Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

29.07.2024

Przesiewowe badania moczu w szkołach – projekt trzech uczelni medycznych

Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetami Medycznymi w Lublinie i Białymstoku rozpoczął realizację projektu badawczego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Badania profilaktyczne dotyczące jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży – badanie przesiewowe moczu w klasach 3 i 4 szkół ponadpodstawowych”. Głównym celem przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie profilaktyki chorób nerek i jak najwcześniejsze ich rozpoznawanie wśród młodzieży.

 

Problem badawczy

Projekt podejmuje istotny problem zdrowotny rozpoznania przewlekłej choroby nerek. Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczy 10% populacji osób na świecie. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, PChN zwiększa ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, wpływa na jakość życia, jest przyczyną przedwczesnej śmiertelności i obciążeniem finansowym dla systemu opieki zdrowotnej. W Polsce z tym problemem zmaga się ok. 4 mln osób, jednak w większości o nim nie wiedzą. Pierwsze objawy chorób nerek są zazwyczaj mało specyficzne, należą do nich między innymi krwinkomocz lub białkomocz, które można potwierdzić za pomocą badania ogólnego moczu. Wczesne wykrycie PChN, umożliwia szybką i skuteczną interwencję, poprawia wyniki leczenia i rokowanie. Choroby nerek w istotnym odsetku rozpoczynają się w wieku młodzieńczym (ok. 15-19 r.ż.), dlatego istotna jest możliwie najwcześniejsza identyfikacja osoby z nieprawidłowym wynikiem badania ogólnego moczu.

 

Partnerzy

19 lipca 2024 r. pierwsze liceum, które zadeklarowało chęć uczestniczenia w tym projekcie – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, podpisało porozumienie o współpracy. Takie porozumienia podpiszą, oprócz warszawskich, również szkoły średnie w Lublinie i Białymstoku, które zechcą wziąć udział w badaniach przesiewowych. Według wstępnych szacunków w Lublinie zostanie przebadanych ok. 1000 uczniów szkół średnich.

 

Zespołem badawczym w ramach UMLub kierować będzie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii UMLub, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych USK nr 4 w Lublinie. Do zespołu należą również: dr med. Izabela Zakrocka i piel. Sylwia Boczkowska.

 

Działania projektu

Uczestnikami projektu są uczniowie klas III i IV szkół ponadpodstawowych z terenu Warszawy, Lublina i Białegostoku, w wieku 18-19 lat. Badanie polegać będzie na anonimowym, dobrowolnym i samodzielnym wykonaniu nieinwazyjnego badania moczu z wykorzystaniem testów paskowych. Uczniowie szkół objęci będą również wsparciem edukacyjnym w ramach kampanii popularyzującej wiedzę dotyczącą chorób nerek, profilaktyki i wykrywania przewlekłej choroby nerek. Osobom z nieprawidłowym wynikiem badania ogólnego moczu zostanie zaproponowana specjalistyczna opieka nefrologiczna i udział w części naukowej, polegającej na szczegółowym badaniu białek w moczu.

 

Realizacja projektu potrwa do 2027 roku.

 

 

Kontakt

Katedra i Klinika Nefrologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Kliniczny Oddział Nefrologii, Transplantologii Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie,

ul. Jaczewskiego 8, 20-090 Lublin

Telefon: 81 724 45 39, 81 724 45 37, 81 724 47 11

e-mail: oddzial.nefrologii@usk4.lublin.pl

Fax: 81 724 45 37

 

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2024