Struktura organizacyjna
Katedra i Zakład Medycyny Sądowej
- Ulica
- ul. Jaczewskiego 8b (Collegium Pathologicum)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-090
- Telefon
- +48 81448 6470
+48 81448 6480 - Fax
- +48 81448 6471
Kierownik
- Imię i nazwisko
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Teresiński
- Stanowisko
- Profesor
- Funkcja
- Konsultant Krajowy z zakresu medycyny sądowej
- grzegorz.teresinski@umlub.pl
Informacje ogólne
Zakład rozpoczął działalność już od 1 listopada 1944 roku w ramach Wydziału Lekarskiego UMCS. Pierwszym Kierownikiem był Sergiusz Schilling-Siengalewicz, któremu pomagali lekarze Fidelski, Wójciak i Ostachowicz. Brak odpowiedniego pomieszczenia i aparatury nie pozwolił jednak na postawienie prac Zakładu na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu prof. Schilling-Siengalewicz, z końcem roku akademickiego 1944/1945 opuścił Lublin, aby objąć kierownictwo Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu. Zmarł 28 listopada 1951 roku.
W latach akademickich 1945/1946 oraz 1948/1949 Kierownikiem Zakładu został patolog prof. Stanisław Mahrburg, który z racji obowiązków Dziekana i Kierownika Zakładu Anatomii Patologicznej sprawy organizacyjne Zakładu przekazał swojemu pracownikowi dr Zbigniewowi Rymkiewiczowi. Profesor Stanisław Mahrburg zmarł 19 września 1974 roku w Warszawie.
W roku akademickim 1947/1948 funkcję Kierownika Zakładu pełnił dojeżdżający z Warszawy prof. Wiktor Grzywo-Dąbrowski. Udało mu się uzyskać pomieszczenie dla Zakładu w budynku Collegium Anatomicum (obecnie Collegium Iuridicum przy ul. Spokojnej), zakupił najpotrzebniejsze narzędzia lekarskie oraz aparaturę, powiększając w ten sposób skromny majątek Zakładu, zapoczątkowany przez prof. Sergiusza Schillinga-Siengalewicza. Prosektorium znajdowało się wówczas w przybudówce na terenie obecnego SPSK-1 przy ul. Staszica. Profesor Wiktor Grzywo-Dąbrowski zmarł 21 grudnia 1968 roku w Warszawie.
Od 1 września 1949 roku Kierownictwo Zakładu objął prof. Witold Dżułyński, któremu udało się uzyskać większe pomieszczenia. Dzięki temu w roku akademickim 1949/1950 mógł on rozpocząć wykłady i ćwiczenia sekcyjne, jak również badania osób pokrzywdzonych i poszkodowanych. W tym właśnie roku wykonano już 80 sekcji sądowo-lekarskich, przeprowadzono 29 oględzin zewnętrznych zwłok, 103 badania osób pokrzywdzonych oraz 3 badania chemiczne. W latach 1958-1962 prof. Dżułyński był Dziekanem Wydziału Lekarskiego AM w Lublinie. Przygotował świetną kadrę następców z zakresu orzecznictwa cywilnego – prof. Zofia Tomaszewska, dr Rozalia Bryc-Rutkiewicz, dr Zdzisława Czuczwarowa. Profesor Witold Dżułyński przeszedł na emeryturę w 1964 roku, po czym przeniósł się do Warszawy. Zmarł w 1980 roku.
Od 1964 roku Kierownikiem Zakładu był uczeń prof. Witolda Dżułyńskiego – prof. Andrzej Jakliński, który wprowadził Zakład lubelski do ścisłej czołówki Zakładów w Polsce. To za Jego kadencji Zakład uzyskał nową i obszerną siedzibę przy ul. Jaczewskiego. W tym okresie szczególny nacisk położył na rozwój poszczególnych pracowni specjalistycznych. Sam zaś był twórcą toksykologii sądowo- lekarskiej. W 1981 roku w pierwszych demokratycznych wyborach został Rektorem Uczelni (wcześniej pełniąc funkcję Dziekana) i za swojej kadencji nie dopuścił, aby jakikolwiek pracownik lub student został usunięty z Akademii Medycznej. Od prof. Jaklińskiego wymagało to niezłomnej postawy, zdecydowania i odwagi w podejmowaniu decyzji, tym bardziej że ówczesne władze wywierały na niego nacisk, w związku z działalnością opozycyjną członków Uczelni.
W latach 1968-1972 prof. Andrzej Jakliński był specjalistą wojewódzkim ds. medycyny sądowej, a od 1973 roku pełnił obowiązki specjalisty krajowego. Za Jego kadencji nasza dyscyplina przeżywała różne okresy, wynikające z braku zrozumienia roli medycyny sądowej. Profesor Jakliński w pełni zaangażował się w przywrócenie zlikwidowanej specjalizacji Io z zakresu medycyny sądowej, stworzenie terenowej służby sądowo-lekarskiej oraz w priorytetową rolę medyków sądowych w pracy lekarzy dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości. Był także, w latach 1971-1973, kuratorem Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie oraz członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak również członkiem Zespołu Medycyny Sądowej w Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 1975-1991 był członkiem Zespołu Ekspertów stałej Komisji Rady Ministrów ds. Walki z Alkoholizmem. Był Redaktorem naczelnym czasopisma pt. „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii”, członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Akademii Medycyny Sądowej i Społecznej (z siedzibą w Liege w Belgii), członkiem – korespondentem Francuskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej oraz współautorem aktualnych do dziś podręczników z zakresu medycyny sądowej dla studentów medycyny oraz prawa.
