Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

10.03.2025

Prof. dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk w gronie wybitnych autorów publikujących w czasopiśmie Translational Lung Cancer Research

Z przyjemnością informujemy, że Pani prof. Kamila Wojas-Krawczyk z Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii została wyróżniona jako wybitny autor publikujący w czasopiśmie Translational Lung Cancer Research (TLCR).

 

Każdego roku, czasopismo TLCR – jako jedno z wiodących wydawnictw z zakresu badań nad rakiem płuca, wyróżnia wybitnych autorów wnoszących istotny wkład w rozwój tej dziedziny nauki. Wydawnictwo koncentruje się na publikowaniu najnowszych osiągnięć w badaniach podstawowych i przedklinicznych dotyczących diagnostyki i leczenia raka płuca. Artykuły publikowane w TLCR składają się na szerokie spektrum tematów „bench and bedside” – czyli od badań laboratoryjnych do zastosowania ich wyników w klinice. Czasopismo docenia nowatorstwo opublikowanych artykułów, ich wysokie wskaźniki cytowań oraz to, że prowadzą do wielu nowych spostrzeżeń i dyskusji.

 

Pani profesor Kamila Wojas-Krawczyk została wyróżniona za pracę dotyczącą zdefiniowania mikrośrodowiska nowotworowego w grupie chorych na raka płuca z obecnymi „negatywnymi” czynnikami predykcyjnymi, jakimi są mutacje w genie STK11 lub KEAP1. Jednym z tematów prac naukowych prowadzonych w Katedrze i Klinice Pneumonolgii, Onkologii i Alergologii jest poszukiwanie skutecznych biomarkerów dla dostępnych w tej chwili schematów leczenia immunoterapią u chorych na raka płuca. Badania koncentrują się zarówno na analizie tkanki nowotworowej pod kątem nieprawidłowości genetycznych, jak i badaniu aktywności układu immunologicznego w momencie zastosowania immunoterapii oraz w trakcie leczenia. Poszukiwanie biomarkerów skuteczności różnych schematów immunoterapii we krwi obwodowej u chorych na raka płuca może przyczynić się do lepszej kontroli efektywności leczenia oraz do szybszego rozpoznania immunologicznych skutków ubocznych leczenia. Badania w tym temacie prowadzone są wspólnie z zespołem pani dr hab. n. med. Magdaleny Knetki-Wróblewskiej z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Analizą mikrośrodowiska nowotworowego u chorych na raka płuca oraz stanem układu immunologicznego u chorych poddanych immunoterapii zajmuje się również doktorantka pani profesor Kamili Wojas-Krawczyk – mgr Natalia Krzyżanowska. Prace dotyczące tego tematu publikowane były również w czasopiśmie TLCR.

 

Wywiad z Panią profesor do przeczytania na stronie TLCR.

 

Gratulujemy!

 

Uczelnia

Kalendarz

Marzec 2025