Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Media o nas

13.03.2023

Pionierski w Europie okobus już bada mieszkańców Lubelszczyzny

Codziennie 50 osób będzie przechodzić wysokospecjalistyczne badania w każdej gminie Lubelszczyzny. W pierwszym etapie zaplanowano przyjęcie 5000 pacjentów. Dzisiaj ruszył pionierski w Europie program badania przesiewowego wzroku dla cukrzyków.

 

Inauguracja programu odbyła się w Wysokiem, skąd w trasę po województwie lubelskim ruszył naszpikowany sprzętem diagnostycznym okobus. Dzięki niemu chorzy na cukrzycę przejdą badania przesiewowe dotyczące objawów cukrzycowego obrzęku plamki; bez skierowań do okulistów, bez wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u specjalistów, bez wyjazdów do większych ośrodków, przy pomocy sprzętu najwyższej klasy. Wyniki badań trafią bezpośrednio do kliniki, gdzie zostaną ocenione przez specjalistów i przekazane lekarzom rodzinnym.

 

Źródło:

Dziennik Wschodni

Okobus przebada wzrok mieszkańców Lubelszczyzny

 

Mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę wyruszył w drogę po regionie.

 

W Wysokim w poniedziałek (13 marca) odbyła się inauguracja projektu Okobus, który ma pomóc w szybszej diagnostyce wzroku cukrzyków. W wydarzeniu wzięli udział m.in. JM Wojciech Załuska rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki, Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństawa, Piotr Bromber wiceminister zdrowia.

 

Źródło:

Kurier Lubelski

Okobus wystartował na Lubelszczyźnie

 

Okobus czyli mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę, rozpoczął pracę w terenie. Pierwszy przystanek miał w Wysokim na Lubelszczyźnie. Tym samym ruszył program pionierskich, okulistycznych badań przesiewowych w kierunku wykrywalności retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki

 

Źródło:

RMF FM

Okobus wyjechał w trasę

 

Ultranowoczesny Okobus wyjechał w trasę. Pierwsi z diagnostyki skorzystali mieszkańcy Wysokiego i to tu rozpoczął się pilotaż programu, który może przemodelować diagnostykę leczenia chorób oczu.

Źródło:

TVP 3 Lublin

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024