Kontynuował zainteresowania swojego poprzednika prof. Witolda Dżułyńskiego, utrzymał kierunek badań z zakresu orzecznictwa sądowo-lekarskiego karnego, cywilnego i ubezpieczeniowego oraz umożliwił prowadzenie badań doświadczalnych z zakresu klasycznej medycyny sądowej, toksykologii i serohematologii. Wiele podjętych przez niego tematów miało charakter pionierski w polskiej medycynie sądowej. Zaliczyć do nich można m.in.: ustalanie czasu śmierci na podstawie badań płynów ustrojowych, doświadczenia nad toksycznym synergizmem alkoholu etylowego z różnymi lekami, badania nad genetycznymi markerami człowieka oraz problematyka związana z orzecznictwem sądowo-lekarskim w sprawach karnych. Liczne opracowania zespołowe miały charakter nowatorski, a także opiniotwórczy i kreatywny dla prawa. Z jednej strony wytyczyły bowiem kierunek i zawierały propozycje opiniowania, zaakceptowane później przez grono medyków sądowych, z drugiej zaś zmierzały do ujednolicenia interpretacji artykułów Kodeksu Karnego przez prawników, w sposób zgodny z lekarskim punktem widzenia. Nie bez znaczenia była w tej kwestii ścisła współpraca z krakowskim Zakładem Medycyny Sądowej.
Od chwili powstania Izb Lekarskich prof. Andrzej Jakliński pełnił funkcję Prezesa Okręgowego Sądu Lekarskiego w Lublinie. Jako nauczyciel i człowiek nie bał się krytyki i dopuszczał ją, ale pod warunkiem logiczności wywodów. Zachwycał erudycją, znajomością literatury, historii, kultury oraz mistrzowskim posługiwaniem się klasyczną polszczyzną.
Na emeryturę przeszedł we wrześniu 1993 roku. W uznaniu za zasługi, w 1995 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa macierzystej Uczelni.
Zmarł po ciężkiej chorobie 29 marca 1995 roku i został pochowany na cmentarzu w Radzyniu Podlaskim.
W 1993 roku szóstym Kierownikiem Zakładu został prof. Roman Mądro. Za Jego kadencji znacznie zwiększono ilość wykonywanych ekspertyz, co było możliwe dzięki zakupom nowoczesnego sprzętu. Pod Jego kierownictwem pięciu pracowników Zakładu obroniło prace doktorskie, a trzech rozprawy habilitacyjne. Profesor Roman Mądro był uczestnikiem pierwszej ekshumacji żołnierzy polskich zamordowanych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie, na terenie obecnej Rosji. Był także Krajowym specjalistą z zakresu medycyny sądowej oraz członkiem Komitetu Badań Naukowych. Odznaczył się dbałością o stanowiska pracy, ich estetykę oraz uporządkował organizację pracy i przepływ informacji.
Od 2013 roku siódmym Kierownikiem Zakładu został dr hab. Grzegorz Teresiński, który funkcję tę pełni do dziś.
Nagrody i wyróżnienia
- Nagroda Ministra Zdrowia w roku 1994 i 1996 dla Romana Mądro za sądowo-lekarskie udokumentowanie zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu popełnionych na wschodzie podczas II Wojny Światowej.
- Nagroda Ministra Zdrowia w 2003 roku za cykl 8 prac na temat możliwości rekonstrukcji wypadków drogowych dla Grzegorza Teresińskiego (kierownik projektu i główny wykonawca – udział 70%) oraz Romana Mądro.
- Nagroda Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Profesorów Jana Markiewicza i Tadeusza Borkowskiego w 1998 roku za najlepszą pracę z dziedziny toksykologii n/t trwałości kokainy w materiale biologicznym.
- Nagroda Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Profesorów Jana Markiewicza i Tadeusza Borkowskiego w 2004 roku za cykl prac poświęconych przemianom alkoholu etylowego w organizmie dla Grzegorza Buszewicza, Romana Mądro i Grzegorza Teresińskiego.
- Nagrody JM Rektora AM w Lublinie dla Grzegorza Teresińskiego za osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2000/2001, 2001/2002, 2002, 2004/05, 2005/06 i 2006, a także w roku 2010 (za rozprawę habilitacyjną „Rekonstrukcja wypadku drogowego w oparciu o wybrane parametry biomechaniczne”).
Wyróżnienia rozpraw doktorskich
- Grzegorz Buszewicz: „Użycie immobilizowanej beta-glukuronidazy do hydrolizy wybranych leków sprzężonych z kwasem glukuronowym”, 1989 rok.
- Marianna Kiszka: „Oznaczenie kokainy w materiale sekcyjnym”, 1999 rok.
- Hanna Czekajska-Łuckiewicz: „Przebieg aldehydemii w eksperymentalnej alkoholemii spowodowanej spożyciem różnych alkoholi konsumpcyjnych”, 2000 rok.
- Grzegorz Teresiński: „Obrażenia stawów kolanowych, skokowych i biodrowych, miednicy oraz szyi u pieszych ofiar wypadków drogowych – ich wykrywanie i przydatność do odtwarzania okoliczności zdarzenia”, 2000 rok.
- Krzysztof Tutaj: „Interakcja metaboliczna etanolu i pochodnych cyklicznych ketonów w homogenatach ludzkiej tkanki wątrobowej”, 2011 rok.
- Krzysztof Bańka: „Nekrochemiczna diagnostyka przedśmiertnych zaburzeń biochemicznych w przypadkach nadmiernego wychłodzenia ciała”, 2011 rok.
-
Paweł Szpot: „Zastosowanie wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektrofotometrem mas do wykrywania i oznaczania biocydów w produktach przeznaczonych do spożycia”, 2015 rok.
-
Agnieszka Chłopaś: „Ko-metabolizm etanolu z wybranymi substancjami o charakterze akceptorów protonowych w pierwotnie izolowanych i kriogenicznie konserwowanych hepatocytach wątrób ludzkich”.
