydzielonych strefach z zastosowaniem dużych i kontrastowych znaków. Obowiązujący system identyfikacji wizualnej (oznaczenia i piktogramy) uwzględnia możliwe ograniczenia użytkowników. W budynku znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
Budynek wyposażony jest w krzesło ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnościami.
Do obiektu można wejść z psem asystującym (na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych wskazuje oznakowanie poziome i pionowe.

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024