Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aplikacja “CeliaApp” jako szansa na poprawę jakości życia dzieci chorych na celiakię


 

Celiakia to przewlekłe schorzenie, które dotyczy około 1% populacji europejskiej. Badania wskazują, że wpływa ono na jakość życia pediatrycznych pacjentów oraz ich rodziców i opiekunów. Obecnie jedyną dostępną metodą terapii jest ścisła dieta bezglutenowa do końca życia. Stanowi ona ogromne wyzwanie dla rodzin, które muszą odpowiednio zaznajomić się z produktami dozwolonymi i zabronionymi w żywieniu dziecka przy planowaniu posiłków i robieniu zakupów.

Dieta bezglutenowa może być trudna do przestrzegania ze względu na jej wysokie koszty. Problematyczne dla pacjentów jest spożywanie posiłków w miejscach publicznych z uwagi na konieczność znalezienia punktów gastronomicznych serwujących dania bezglutenowe.

 

Celem głównym projektu jest poprawa jakości życia pacjentów z celiakią i ich rodzin poprzez stworzenie bezpłatnej aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne (smartfony i tablety), dedykowanej dla rodziców dzieci chorych na celiakię oraz najmłodszych pacjentów z chorobą trzewną. Projekt powstanie przy współpracy studentów kierunku lekarskiego, lekarzy, prawników, informatyków i programistów.

 

Okres realizacji projektu:

czerwiec 2021 - czerwiec 2022 r.

 

Aplikacja “CeliaApp” jako szansa na poprawę jakości życia dzieci chorych na celiakię, przyjęto do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 18 września 2020 r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

 

Wysokość dofinansowania ze środków MEiN: 70 000,00 zł

Uczelnia

Kalendarz

Marzec 2025