Działalność dydaktyczna
W Zakładzie prowadzone są zajęcia z dziedziny medycyny sądowej dla studentów polskich i anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego oraz Odziału Stomatologicznego, a ponadto dla położnych i ratowników medycznych, studiujących na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. W procesie dydaktycznym staramy się przekazać studentom wiedzę na temat możliwości, jakie w ramach szeroko rozumianej prawnej ochrony zdrowia i życia stwarza współczesna medycyna sądowa we współpracy z toksykologią i genetyką sądową. Odrębnym celem jest nauczenie podstaw tzw. klasycznej medycyny sądowej, a zwłaszcza traumatologii i tanatologii oraz możliwości opiniowania odnośnie do związków między domniemanymi przyczynami a domniemanymi skutkami, okoliczności oraz mechanizmów powstania obrażeń włącznie ze skutkiem śmiertelnym. Podczas zajęć z „klasycznej” medycyny sądowej szczególny nacisk kładziemy na praktyczne aspekty przekazywanej wiedzy i umiejętności. Gros zajęć stanowią więc prezentacje rzeczywistych przypadków z bieżącej praktyki eksperckiej Zakładu (m.in. zwłok poddawanych sekcjom sądowo-lekarskim, osób w trakcie obdukcji, demonstracje badania śladów biologicznych na dowodach rzeczowych od ich oględzin po genotypowanie itd.).
W ramach ćwiczeń, w procesie dydaktycznym wykorzystywane są techniki multimedialne do przedstawiania mechanizmów powstania obrażeń (m.in. animacje trójwymiarowe). Podczas zajęć z osteologii traumatologicznej wykorzystywany jest zbiór wymacerowanych preparatów kostnych oraz stworzone na ich podstawie modele 3D. W trakcie zajęć prosektoryjnych wykorzystywany jest system oświetlenia z torem wizyjnym oraz transmisją obrazu sekcyjnego na monitor LCD.
W nauczaniu toksykologii sądowej zwracamy uwagę na aspekty praktyczne poprzez demonstracje analiz wykonywanych z wykorzystaniem najnowszych technologii GC-MS i LC-MS, a w przypadku genetyki sądowej z wykorzystaniem aparatury służącej oznaczania ilościowego DNA metoda RT-PCR oraz sekwencjonowania i genotypowania DNA techniką elektroforezy kapilarnej.
Działalność naukowa
W dziale medycznym Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej wiodącym kierunkiem badań od ponad 10 lat jest problematyka rekonstrukcji okoliczności wypadków komunikacyjnych. Realizacja kolejnych projektów badawczych doprowadziła do stworzenia kompleksowej metody rekonstrukcji wypadków drogowych z udziałem niezmotoryzowanych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego na podstawie niewykorzystywanych dotychczas do tego celu markerów biologicznych w zakresie narządu ruchu. Wyniki tych badań, w tym biblioteka interaktywnych animacji dwuwymiarowych i trójwymiarowych, opracowane sposoby postępowania sekcyjnego oraz nieuwzględniane dotychczas zależności biomechaniczne, są na bieżąco uwzględnienie i popularyzowane w prowadzonych zajęciach dydaktycznych, zarówno w ramach nauczania akademickiego, jak i szkolenia podyplomowego oraz szkoleń na rzecz innych podmiotów i specjalistów z zakresu nauk pozamedycznych.
Ponadto:
- Sądowo-lekarska weryfikacja obrażeń szyjnego odcinka kręgosłupa, bez uchwytnych zmian radiologicznych (przypadki tzw. dystorsji kręgosłupa u ofiar wypadków komunikacyjnych).
- Ocena zdolności do uczestniczenia w czynnościach procesowych i możliwości zastosowania tymczasowego aresztowania lub wykonania kary pozbawienia wolności w przypadkach uchylania się podejrzanych, oskarżonych lub skazanych od egzekucji prawa z powodu rzekomych lub rzeczywistych problemów zdrowotnych.
- Dostosowanie schematów opiniowania do zmian wprowadzonych w nowych kodeksach karnych, w rutynowej działalności eksperckiej dla potrzeb wymiary sprawiedliwości.
- Odtwarzanie okoliczności doznania urazów głowy na podstawie zdjęć z tomografii komputerowej.
- Modelowanie obrażeń i mechanizmów urazu.
W dziale toksykologicznym prowadzimy i wykorzystujemy w procesie dydaktycznym wyniki aktualnych badań prowadzonych w dziedzinie: biochemicznej diagnostyki śmierci z zamarznięcia i oceny wpływu stanu nietrzeźwości na proces wyziębiania organizmu, wdrożenia algorytmu nekrochemicznej diagnostyki toksykologicznej w przypadkach zatruć tzw. zamiennikami etanolu oraz badań nad biochemicznymi markerami zaburzeń metabolicznych poprzedzających śmierć.
W dziale genetycznym w dydaktyce wykorzystujemy wyniki własnych badań populacyjnych nad polimorfizmem STR DNA i mtDNA, na podstawie których wykonywane są obliczenia biostatystyczne dotyczące populacji Polski południowo-wschodniej, a ponadto w zakresie oceny prawdopodobieństwa ojcostwa i stopnia pokrewieństwa, jak również identyfikacji śladów biologicznych.
W Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej aktualnie prowadzone są badania nad poszukiwaniem nowych, bochemicznych markerów hipotermii z udziałem podmiotów zagranicznych (Zakłady Medycyny Sądowej w Hradec-Kralove oraz Lozannie-Genewie). Podejmowano również współpracę orzeczniczą, naukową i szkoleniową w dziedzinie wypadkowości komunikacyjnej z innymi ośrodkami uniwersyteckimi w Ostrawie (Czechy), Charlottesville (Stany Zjednoczone) i Lozannie (Szwajcaria), a ponadto z Instytutem Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie, Politechniką Lubelską oraz Katedrą Anatomii Patologicznej, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Dr hab. Grzegorz Teresiński jest aktualnie członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz delegatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii do Europejskiej Rady Medycyny Sądowej (European Council of Legal Medicine).
Działalność usługowa
Katedra i Zakład Medycyny Sadowej jest jedyną jednostką tej specjalności w województwie lubelskim i całej południowo-wschodniej Polsce.
Dydaktyka
Poza edukacją studentów Katedra i Zakład zajmuje się organizacją kursu specjalizacyjnego z zakresu alkohologii sądowej dla lekarzy będących w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej oraz doskonalącego dla praktykujących specjalistów medycyny sądowej.
Działalność naukowa
- Naukowe podstawy diagnostyki ostrych zatruć oraz nadużycia alkoholu i środków odurzających.
