Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Media o nas

15.03.2023

Zakrzepica żył głębokich: pierwsze takie operacje w Polsce

Trzy operacje zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich przeprowadzili lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To pierwsze takie operacje w Polsce z zastosowaniem nowej i mniej inwazyjnej metody.

 

Zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 dr n. med. Jan Jakub Kęsik poinformował podczas briefingu prasowego we wtorek (14 marca), że w placówce przeprowadzono pierwsze w Polsce operacje zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich z zastosowaniem inteligentnego zestawu aspiracyjnego Penumbra z cewnikiem ssącym.

 

Źródło:

Puls Medycyny

 

„Odkurzacz” w żyle pacjenta. Lekarze z Lublina operują tak pierwsi w Polsce

 

Lubelscy lekarze ze szpitala przy ul. Staszica przeprowadzili nowatorską operację. Pierwszy raz w Polsce zrobili zabieg, pomagając pacjentom z zaawansowaną zakrzepicą żył głębokich.

 

– Najgorszą konsekwencją zakrzepicy jest zatorowość płucna. Ale są też inne. Przetrwała zakrzepica w dużych żyłach wywołuje obrzęki kończyn, które mogą się utrzymywać do końca życia, powodujące zmiany skórne prowadzące do niegojących się owrzodzeń. W związku z tym jakość życia chorych zdecydowanie ulega pogorszeniu  – mówi dr Jan Jakub Kęsik, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1 w Lublinie.

 

Źródło:

Dziennik Wschodni

Operują zakrzepicę żył w nowatorski sposób. Małoinwazyjny zabieg wykonany po raz pierwszy w Polsce

 

Lekarze z Lublina wykonali pierwszą w Polsce małoinwazyjną operację zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich. Zabieg wykonano w Klinice Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1 przy pomocy urządzenia, które samo rozpoznaje zakrzep. 

Innowacyjność polega na odessaniu zakrzepin, a nie ich rozpuszczeniu. – Jest to metoda odessania skrzepliny, bez konieczności używania inwazyjnego leczenia, czyli narażania pacjenta na użycie dużej ilości środków rozpuszczających skrzepliny – wyjaśnia Jan Jakub Kęsik, Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie. – Urządzenie zostało wprowadzone do użytku na świecie zaledwie kilka miesięcy temu. 

 

Źródło:

Radio Lublin

 

Innowacyjna operacja zakrzepicy żył głębokich. Zabieg wykonali lekarze z SPSK1 w Lublinie

 

Lubelski szpital jest pierwszym w Polsce, w którym specjaliści przeprowadzili nowoczesną, mało inwazyjną operację zakrzepicy żył głębokich. Zabieg wykonali lekarze z SPSK1 w Lublinie.

 

Źródło:

TVP3 Lublin

To pierwszy taki zabieg w Polsce i jeden z pierwszych w Europie

 

To pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie operacja zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich z zastosowaniem nowej metody. Wszystko dzięki nowej aparaturze medycznej, która trafiła niedawno do SPSK1 - inteligentnego cewnika odsysającego skrzepliny bezpośrednio z zatkanej żyły.

 

Źródło:

Kurier Lubelski

Nowatorskie operacje zakrzepicy

 

Trzy operacje zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich przeprowadzili lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie. To pierwsze takie operacje w Polsce z zastosowaniem nowej i mniej inwazyjnej metody. To „inteligentny zestaw aspiracyjny Penumbra z cewnikiem ssącym”.

 

Źródło:

RMF 24

 

Nowa metoda leczenia zakrzepicy żył głębokich. Pierwsze takie operacje w Polsce

 

Trzy operacje zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich przeprowadzili lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie. To pierwsze takie operacje w Polsce z zastosowaniem nowej i mniej inwazyjnej metody.

Źródło:

dziennik.pl

W Lublinie odbyła się pierwsza w Polsce taka operacja. To nowa metoda w leczeniu zakrzepicy żył

 

Lubelscy lekarze jako pierwsi w Polsce zastosowali nowe metody w leczeniu zaawansowanej zakrzepicy żył głębokich. Dotychczas stosowano najczęściej leczenie zachowawcze - farmakologiczne lub metody udrażniające bardziej inwazyjne. Sposób leczenia zaproponowany przez lekarzy z SPSK 1 w Lublinie jest mniej inwazyjny. Wykorzystali oni inteligentny zestaw aspiracyjny.

 

Źródło:

Radio Eska

Uczelnia

Kalendarz

Kwiecień 2023