Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Media o nas

22.07.2022

Uniwersytet Medyczny otworzył szkołę rodzenia

 

Przyszłe mamy nauczą się właściwego oddechu, a przyszli tatusiowie – jak być wspierającym towarzyszem porodu. Na Uniwersytecie Medycznym powstała Szkoła Rodzenia.

 

Skorzystać z niej będą mogły wszystkie pary oczekujące dziecka – kobiety po 24. tygodniu ciąży, ale także po porodzie. Tematyka zajęć ma być rozległa, tak jak rozległe są przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny.

 

– Koncentrujemy się na okresie ciąży: przygotowaniu, postępowaniu, stylu życia w tym czasie, co jest szczególnie ważne. Jeśli chodzi o sam poród, powiemy, jak rozpoznać, że już się rozpoczął, jak kobieta może się w niego aktywnie zaangażować. Będziemy uczyć technik oddychania i relaksacyjnych. Następny punkt to połóg, opowiemy o zmianach emocjonalnych w tym okresie, omówimy, jak bezpiecznie wrócić do formy po ciąży – wylicza dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień, prodziekanka Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierowniczka Szkoły Rodzenia Uniwersytetu Medycznego.

 

Źródło:

Kurier Lubelski

 

 

Jak kobieta powinna się przygotować do urodzenia dziecka? Jak trzymać noworodka, żeby bezpiecznie go wykąpać – wszystkiego tego można się nauczyć w szkołach rodzenia. Swoją otwiera właśnie Uniwersytet Medyczny. Liczba porodów w Polsce drastycznie spada.

 

– Kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnej opieki przedporodowej w ramach NFZ, która jest prowadzona przez położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Może się ona odbywać już od 21 tygodnia ciąży do rozwiązania. Warunkiem udziału w takich spotkaniach jest złożenie deklaracji do położnej w wybranej przez kobietę placówce. Taka edukacja może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i grupowo – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

 

Źródło:

Dziennik Wschodni

Ciężarne lublinianki i ich partnerzy będą mogli zdobyć wiedzę na temat rodzicielstwa. To dzięki „Szkole Rodzenia... która została oficjalnie otwarta na Uniwersytecie Medycznym.

 

Dzięki temu rodzina może poczuć się bardziej świadomie i bezpieczniej – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

Źródło:

Radio Centrum

 

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiet mieszczącym się w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 w Lublinie powstała Szkoła Rodzenia. Zajęcia są skierowane do kobiet po 24 tygodniu ciąży oraz ich partnerów.

 

– Dowodem na to, jak ważna jest wiedza ze szkoły rodzenia jest program edukacji przedporodowej zawarty w standardzie opieki przedporodowej. Wiedza ma wpływ na szczęśliwe macierzyństwo, ojcostwo, a także dzieciństwo – mówi dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Paluch, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego w Polsce, a także kierownik rozwoju Katedry Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Źródło:

Lubelski.pl

 


 

Kursantki i ich partnerzy dowiedzą się również, jak pielęgnować noworodka i wspomagać jego rozwój. Ratownik medyczny nauczy ich, jak reagować w sytuacjach niepożądanych: przy zakrztuszeniu, połknięciu ciała obcego, oparzeniu, urazie, ale też niezamierzonym spożyciu leku.

 

Źródło:

Lublin Naszemiasto

 

 

Szkołę rodzenia otworzył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Przygotowanie do porodu, pielęgnacja niemowląt i karmienie piersią – to niektóre z zagadnień, z którymi przyszli rodzice zapoznają się podczas zajęć.

 

Źródło:

Polskie Radio Lublin

 

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie mieć swoją szkołę rodzenia. Uczelnia już uruchamia zapisy. Będzie to kameralne miejsce, w którym kobiety będą mogły przygotować się do tego najważniejszego wydarzenia w życiu. Położne, będą uczyć także po angielsku. Oferta skierowana jest również do osób niepełnosprawnych.

 

Źródło:

TVP3 Lublin

 

Mamy ofertę zajęć indywidualnych, osoby którę zgłoszą się na tego typu zajęcią będą mogły wybrać tematy zajęć z przygotowanej oferty, mamy również ofertę dla dwóch par, stawiamy na podejście indywidualne do klientów – mówi dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień kierownik Uniwersyteckiej Szkoły Rodzenia

 

Źródło:

TVP3 Lublin

Uczelnia

Kalendarz

Sierpień 2022