- Opracowanie metod LC/MS/Q-TOF(ESI/APCI) oznaczania biocydów w materiale biologicznym, produktach spożywczych oraz wyrobach kosmetycznych, farmaceutycznych i chemii gospodarczej.
- Badania z użyciem pierwotnie izolowanych, kriokonserwowanych hepatocytów pochodzenia ludzkiego nad interakcją metaboliczną etanolu z substancjami pochodzenia egzo- i endogennego.
- Badania nad biochemicznymi markerami zaburzeń metabolicznych poprzedzających śmierć.
Współpraca (międzyuczelniana) z ośrodkami krajowymi
- Katedrą Higieny Zwierząt i Środowiska Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
- Katedrą Anatomii Patologicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Najważniejsze osiągnięcia naukowe w ostatnich pięciu latach
- Opracowanie i wdrożenie procedury oznaczania hemoglobiny i mioglobiny tlenkowęglowej techniką head-space chromatografii gazowej z detekcją O-FID.
- Opracowanie i wdrożenie do postępowania diagnostycznego algorytmu różnicowania przyczyn toksycznej acetonemii.
- Zbadanie in vitro wpływu reoksydacji NAD na metabolizmu etanolu.
- Zbadanie pośmiertnej dyfuzji gazów powstających w trakcie pożaru (tlenku węgla i cyjanowodoru) do krwi i tkanek miękkich zwłok.
- Pionierskie w dziedzinie toksykologii sądowej badania nad wykorzystaniem adduktów DNA jako markera zatruć.
Zakres specjalistycznych usług świadczonych przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej UM w Lublinie
Pracownia Toksykologii Sądowej
- Diagnostyka zatruć, narkomanii i stanu trzeźwości na zlecenie instytucji.
- Badania toksykologiczne materiału biologicznego i dowodów rzeczowych (np. próbek cieczy, tabletek, proszków cygarniczek, opakowań oraz produktów spożywczych).
- Oznaczanie metodą chromatografii gazowej trucizn lotnych (alkoholi, aldehydów, ketonów, estrów, substancji ropopochodnych) oraz glikolu etylenowego i tlenku węgla.
- Oznaczanie trucizn organicznych, wysokowrzących (środków odurzających i substancji psychotropowych oraz leków i pestycydów).
- Diagnostyka zatruć substancjami methemoglobinotwórczymi (oznaczanie methemoglobiny), obniżającymi aktywność esterazy cholinowej (oznaczanie aktywności krwinkowej esterazy cholinowej).
- Opiniowanie stanu trzeźwości.
- Opiniowanie nadużycia środków odurzających i substancji psychotropowych oraz tzw. środków działających podobnie do alkoholu (w rozumieniu Ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Ekspertyzy wykonywane są dla instytucji państwowych oraz zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na podstawie postanowień o powołaniu biegłego lub pisemnych zleceń wystawionych przez dyrekcję instytucji/podmiotu z podaniem nr NIP i REGON. Materiał do badań należy dostarczyć do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej po wcześniejszym ustaleniu zakresu badań i po zaakceptowaniu kosztorysu zawierającego podatek VAT.
Koszty ekspertyz naliczane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 lipca 2000 roku (Dz.U. Nr 65, poz. 776).
Cennik ekspertyz i badań wykonywanych przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej
Dział genetyczny
- Ustalanie ojcostwa, macierzyństwa, pokrewieństwa.
- Ustalanie ojcostwa lub innego pokrewieństwa wykonujemy na zlecenie: Sądów, Prokuratur, Policji oraz osób prywatnych.
- Ustalanie pokrewieństwa w stosunku do osób nieżyjących wykonujemy na podstawie analizy markerów autosomalnych oraz markerów chromosomu Y (męskiej linii rodowej) i mtDNA (żeńskiej linii rodowej).
- Identyfikacja i indywidualizacja śladów biologicznych.
- Identyfikacja pochodzenia gatunkowego materiału biologicznego techniką genetyki molekularnej.
- Identyfikacja śladów biologicznych (tkanek, wydzielin i wydalin) jego indywidualizacja w oparciu o profile genetyczne (STR, YSTR, XSTR, mtDNA) i biostatystyczną analizą porównawczą.
- Profilowanie genetyczne materiału biologicznego na zlecenie prywatne.
- Ustalenie płci w materiale tkankowym z ciąży poronionej w oparciu o materiał histopatologiczny (bloczki parafinowe).
Dział medyczny
- Sądowo-lekarskie sekcje zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu, okoliczności śmierci oraz mechanizmów urazu.
- Maceracja, rekonstrukcja i identyfikacja szkieletu lub niekompletnych szczątków.
- Opinie wydane na podstawie akt sprawy w sprawach karnych, cywilnych i ubezpieczeniowych dot. ustalania stopnia ciężkości obrażeń, ich mechanizmu oraz okoliczności urazu.
- Ocena prawidłowości postępowania medycznego.
- Opinie dot. możliwości uczestnictwa w czynnościach procesowych.
- Obdukcje osób pokrzywdzonych (także na zlecenie prywatne) w celu dokumentacji doznanych obrażeń oraz oceny okoliczności ich powstania.
- Wykonywanie pośmiertnych badań obrazowych CT, RTG i USG oraz badań USG osób pokrzywdzonych.
- Skanowanie 3D i druk modeli 3D oraz wizualizacje trójwymiarowe.
Wszystkie badania wykonywane są na terenie KiZMS w Lublinie przy użyciu posiadanej aparatury przez zatrudnionych pracowników naukowych i są uznawane przez Sądy i Prokuratury.
Zakres badań i używane techniki
Stosowane techniki badawcze obejmują różne metody izolacji DNA (dostosowane do rodzaju materiału biologicznego), ocenę i pomiar ilościowy próbek DNA (spektrofotometria, RT-PCR), amplifikację markerów DNA w reakcjach multipleksowych, elektroforetyczny rozdział fragmentów DNA i ich analizę przy użyciu kapilarnych analizatorów genetycznych. Wyniki badań poddawane są ocenie biostatystycznej w oparciu o własną bazę częstości alleli.
