Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

14.04.2025

Za nami IV Międzynarodowa Konferencja Doktorantów z kampanią informacyjną Lubelskiej Unii Cyfrowej

IV Międzynarodowa Konferencja Doktorantów „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt” odbyła się w formie hybrydowej 9 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

 

Wydarzenie było połączone z kampanią informacyjną Lubelskiej Unii Cyfrowej. Jest to inicjatywa trzech uczelni lubelskich: Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie polegająca na wspólnym opracowaniu modelu teoretycznego prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji (AI) w medycynie na przykładzie okulistyki, wraz z przetestowaniem i wdrożeniem tego modelu.

 

Konferencja, która stała się spotkaniem przedstawicieli kadry naukowej trzech Uniwersytetów tworzących Unię Cyfrową, młodych naukowców – studentów i doktorantów oraz młodzieży ze szkół średnich regionu lubelskiego, była poświęcona rozwiązaniom cyfrowym i sztucznej inteligencji w nauce. Poza wystąpieniami na wykładach plenarnych, wyniki badań, w ramach działalności Lubelskiej Unii Cyfrowej, były prezentowane w sesjach posterowych. W konferencji wzięło udział m. in. 400 uczniów szkół średnich z Lubelszczyzny.

 

W trakcie Konferencji Uniwersytet Medyczny w Lublinie reprezentowali studenci i doktoranci związani z Zakładem Anatomii Prawidłowej, Klinicznej i Obrazowej – Karol Ludwinek, Bartosz Niemiec, lek med. Magdalena Tyczyńska – pod kierownictwem naukowym dr hab. Moniki Cendrowskiej-Pinkosz, oraz doktorantka Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej mgr Michalina Pinkosz – pod kierownictwem naukowym dr hab Pauliny Własiuk. Praca mgr Michaliny Pinkosz z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej pt. Breaking barriers: serum zonulin as a marker of intestinal permeability in patients with chronic lymphocytic leukemia otrzymała wyróżnienie za najlepszą prezentację ustną.

 

Z wykładami wystąpiły również przedstawicielki Uniwersytetu Medycznego zaangażowane w prace zespołów badawczych projektu LUC:

  • prof. dr hab. n. med. Katarzyna Nowomiejska z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej z wykładem: Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnozowaniu chorób oczu.
    „W wystąpieniu zaprezentowałam zastosowanie deep learning w diagnozowaniu chorób rzadkich siatkówki. Mamy już sprawdzone doświadczenia! Sieci neuronalne pomagają w klasyfikowaniu i wyodrębnianiu cech obrazu, które pozwalają na przyporządkowanie go do określonej diagnozy. W projekcie LUC skupiamy się na najczęstszej chorobie rzadkiej oczu czyli zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki. Nasze badania w ramach projektu mają docelowo objąć 200 pacjentów z różnymi mutacjami genów biorących udział w procesie widzenia. RP to choroba bardzo zróżnicowana. Występują w niej różne typy dziedziczenia, różne mutacje w różnych genach, a także różny przebieg choroby. Wszystko to powoduje, że bardzo trudno jest określić prawidłowości w przebiegu tej choroby. Współpraca w ramach LUC daje nam spore możliwości uzyskania pogłębionej wiedzy na temat specyfiki tej choroby i pozwoli wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do lepszej diagnostyki i w przyszłości leczenia.” 
  • prof. dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji z wykładem: Mózg pod napięciem: Cyfrowe bodźce a zdrowie psychiczne młodych ludzi.
    „Mózg młodych ludzi jest szczególnie wrażliwy na wpływy środowiskowe, a pogłębiające się zanurzenie w świecie cyfrowym niesie poważne ryzyko dla ich zdrowia psychicznego. Chciałam zwrócić uwagę na takie problemy jak przeciążenie poznawcze, fragmentaryzacja osobowości, uzależnienie od mediów społecznościowych, zaburzenia snu oraz nowe zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Moim celem było pokazanie, jak ważna jest świadomość, odpowiedzialne korzystanie z technologii i dbałość o higienę cyfrową w codziennym życiu.”

     

Fot. Monika Jarczyk,

zasoby UMLub

 

 

Uczelnia

Kalendarz

Kwiecień 2025