Techniki badawcze
- GC: Chromatografia gazowa kapilarna headspace z detekcją FID O-FID i NPD.
- GC/MS: Chromatografia gazowa kapilarna w połączeniu ze spektrometrem masowym (ESI, CI).
- HPLC: Wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją „diodową” UV-Vis.
- UHPLC/MS/MSn: ultra-wysokosprawna chromatografia cieczowa w połączeniu z „pułapkowym” spektrometrem masowym.
- UHPLC/MS/QQQ: ultra-wysokosprawna chromatografia cieczowa w połączeniu ze spektrometrem masowym typu potrójny-liniowy kwadrupol.
- UHPLC/MS/Q-TOF: ultra-wysokosprawna chromatografia cieczowa w połączeniu ze spektrometrem masowym typu kwadrupol sprzężony z detektorem czasu przelotu.
- Spekrofotometria UV-Vis.
- Zautomatyzowana, nadciśnieniowa ekstrakcja do fazy stałej za pomocą czterokanałowego ekstraktora SPE.
- Izolacja i krio-konserwacja ludzkich hepatocytów.
Profilowanie genetyczne wykonujemy w oparciu o polimorfizm DNA typu STR w zakresie następujących loci mikrosatelitarnych:
- autosomalne markery typu STR: D3S1358, TH01, D21S11, D18S51, pentaE, D5S818, D13S317, D7S820, D16S539, CSF1P0, pentaE, vWA, D8S1170, TPOX, FGA, D2S1338, D19S433, D22S1045, D1S1656, D10S1248, D2S441, D12S391, SE33.
- YSTR: DYS456, DYS389I, DYS390, DYS389II, DYS458, DYS19, DYS385a/b, DYS393, DYS391, DYS439, DYS635, DYS392, YGATAH4, DYS437, DYS438, DYS448.
- XSTR: DXS8378, DXS10135, DXS10148, DXS7132, DXS10074, DXS10079, HPRTB, DXS10101, DXS10103, DXS7423, DXS10134, DXS10146.
Oznaczenia polimorfizmu mtDNA obejmują sekwencje HVI (15997-16401) oraz HV2 (29-408).
Badanie ojcostwa
W sprawach „spornego ojcostwa” wykonujemy rutynowo badania 15 loci STR, które z uwagi na wysoką zmienność DNA pozwalają na wykluczenie ze 100% pewnością „nie ojców” oraz wyodrębnienie tych mężczyzn, którzy mogą być ojcami. Potwierdzenie „ojcostwa” uzyskania w obliczeniach biostatystycznych „prawdopodobieństwa ojcostwa” ≥ 99,9999%. Jeżeli wyniki badań 15 loci STR są niewystarczające, wówczas rozszerzamy rutynowe badanie o dodatkowe 9 loci STR w celu potwierdzenia ojcostwa z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.
Oznaczenia polimorfizmu STR wykonujemy w oparciu o próbki DNA wyizolowane z komórek błony śluzowej jamy ustnej pobieranych na sterylne wymazówki.
Pobrania materiału od stron i dziecka dokonuje pracownik KiZMS UM w Lublinie po konfrontacji stron i spisaniu protokołu. W przypadku zlecenia prywatnego, pobranie wymazówek od dziecka niepełnoletniego wymaga zgody prawnych opiekunów.
Materiał do badań jest pobierany w każdy poniedziałek (9:00 – 12:00) natomiast w innym dniu pobranie wymaga uzgodnień telefonicznych z pracownikiem działu genetyki (tel. +48 81718 7378).
Identyfikacja osób poddających się badaniu dokonywana jest w oparciu o dowód osobisty (w przypadku nieletniego odpis aktu urodzenia) oraz własnoręczne wypełnienie oświadczeń w protokole. Wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna stron i dziecka.
Ślady biologiczne
Badanie śladów biologicznych oparte jest na zestawach komercyjnych do profilowania DNA człowieka i przeprowadzane w zakresie wystandaryzowanych markerów zgodnych z rekomendacją Komisji DNA Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG) oraz amerykańskiej bazy danych CODIS.
Ze względu na indywidualne podejście do każdej sprawy koszt badań oraz termin realizacji uzależniony jest od ilości dowodów rzeczowych i rodzaju śladów biologicznych. Kalkulacja kosztów przeprowadzana jest podczas wstępnych oględzin, które Zakład przeprowadza bezpłatnie, a następnie konsultuje ze zleceniodawcą.
Gwarancja wiarygodności
Dział genetyczny bierze udział w kontroli jakości organizowanej (co dwa lata) przez Komisję Genetyki Sądowej przy Polskim Towarzystwie Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) od momentu rozpoczęcia jej działalności do chwili obecnej, otrzymując ATESTY w zakresie ustalania pokrewieństwa, w tym ojcostwa oraz na badania w śladach biologicznych markerów autosomalnych, Y-STR, mtDNA.
Posiadamy ponadto certyfikaty na badania śladów biologicznych Niemieckiej grupy ds. Profilowania DNA (GEDNAP) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG) w zakresie ustalania ojcostwa i pokrewieństwa z uwzględnieniem obliczeń biostatystycznych.
Osoby przeprowadzające badania są pracownikami KiZMS UM, diagnostami laboratoryjnymi (specjalizacja genetyka laboratoryjna) i należą do Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG) zrzeszających specjalistów nauk sądowo-lekarskich liczących się w kraju i za granicą.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Baza publikacji
Wybrane publikacje Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie:
- Glucocorticosteroids as markers of death from hypothermia. KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2013, (Article in press) http://dx.doi.org/10.1016/j.forsciint.2013.03.003.
- Determination of imazalil and thiabendazole by UPLC-Q-TOF-MS – an analysis of a grapefruit extract-containing dietary supplement. PAWEŁ SZPOT, KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Curr. Iss. Pharm. Med. Sci. 2012 vol. 25 nr 4, s. 401-403.
- Usefulness of GC-MS method for the determination of DDT, DMDT, and γ-HCH in bees (bodies) for legal purposes. KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ BUSZEWICZ, PIOTR LISTOS, ROMAN MĄDRO. Bull. Vet. Inst. Pulawy 2010 vol. 54 nr 4, s. 655-659.
- Determination of glycated haemoglobin HbA1c in autopsy material using high performance liquid chromatography-electrospray ionisation tandem mass spectrometry (HPLC-ESI-MS). KRZYSZTOF TUTAJ, KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ BUSZEWICZ, GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2009 vol. 79, s. 314-326.
- Determination of ketone bodies in post-mortem blood and urine by gas chromatography-positive-ion chemical ionisation-mass spectrometry. KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2009 vol. 79, s. 294-302.
- Benzydamine (tantum) in driver's blood. Analytical and evaluation problems. KRZYSZTOF TUTAJ, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2008 vol. 73, s. 173-181.
- Co-metabolism of menadione (vitamin K3) and ethanol in human liver fractions. KRZYSZTOF TUTAJ, GRZEGORZ BUSZEWICZ, GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2008 vol. 73, s. 21-29.
- Glycocorticosteroids and ketone bodies as markers of death from hypothermia. KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2008 vol. 73, s. 161-167.
- Cortisol, cortisone and corticosterone determination in biological materials by liquid chromatography mass spectometry. KRZYSZTOF BAŃKA, GRZEGORZ BUSZEWICZ, GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2008 vol. 73, s. 44-52.
- In vitro co-metabolism of acetoacetate and ethanol in human hepatic mitochondrial and cytosolic fractions. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Chem. Biol. Interact. 2005 vol. 156 nr 2/3, s. 125-130.
- Biochemical background of ethanol-induced cold susceptibility. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Leg. Med. (Tokyo) 2005 vol. 7 nr 1, s. 15-23.
- Assessment of the mechanism of limb amputation in car-to-pedestrian accident victims. GRZEGORZ TERESIŃSKI. W: 2005 International IRCOBI Conference on the Biomechanics of Impact. Prague, September 21-23, 2005. Proc, s. 463-466.
- Genetic data on 19 STR loci in south-east Poland. PIOTR KOZIOŁ, MARZANNA CIESIELKA, ROMAN MĄDRO, ANDRZEJ KRAJKA. Forensic Sci. Int. 2004 vol. 139 nr 1, s. 89-92.
- Distribution of methanol in biological specimens of victims of a fatal group poisoning. GRZEGORZ BUSZEWICZ, GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2004 vol. 59, s. 115-126.
- The risk associated with applying 2-butanol as an internal standard during headspace analysis of blood samples for toxicological purposes. GRZEGORZ BUSZEWICZ, GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2004 vol. 58, s. 70-78.
- Genetic data on 19 STR loci in south-east Poland. PIOTR KOZIOŁ, MARZANNA CIESIELKA, ROMAN MĄDRO, ANDRZEJ KRAJKA. Forensic Sci. Int. 2004 vol. 139 nr 1, s. 89-92.
- Stability of toluene and reduction of acetone to 2-propanol in homogenates of the human liver, brain and lungs. GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2004 vol. 141 nr 1, s. 63-68.
- The patterns of diaphyseal fractures of the lower limbs in vulnerable participants in real world traffic accidents. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. W: International IRCOBI Conference on the Biomechanics of Impact. Graz, September 22-24, 2004. Proc, s. 329-330.
- A comparison of mechanisms of ankle, knee, pelvis and neck injuries in pedestrians and cyclists, according to the direction of impact and type of vehicle. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. W: 2003 International IRCOBI Conference on the Biomechanics of Impact. Lisbon, September 25-26, 2003, s. 121-132.
- In vitro co-metabolism of ethanol and cyclic ketones. GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Toxicology 2002 vol. 177 nr 2/3, s. 207-213.
- The influence of ethanol on the level of ketone bodies in hypothermia. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2002 vol. 127 nr 1/2, s. 88-96.
- Evidential value of injuries useful for reconstruction of the pedestrian-vehicle location at the moment of collision. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2002 vol. 128 nr 3, s. 127-135.
- Antiketonaemic effects of ethanol as a possible mechanism of increased sensitivity of intoxicated individuals to cold. The retrospective study. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Ann. UMCS Sect. DDD 2002 vol. 15 nr 2, s. 193-198.
- The use of acetoacetic acid as proton acceptor in process of intracellular reactivation of nicotinamine adenine dinucleotide and its effects on the rate of ethyl alcohol oxidation in the hepatic cells. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Ann. UMCS Sect. DDD 2002 vol. 15 nr 2, s. 199-204.
- Die Auswertung von Halsverletzungen zur Rekonstruktion der Anstoßumstände des Fußgängers. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Verkehrsunfall und Fahrzeugtechnik 2002 Jg 40 H. 4, s. 101-104.
- Spuren an Schuhsohlenoberflächen von Fußgängerunfallopfern und Verletzungen der Sprunggelenke. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Verkehrsunfall und Fahrzeugtechnik 2001 Jg 39 H. 7/8, s. 190-197.
- Pelvis and hip joint injuries as a reconstructive factors in car-to-pedestrian accidents. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2001 t. 124 nr 1, s. 68-73.
- Knee joint injuries as a reconstructive factors in car-to-pedestrian accidents. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2001 t. 124 nr 1, s. 74-82.
- Neck injuries as a reconstructive parameter in car-to-pedestrian accidents. ROMAN MĄDRO, GRZEGORZ TERESIŃSKI. Forensic Sci. Int. 2001 vol. 118 nr 1, s. 57-63.
- Ankle joint injuries as a reconstruction parameter in car-to-pedestrian accidents. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Forensic Sci. Int. 2001 vol. 118 nr 1, s. 65-73.
- Genotyping of AB0 blood group alleles in bloodstains by PCR-RFLP technique. MARZANNA CIESIELKA, PIOTR KOZIOŁ, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2001 vol. 48, s. 53-64.
- Usefulness of β-hydroxybutyric acid, acetoacetic acid and acetone determinations in blood, urine and vitreous humour for necrochemical diagnosis of premortal metabolic disorders. GRZEGORZ TERESIŃSKI, GRZEGORZ BUSZEWICZ, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 2000 vol. 44, s. 55-75.
- The evidential value of wedge-sharped tibial and femoral fractures in cases of car-to-pedestrian collisions. GRZEGORZ TERESIŃSKI, ROMAN MĄDRO. Probl. Forensic Sci. 1999 vol. 40, s. 72-85.
- The exhumation of a World War II Jewish grave. WOJCIECH CHAGOWSKI, ROMAN MĄDRO. Ann. UMCS Sect. D 1999 vol. 54, s. 9-12.
- On the possibility of deducing the circumstances of a road accident from the knee injuries of a pedestrian victim. ROMAN MĄDRO, GRZEGORZ TERESIŃSKI. Probl. Forensic Sci. 1997 vol. 35, s. 83-102.
- An attempt at objectivity of post mortem diagnostic of brain oedema. ROMAN MĄDRO, WOJCIECH CHAGOWSKI, Forensic Sci. Int. 1987 vol. 35, s. 125-129.
Wybrana bibliografia prac polskojęzycznych z zakresu tzw. medycyny prawnej (zagadnienia specyficzne dla polskiego systemu prawnego):
- Problematyka skutku potencjalnego i tzw. narażenia w opiniowaniu sądowo-lekarskim (kwestie nieporuszane wcześniej w piśmiennictwie medyczno-sądowym):
- Teresiński G., Mądro R.: Lekarskie aspekty narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. I. Problem skutku potencjalnego w opiniowaniu sądowo-lekarskim, Arch.Med.Sąd.Krym. 2001, 51, 45-58.
- Teresiński G., Mądro R.: Lekarskie aspekty narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. II. Możliwości, warunki i granice lekarskiej oceny narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia ludzkiego oraz kryteria medycznej kwantyfikacji stopnia narażenia, Arch.Med.Sąd.Krym. 2001, 51, 105-118.
- Teresiński G., Mądro R.: Lekarskie aspekty narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. III. Przykłady opinii, Arch.Med.Sąd.Krym. 2001, 51, 347-353.
- Teresiński G., Mądro R.: Ryzyko błędu opiniodawczego w przypadkach urazu kręgosłupa szyjnego bez uchwytnych zmian radiologicznych, Post.Med.Sąd.Krym. 1997, 3, 143-152.
- Teresiński G.: O ustalaniu okoliczności urazu głowy, Arch. Med. Sąd. Krym. 2002, 52, 65-83.
- Problematyka uchylania się od uczestnictwa w czynnościach procesowych z powodów zdrowotnych i oceny możliwości zastosowania przymusu procesowego:
- Mądro R., Teresiński G., Wróblewski K.: Stany chorobowe, ich wpływ na udział w postępowaniu karnym oraz na stosowanie środków i wykonanie kary, Prokuratura i Prawo 1998, 4, 46-56.
- Teresiński G., Mądro R.: Lekarskie aspekty przymusu procesowego i pozbawienia wolności, Post.Med.Sąd.Krym. 1999, 5, 29-38.
- Teresiński G., Mądro R.: Błędy opiniodawcze związane z lekarską oceną zdolności do udziału w czynnościach procesowych oraz możliwości pozbawienia wolności, Post.Med.Sąd.Krym. 2001, 6, 41-45.
- Komentarze zmian zachodzących w polskim prawodawstwie w zakresie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu:
- Mądro R., Teresiński G., Wróblewski K.: Rozstrój zdrowia jako znamię przestępstwa z art. 157 kk. Prokuratura i Prawo 1998, 10, 33-46.
- Mądro R., Teresiński G., Wróblewski K.: Zakres skutków objętych ściganiem art. 157 nowego kodeksu karnego w porównaniu z art. 156 kodeksu karnego z 1969 r., Post.Med.Sąd.Krym. 1999, 5, 71-84.
- Teresiński G., Mądro R.: Zakres skutków wymienionych w par. 2 art. 157 kodeksu karnego z 1997 r. – ciąg dalszy sporu o granicę art. 156 i 182 kodeksu karnego z 1969 r., Arch.Med.Sąd.Krym. 2000, 50, 319-330.
- Teresiński G., Mądro R.: Rola dokumentacji medycznej w opiniowaniu sądowo-lekarskim, Prok. Prawo 2002, 11, 17-42.
Książki i monografie
- Interakcja metaboliczna etanolu z wybranymi endo- oraz egzogennymi akceptorami protonów. Rola reoksydacji dinukleotydu adeninowo-fosforanowego (NADH) w procesie akceleracji utleniania etanolu in vitro: rozprawa habilitacyjna. GRZEGORZ BUSZEWICZ., Lublin 2010, Uniw. Med. w Lublinie, ss. 239., ISBN: 978-83-929145-7-0.
- Rekonstrukcja wypadku drogowego w oparciu o wybrane parametry biomechniczne: rozprawa habilitacyjna. GRZEGORZ TERESIŃSKI., Lublin 2008, Uniw. Med., ss. 405., ISBN: 978-83-925940-6-2.
- Analiza DNA w medycynie sądowej. PIOTR KOZIOŁ. W: Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej. Red. Jerzy Bal, Warszawa 2006, Wydaw. Nauk. PWN, s. 468-505.
- Injuries of the thigh, knee, and ankle as reconstructive factors in road traffic accidents. GRZEGORZ TERESIŃSKI. W:Human Identification and Trauma Analysis of the Thigh, Leg, and Foot. Ed. J. Rich, D. Dean, NY 2005, Humana Press, s. 311-342.
- Biomechanika potrącenia pieszego. GRZEGORZ TERESIŃSKI. , Lublin 2004, Akad. Med.
- Katyń 1940-1994 ROMAN MĄDRO, Lublin 1995, Akad. Med., ss. 135, ISBN: 839044780.
Dla studentów
Konsultacje dla studentów w roku akademickim 2023/24 |
|
---|---|
lek. Krzysztof Wróblewski |
Piątek 13:30-15:30 |
dr n. med. Marzanna Ciesielka |
Piątek 13:30-15:30 |
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Teresiński |
Piątek 13:30-15:30 |
dr Dominika Przygodzka (Pieniążek) |
Piątek 13:30-15:30 |
lek. Anna Milaszkiewicz |
Piątek 13:30-15:30 |
dr n. med. Tomasz Cywka |
Piątek 13:30-15:30 |
Informacje dla rodzin osób zmarłych
Karta zgonu wydana przez Zakładu Medycyny Sądowej jest dokumentem niezbędnym do uzyskania Aktu Zgonu, który jest wystawiany w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Pierwszeństwo do odbierania karty zgonu oraz pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa rodzina osoby zmarłej (pozostały małżonek/małżonka, pełnoletnie dzieci, rodzice) po uprzednim okazaniu zezwolenia na pochowanie zwłok, wystawionego przez Prokuraturę lub Sąd.
Prawo do odbierania karty zgonu oraz pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą i uzyskają zgodę na pochowanie zwłok z prokuratury właściwej rejonowo dla miejsca zgonu.
Do wydania karty zgonu konieczny jest:
- Dowód osobisty osoby zmarłej.
- Dowód osobisty osoby odbierającej kartę zgonu.
Karty zgonu wydawane są wyłącznie na podstawie dowodu osobistego osoby zmarłej oraz zezwolenia na odbiór zwłok z prokuratury w godzinach 7:00 – 8:30, 12:30 – 14:30
W przypadku braku dowodu osobistego osoby zmarłej należy:
- Przynieść zaświadczenie potwierdzające tożsamość zmarłego i jego dane personalne!!! (Zaświadczenia takie wystawia właściwe Biuro Ewidencji Ludności lub Urząd Gminy – Lublin ul. Leszczyńskiego 20).
- W celu zarejestrowania karty zgonu i uzyskania odpisów aktu zgonu należy udać się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego – Lublin ul. Leszczyńskiego 20.
- Zgony, które miały miejsce poza Miastem Lublin, należy zarejestrować w USC właściwym rejonowo dla miejsca zgonu.
Odbiór zwłok
- Przed zamknięciem trumny tożsamość zwłok musi być potwierdzona przez osoby najbliższe.
- Wydawanie zwłok odbywa się w dni powszednie w godzinach 7:00 – 8:30, 12:30 – 14:30.
- Ubieranie zwłok nie jest obowiązkiem pracowników tut. Zakładu (Dz.U. MZiOS 1961, Nr 13, poz. 89)
- Odzież zmarłych, która nie jest zatrzymana do dyspozycji Prokuratury może zostać wydana rodzinie bezpośrednio po wykonanej sekcji zwłok, w przeciwnym wypadku zostanie poddana utylizacji.
Dyżurny pracownik udziela informacji dot. wyłącznie odbioru zwłok!!!
- Do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej przywożone są zwłoki: skierowane przez Prokuratury Rejonowe i szpitale.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wszystkie czynności identyfikacyjne, w tym zmierzające do rozpoznania osób o nieustalonych personaliach, leżą w gestii Wymiaru Sprawiedliwości, tj. Policji i Prokuratury i są prowadzone wyłącznie w obecności i pod nadzorem funkcjonariuszy tych służb oraz pracownika ZMS.
- Okazanie NN zwłok znajdujących się w chłodni Zakładu Medycyny Sądowej dokonywane jest wyłącznie w obecności uprawnionego funkcjonariusza Policji oraz pracownika ZMS w godzinach: 7:00 – 8:30, 12:30 – 14:30.
Informujemy, iż chłodnia Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie przyjmuje zwłoki całodobowo.
Telefon całodobowy: +48 81448 64 88.
Przystanek - Wydział Farmaceutyczny i Chodźki Szpital - nr autobusu 26, 40, 47, 154, 156, 160.
- dr n. med. Paulina Całka - Młodszy specjalista techniczny
- dr n. med. Marzanna Ciesielka - Asystent dr
- dr n. med. i n. o zdr. Tomasz Cywka - Asystent dr
- Artur Drobik - Młodszy specjalista techniczny
- mgr Rafał Kaliszuk - Młodszy specjalista techniczny
- lek. med. Natalia Konopka - Lekarz-rezydent
- Piotr Kowalczyk - Specjalista techniczny
- dr hab. Andrzej Krajka - Specjalista techniczny
- lek. med. Janusz Krawiec - Lekarz-rezydent
- lek. med. Aleksandra Mierzwińska-Louroudjiatis - Lekarz-rezydent
- lek. med. Anna Milaszkiewicz - Asystent
- mgr Małgorzata Mucha - Samodzielny specjalista
- Paweł Pasztelan - Specjalista techniczny
- mgr Maciej Sadurski - Młodszy specjalista techniczny
- Piotr Sadurski - Specjalista techniczny
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Teresiński - Profesor
- Michał Tracz - Technik
- mgr inż. Patrycja Wieczorek - Samodzielny specjalista
- lek. med. Krzysztof Wróblewski - Asystent
Uczelnia
- Wybory na Kadencję 2024-2028
- O Uczelni
- Władze Uczelni
- Senat
- Rada Uczelni
- Statut, Strategia UM
- Historia
- Biogramy osób ważnych w historii Uczelni
- Doktoraty Honoris Causa
- Struktura organizacyjna
- Pracownicy
- Informacje
- Rada ds. Kształcenia
- Praca w UM
- Szpitale Kliniczne
- Projekty - Fundusze Europejskie
- Projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych
- Projekty ze środków budżetu Państwa
- Program Erasmus +
- Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
- NSZZ Pracowników
- Stowarzyszenia i organizacje
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
- Materiały do pobrania
- Mapa lokalizacji
- Spacer Wirtualny
- Media o nas
- Pracownicze Plany Kapitałowe
- Kontakt
- POMOCwKRYZYSIE
- Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna - APPiE
- Deklaracja dostępności
- DZIEŃ DOBRY! - poradnik dla pracownika
Kalendarz
Wrzesień 2024
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | ||||||
02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 |
09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |