
Struktura organizacyjna
Zakład Dietetyki Klinicznej

- Ulica
- ul. Chodźki 1 (Collegium Universum)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-093
- dietetyka@umlub.pl
- Telefon
- +48 81448 6900
+48 81448 6902
+48 81448 6903
+48 81448 6904
Kierownik

- Imię i nazwisko
- dr hab. n. hum. Michał Skrzypek
- Stanowisko
- Adiunkt dr hab.
- michal.skrzypek@umlub.pl
Informacje ogólne
Zakład Dietetyki Klinicznej powstał na podstawie Zarządzenia nr 37 Rektora Akademii Medycznej w Lublinie z dnia 25 września 2001 roku. Pierwszym kierownikiem Zakładu został dr hab. n. med., prof. nadzw. Janusz Bielak, em. w 2007 roku (zm. w 2014 roku). Następnie obowiązki kierownika pełnili dr n. rol. Renata Krzyszycha (w latach 2007-2011) oraz dr n. med. Bogdan Szponar (w latach 2011-2015). Decyzją J.M. Rektora Uniwersytetu Medycznego obowiązki kierownika Zakładu pełnił od dnia 1 września 2015 roku dr hab. n. hum. Michał Skrzypek (lekarz, dr n. med. w zakresie medycyny). W efekcie rozstrzygnięcia procedury konkursowej, zgodnie z wymogami Statutu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, z dniem 1 grudnia 2017 roku JM Rektor powołał na stanowisko kierownika Zakładu Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie dr hab. Michała Skrzypka. Siedziba Zakładu mieści się w budynku Collegium Universum, ul. Chodźki 1, pokoje 161 (pokój kierownika Zakładu), 162 (pokój pracowników), 168 (sala ćwiczeniowa), 171 (pokój koordynatorów). Sekretariat Zakładu zlokalizowany jest w pokoju 173.
W nowej strukturze Uczelni ustanowionej Zarządzeniem J. M. Rektora Nr 95/2019 z dnia 30.09.2019, Załącznik nr 1, Zakład Dietetyki Klinicznej pozostaje zlokalizowany w strukturach Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Pracownicy Zakładu pełnią funkcje naukowe i organizacyjne w ramach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także funkcje ogólnopolskie. Dr hab. Michał Skrzypek jest członkiem Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (kadencje 2014-17 oraz 2017-2020), pięciokrotnie pełnił funkcję członka zespołu ekspertów Narodowego Centrum Nauki w konkursach OPUS, a także dwukrotnie – recenzenta zewnętrznego w II etapie konkursów OPUS; dwukrotnie pełnił z wyboru funkcję przewodniczącego Sekcji Socjologii Zdrowia i Medycyny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (w kadencjach 2013-2015 i 2016-2018), jest także naukowym recenzentem szeregu czasopism z obszaru nauk o zdrowiu, nauk medycznych oraz nauk społecznych, w tym indeksowanych w bazie JCR.
Zarządzeniem J.M. Rektora UM w Lublinie nr 188/2020 z dnia 4.12.2020 r. dr hab. Michał Skrzypek został powołany do składu Komisji Bioetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2020-2023.
Na fotografii stoją od lewej: mgr Karolina Szczygieł, dr Renata Krzyszycha, mgr Karolina Goral, mgr Anetta Mączka, dr Bogdan Szponar, dr Agnieszka Marzec. Siedzi: dr hab. Michał Skrzypek, Kierownik Zakładu.
Pracownicy Zakładu pełnią m.in. następujące funkcje na Wydziale Nauk o Zdrowiu w kadencji 2020-2024: dr hab. Michał Skrzypek – koordynator kształcenia na kierunku dietetyka, dr Renata Krzyszycha – zastępca koordynatora kształcenia na kierunku dietetyka, dr Bogdan Szponar – koordynator kształcenia praktycznego na kierunku dietetyka, dr Agnieszka Marzec – opiekun praktyk na kierunku dietetyka. Pełny wykaz funkcji pełnionych przez pracowników Zakładu w komisjach wydziałowych dostępny w Dziekanacie WNoZ.
W 2010 roku pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej uruchomili na ówczesnym Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu kierunek dietetyka (studia I stopnia).
W dniu 23 marca 2016 roku uchwałą Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nr CDLXXV/2016 na Wydziale Nauk o Zdrowiu utworzone zostały studia stacjonarne II stopnia na kierunku dietetyka. Program studiów przygotowany został przez wydziałową komisję, pracującą pod kierunkiem dr hab. Michała Skrzypka, w której skład wchodzili: prof. zw. dr hab. Teresa B. Kulik, dr Renata Krzyszycha, dr Agnieszka Marzec, dr Monika Milczak (przedstawiciel interesariusza zewnętrznego, zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie), dr Anna Pacian oraz dr Bogdan Szponar. Pierwszy cykl kształcenia na studiach II stopnia rozpoczął się dnia 1 października 2016 roku. Obecnie realizujemy trzeci cykl kształcenia na studiach II stopnia na kierunku dietetyka przy całkowitym wypełnieniu limitów przyjęć.
Program studiów II stopnia w zakresie realizowanych efektów kształcenia odpowiada wymogom wskazanym przez European Federation of the Associations of Dietitians (EFAD), dotyczącym kształcenia w zawodzie dietetyk [European Academic and Practitioner Standards for Dietetics. EFAD 2005], a także zasadom nabywania uprawnień do wykonywania zawodu dietetyk wskazywanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki.
Absolwenci studiów II stopnia będą przygotowani do uprawiania zawodu dietetyka zarówno w kontekście klinicznym, jak i w kontekście profilaktycznego poradnictwa zdrowotnego w oparciu o kompetencje biomedyczne i kliniczne, bazujące na wiedzy medycznej wypracowanej w paradygmacie Evidence Based Medicine. Nasi absolwenci uzyskują także kompetencje interpersonalne, organizacyjne, prawne, a także dotyczące marketingowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, warunkujące efektywną działalność profesjonalną w sferze poradnictwa żywieniowego w kontekście wymagań współczesnego rynku pracy. Przygotowujemy ekspertów propagujących postawę aktywnej partycypacji jednostek i grup społecznych w budowaniu potencjału zdrowia, a także wykorzystujących wiedzę z zakresu żywności i żywienia we wspieraniu leczenia klinicznego.
Prowadzone i koordynowane przez pracowników Zakładu studia I i II stopnia w zakresie dietetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu UM są ofertą zintegrowanego, wielospecjalistycznego przygotowania profesjonalnego ekspertów w zakresie dietetyki. Obejmuje ono wyszkolenie teoretyczne, bazujące na kompetencjach pracowników Uniwersytetu Medycznego w zakresie medycyny i nauk o zdrowiu, a także wykształcenie praktyczne, dotyczące specyfiki poradnictwa dietetycznego w zróżnicowanych stanach fizjologicznych i sytuacjach klinicznych, zwłaszcza w zakresie chorób dietozależnych, z uwzględnieniem znaczenia kompetencji behawioralnych w praktyce dietetycznej i ochronie zdrowia.
Działalność dydaktyczna i popularyzatorska pracowników Zakładu Dietetyki Klinicznej skoncentrowana jest na edukacji żywieniowej, z uwzględnieniem znaczenia prozdrowotnego stylu życia w pierwotnej i wtórnej prewencji dietozależnych niezakaźnych chorób przewlekłych oraz ich leczeniu.
Od 2013 roku przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej afiliowane jest Studenckie Koło Naukowe, którego działalność koordynuje obecnie mgr Maciej Pokarowski (uprzednio: dr Renata Krzyszycha w latach 2013-2017, mgr Karolina Goral i mgr Karolina Szczygieł w latach 2017-2020). Członkowie Koła prowadzą działalność edukacyjną nastawioną na propagowanie żywieniowych aspektów prewencji otyłości i niezakaźnych chorób przewlekłych (w formie warsztatów dietetycznych, prelekcji w szkołach, pracy w społecznościach lokalnych etc.), a także naukowo-badawczą, której wyniki prezentowane są podczas krajowych konferencji naukowych (ostatnio podczas kolejnych, współorganizowanych przez Zakład Dietetyki Klinicznej UM Konferencji Naukowo-Szkoleniowych „Lubelskie Dni Promujące Zdrowie” w latach 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019).
Rejestr aktywności Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej - patrz: pozostałe informacje
Działalność dydaktyczna
Zakład prowadzi działalność dydaktyczną na pięciu kierunkach studiów realizowanych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego (dietetyka, zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo oraz fizjoterapia). Realizujemy także dydaktykę na studiach doktoranckich (III stopnia) na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Na studiach I stopnia z zakresu dietetyki pracownicy Zakładu odpowiadają za prowadzenie następujących przedmiotów: „Podstawy żywienia człowieka”, „Żywienie człowieka”, „Edukacja żywieniowa”, „Promocja zdrowia” (od cyklu kształcenia 2015-2017), „Żywienie ludzi starszych”, „Dietetyka”, „Zasady prawidłowego żywienia i dietetyka”, „Technologia żywności i potraw”, „Ustawodawstwo żywieniowe”, „Towaroznawstwo żywności”, „Przechowalnictwo żywności”, „Ogólna technologia żywności”, „Żywność funkcjonalna”, „Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych”, „Obsługa konsumenta”, „Propedeutyka medycyny”, „Komunikacja interpersonalna” (od cyklu kształcenia 2015-2017), „Socjologia” (od cyklu kształcenia 2015-2017), „Socjokulturowe aspekty żywienia”.
Pracownicy Zakładu koordynują także praktyki zawodowe dla studentów kierunku dietetyka w toku studiów I i II stopnia (w zakresie technologii potraw, sztuki kulinarnej, poradnictwa dietetycznego oraz leczenia żywieniowego; praktyki odbywają się m.in. w przedszkolach, domach pomocy społecznej oraz w szpitalach dziecięcych i dla dorosłych)
Począwszy od roku akademickiego 2016/2017 działalność dydaktyczna realizowana w Zakładzie Dietetyki Klinicznej obejmuje także przedmioty zawarte w programie studiów II stopnia z zakresu dietetyki: „Polityka wyżywienia”, „Etnodietetyka”, „Żywienie w prewencji chorób dietozależnych”, „Gerontologia społeczna i kliniczna”, „Metodologia badań naukowych”, „Aplikacje EBM w ochronie zdrowia”, „HACCP”, „Żywienie w szpitalu i poszpitalne”, „Zafałszowania żywności”, „Technologie kierunkowe”, „Technologiczne projektowanie zakładów gastronomicznych”, „Suplementy diet”.
Od roku ak. 2017/2018 w procesie dydaktycznym realizowanym przez pracowników Zakładu Dietetyki Klinicznej wykorzystywany jest medyczny, mobilny analizator składu ciała SECA mBCA 525, znajdujący się na wyposażeniu Zakładu od czerwca 2017 roku. Urządzenie umożliwia wieloczęstotliwościową analizę składu ciała w pozycji leżącej metodą impedancji bioelektrycznej (BIA), z uwzględnieniem analizy poszczególnych segmentów ciała.
Od 16 marca 2020 roku Zakład Dietetyki Klinicznej dysponuje także wieloczęstotliwościowym urządzeniem do analizy składu ciała IMPEDIMED SFB7. Jest to urządzenie jednokanałowe, tetrapolarne. Do badania składu ciała człowieka wykorzystuje metodę bioimpedancji spektroskopowej (BIS), skanując ciało przy użyciu 256 częstotliwości w zakresie 4 kHz do 1000 kHz. Planujemy wykorzystanie urządzenia w dydaktyce na kierunku dietetyka oraz w prowadzeniu badań naukowych.
Na gruncie dydaktycznym w zakresie realizacji przedmiotów z zakresu technologii gastronomicznej, sztuki kulinarnej, a także dietetyki praktycznej ściśle współpracujemy z Zespołem Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
![]() |
|
![]() |
![]() |
5 marca 2019 roku studenci pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku dietetyka odwiedzili przetwórnię owoców REAL S.A. w Klikawie. Po opanowaniu wiadomości teoretycznych na temat wartości odżywczych owoców i ich wpływu na zdrowie człowieka nadszedł czas na kształcenie praktyczne.
Przyszli edukatorzy żywieniowi i dietetycy mieli okazję zapoznać się z termicznymi metodami utrwalania żywności i systemami zapewniania bezpieczeństwa i jakości żywności, ze szczególnym uwzględnieniem mrożenia jako metody utrwalania żywności powodującej najmniejsze straty cennych składników odżywczych. W toku dyskusji z osobami posiadającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe studenci mogli także skonfrontować własną wiedzę z realiami praktycznych działań w obszarze przetwórstwa żywności
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W ramach szkolenia z zakresu technologii mleka w dniu 22 listopada 2019 roku studenci II roku studiów II stopnia kierunku dietetyka w UM w Lublinie odwiedzili, wspólnie z prowadzącym przedmiot dr n. med. inż. Bogdanem Szponarem, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie – największego producenta galanterii mlecznej w kraju. Studenci zapoznali się z metodami obróbki i przerobu mleka oraz ich zastosowaniami w żywieniu człowieka i w ten sposób uzupełnili wiedzę teoretyczną zdobytą w toku zajęć na Uczelni. Wizyta w zakładzie i rozmowy z technologami-praktykami pozwoliły na zdobycie doświadczenia już na etapie studiów.
Działalność naukowa
W realizacji badań naukowych oraz w zakresie organizacji nauki Zakład Dietetyki Klinicznej systematycznie współpracuje z jednostkami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (m.in. z Katedrą Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu, Pracownią Technik Diagnostycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu, z Katedrą i Zakładem Żywności i Żywienia Wydziału Farmaceutycznego z OAM UM i in.), a także SPSK nr 4 w Lublinie (z Poradnią Leczenia Żywieniowego).
W ramach współpracy międzyuczelnianej od roku 2015 systematycznie współpracujemy z Zakładem Psychologii Wychowawczej i Psychologii Rodziny Instytutu Psychologii UMCS (prof. nadzw. UMCS dr hab. Dorota Turska) w zakresie psychodietetyki, a także w realizacji badań dotyczących osobowościowych korelatów wyboru ścieżek rozwoju zawodowego przez pracowników sektora medycznego.
W latach 2016-2018 w Zakładzie Dietetyki Klinicznej realizowany był trzyletni projekt badań statutowych pt. „Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym”, w którego ramach zrealizowano szereg szczegółowych pod-projektów badawczych, dotyczących m.in. zawodowej tożsamości dietetyka, obesitologii, zachowań żywieniowych różnych grup populacji, zachowań ortorektycznych wśród studentów kierunków medycznych, bromatologii etc.
Od roku 2019 w Zakładzie Dietetyki Klinicznej pod kierunkiem dr hab. M. Skrzypka realizowany jest kolejny trzyletni projekt badań statutowych pt. „Behawioralne aspekty dietetyki stosowanej. Ujęcie interdyscyplinarne” (2019-2021).
W Zakładzie Dietetyki Klinicznej realizowane były/są następujące projekty badawcze:
- „Analiza sposobu żywienia z uwzględnieniem spożycia mikro- i makroskładników diety oraz stanu odżywienia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w porównaniu do dzieci zdrowych” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/360/2018). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy z Zakładem Genetyki Klinicznej Katedry Genetyki Medycznej, I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym, UM w Lublinie (Prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki).
- „Osobowościowe predyktory wyboru ścieżki rozwoju zawodowego przez studentów kierunków dietetyka oraz farmacja” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/289/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy z Zakładem Psychologii Wychowawczej i Psychologii Rodziny Instytutu Psychologii UMCS (prof. nadzw. UMCS dr hab. Dorota Turska)
- „Struktura i kaloryczność posiłku oraz glikemia poposiłkowa a podejmowanie decyzji finansowych” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/116/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy m.in. z Centrum Ekonomii Behawioralnej UMCS (mgr Rafał Muda)
(projekt zakończony)
- „Zmienności glikemii a podejmowanie decyzji finansowych” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/199/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy m.in. z Centrum Ekonomii Behawioralnej UMCS (mgr Rafał Muda)
(projekt zakończony)
- „Trzyletnia prospektywna analiza zachowań zdrowotnych, poziomu aktywności fizycznej oraz składu ciała studentów kierunku dietetyka oraz studentów uczestniczących w zajęciach sekcji sportowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/248/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; główny wykonawca: dr Bogdan Szponar; we współpracy m.in. ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UM w Lublinie oraz Zakładem Informatyki i Statystyki Medycznej z Pracownią Zdalnego Nauczania UM w Lublinie
- „Jakość życia uwarunkowana stanem zdrowia pacjentów poradni leczenia żywieniowego przewlekle leczonych żywieniowo” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/224/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy z Poradnią Leczenia Żywieniowego SPSK nr 4
- „Rola edukacji i wsparcia dietetycznego w utrwaleniu efektów redukcji masy ciała po zakończeniu terapii” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/307/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Paweł Glibowski; W ramach współpracy z Katedrą Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka UP w Lublinie. Realizatorzy: Mgr Katarzyna Banach (UP w Lublinie), dr hab. Paweł Glibowski (UP w Lublinie), dr hab. Michał Skrzypek, mgr Karolina Szczygieł
- „Zachowania ortorektyczne i sposoby rozumienia zdrowia wśród studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/291/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; (projekt zakończony)
- „Zachowania żywieniowe i opinie na temat żywności i żywienia w grupie kobiet z otyłością prostą” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/290/2017). Kierownik projektu: Dr hab. Michał Skrzypek; (projekt zakończony)
- „Analiza klinicznych korelatów stanu odżywienia, jakości życia zależnej od stanu zdrowia oraz nasilenia lęku i depresji wśród pacjentów z nowotworami głowy i szyi” (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/23/2019). Kierownik projektu: dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy z COZL i prof. dr hab. med. E. Starosławską. W ramach projektu przygotowywana jest rozprawa doktorska mgr K. Goral.
- „Poziomy spożycia mikro- i makroskładników diety oraz zachowania żywieniowe a stan odżywienia, aktywność choroby i jakość życia zależna od stanu zdrowia chorych z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit”. (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/60/2019). Kierownik projektu: dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy z Katedrą i Kliniką Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową UML i prof. dr hab. med. H. Cichoż-Lach. W ramach projektu przygotowywana jest rozprawa doktorska mgr K. Szczygieł.
- „Profil osobowości i preferowane wartości studentów ratownictwa medycznego”. (na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie nr KE-0254/129/2019). Kierownik projektu: dr hab. Michał Skrzypek; we współpracy m.in. z Instytutem Psychologii UMCS, Zakładem Ratownictwa Medycznego, projekt wielośrodkowy.
Pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej uczestniczyli w przygotowaniu wydanej w roku 2020 nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL ogólnopolskiej monografii naukowej pt. „Kosmetologia” pod naukową redakcją dr n. farm. Anny Kołodziejczak. W tomie II, część V pt.: „Dietetyka w dermatologii i kosmetologii” opracowali: dr Agnieszka Marzec, dr hab. Michał Skrzypek, mgr Karolina Szczygieł oraz mgr Karolina Goral. Pracownicy UML są autorami dwóch rozdziałów: „Znaczenie żywienia i poszczególnych składników odżywczych w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób skóry i innych wybranych chorób przewlekłych” oraz „Wybrane składniki pokarmowe i czynniki wpływające na funkcje skóry”.
Dr hab. Michał Skrzypek we współpracy z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN (prof. dr hab. Antonina Ostrowska) oraz z zarządem Sekcji Socjologii Zdrowia i Medycyny PTS działającym w kadencji 2016-18 zorganizował w ramach XVII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego we Wrocławiu sesję naukową o profilu socjomedycznym pod hasłem „Podmiotowość społeczeństwa w sferze zdrowia i chorowania a funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Wyzwania dla badań socjomedycznych XXI wieku” (13 września 2019 roku). Problematyka obrad dotyczyła dwukierunkowych relacji pomiędzy podmiotowością społeczeństwa w kwestiach zdrowia i przewlekłego chorowania a funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia w Polsce, z uwzględnieniem medycyny naprawczej oraz systemu zdrowia publicznego ze sferą promocji zdrowia. W trakcie sesji wykłady wygłosili przedstawiciele 13 publicznych instytucji naukowo-badawczych, w tym Instytutu Kardiologii, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Instytutu Medycyny Pracy, a także badacze z jednostek prowadzących badania socjomedyczne zlokalizowanych w strukturach uniwersyteckich. Obradom sesji przewodniczyli dr hab. Michał Skrzypek (UM w Lublinie) oraz prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk (UJ Collegium Medicum).
Zakład Dietetyki Klinicznej współorganizował VII Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn” w dniach 4-5 czerwca 2019 w Lublinie. W ramach konferencji odbyła się zorganizowana i koordynowana przez Zakład sesja naukowa pt. „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”. Obradom sesji przewodniczyli: dr hab. Zbigniew Marzec oraz dr hab. Michał Skrzypek. W czasie sesji referaty wygłosili pracownicy Katedry i Zakładu Żywności i Żywienia UM (dr hab. Zbigniew Marzec), Instytutu Żywienia Zwierząt i Bromatologii UP (dr hab. Bożena Kiczorowska, dr hab. Paweł Glibowski), Katedry Interny z Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego WNoZ (dr hab. Agnieszka Zwolak) oraz Zakładu Dietetyki Klinicznej (dr A. Marzec, dr B. Szponar, dr R. Krzyszycha, mgr K. Goral). Problematyka sesji dotyczyła obszarów współpracy dietetyki i jej przedstawicieli z medycyną kliniczną w zakresie prewencji i leczenia chorób dietozależnych.
Podczas sesji studenckiej w ramach VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn” zaprezentowano 11 prac naukowo-badawczych przygotowanych przez studentów kierunku dietetyka (opiekunowie: dr R. Krzyszycha, mgr K. Goral).
W efekcie zrealizowanego w latach 2017-2018 w Zakładzie Dietetyki Klinicznej ogólnopolskiego projektu naukowego, we współpracy z badaczami reprezentującymi m.in. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytet Łódzki, Śląski Uniwersytet Medyczny, Instytut Kardiologii w Warszawie, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie oraz jednostki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wydany został nakładem Wydawnictwa UM w Lublinie w październiku 2018 roku podręcznik akademicki pt. „Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym” pod red. nauk. M. Skrzypka. W realizacji projektu uczestniczyli jako autorzy lub współautorzy rozdziałów wszyscy pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej. Książka uzyskała pozytywne recenzje wydawnicze prof. dr hab. Małgorzaty Schlegel-Zawadzkiej (UJ) oraz prof. dr hab. Wojciecha Drygasa (Instytut Kardiologii w Warszawie). Spis treści podręcznika obejmuje przedmowę autorstwa prof. dr hab. Teresy B. Kulik, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie zdrowia publicznego dla woj. lubelskiego, wstęp autorstwa dr hab. Michała Skrzypka, a także rozdziały napisane przez następujących autorów: dr. hab. n. med. Pawła Kalinowskiego, dr. hab. n. hum., dr n. med. Michała Skrzypka, mgr Karolinę Szczygieł, dr. hab. n. farm. Zbigniewa Marca, dr n. farm. Agnieszkę Marzec, prof. dr hab. n. med. Janusza Kockiego, dr n. med. Katarzynę Skórzyńską-Dziduszko, dr hab. n. med. Teresę Małecką-Massalską, dr hab. n. med. Iwonę Beń-Skowronek, dr. n. med. Piotra Dziemidoka, dr hab. n. med. Ludmiłę Grzybowską-Szatkowską, prof. dr. hab. n. med. Jolantę Szymańską, dr n. med. Beatę Kubić-Filiks, dr. hab. n. med. Artura Wdowiaka, prof. dr. hab. n. med. Beatę Tobiasz-Adamczyk, prof. dr hab. Ninę Ogińską-Bulik, dr hab. n. o zdr. Annę Pacian, dr. n. med. inż. Bogdana Szponara, prof. dr hab. n. med. Magdalenę Olszanecką-Glinianowicz, dr n. roln. inż. Renatę Krzyszycha oraz mgr Karolinę Goral.
W ramach VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Medyczno-społeczne i prawne aspekty opieki nad dzieckiem” w dniach 5-6 czerwca 2018 w Lublinie, współorganizowanej przez Zakład Dietetyki Klinicznej, odbyła się zorganizowana i koordynowana przez Zakład sesja naukowa pt. „Wokół wyzwań żywienia dziecka w zdrowiu i chorobie”. Obradom sesji przewodniczyli: prof. dr hab. Elżbieta Pac-Kożuchowska oraz dr hab. Michał Skrzypek. W czasie sesji referaty wygłosili pracownicy Kliniki Pediatrii i Gastroenterologii III Katedry Pediatrii UM (prof. dr hab. Elżbieta Pac-Kożuchowska, dr Paulina Krawiec, dr Agnieszka Mroczkowska-Juchkiewicz), Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej II Katedry Pediatrii (dr hab. Violetta Opoka-Winiarska), O. Noworodkowego Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK nr 1 w Lublinie (lek. Karolina Strzelec), O. Neonatologii SPZOZ w Łukowie (lek. Justyna Domosud) oraz Zakładu Dietetyki Klinicznej (dr hab. M. Skrzypek, dr A. Marzec, dr B. Szponar, dr R. Krzyszycha, mgr K. Goral, mgr K. Szczygieł). Sesja udowodniła konieczność współpracy dietetyki i jej przedstawicieli z medycyną kliniczną oraz wskazała obszary kooperacji w żywieniu klinicznym dzieci.
W ramach sesji studenckiej podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Medyczno-społeczne i prawne aspekty opieki nad dzieckiem” zostało zaprezentowanych 12 prac naukowo-badawczych przygotowanych przez studentów dietetyki (opiekunowie: mgr K. Goral, mgr K. Szczygieł).
Zakład Dietetyki Klinicznej był współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zawody medyczne – ciągłość i zmiana”, która odbyła się w dniach 28-29 maja 2018 r. w Lublinie. W ramach konferencji zorganizowaliśmy sesję „Dietetyk w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym - obszary zawodowej odpowiedzialności”, w czasie której wystąpienia wygłosili pracownicy pięciu jednostek naukowych: Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (dr L. Pachocka), I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego, UM w Lublinie (dr P. Matras), Katedry Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (dr K. Kowalcze), Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (mgr L. Podgórska), Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie (Mgr Ewa Ehmke vel. Emczyńska – Seliga) oraz Zakładu Dietetyki Klinicznej (dr hab. M. Skrzypek, mgr K. Goral). Sesję prowadzili dr hab. M. Skrzypek i dr P. Matras. Przygotowanie programu sesji koordynowała mgr K. Goral.
W ramach V Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Lubelskie Dni Promujące Zdrowie” Zakład Dietetyki Klinicznej zorganizował w dniu 2 czerwca 2017 roku sesję naukową pt. „ŻYWIENIE W PREWENCJI I TERAPII WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ ZDROWOTNYCH, Z UWZGLĘDNIENIEM CHORÓB INFEKCYJNYCH – POSTĘPY, WYZWANIA, MOŻLIWOŚCI INTERWENCJI DIETETYCZNYCH”. W ramach I części sesji pt. „Żywienie i lek roślinny w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych” referaty wygłosili: Dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, Dr n. farm. Przemysław Kołodziej, Dr hab. n. farm. Grażyna Zgórka, Dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, Dr n. farm. Agnieszka Marzec, Mgr Justyna Siwiela-Tomaszczyk, Dr n. roln. Renata Krzyszycha, a także Mgr Karolina Goral. W części II poświęconej ŻYWIENIOWYM ASPEKTOM SYTUACJI ZDROWOTNEJ SPOŁECZEŃSTWA reprezentowane były również, obok organizującego sesję Zakładu Dietetyki Klinicznej (dr B. Szponar), również inne ośrodki naukowe i akademickie: Instytut Kardiologii w Warszawie (mgr Agnieszka Borowiec) i WSNS w Lublinie (dr Błażej Dyczewski). Sesję moderowali: dr hab. Michał Skrzypek i dr Agnieszka Marzec.
W czasie konferencji dr hab. Michał Skrzypek wygłosił wykład w sesji plenarnej pt. „SPOŁECZNE ASPEKTY CHOROBY I CHOROWANIA. PRÓBA SYSTEMATYZACJI OBSZARÓW WSPÓŁPRACY INTERDYSCYPLINARNEJ MEDYCYNY I NAUK O ZACHOWANIU”.
W dniu 3 kwietnia 2017 roku w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie miały miejsce obrady Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”, zorganizowanej przez Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu UM. Komitetowi Organizacyjnemu i Naukowemu konferencji przewodniczył dr hab. Michał Skrzypek. Obrady konferencji toczył się pod patronatem J.M. Rektora UM w Lublinie prof. zw. dr hab. n. med. Andrzeja Dropa, Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie prof. zw. dr hab. n. med. Ireny Wrońskiej, a także konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie zdrowia publicznego dla woj. lubelskiego, prof. zw. dr hab. n. med. Teresy B. Kulik. Patronatu konferencji udzieliło Polskie Towarzystwo Dietetyki.
W dniu 14 września 2016 roku w Uniwersytecie Gdańskim w ramach XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego dr hab. n. hum., dr n. med. M. Skrzypek, przewodniczący Sekcji Socjologii Zdrowia i Medycyny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, we współpracy z Zarządem Sekcji oraz Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (prof. zw. dr hab. A. Ostrowska), zorganizował sesję tematyczną poświęconą zastosowaniom dorobku nauk społecznych w medycynie i zdrowiu publicznym. W czasie sesji wykłady wygłosili m.in.: prof. zw. dr hab. Cezary Włodarczyk (Instytut Zdrowia Publicznego UJ), prof. zw. dr hab. Beata Tobiasz – Adamczyk (Collegium Medicum UJ), prof. UMCS dr hab. Włodzimierz Piątkowski (UMCS), prof. nadzw. UM dr hab. Wojciech Bielecki (UM w Łodzi), dr Krzysztof Puchalski, dr Elżbieta Korzeniowska (Instytut Medycyny Pracy w Łodzi), dr Zofia Słońska (Instytut Kardiologii w Warszawie). Obradom sesji przewodniczyli dr hab. Michał Skrzypek oraz prof. dr hab. Antonina Ostrowska.
W lipcu 2016 roku nakładem Wydawnictwa KUL, pod naukową redakcją dr hab. Michała Skrzypka i prof. dr hab. Teresy B. Kulik, ukazała się ogólnopolska monografia naukowa pt. „Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym”. Książka dokumentuje wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych w obszarze nauk o żywności i żywieniu realizowanych w Zakładzie Dietetyki Klinicznej we współpracy z jednostkami naukowymi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz innych ośrodków akademickich (m.in. UP w Lublinie, KUL, UMCS).
W ramach IV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Lubelskie Dni Promujące Zdrowie” Zakład Dietetyki Klinicznej zorganizował w dniu 1 czerwca 2016 roku sesję naukową pt. „Dietetyczne i kliniczne aspekty nadwagi i otyłości”. W ramach sesji przedstawiciele siedmiu ośrodków akademickich i instytutów naukowych (m.in. UM w Lublinie, UMCS, KUL, UP w Lublinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, WSNS w Lublinie, IMW w Lublinie) wygłosili 14 wykładów ukazujących podejmowaną w czasie konferencji problematykę nadwagi i otyłości z perspektywy różnych dyscyplin klinicznych, a także w ujęciu nauk społecznych i humanistycznych. Wykłady wygłosili m.in.: dr hab. n. farm. Zbigniew Marzec (UM w Lublinie), dr hab. inż. Bożena Kiczorowska (UP), dr hab. med. Teresa Małecka – Massalska (UM w Lublinie), dr hab. med. Iwona Beń-Skowronek (UM w Lublinie), prof. dr hab. Dorota Turska (UMCS), dr hab. med. Jolanta Masiak (UM w Lublinie), dr med. Piotr Dziemidok (IMW), dr hab. Michał Skrzypek, prof. KUL (UM w Lublinie, KUL). Funkcję naukowego koordynatora sesji pełnił dr hab. Michał Skrzypek. Sesję moderowali: dr hab. Zbigniew Marzec i dr hab. Michał Skrzypek.
Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu, we współpracy z Zespołem Szkół nr 5 w Lublinie, a także komitetem etapu okręgowego XX edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności dla uczniów szkół średnich, zorganizował w dniu 11 stycznia 2016 roku Sympozjum Szkoleniowo-Naukowe pod hasłem „Wokół współczesnych wyzwań nauk o żywności i żywieniu”. Komitetowi Naukowo-Organizacyjnemu sympozjum przewodniczyli dr hab. Michał Skrzypek, prof. nadzw. KUL oraz dr Agnieszka Milczak, zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Sympozjum adresowane było do uczestników etapu okręgowego XX edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, a także do studentów uczelni Lublina zainteresowanych problematyką promocji zdrowia i żywienia człowieka.
Od roku 2013 Zakład Dietetyki Klinicznej, we współpracy z Katedrą Zdrowia Publicznego WNoZ jest współorganizatorem corocznej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Lubelskie Dni Promujące Zdrowie”. W czasie sesji pt. „Żywieniowe uwarunkowania zdrowia” zorganizowanej przez pracowników Zakładu w ramach III Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Lubelskie Dni Promujące Zdrowie” (27-28 maja 2015 roku) badacze reprezentujący 6 uczelni wyższych (w tym m.in. UJ, UMCS, KUL, UP w Lublinie, UM w Lublinie) wygłosili 9 referatów ukazujących możliwości współpracy interdyscyplinarnej w obszarze dietetyki.
Baza publikacji
Wybrane pełne publikacje pracowników Zakładu od roku 2005
(pełny wykaz publikacji dostępny w bazie publikacji pracowników UM prowadzonej przez Bibliotekę Główną UM)
2020
- Anthropometric, body composition and behavioural predictors of bioelectrical impedance phase angle in Polish young adults - preliminary results. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, BOGDAN SZPONAR, BARTŁOMIEJ DROP, LECH PANASIUK, MARIA MALM. Ann. Agric. Environ. Med. [online] 2020 vol. 27 nr 1 s. 91-98, bibliogr. poz. 38, [przeglądany 6 marca 2020]. Dostępny w : https://doi.org/10.26444/aaem/118153. DOI: 10.26444/aaem/118153 (IF=0,982)
- Chemical stability of fructans in apple beveragesand their influence on chronic constipation. [AUT.] PAWEŁ GLIBOWSKI*, MICHAŁ SKRZYPEK, MAGDALENA ĆWIKLIŃSKA, MONIKA DROZD, ALEKSANDRA KOWALSKA. Food Funct. [online] 2020 vol. 11 nr 5 s. 3860-3866, bibliogr. poz. 44, [przeglądany 5 maja 2020]. Dostępny w: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2020/fo/c9fo02596k#!divAbstract. DOI: 10.1039/C9FO02596K (IF=4,171)
- Knowledge concerning obesity complications and opinions about its social consequences among students of the Medical University and Maria CurieSkłodowska University in Lublin, Poland.(Wiedza studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej o powikłaniach otyłości oraz ich opinie na temat jej społecznych konsekwencji.). [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, DOMINIKA FEDUREK, RENATA KRZYSZYCHA*, BOGDAN SZPONAR. Med. Og. Nauki Zdr. [online] 2020 s. 1-9, bibliogr. poz. 35, [przeglądany 22 maja 2020]. Dostępny w: http://www.monz.pl/Knowledge-concerning-obesity-complications-and-opinions-about-its-social-consequences,120978,0,1.html. DOI: 10.26444/monz/120978
- Personal and higher-level values of pharmacy students declaring work with patients as a preferred career path - preliminary results. [AUT.] DOROTA TURSKA, MICHAŁ SKRZYPEK*, AGNIESZKA MARZEC, KAROLINA SZCZYGIEŁ. Curr. Iss. Pharm. Med. Sci. 2020 vol. 33 nr 2 s. 61-66, bibliogr. poz. 33. DOI: 10.2478/cipms-2020-0012
- Personality traits and personal values as retail pharmacy choice predictors in the context of pharmaceutical care requirements. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, DOROTA TURSKA, AGNIESZKA MARZEC, KAROLINA SZCZYGIEŁ. Res. Social Adm. Pharm. 2020 vol. 16 nr 1 s. 68-73, bibliogr. poz. 29. DOI: 10.1016/j.sapharm.2019.03.001 (IF=2,844)
- Self-reported eating behavior and nutrition knowledge in women starting dietary treatment compared to women who achieve treatment goals for simple obesity.(Zachowania żywieniowe i wiedza na temat żywności i żywienia w ocenie kobiet rozpoczynających dietetyczne leczenie w porównaniu do kobiet osiągających cel leczenia otyłości prostej.). [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KAROLINA SZCZYGIEŁ, JOANNA FEDUREK, AGNIESZKA MARZEC. Health Probl. Civiliz. [online] 2020 s. 1-10, bibliogr. poz. 44, streszcz, [przeglądany 18 sierpnia 2020]. Dostępny w: https://www.termedia.pl/SELF-REPORTED-EATING-BEHAVIOR-AND-NUTRITION-KNOWLEDGE-IN-WOMEN-STARTING-DIETARY-TREATMENT-COMPARED-TO-WOMEN-WHO-ACHIEVE-TREATMENT-GOALS-FOR-SIMPLE-OBESITY,99,41392,0,1.html. DOI: 10.5114/hpc.2020.97511
- Wybrane składniki pokarmowe i czynniki wpływające na funkcje skóry. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, K. SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK. W: Kosmetologia. T. 2. Red. nauk. Anna Kołodziejczak Warszawa 2020, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 454-482, bibliogr. poz. 102, 978-83-200-5747-8.
- Znaczenie żywienia i poszczególnych składników odżywczych w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób skóry i innych wybranych chorób przewlekłych. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, KAROLINA SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK. W: Kosmetologia. T. 2. Red. nauk. Anna Kołodziejczak Warszawa 2020, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 443-453, bibliogr. poz. 102, 978-83-200-5747-8.
Inne
- Dietetyk : zawód medyczny nauczany w uczelni medycznej. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KAROLINA GORAL. Alma Mater 2020 R. 30 nr 1 s. 50-56, bibliogr.
2019
- Effect of ionizing radiation on the male reproductive system. [AUT.] ARTUR WDOWIAK*, MICHAŁ SKRZYPEK, MAGDALENA STEC, LECH PANASIUK. Ann. Agric. Environ. Med. 2019 vol. 26 nr 2 s. 210-216, bibliogr. poz. 64. (IF=1.03)
- Effect of ionizing radiation on the female reproductive system. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, ARTUR WDOWIAK, LECH PANASIUK, MAGDALENA STEC, KAROLINA SZCZYGIEŁ, MAŁGORZATA ZYBAŁA, MICHAŁ FILIP. Ann. Agric. Environ. Med. [online] 2019 vol. 26 nr 4 s. 606-616, bibliogr. poz. 105 (IF=1.03)
- Doświadczanie choroby jako fenomen interakcyjny osadzony w kontekście socjokulturowym. Teoretyczno-empiryczne studium zespołu Pradera-Williego. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KATARZYNA KOWAL. W: Doświadczanie choroby w rodzinie. Red. nauk. Beata Szluz Rzeszów 2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, s. 82-96, bibliogr. poz. 23, sum, 978-83-7996-651-6
- Increasing blood glucose level via breakfast meals is not connected with changes in delay discounting. [AUT.] PRZEMYSŁAW SAWICKI, RAFAŁ MUDA*, KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK, KATARZYNA WIŚNIEWSKA, MONIKA BIENIAK, MICHAŁ GINSZT. Physiol. Behav. [online] 2019 vol. 210 [art. nr] 112619, s. 1-10, bibliogr. poz. 43, (IF=2.635)
- Glycemic index and glycemic load in preventive cardiology - the state of knowledge, selected controversies. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, AGNIESZKA MOMORA, RENATA KRZYSZYCHA. Pol. J. Public Health 2019 t. 129 nr 1 s. 22-26, bibliogr. poz. 34. DOI: 10.2478/pjph-2019-0005
- Wybierz dietetykę II˚ w lubelskim UM. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KAROLINA GORAL. Alma Mater 2019 R. 29 nr 2 s. 67-69.
Wybrane wykłady i referaty pracowników Zakładu wygłoszone podczas zjazdów i konferencji naukowych w roku 2019:
- Potencjał żywności i żywienia w prewencji choroby wieńcowej w świetle wytycznych The European Society of Cardiology [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Konferencja EKO FORUM LKB, zorganizowana przez Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu, Lublin, 18.11.2019 r. (prezentacja wygłoszona na imienne zaproszenie)
- Zachowania żywieniowe Polaków a społeczne nierówności w zdrowiu: analiza socjologiczno-medyczna. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: 7th European Congress on Obesity, VII Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, 12-14.09.2019 r., Kliczków k. Bolesławca (wykład kongresowy, na imienne zaproszenie organizatorów).
- Postępowanie dietetyczne w leczeniu pacjentów z nowotworami głowy i szyi [AUT.] KAROLINA GORAL, W: IX Kongres Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, Iława, 16-19.10.2019 r.
- Miedź - znaczenie w żywieniu człowieka. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC. W: XXII Naukowa Konferencja Magnezologiczna połączona z Panelem Studenckim : "Pierwiastki - od środowiska do medycyny". Lublin, 25 maja 2019. [Streszcz.] s. 22, [CD-ROM].
- Marketing produktów spożywczych a racjonalne zakupy. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn”. Sesja nt.: „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”.”. Lublin, 4-5 czerwca 2019r.
- Antyzdrowotne skutki spożywania alkoholu przez mężczyzn w obszarze gastrologii, kardiologii i onkologii. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn”. Sesja nt.: „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”.”. Lublin, 4-5 czerwca 2019r.
- Dietetyka w gastrologii: postępowanie żywieniowe w marskości wątroby. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn”. Sesja nt.: „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”.”. Lublin, 4-5 czerwca 2019r.
- Dietetyka w onkologii: żywienie w prewencji pierwotnej chorób nowotworowych. [AUT.] KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn”. Sesja nt.: „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”.”. Lublin, 4-5 czerwca 2019r.
- Dietetyka w gastrologii: żywienie w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit. [AUT.] KAROLINA GORAL, KAROLINA SZCZYGIEŁ. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Zdrowie mężczyzn”. Sesja nt.: „Dietetyka w medycynie: rola żywienia w prewencji i leczeniu chorób dietozależnych”.”. Lublin, 4-5 czerwca 2019r.
- Społeczne uwarunkowania efektywności prewencji kardiologicznej oraz ich praktyczne implikacje. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nutricib : Żywność i żywienie - przegląd i badania. Lublin, 8 czerwca 2019 (wykład inauguracyjny, na imienne zaproszenie organizatorów). Streszcz. Red. Barbara Wrzyszcz, Alicja Danielewska s. 11. Lublin 2019, Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL, 978-83-66261-21-1
- Żywność i suplementy diety a nadmierna masa ciała. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC. W: XXVII Ogólnopolskie Sympozjum Bromatologiczne : Żywność i żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób dietozależnych. Poznań, 27-28 czerwca 2019. Streszcz. Red. Juliusz Przysławski s. 47. Poznań 2019, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 978-83-7597-384-6.
- Postępowanie żywieniowe wspomagające leczenie trądziku młodzieńczego. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: Konferencja Szkoleniowo-Naukowa nt.: „Kosmetologia holistyczna”. Lublin 5 grudnia 2019.
2018
- Wpływ wybranych technik obróbki żywności stosowanych w technologii gastronomicznej na jej wartość odżywczą i bezpieczeństwo zdrowotne w kontekście epidemii niezakaźnych chorób przewlekłych. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, MICHAŁ SKRZYPEK, RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA MARZEC. Probl. Hig. Epidemiol. 2018 t. 99 nr 4 s.318-326.
- Dietary supplements as a challenge for contemporary public health: scale of the phenomenon, health risk, legal regulations. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, MICHAŁ SKRZYPEK, ZBIGNIEW MARZEC. Pol. J. Public Health 2018 t. 128 nr 1 s. 30-35, bibliogr. poz. 42.
- Zapobieganie konwersji stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 jako wyzwanie współczesnego zdrowia publicznego. Analiza aktualnego stanu badań, możliwości interwencji. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, RENATA KRZYSZYCHA, KAROLINA SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL. Med. Og. Nauk. Zdr. 2018 t. 24 nr 4 s.214-219.
- Możliwości zapobiegania konwersji stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 z perspektywy dietetyki klinicznej. Strategie interwencyjne dotyczące stylu życia. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, RENATA KRZYSZYCHA, KAROLINA SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL. Med. Og. Nauk. Zdr. 2018 t. 24 nr 4 s.220-227.
- Społeczna perspektywa interpretacyjna w promocji zdrowia i zdrowiu publicznym. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, AGNIESZKA MARZEC. Hygeia Public Health 2018 t. 53 nr 3 s. 232-240, bibliogr. poz. 39, sum.
- Analysis of nutritional behaviours and knowledge in overweight and obese adult individuals. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, MONIKA WRZOS, MICHAŁ SKRZYPEK, BOŻENA KICZOROWSKA, WIOLETTA SAMOLIŃSKA. Eur. J. Med. Technol. [online] 2018 nr 4 s. 10-18, bibliogr. poz. 53, [przeglądany 31 października 2018]. Dostępny w: http://www.medical-technologies.eu/upload/analysis_of_nutritional_behaviours.pdf.
- The impact of electromagnetic fields and other physical factors used in medicine on cardiac implantable electronic devices. [AUT.] WERONIKA TOPYŁA, MACIEJ PUTOWSKI, DOMINIK RUTA, MICHAŁ SKRZYPEK, ARTUR WDOWIAK. Eur. J. Med. Technol. [online] 2018 nr 3 s. 43-47, bibliogr, [przeglądany 27 września 2018]. Dostępny w: http://www.medical-technologies.eu/upload/7_the_impact_of_electromagnetic_fields_-_topyla.pdf.
- Nutritional management of short bowel syndrome in adult patients. [AUT.] KAROLINA GORAL, PRZEMYSŁAW MATRAS, MICHAŁ SKRZYPEK. Eur. J. Med. Technol.[online] 2018 nr 4 s. 1-9, bibliogr. poz. 28, [przeglądany 31 października 2018]. Dostępny w: http://www.medical-technologies.eu/upload/nutritional_management_of_short_bowel_syndrome.pdf
- Doświadczenie choroby jako konstrukt społeczny. Wokół zastosowań perspektywy społeczno-konstruktywistycznej w socjologii choroby. (The experience of illness as a social construct. Applications of the social constructivist perspective in the sociology of illness.). [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Osamotnieni w bólu. Pod red. Bożena Płonka-Syroka, Andrzej Syroka Wrocław 2018, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, s. 21-33, bibliogr. sum, Doświadczanie choroby w perspektywie badań interdyscyplinarnych. T. 4, 978-83-7055-398-2.
- Europejskie modele partycypacji dietetyków w systemach ochrony zdrowia. (European models of participation of dietitians in healthcare systems.). [AUT.] KAROLINA SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK. W: Rola i wyzwania nauk medycznych [online]. Red. Monika Maciąg, Kamil Maciąg Lublin 2018, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, s. 69-76, bibliogr. sum, [przeglądany 3 października 2018]. Dostępny w: http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/publikacja/40141584-9CD2-43DF-B2F6-F10746E21571, 978-83-65932-51-8.
- Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym: podręcznik. [RED.] MICHAŁ SKRZYPEK. Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, ss. 232, 978-83-62606-69-6.
- Postępowanie dietetyczne w otyłości. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, KAROLINA GORAL. W: Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym: podręcznik. Pod red. nauk. Michała Skrzypka Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 205-215.
- Mechanizmy manipulacji zachowaniami żywieniowymi a ryzyko rozwoju otyłości. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym : podręcznik. Pod red. nauk. Michała Skrzypka Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 181-191.
- Behawioralne i środowiskowe uwarunkowania otyłości. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KAROLINA SZCZYGIEŁ. W: Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym : podręcznik. Pod red. nauk. Michała Skrzypka Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 37-46.
- Cechy żywności a ryzyko nadwagi i otyłości. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC. W: Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym : podręcznik. Pod red. nauk. Michała Skrzypka Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 47-54.
- Implikacje otyłości w medycynie reprodukcyjnej. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, ARTUR WDOWIAK. W: Obesitologia w ujęciu interdyscyplinarnym : podręcznik. Pod red. nauk. Michała Skrzypka Lublin 2018, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 145-151.
- Dietetyk jako zawód medyczny w świetle dokumentów międzynarodowych oraz polskich regulacji prawnych. (Dietician as a medical profession in light of international documents and Polish legal regulations.). [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, KAROLINA GORAL. Hygeia Public Health 2018 t. 53 nr 1 s. 62-69, bibliogr. poz. 30.
- The phenomenon of response shift in studies on the health-related quality of life in clinical medicine. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK*, KATARZYNA KOWAL, AGNIESZKA MARZEC, ARTUR WDOWIAK. Eur. J. Med. Technol. [online] 2018 nr 2 s. 51-58, bibliogr. poz. 25.
- Podstawy epidemiologii, etiopatogenezy i diagnostyki otyłości. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, MICHAŁ SKRZYPEK, BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC. W: Technologia żywności i żywienie człowieka - przegląd i badania [online]. Red. Mariola Janiszewska, Kamil Maciąg Lublin 2018, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, s. 78-90.
- Rola dietetyka w leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową. (The role of the clinical dietitian in the treatment of cancer patients.). [AUT.] KAROLINA GORAL, MICHAŁ SKRZYPEK. W: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki [online]. Red. Monika Maciąg, Kamil Maciąg Lublin 2018, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, s. 175-188.
- The social and clinical determinants of proportions between paternalism and partnership in therapeutic relationships in medicine. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. Pol. J. Public Health 2017 t. 127 nr 4 s. 176-181.
Wybrane wykłady i referaty pracowników Zakładu wygłoszone podczas zjazdów i konferencji naukowych w roku 2018:
- Socjokulturowe uwarunkowania zachowań zdrowotnych i zdrowia. Perspektywa socjomedyczna, [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK [W:] II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „AKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA NA RZECZ RODZINY, ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA. TEORIA I WYBRANE POLA DOŚWIADCZEŃ”, organizator: Katedra Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Opiekuńczej, Instytut Pedagogiki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; Lublin, 18 stycznia 2018 r. (wykład na imienne zaproszenie).
- Żywieniowe aspekty prewencji choroby wieńcowej w świetle wytycznych European Society of Cardiology - teoria i możliwości wdrożeń, [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK [W:] XXVII Krajowa Konferencja Zdrowych Miast Polskich „Zdrowie a zagrożenia współczesnego świata”, organizatorzy: Burmistrz Miasta Świdnik, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich; Świdnik, 16-18 maja 2018 rok (wykład na imienne zaproszenie)
- Super Size Me, Super Discount Me. Moderujący wpływ wielkości posiłku na tempo dyskontowania. [AUT.] PRZEMYSŁAW SAWICKI, RAFAŁ MUDA, M[ICHAŁ] GINSZT, KAROLINA GORAL, KATARZYNA WIŚNIEWSKA, MICHAŁ SKRZYPEK. W: XII Konferencja Psychologia Ekonomiczna. Konstancin-Jeziorna, 16-18 maja 2018. Streszcz s. 18-19.
- Rola dietetyka w leczeniu pacjentów zchorobą nowotworową. [AUT.] K. Goral, M. Skrzypekw:III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI Wieku”, 13 kwietnia 2018,Lublin (referat);
- Europejskie modele partycypacji dietetyków w systemach ochrony zdrowia. [AUT.] M. Skrzypek, K. Goral, K. Szczygieł w: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI Wieku”, 13 kwietnia 2018,Lublin (referat);
- Ocena spożycia tłuszczów w całodziennych racjach pokarmowych gimnazjalistów. [AUT.] A. MARZEC, A. PIETROSIUK, M. SKRZYPEK.W: XXI Naukowa Konferencja Magnezologiczna : Pierwiastki w środowisku i medycynie. Lublin, 26 maja 2018. [Streszcz.] s. 42.
- Wapń i magnez w całodobowych racjach pokarmowych i w żywieniu człowieka. [AUT.] Z. MARZEC, A. MARZEC. W: XXI Naukowa Konferencja Magnezologiczna : Pierwiastki w środowisku i medycynie. Lublin, 26 maja 2018. [Streszcz.] s. 44.
- Problematyka oceny stanu odżywienia i dietoterapii w patologiach tarczycy. [AUT.] KAROLINA SZCZYGIEŁ, KAROLINA GORAL, KATARZYNA ŚLUSARSKA. W: XXIII Sesja Naukowa Sekcji Młodej Kadry Naukowej : Żywność – tradycja i nowoczesność. VI International Session of Young Scientific Staff "Food - tradition and modernity". Lublin, 24-25 maj 2018. [Streszcz.] s. 68.
- Dietetyk jako zawód medyczny [AUT.] M. Skrzypek, K. Goral, K. Szczygieł. W: Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zawody medyczne – ciągłość i zmiana” (sesja „Dietetyk w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym – obszary zawodowej odpowiedzialności”, UM w Lublinie, Lublin 24-25 maja 2018 rok
- Dieta z ograniczeniem FODMAP w zaburzeniach czynnościowych przewodupokarmowego [AUT.] K. Szczygieł, K. Goral, w: X Ogólnopolski Zjazd Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 24-26 maja 2018 w Lublinie (sesja plakatowa)
2017
- Rita Charon's concept of narrative medicine as a strategy for humanization of clinical transplantology. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, KATARZYNA KOWAL. Eur. J. Med. Technol. [online] 2017 [brak t.] nr 4 s. 62-69, bibliogr. poz. 39.
- Modern gastronomic technologies in optimization of pro-health food potential. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC, MICHAŁ SKRZYPEK. Pol. J. Public Health 2017 t. 127 nr 3 s. 134-139, bibliogr. poz. 26. DOI: 10.1515/pjph-2017-0029 (druk 2018)
- Controversial alternative diets in the light of current dietary recommendations for overweight and obesity treatment. [AUT.] KAROLINA GORAL, JUSTYNA SIWIELA-TOMASZCZYK, RENATA KRZYSZYCHA, MICHAŁ SKRZYPEK*. Pol. J. Public Health 2017 t. 127 nr 2 s. 92-95, bibliogr. poz. 23. DOI: 10.1515/pjph-2017-0020 (druk 2018)
- Personality predictors of surgical specialties choice among students of nursing. [AUT.] DOROTA TURSKA, MICHAŁ SKRZYPEK, IRENA WROŃSKA, TERESA B. KULIK. Curr. Iss. Personal. Psychol. 2017 vol. 5 nr 2 s. 1-9.
- Application of dietetics in reproductive medicine. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, ARTUR WDOWIAK, AGNIESZKA MARZEC. Ann. Agric. Environ. Med. [online] 2017 [brak t.] [brak nr] s. 1-7, bibliogr. poz. 47, [przeglądany 17 listopada 2017]. Dostępny w: https://doi.org/10.26444/aaem/76997.(IF=0,829)
- Naturalne produkty pszczele i miód sztuczny w diecie młodzieży. (Natural bee products and artificial honey in adolescents’ diet.)[AUT.] BOŻENA KICZOROWSKA*, WIOLETTA SAMOLIŃSKA, AGNIESZKA MARZEC, ANNA WINIARSKA-MIECZAN, RENATA KLEBANIUK, EDYTA KOWALCZUK-VASILEV, MAŁGORZATA KWIECIEŃ, ELŻBIETA RUSINEK-PRYSTUPA. Probl. Hig. Epidemiol. 2017 t. 98 nr 3 s. 254-259, bibliogr. poz. 21, sum.
- Health and social consequences of the use of psychoactive substances. (Zdrowotne i społeczne konsekwencje stosowania substancji psychoaktywnych) [AUT.] EWELINA KOZŁOWSKA*, AGNIESZKA MARZEC. J. Educ. Health Sport 2017 vol. 7 nr 9 s. 377-388, bibliogr, [Tekst równol. w jęz. pol.].
- Analiza spożycia produktów typu „fast food” przez młodzież licealną. (Selected health-related behaviours amongst secondary school students) [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, KAMILA SZYMAŃSKA, MICHAŁ SKRZYPEK, KAROLINA GORAL. W: Środowisko a zdrowie. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2017, Norbertinum, s. 289-303, bibliogr. poz. 61, sum, 978-83-7222-623-5.
- Żywienie w determinowaniu ryzyka, prewencji i leczeniu choroby wieńcowej w świetle European Guidelines on Cardiovascular Prevention 2016 - ciągłość i zmiana. (Nutrition in determining the risk, prevention and treatment of coronary artery disease in light of European Guidelines on Cardiovascular Prevention 2016 - continuity and change.) [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, AGNIESZKA MARZEC, KAROLINA GORAL. W: Środowisko a zdrowie. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2017, Norbertinum, s. 458-466, bibliogr. poz. 21, sum, 978-83-7222-623-5.
Wybrane wykłady i referaty pracowników Zakładu wygłoszone podczas zjazdów i konferencji naukowych w roku 2017:
- Społeczne i kliniczne uwarunkowania proporcji pomiędzy paternalizmem i partnerstwem w relacji terapeutycznej. [AUT.] Michał Skrzypek. W: III Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Socjologia medycyny - promocja zdrowia - media". Wrocław, 25-27.09.2017r. Wykład plenarny na imienne zaproszenie organizatorów.
- Społeczne aspekty choroby i chorowania. Próba systematyzacji obszarów współpracy interdyscyplinarnej medycyny i nauk o zachowaniu. [AUT.] Michał Skrzypek. W: V Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Profilaktyka chorób zakaźnych. Narodowy Program Zwalczania Grypy”. Lublin, 1-2 czerwca 2017r. Wykład plenarny na imienne zaproszenie organizatorów.
- Interakcyjny wymiar procesu decyzyjnego w medycynie klinicznej [AUT.] Michał Skrzypek. W: III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Komunikacja - wyzwaniem współczesnej medycyny", Uniwersytet Medyczny w Lublinie, 18 listopada 2017 r.
- Społeczne aspekty prewencji choroby wieńcowej w świetle kardiologii behawioralnej i ich recepcja w wytycznych European Society of Cardiology 2016. [AUT.] Michał Skrzypek. W: Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”; Organizator: Zakład Dietetyki Klinicznej, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, 3 kwietnia 2017 r.
- Suplementy diety – spełnione czy niespełnione oczekiwania? [AUT.] Agnieszka Marzec W: Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”;
- Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych. [AUT.] Renata Krzyszycha. W: Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”;
- Nowoczesne technologie gastronomiczne – możliwości zastosowań w dietetyce. [AUT.] Bogdan Szponar W: Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”;
- Rola dietetyka klinicznego w postępowaniu z pacjentem z problemem niedożywienia. [AUT.] Karolina Goral. W: Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO”;
- Suplementy diet jako immunomodulatory – fakt czy fikcja? [AUT.] Agnieszka Marzec. W: V Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Profilaktyka chorób zakaźnych. Narodowy Program Zwalczania Grypy”. Sesja nt.: ”Żywienie w prewencji i terapii współczesnych zagrożeń zdrowotnych, z uwzględnieniem chorób infekcyjnych – postępy, wyzwania, możliwości interwencji dietetycznych”. Lublin, 1-2 czerwca 2017r.
- Postępowanie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu wątroby spowodowanym zakażeniem HCV. [AUT.] Renata Krzyszycha. W: V Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Profilaktyka chorób zakaźnych. Narodowy Program Zwalczania Grypy”. Sesja nt.: ”Żywienie w prewencji i terapii współczesnych zagrożeń zdrowotnych, z uwzględnieniem chorób infekcyjnych – postępy, wyzwania, możliwości interwencji dietetycznych”. Lublin, 1-2 czerwca 2017r.
- Interwencja dietetyczna w zakażeniu rotawirusami. [AUT.] Karolina Goral. W: V Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Profilaktyka chorób zakaźnych. Narodowy Program Zwalczania Grypy”. Sesja nt.: ”Żywienie w prewencji i terapii współczesnych zagrożeń zdrowotnych, z uwzględnieniem chorób infekcyjnych – postępy, wyzwania, możliwości interwencji dietetycznych”. Lublin, 1-2 czerwca 2017r.
- Żywność funkcjonalna jako narzędzie prewencji współczesnych zagrożeń zdrowotnych. [AUT.] Bogdan Szponar. W: V Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Profilaktyka chorób zakaźnych. Narodowy Program Zwalczania Grypy”. Sesja nt.: ”Żywienie w prewencji i terapii współczesnych zagrożeń zdrowotnych, z uwzględnieniem chorób infekcyjnych – postępy, wyzwania, możliwości interwencji dietetycznych”. Lublin, 1-2 czerwca 2017r.
- Analiza spożycia produktów typu „fast food” przez młodzież licealną. (Analysis of fast food consumption among high school students.)[AUT.] Agnieszka Marzec, Kamila Szymańska, Michał Skrzypek, Karolina Goral. W: XIII Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny: "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Zamość, 1-3 czerwca 2017r.
- Żywienie w determinowaniu ryzyka, prewencji i leczeniu choroby wieńcowej w świetle European Guidelines on Cardiovascular Prevention 2016 - ciągłość i zmiana. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, AGNIESZKA MARZEC, KAROLINA GORAL. W: XIII Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny: "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Zamość, 1-3 czerwca 2017r.
- Analiza sposobu żywienia i wiedzy żywieniowej osób z nadwagą i otyłością. [AUT.] Agnieszka Marzec, Monika Wrzos, Renata Krzyszycha, Michał Skrzypek, Bogdan Szponar, Bożena Kiczorowska, Wioletta Samolińska. W: X Jubileuszowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Higiena żywności i żywienia podstawą zdrowia”. Biała Podlaska, 12-15 września 2017r.
- Nowoczesne technologie gastronomiczne w optymalizacji prozdrowotnego potencjału żywności. [AUT.] Bogdan Szponar, Agnieszka Marzec, Michał Skrzypek. W: VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Żywność - Żywienie - Dietetyka „Dietetyka w gastronomii i cateringu”. Częstochowa, 25-26 września 2017r.
- Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej. [AUT.] Karolina Goral. W: VII Kongres Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego. Serock 5-7 października 2017 r.
2016
- Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. [RED.] MICHAŁ SKRZYPEK, TERESA B. KULIK.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, ss. 206, ISBN 978-83-8061-243-3.
- Socjologia w zdrowiu publicznym : propozycja kontekstowej interpretacji behawioralnych uwarunkowań zdrowia i jej praktyczne implikacje. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 19-38.
- Wstęp. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, TERESA B. KULIK. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 5-15.
- Dietetyczne aspekty prewencji pierwotnej niezakaźnych chorób przewlekłych. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, ZBIGNIEW MARZEC. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 149-159.
- Ryzyko niedożywienia w populacji ludzi starszych. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA MARZEC, BOGDAN SZPONAR. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 183-193.
- Możliwości profilaktyki nadwagi i otyłości w świetle nauk o żywieniu. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC, RENATA KRZYSZYCHA. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 137-147.
- Suplementy diety - bezpieczeństwo i efektywność stosowania. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 89-99.
- An interdisciplinary approach to practical dietetics. Areas of interdisciplinary collaboration from the perspective of challenges facing contemporary public health. Summary. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, TERESA B. KULIK. W: Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Red. Michał Skrzypek, Teresa B. Kulik.. Lublin 2016, Wydawnictwo KUL, s. 195-200.
- Wybrane zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej. (Selected health-related behaviours amongst secondary school students.) [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, EMILIA BŁACH, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, MICHAŁ SKRZYPEK. W: XII Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny: "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Krynica Zdrój, 9-11 czerwca 2016. s. 48-49, [CD-ROM] [Tekst równol. w jęz. ang.].
- Concept of distinct surgical personality revisited. Personality traits and personal values as surgical specialty choice predictors. [AUT.] DOROTA TURSKA, MICHAŁ SKRZYPEK, ANNA TYCHMANOWICZ, TETIANA BARAN. European Journal of Medical Technologies 2016, 1(10), s. 54-59.
- Zjawisko stosowania substancji psychoaktywnych w wybranej grupie młodzieży licealnej. (Phenomenon of psychoactive substance use in a selected group of secondary school youth.) [AUT.] EWELINA KOZŁOWSKA, ANNA KOWALCZYK, AGNIESZKA MARZEC, PAWEŁ KALINOWSKI. Hygeia Public Health 2016 t. 51 nr 1 s. 101-107.
Wybrane wykłady i referaty pracowników Zakładu wygłoszone podczas zjazdów i konferencji naukowych w roku 2016:
- Uwarunkowania efektywności kardiologicznych interwencji prewencyjnych w świetle kardiologii behawioralnej. Analiza socjomedyczna. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: IX Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kraków, 18 – 19 listopad 2016 roku (wykład na imienne zaproszenie)
- Upodmiotowienie laików w kwestiach zdrowia (empowerment) jako cel oraz warunek efektywności edukacji zdrowotnej i żywieniowej. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Nadwaga i otyłość. Trening zdrowia”, organizator: Katedra Zdrowia Publicznego WNoZ, sesja „Dietetyczne i kliniczne aspekty nadwagi i otyłości”, zorganizowana przez Zakład Dietetyki Klinicznej WNoZ, Lublin, 1 czerwca 2016 roku (wykład otwierający obrady sesji)
- Behawioralne uwarunkowania nadwagi i otyłości w cyklu życia. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, MICHAŁ SKRZYPEK, RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA MARZEC. W: IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Nadwaga i otyłość. Trening zdrowia”, organizator: Katedra Zdrowia Publicznego WNoZ, sesja „Dietetyczne i kliniczne aspekty nadwagi i otyłości”, zorganizowana przez Zakład Dietetyki Klinicznej WNoZ, Lublin, 1 czerwca 2016 roku
- Twoje zdrowie w (nie) twoich rękach ? W nurcie debaty nad społecznymi uwarunkowaniami zachowań zdrowotnych. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Sympozjum Szkoleniowo-Naukowe „Wokół współczesnych wyzwań nauk o żywności i żywieniu”, organizatorzy: Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, komitet etapu okręgowego XX edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Zespół Szkół nr 5 w Lublinie; Lublin, 11 stycznia 2016 roku.
- Suplementy diety w optymalizacji żywienia – oczekiwania i realia. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC. W: Sympozjum Szkoleniowo-Naukowe „Wokół współczesnych wyzwań nauk o żywności i żywieniu”, Lublin, 11 stycznia 2016 roku.
- Mechanizmy manipulacji zachowaniami konsumenckimi. [AUT.] SZPONAR BOGDAN. W: Sympozjum Szkoleniowo-Naukowe „Wokół współczesnych wyzwań nauk o żywności i żywieniu”, Lublin, 11 stycznia 2016 roku.
- Charakterystyka wybranych – popularnych i mniej znanych – diet odchudzających. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Sympozjum Szkoleniowo-Naukowe „Wokół współczesnych wyzwań nauk o żywności i żywieniu”, Lublin, 11 stycznia 2016 roku.
- Między paternalizmem i partnerstwem w medycynie. Społeczny kontekst procesów upodmiotowienia chorych w relacji terapeutycznej. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. Wykład podczas posiedzenia naukowego Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Organizator: dr hab. n. med. Marcin Olajossy, Kierownik Katedry Psychiatrii U.M. w Lublinie, przewodniczący O. Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Lublin, 14 stycznia 2016 r.
- Preparaty wspomagające odchudzanie, ich charakterystyka i ocena skuteczności. [AUT.] MICHAŁ LOŚ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC. W: Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Medyczne, socjologiczne i psychospołeczne aspekty chorób cywilizacyjnych”. Lublin, 28.01.2016 r.
2015
- Aktywność fizyczna i niektóre jej uwarunkowania wśród młodzieży licealnej. (Physical activity and some of its conditions amongst secondary-school youth.) [AUT.] EWELINA KOZŁOWSKA, ANNA KOWALCZYK, AGNIESZKA MARZEC. J. Educ. Health Sport 2015 vol. 5 nr 9 s. 386-396.
- Zachowania zdrowotne młodzieży licealnej w doświadczaniu choroby. (Health behaviors of secondary-school youth in experiencing disease.) [AUT.] EWELINA KOZŁOWSKA, ANNA KOWALCZYK, AGNIESZKA MARZEC. J. Educ. Health Sport 2015 vol. 5 nr 5 s. 243-252.
- Osobowość studentów medycyny deklarujących wybór specjalizacji w zakresie chirurgii w kontekście stylu przyszłej praktyki medycznej. (Personality of medical students declaring surgical specialty choice in the context of prospective medical practice style.) [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK, DOROTA TURSKA. Przegląd Lekarski 2015 t. 72 nr 6 s. 295-301.
- Socjologia medycyny w Polsce z perspektywy półwiecza : nurty badawcze, najważniejsze osiągnięcia, perspektywy rozwoju. [RED.] ANTONINA OSTROWSKA, MICHAŁ SKRZYPEK. Warszawa 2015, Wydawnictwo IFiS PAN, ss. 422.
- Początki socjologii medycyny w Polsce na tle socjologii lat sześćdziesiątych XX wieku. [AUT.] ANTONINA OSTROWSKA, MICHAŁ SKRZYPEK. W: Socjologia medycyny w Polsce z perspektywy półwiecza: nurty badawcze, najważniejsze osiągnięcia, perspektywy rozwoju. Red. nauk. Antonina Ostrowska, Michał Skrzypek. Warszawa 2015, Wydawnictwo IFiS PAN, s. 15-38.
- Biotechnologiczna orientacja współczesnej medycyny a sposoby doświadczania choroby i relacje lekarz-pacjent. (Biotechnological orientation of contemporary medicine and the ways of experiencing illness, and doctor-patient relationships.) [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. Eur. J. Med. Technol. 2015 nr 1 s. 24-32.
- Practical tips for healthy diet of seniors. (Praktyczne wskazówki prawidłowego żywienia osób starszych.)[AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA MARZEC, BOGDAN SZPONAR, MARIUSZ GONIEWICZ. Gerontol. Pol. 2015 t. 23 nr 3 s. 142 146, bibliogr. Streszcz. 2.
- Zachowania żywieniowe młodzieży licealnej. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, EWELINA KOZŁOWSKA, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. W: Higiena, zdrowie w XXI wieku. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2015, Norbertinum, s. 117 137, bibliogr. poz. 53, 978 83 7222 569 6.
- Wybrane problemy żywieniowe u dzieci z autyzmem. [AUT.] WERONIKA WASYLUK, RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA MARZEC, BOGDAN SZPONAR. W: Aspekty zdrowotne związane ze stylem życia. Red. Marta Makara Studzińska.. Lublin 2015, [b. wydaw.], s. 348-358, bibliogr. sum, [CD ROM], 978-83 62648-77-1.
- Dietetycznie poprawni. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: Niezbędnik medyczny. Red. Karolina Bojarczuk. Lublin 2015, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, s. 145-196, 268-169.
- Socjologia medycyny a moralność. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Leksykon socjologii moralności : podstawy, teorie, badania, perspektywy. Pod red. Janusza Mariańskiego. Kraków 2015, Nomos, s. 729-734.
- Badania nad warunkami prowadzenia procesu rozdzielania substancji biologicznie aktywnych technikami elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej oraz wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej. (The investigation of separation of biologically active substances with pressurized planar electrochromatography and high-performance thin-layer chromatography.)[AUT.] EWELINA KOPCIAŁ, ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC, TADEUSZ H. DZIDO. Bromat. Chem. Toksykol. 2015 t. 48 nr 3 s. 382-387.
- Zachowania i problemy żywieniowe dzieci z autyzmem. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC, JOANNA ŁABĘCKA, ANNA SKRZYPCZYK. W: Higiena, zdrowie w XXI wieku. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2015, Norbertinum, s. 184-190.
- Witaminy A i D w całodobowych racjach pokarmowych studentów. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, WOJCIECH KOCH, AGNIESZKA MARZEC. W: Higiena, zdrowie w XXI wieku. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2015, Norbertinum, s. 138-146.
- Badanie selektywności rozdzielenia wybranych leków technikami elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej oraz wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej. [AUT.] EWELINA KOPCIAŁ, ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC, TADEUSZ H. DZIDO. W: Higiena, zdrowie w XXI wieku. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2015, Norbertinum, s. 64-77.
Wybrane wykłady i referaty pracowników Zakładu wygłoszone podczas zjazdów i konferencji naukowych w roku 2015:
- Zmiany relacji lekarz-pacjent na przełomie XX i XXI wieku oraz ich konsekwencje [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Konferencja naukowa z okazji 20-lecia powołania Oddziału Lubelskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Lublin, 18.04.2015 rok (wykład na imienne zaproszenie organizatorów)
- Socjologia w zdrowiu publicznym: koncepcja kontekstowej interpretacji behawioralnych uwarunkowań zdrowia i jej praktyczne implikacje. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: III Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, Lubelskie Dni Promujące Zdrowie “Cywilizacyjne zagrożenia zdrowia. Trening zdrowia”, Lublin, 27-28 maja 2015 r. organizator: Katedra Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (wykład otwierający sesję „Żywieniowe uwarunkowania zdrowia”, wygłoszony na imienne zaproszenie organizatorów)
- A sociomedical analysis of selected changes in the health status of Polish society in the context of the system transformation. [AUT.] SŁAWOMIR PARTYCKI, MICHAŁ SKRZYPEK. W: An International Scientific-Practical Conference "Actual Problems of Sustainable Development of National Economies", P. Gugushvili Institute of Economics, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Tbilisi, Gruzja, 27-28 czerwca 2015 r. (wykład w sesji plenarnej międzynarodowej konferencji naukowej w jęz. angielskim na imienne zaproszenie organizatorów)
- Społeczny model choroby przewlekłej: geneza, zasadnicze tezy oraz implikacje w opiece nad chorymi. [AUT.] MICHAŁ SKRZYPEK. W: Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Optymalizacja warunków środowiskowych w funkcji poprawy jakości życia w obszarze kultury, zdrowia, pracy i bezpieczeństwa", w serii tematycznej: "Praca środowiskowa wobec współczesnych wyzwań", organizatorzy: Katedra Pedagogiki Społecznej KUL, Katedra Psychologii Społecznej i Komunikacji Interpersonalnej Akademii Ignatianum w Krakowie, Lublin, 28.09.2015 r. (wykład na imienne zaproszenie organizatorów)
- Spożycie magnezu i sodu z całodziennymi racjami pokarmowymi młodzieży licealnej. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ANGELIKA ROCH, RENATA KRZYSZYCHA. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna: Rola pierwiastków w biosferze. Lublin, 30 maja 2015.
- Ocena spożycia wapnia i fosforu w całodziennych racjach pokarmowych licealistów. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ANGELIKA ROCH, RENATA KRZYSZYCHA. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna : Rola pierwiastków w biosferze. Lublin, 30 maja 2015.
- Analiza ilościowa i jakościowa diety lekkostrawnej stosowanej w wybranych szpitalach województwa lubelskiego. [AUT.] AGNIESZKA CIOŚ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC. W: XI Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny, "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Lublin, 11 - 13 czerwca 2015.
- Zachowania żywieniowe młodzieży licealnej. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, EWELINA KOZŁOWSKA, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. W: XI Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny, "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Lublin, 11 - 13 czerwca 2015.
- Wiedza i zachowania żywieniowe osób niepełnosprawnych fizycznie. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC, RENATA KRZYSZYCHA, KAROLINA BRYGOŁA. W: XI Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny, "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Lublin, 11 - 13 czerwca 2015.
- Zachowania i problemy żywieniowe dzieci z autyzmem. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, JOANNA ŁABĘCKA, ANNA SKRZYPCZYK, BOGDAN SZPONAR, AGNIESZKA MARZEC. W: XI Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny, "Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych". Lublin, 11 13 czerwca 2015. s. 31 32,
- Wpływ składu fazy ruchomej na migrację wybranych neuroleptyków w odwróconym układzie faz elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej. [AUT.] KOPCIAŁ E., MARZEC Z., MARZEC A., DZIDO T. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 R.
- Rozdzielanie wybranych ksenobiotyków technikami elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej oraz wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej. [AUT.] KOPCIAŁ E., MARZEC Z., MARZEC A., DZIDO T. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 r.
- Spożycie magnezu i sodu z całodziennymi racjami pokarmowymi młodzieży licealnej. [AUT.] MARZEC A., ROCH A., KRZYSZYCHA R. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 r.
- Ocena spożycia miedzi i cynku z całodziennymi racjami pokarmowymi licealistów. [AUT.] MARZEC A., ROCH A., SZPONAR B. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 r.
- Spożycie żelaza i manganu w całodziennych racjach pokarmowych młodzieży licealnej. [AUT.] MARZEC A., ROCH A., SZPONAR B. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 r.
- Żelazo w całodobowych racjach pokarmowych i w żywieniu człowieka. [AUT.] MARZEC Z., MARZEC A. W: XVIII Naukowa Lubelska Konferencja Magnezologiczna pt.: ”Rola pierwiastków w biosferze”. Lublin, 30.05.2015 r.
- Badanie selektywności rozdzielenia wybranych leków metodami elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej oraz wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej. [AUT.] KOPCIAŁ E., MARZEC Z., MARZEC A., DZIDO. W: XI Konferencja Naukowa Katedry i Zakładu Higieny pt.:”Środowiskowe źródła zagrożeń zdrowotnych” Lublin, 11-13.06.2015 r.
- Badania nad warunkami prowadzenia procesu rozdzielania substancji biologicznie aktywnych technikami elektrochromatografii planarnej ciśnieniowej oraz wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej w układach z wodną fazą ruchomą. [AUT.] KOPCIAŁ E., MARZEC Z.R., MARZEC A., DZIDO T.H. W: XXIV Ogólnopolskie Sympozjum Bromatologiczne pt.:”Bezpieczna żywność i racjonalne żywienie podstawą zdrowia człowieka”. Wrocław, 17-18.09.2015 r.
- Suplementy diety – bezpieczeństwo i efektywność stosowania. [AUT.] MARZEC Z., MARZEC A. W: III Konferencja Naukowo-Szkoleniowa : Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Cywilizacyjne zagrożenia zdrowia. Trening zdrowia”. Lublin, 27-28.05.2015 r.
- Ocena spożycia warzyw i owoców przez gimnazjalistów. [AUT.] MARZEC A., SZEWCZYK A., KRZYSZYCHA R., SZPONAR B. W: III Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: Lubelskie Dni Promujące Zdrowie „Cywilizacyjne zagrożenia zdrowia. Trening zdrowia”. Lublin, 27-28.05.2015 r.
2014
- Novel mitochondrial mutations in the ATP6 and ATP8 genes in patients with breast cancer. [AUT.] LUDMIŁA GRZYBOWSKA-SZATKOWSKA, BRYGIDA ŚLĄSKA, JOLANTA RZYMOWSKA, ANNA BRZOZOWSKA, BOLESŁAW FLORIAŃCZYK. Mol. Med. Rep. 2014 vol. 10 nr 4 s. 1772-1778.
- Dietary exposure to cadmium, lead and nickel among students from south-east Poland. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, WOJCIECH KOCH, AGNIESZKA MARZEC, WIOLETTA ŻUKIEWICZ-SOBCZAK. Ann. Agric. Environ. Med. 2014 vol. 21 nr 4 s. 825-828. (IF = 1,126)
- Ocena całodziennych racji pokarmowych studentów z uwzględnieniem suplementacji mineralnej. (Estimation of students' daily food rations including their mineral supplementation.) [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC, LUCYNA WYSZOGRODZKA-KOMA, WOJCIECH KOCH, MARTA HOJDA. Bromat. Chem. Toksykol. 2014 t. 47 nr 3 s. 610-614.
- Ocena sposobu żywienia kobiet w ciąży. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, JOANNA BIELEWSKA, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. W: Higiena i środowisko a zdrowie człowieka. T. 1. Red. Andrzej Borzęcki.. Lublin 2014, Norbertinum, s. 126-136, bibliogr. poz. 45, Toż W: Higiena i środowisko a zdrowie człowieka. T. 2. Red. Andrzej Borzęcki, Lublin 2014, Norbertinum, s. 505-514.
- Chrom i nikiel w żywności i dietach. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, WOJCIECH KOCH, AGNIESZKA MARZEC. W: Higiena i środowisko a zdrowie człowieka. T. 1. Red. Andrzej Borzęcki.. Lublin 2014, Norbertinum, s. 115-125.
- Suplementacja w odchudzaniu – czy na pewno potrzebna? [AUT.] ANNA NIEDOBYLSKA, KLAUDIA PACEWICZ, AGATA SAMPOLSKA, RENATA KRZYSZYCHA. W: Higiena i środowisko a zdrowie człowieka. T. 1. Red. Andrzej Borzęcki.. Lublin 2014, Norbertinum, s. 277-283.
2013
- Zawartość magnezu w produktach spożywczych przeznaczonych do żywienia niemowląt i dzieci. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ZBIGNIEW MARZEC. W: Zagrożenia środowiskowe. T. 1. Red. Andrzej Borzęcki. Lublin 2013, Liber Duo, s. 395-406.
- Po co ci dieta? [AUT.] BOGDAN SZPONAR. Alma Mater 2013 R. 23 nr 4 s. 116-119.
- Jesteś tym co jesz. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. Alma Mater 2013 R. 23 nr 3 s. 94-99.
2012
- The importance of BMI in early prevention of cardiovascular risk in young adult Poles. [AUT.] BARBARA ŚLUSARSKA, RENATA KRZYSZYCHA, DANUTA ZARZYCKA, TERESA B. KULIK, BEATA DOBROWOLSKA, AGNIESZKA BRZOZOWSKA. J. Pre-Clin. Clin. Res. 2012 vol. 6 nr 1 s. 35-41.
- Sodium, potassium, phosphorus and calcium content in food products designed for infant and child nutrition. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ZBIGNIEW MARZEC, EDYTA SULOWSKA. W: Environment, hygiene and public health. T. 2. Ed. Andrzej Borzęcki.. Lublin 2012, Medical University of Lublin, s. 421-431.
- Iron, manganese, copper and zinc content in food products designed for nfants and children. [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ZBIGNIEW MARZEC, KAMILA ROKICKA. W: Environment, hygiene and public health. T. 2. Ed. Andrzej Borzęcki. Lublin 2012, Medical University of Lublin, s. 409-420.
- Akrylamid w żywności i żywieniu. [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC. W: Toksyczne substancje chemiczne. Pod red. Wojciecha Lipińskiego.. Radom 2012, Instytut Naukowo-Wydawniczy "SPATIUM", s. 221-235.
- Ocena pobrania wapnia, magnezu, sodu i potasu z całodziennymi racjami pokarmowymi studentów z uwzględnieniem suplementacji. (Assessment of calcium, magnesium, sodium and potassium intake with daily food rations and supplements in the group of students.) [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, AGNIESZKA MARZEC, LUCYNA WYSZOGRODZKA-KOMA, ALEKSANDRA BUCZEK. Bromat. Chem. Toksykol. 2012 t. 45 nr 3 s. 280-284.
- Tumor markers and monitoring of treatment in patients with malignant neoplasms. [AUT.] LUDMIŁA GRZYBOWSKA-SZATKOWSKA, BOLESŁAW FLORIAŃCZYK. W: The role and tasks of family doctors in alleviating disparities in health and access to healthcare in Eastern Poland. Ed. Hubert Bojar. Toruń 2012, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności "Dom Organizatora", s. 193-200.
- Zapotrzebowanie na witaminy. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2012 nr 10 s. 28-29.
2011
- Upadki jako jedna z głównych przyczyn inwalidztwa osób w wieku podeszłym. [AUT.] MARIUSZ GONIEWICZ, ANNA MARCINIAK-NIEMCEWICZ, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, HANNA KACHANIUK, RENATA KRZYSZYCHA, MAGDALENA WITT. W: Problemy starzenia się społeczeństwa. Teoria i praktyka. Perspektywa polska i brytyjska. Red. nauk. Mirosław J. Jarosz, Anna Włoszczak-Szubzda, Wiesław Kowalski.. Lublin 2011, Innovatio Press Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, s. 49-59.
- Edukacja żywieniowa jako narzędzie uzyskiwania pożądanej zmiany zachowań żywieniowych: praca doktorska. [AUT.] SZPONAR BOGDAN. Uniw. Med., Lublin 2011. ss. 142.
- Sodium and potassium content in food products designed for infants and small children nutrition. [AUT.] A[GNIESZKA] MARZEC, Z[BIGNIEW] MARZEC, M. GRABIAS, J. KIDAŁA, E. ONIESZCZUK. W: Man-health-environment. Ed. Andrzej Borzęcki.. Lublin 2011, EXPOL, s. 225-234.
- Całodobowe racje pokarmowe i suplementacja jako źródła żelaza i witaminy C w żywieniu studentów lubelskich uczelni. (Daily food rations and supplementation as a sources of iron and vitamin C in the nutrition of students from Lublin universities.) [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, WOJCIECH KOCH, AGNIESZKA MARZEC. Bromat. Chem. Toksykol. 2011 t. 44 nr 3 s. 257-261.
- Ocena pobrania magnezu i cynku przez studentów lubelskich uczelni z uwzględnieniem suplementacji diet. (Assessment of magnesium and zinc intake among students from Lublin universities with dietary supplementation considered.) [AUT.] ZBIGNIEW MARZEC, WOJCIECH KOCH, AGNIESZKA MARZEC. Bromat. Chem. Toksykol. 2011 t. 44 nr 3 s. 561-566.
- Badania zawartości cynku, miedzi, żelaza i manganu w wybranych produktach przeznaczonych do żywienia niemowląt i dzieci. (Assessment of zinc, copper, iron and manganese contents in selected food products designed for nutrition of infants and children.) [AUT.] AGNIESZKA MARZEC, ZBIGNIEW MARZEC. Probl. Hig. Epidemiol. 2011 t. 92 nr 3 s. 587-589.
2010
- Falls and disability in older people. [AUT.] MARIUSZ GONIEWICZ, ANNA MARCINIAK-NIEMCEWICZ, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, HANNA KACHANIUK, RENATA KRZYSZYCHA, MAGDALENA WITT. W: Caring and working in ageing societies. Ed. by Chris Bell, Peter Clarke and Maria Grudzińska.. Leeds 2010, Skills for Care, s. 142-152.
- Prawa osób chorych psychicznie w świetle obowiązujących regulacji prawnych. (Rights of the mentally ill in light of valid legal controls.) [AUT.] TERESA B. KULIK, JOLANTA PACIAN, ANNA PACIAN, HANNA SKÓRZYŃSKA, KATARZYNA KOWALCZYK, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. Probl. Hig. Epidemiol. 2010 t. 91 nr 3 s. 369-374.
- Dieta w terapii cukrzycy w wieku podeszłym. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Pielęgniarska opieka nad osobami starszymi. Red. Hanna M. Kachaniuk.. Warszawa 2008-, RAABE, 2010 nr 9, s. 42-53.
- Energia i składniki odżywcze w diecie ciężarnej zgodnie z nowymi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Kobieta i jej rodzina : profesjonalny poradnik dla położnych. Red. Grażyna Iwanowicz-Palus. Warszawa 2009, Wyd. Raabe, l2010, s. 65-79.
- Dietoterapia nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: Opieka nad dziećmi i młodzieżą w praktyce pielęgniarskiej. Red. Aleksandra Śnieg. Warszawa 2010, RAABE, s. 33-60.
- Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży. [AUT.] BOGDAN SZPONAR. W: Opieka nad dziećmi i młodzieżą w praktyce pielęgniarskiej. Red. Aleksandra Śnieg. Warszawa 2010, RAABE, s. 65-83.
- Principles of appropriate nutrition in Lyme borreliosis. [AUT.] JAROSŁAW SAK, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, RAFAŁ PATRYN, JAKUB PAWLIKOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2010 vol. 19 nr 5A s. 116-121.
- Dietary habits of 80-year-olds. [AUT.] JAROSŁAW SAK, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, EWA WAWRYNIUK, RAFAŁ PATRYN, JAKUB PAWLIKOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2010 vol. 19 nr 5A s. 133-137.
- Dietary habits and health locus of control among university students. [AUT.] JAROSŁAW SAK, RENATA KRZYSZYCHA, MICHAŁ WIECHETEK, BOGDAN SZPONAR, JAKUB PAWLIKOWSKI, RAFAŁ PATRYN, DARIUSZ SAGAN, ANDRZEJ KAPUSTA, ANITA MAJCHROWSKA, RENATA BOGUSZ. Pol. J. Environ. Stud. 2010 vol. 19 nr 5A s. 127-132.
- National DNA biobank as a chance for a development of nutrigenomic in Poland. [AUT.] JAKUB PAWLIKOWSKI, JAROSŁAW SAK, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, RENATA KRZYSZYCHA, KRZYSZTOF TUTAJ. Pol. J. Environ. Stud. 2010 vol. 19 nr 5A s. 143-148, bibliogr. poz. 31.
- Nutritional, economic and time-consuming aspects in various nutrition models. [AUT.] JAROSŁAW SAK, RAFAŁ PATRYN, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, PIOTR KSIĄŻEK. Pol. J. Environ. Stud. 2010 vol. 19 nr 5A s. 228-231.
- Zachowania żywieniowe i świadomość rodziców dzieci w wieku 11-13 lat. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, MARZENA BURDA. W: Edukacja zdrowotna w naukach medycznych i społecznych: antropologia - aksjologia - problemy zdrowotne i społeczne wieku podeszłego. Cz. 2. Pod red. nauk. Teresy B. Kulik, Barbary Wolny, Anny Pacian.. Stalowa Wola - Lublin 2010, Studio Książki, s. 205-210.
2009
- Arterial hypertension in elderly people - dietary possibilities. (Nadciśnienie tętnicze u osób starszych – możliwości dietetyczne.) [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, PIOTR KSIĄŻEK, JAROSŁAW SAK, RAFAŁ PATRYN, JAKUB PAWLIKOWSKI. W: Selected problems of the ageing population. Edited by Wiesław Fidecki and Mariusz Wysokiński.. Radom 2009, Radom. Szk. Wyższ, s. 351-362.
- The right to information and rules of communication with a patient in geriatric care. (Prawo do informacji i zasady komunikacji z pacjentem w opiece geriatrycznej.) [AUT.] RAFAŁ PATRYN, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, JAKUB PAWLIKOWSKI, JAROSŁAW SAK, ANITA MAJCHROWSKA, RENATA BOGUSZ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. W: Selected problems of the ageing population. Ed. by Wiesław Fidecki and Mariusz Wysokiński.. Radom 2009, Radom. Szk. Wyższ, s. 181-189.
- Non-discrimination on grounds of age in the new laws of the European Union. (Zakaz dyskryminacji ze względu na wiek na przykładzie najnowszego prawa Unii Europejskiej.) [AUT.] RAFAŁ PATRYN, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, JAROSŁAW SAK, JAKUB PAWLIKOWSKI, ANITA MAJCHROWSKA, RENATA BOGUSZ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. W: Selected problems of the ageing population. Ed. by Wiesław Fidecki and Mariusz Wysokiński.. Radom 2009, Radom. Szk. Wyższ, s. 191-198.
- The bio-psycho-socio-spiritual model in the care of an elderly patient. (Model bio-psycho-socjo-duchowy w opiece nad pacjentem w podeszłym wieku.) [AUT.] JAKUB PAWLIKOWSKI, JAROSŁAW SAK, RAFAŁ PATRYN, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, ANITA MAJCHROWSKA, RENATA BOGUSZ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. W: Holistic care of the elderly. Ed. by Agnieszka Saracen. Radom 2009, Radom. Szk. Wyższ, s. 99-107.
- Is senility a disease? (Czy starość jest chorobą?) [AUT.] JAROSŁAW SAK, JAKUB PAWLIKOWSKI, RAFAŁ PATRYN, ANNA WŁOSZCZAK-SZUBZDA, ANITA MAJCHROWSKA, RENATA BOGUSZ, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. W: Selected problems of the ageing population. Ed. by Wiesław Fidecki and Mariusz Wysokiński. Radom 2009, Radom. Szk. Wyższ, s. 61-69.
- Body mass index (BMI) and dietary preferences of women living in rural areas. (Wskaźnik BMI a preferencje żywieniowe kobiet zamieszkałych na obszarach wiejskich.) [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. Rocz. Państ. Zakł. Hig. 2009 t. 60 nr 1 s. 75-77.
- Ocena znajomości zasad profilaktyki miażdżycy wśród mieszkańców Lubelszczyzny. (Evaluation of the knowledge of atherosclerosis prevention among the inhabitants of the Lublin region.) [AUT.] BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. Rocz. Państ. Zakł. Hig. 2009 t. 60 nr 1 s. 79-83.
- Assessment of the influence of selected behaviours on incidence of overweight and obesity among women from rural areas. (Ocena wpływu wybranych zachowań na częstość występowania nadwagi i otyłości wśród kobiet z obszarów wiejskich.) [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, ELŻBIETA CYRAN. Rocz. Państ. Zakł. Hig. 2009 t. 60 nr 2 s. 177-180.
- Ocena sposobu odżywiania studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w roku akademickim 2007-2008. (Assessment of food intake by Lublin University of Medicine students in 2007/2008.) [AUT.] BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. Bromat. Chem. Toksykol. 2009 t. 42 nr 2 s. 111-116.
- Dieta kobiety ciężarnej. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, AGNIESZKA M. BIEŃ, MARTA GRUDZIŃSKA. W: Opieka nad kobietą ciężarną. Red. nauk. Agnieszka M. Bień.. Warszawa 2009, Wydaw. Lek. PZWL, s. 213-241.
- Nadciśnienie tętnicze u osób w wieku podeszłym - zalecenia żywieniowe. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Pielęgniarska opieka nad osobami starszymi. Red. Hanna M. Kachaniuk. Warszawa 2008, RAABE, 2009 nr 5, s. 65-73.
- Jakość żywności sprytnie przemyślana. [AUT.] BOGDAN SZPONAR, PIOTR KSIĄŻEK, RENATA KRZYSZYCHA, JOLANTA PACIAN, AGATA STEFANOWICZ. Probl. Jakości 2009 R. 41 nr 10 s. 47-48.
- Zapotrzebowanie na witaminy. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2009 nr 9 s. 36,38.
- Zasady żywienia kobiety ciężarnej. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2009 nr 9 s. 33-34.
- Racjonalne odżywianie w ciąży (3): Zapotrzebowanie na energię. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2009 nr 7/8 s. 57-58.
- Zakład Dietetyki Klinicznej. [OPRAC.] RENATA KRZYSZYCHA. W: 40 lat akademickiego kształcenia pielęgniarek w Polsce 1969-2009: fakty i ludzie. Red. nauk. Wiesława Ciechaniewicz, Teresa B. Kulik. Lublin 2009, Uniw. Med, s. 399-401.
- Zasady racjonalnego żywienia osób w podeszłym wieku. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Pielęgniarska opieka nad osobami starszymi. Red. Hanna M. Kachaniuk.. Warszawa 2008-, RAABE, 2009 nr 1, s. 61-69.
- Ważne składniki mineralne. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2009 nr 10 s. 36-37.
- Racjonalne odżywianie w ciąży. (1): dla zdrowia matki i dziecka. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. Mag. Pielęg. Położ. 2009 nr 5 s. 30-31.
2008
- Effect of the anionic detergent Sulforokanol L 327/1 on the mineral balance of chicken broilers. (Wpływ detergentu anionowego Sulforokanol L 327/1 na wskaźniki gospodarki mineralnej u kurcząt brojlerów.) [AUT.] LEON SABA, TERESA NIEDŹWIADEK, LESZEK TYMCZYNA, BOŻENA NOWAKOWICZ-DĘBEK, RENATA KRZYSZYCHA. Ann. Anim. Sci. 2008 vol. 27 nr 2 s. 207-217.
- Problemy żywieniowe ludzi w wieku podeszłym. [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA. W: Pielęgniarska opieka nad osobami starszymi. Red. Hanna M. Kachaniuk.. Warszawa 2008, RAABE, s. 58-68.
- Odżywianie a uzależnienia. [AUT.] JOLANTA GOLACH, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, ANNA JASIŃSKA, IRENA TYMECKA, MAGDALENA ZIÓŁKOWSKA, ALINA TROJANOWSKA. W: Uzależnienia a rodzina. Wybrane zagadnienia. Pod red. Renaty Domżał-Drzewickiej, Amelii Ścibor, Haliny Kaźmierak. Lublin 2008, Wydaw. Makmed, s. 207-224.
- Effects of inadequate lifestyle and diets during the developmental period on the occurrence of some risk factors of atherosclerosis - dependent diseases. (Wpływ niewłaściwego stylu życia i sposobu odżywiania w okresie rozwoju na występowanie niektórych czynników ryzyka chorób miażdżycowych.) [AUT.] BOGDAN SZPONAR, JANUSZ BIELAK, RENATA KRZYSZYCHA. Ann. UMCS Sect. D 2008 vol. 63 nr 1 s. 117-124.
- Qualitative assessment of dietary habits among female students of the Medical University of Lublin in the academic year 2006/2007. (Ocena jakościowa sposobu odżywiania się studentek Akademii Medycznej w Lublinie w roku akademickim 2006/2007.) [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, JANUSZ BIELAK, BOGDAN SZPONAR. Ann. UMCS Sect. D 2008 vol. 63 nr 1 s. 107-111.
- Quantitative assessment of dietary habits among female students of the Medical University of Lublin in the academic year 2006/2007. (Ocena ilościowa sposobu odżywiania się studentek Akademii Medycznej w Lublinie w roku akademickim 2006/2007.) [AUT.] RENATA KRZYSZYCHA, JANUSZ BIELAK, BOGDAN SZPONAR. Ann. UMCS Sect. D 2008 vol. 63 nr 1 s. 112-116.
- Ocena jakościowa sposobu odżywiania się studentek Akademii Medycznej w Lublinie. [AUT.] RENATA KRZYSZTOCHA, JANUSZ BIELAK, BOGDAN SZPONAR. W: Edukacja zdrowotna w naukach medycznych i społecznych : zagrożenia zdrowia - profilaktyka - wychowanie zdrowotne. Cz. 1. Pod red. Teresy Bernadetty Kulik, Barbary Wolny, Anny Pacian.. Stalowa Wola-Lublin 2008, Wydaw. Diec. Sandom, s. 581-587.
2006
- Evaluation of dietary habits and other forms of behaviour of students from Lublin. (Ocena sposobu odżywiania się i innych zachowań studentów Lublina.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. Ann. UMCS Sect. D 2006 vol. 61 nr 2 s. 874-879.
- Evaluation of dietary habits of various age groups of the Lublin population. (Ocena sposobu żywienia różnych grup wiekowych populacji Lublina.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA. Ann. UMCS Sect. D 2006 vol. 61 nr 2 s. 880-886.
- Proper nutrition of pregnant women with diabetes is essential for health of the mother and child. (Wpływ żywienia ciężarnej z cukrzycą na stan zdrowia matki i dziecka.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, BOGDAN SZPONAR, RENATA KRZYSZYCHA, BARBARA BEDNARCZYK. Ann. UMCS Sect. D 2006 vol. 61 nr 2 s. 887-890.
- Dietary habits of nurses and midwives from Lublin and its region. (Sposób odżywiania się pielęgniarek i położnych Lublina i okolic.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR. Ann. UMCS Sect. D 2006 vol. 61 nr 2 s. 868-873.
2005
- Evaluation of the way of nutrition of adult population of Lublin and Biłgoraj. (Ocena sposobu żywienia dorosłej populacji Lublina i Biłgoraja.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, BARBARA BEDNARCZYK. Ann. UMCS Sect. D 2005 vol. 60 nr 2 s. 774-780.
- The influence of obesity on human health. (Wpływ otyłości na zdrowie człowieka.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, ELŻBIETA ZARĘBA, RENATA KRZYSZYCHA. Ann. UMCS Sect. D 2005 vol. 60 nr 2 s. 788-790.
- Risk factors of ischaemic heart disease in patients hospitalized due various reasons. (Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca u osób hospitalizowanych z różnych przyczyn.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, KATARZYNA ANIOŁ, RENATA KRZYSZYCHA. Ann. UMCS Sect. D 2005 vol. 60 nr 2 s. 791-797.
- Health behaviour, nutrition in particular, of grammar school girls and boys from Lublin. (Zachowania zdrowotne dziewcząt i chłopców w wieku gimnazjalnym miasta Lublina ze szczególnym uwzględnieniem odżywiania.) [AUT.] JANUSZ BIELAK, RENATA KRZYSZYCHA, BOGDAN SZPONAR, BARBARA BEDNARCZYK. Ann. UMCS Sect. D 2005 vol. 60 nr 2 s. 781-787.
Pozostałe informacje
DZIAŁALNOŚĆ POPULARYZUJĄCA NAUKĘ I UCZELNIĘ
W dniu 1 lipca 2020 roku Zakład Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie zorganizował spotkanie informacyjne on-line dla kandydatów na studia II stopnia na kierunku dietetyka w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Zgromadzonych gości przywitał dr hab. Michał Skrzypek, koordynator kształcenia na kierunku dietetyka, kierownik Zakładu Dietetyki Klinicznej. Dr hab. Michał Skrzypek w webinarze nt. „Po co szkolimy dietetyków w uczelni medycznej” przedstawił argumentację uzasadniającą traktowanie dietetyka jako zawodu medycznego, wymagającego wyszkolenia w uczelni medycznej. Koordynator kształcenia praktycznego na kierunku dietetyka dr Renata Krzyszycha przedstawiła ofertę i strukturę programu kształcenia na studiach II stopnia na kierunku dietetyka. Mgr dietetyki Maciej Pokarowski, jako absolwent UM w Lublinie, przekonywał kandydatów, że potrafi pracować z pacjentem i jego lekarzem, a mgr dietetyki Karolina Szczygieł i mgr Karolina Goral przedstawiły webinbar pt.: „Żywienie a odporność. Aplikacje dietetyki w kontekście pandemii COVID-19”.
W dniu 3 lutego 2020 roku 40-osobowa grupa młodzieży z klas ratowniczych z elementami dietetyki z IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie uczestniczyła w wykładzie pt. „Czy wiesz, co jesz?”, który poprowadziła mgr Karolina Szczygieł.
W dniu 12 grudnia 2019 roku uczniowie szkół współpracujących z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie uczestniczyli w panelach wykładowych z udziałem nauczycieli akademickich i studentów. W wykładach wzięło udział 160 licealistów z II LO im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku, z Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie, z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie oraz z Zespołu Szkół im. Skłodowskiej-Curie w Ożarowie. Dr Bogdan Szponar z Zakładu Dietetyki Klinicznej przeprowadził dla młodzieży szkolenie nt. perswazji i manipulacji w reklamach żywności.
Zakład Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie we współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie zorganizował sesję szkoleniową z zakresu prewencji kardiologicznej oraz technik manipulacji w reklamie żywności. Sesja odbyła się 28 listopada 2019 roku.
Podczas wydarzenia dr hab. Michał Skrzypek, kierownik Zakładu Dietetyki Klinicznej, wygłosił wykład na temat zasad prewencji choroby wieńcowej, z uwzględnieniem najnowszych wytycznych European Society of Cardiology z roku 2019, a dr inż. Bogdan Szponar, adiunkt – wykład o wykorzystaniu perswazji i manipulacji w reklamach żywności w Polsce i w UE.
W sesji szkoleniowej wzięło udział ponad 200 uczniów klas drugich i trzecich liceum ogólnokształcącego oraz klas pierwszych i drugich z technikum hotelarsko-gastronomicznego.
Wydarzenie zorganizowano w ramach wieloletniej współpracy dydaktycznej i szkoleniowej Zakładu Dietetyki Klinicznej z ZS nr 5 w Lublinie.
W dniu 22 maja 2019 roku Zakład Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie zorganizował spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia II stopnia na kierunku dietetyka w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zgromadzonych gości przywitali prof. dr hab. Henryk Wiktor, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz dr hab. Michał Skrzypek, Koordynator kształcenia na kierunku dietetyka, Kierownik Zakładu Dietetyki Klinicznej. Dr hab. Michał Skrzypek w wykładzie nt. „Dietetyk – zawód medyczny: Polska – Europa” przedstawił argumentację uzasadniającą traktowanie dietetyka jako zawodu medycznego, wymagającego wyszkolenia w uczelni medycznej, a także omówił perspektywiczne i spodziewane w Polsce rozwiązania dotyczące regulacji wykonywania tego zawodu, w kontekście rozwiązań istniejących w szeregu krajów UE. Z-ca koordynatora dr Bogdan Szponar przedstawił założenia i strukturę programu kształcenia na studiach II stopnia na kierunku dietetyka. W naukowej części spotkania, poświęconej klinicznym aspektom wykonywania zawodu dietetyka, dr hab. Artur Wdowiak przedstawił zasady wsparcia żywieniowego w leczeniu niepłodności u mężczyzn, a dr hab. Jolanta Masiak zwróciła uwagę na potencjał współpracy psychiatrów i psychologów z dietetykami w leczeniu zaburzeń odżywiana. Mgr Monika Jarczyk – Ejebugha, Koordynator Biura Promocji i Rozwoju Uczelni, omówiła czynniki decydujące o osiągnięciu sukcesu w zawodzie dietetyk.
Dr Bogdan Szponar reprezentował Zakład Dietetyki Klinicznej podczas wydarzenia popularyzującego naukę pt. „Problemy skóry bez wstydu”, zorganizowanego przez UM w Lublinie w dniu 20 marca 2019 roku, podczas którego wygłosił wykład pt. „Dieta w pielęgnacji cery”. W sympozjum wzięło udział blisko 140 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, Chełma, Siedlec i Biłgoraja.
Zakład Dietetyki Klinicznej uczestniczył w przygotowaniu edycji 2018 Europejskiego Tygodnia Urologii w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, odbywającego się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego. W dni 24 września w ramach Seminarium Otwarte pracownicy Zakładu wygłosili wykłady dotyczące żywienia w prewencji miażdżycy (dr hab. M. Skrzypek, mgr K. Szczygieł), a także dla uczestników zajęć wykonywali badanie składu ciała metodą BIA (dr B. Szponar, mgr K. Goral).
Na posiedzeniu Lubelskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP) dr hab. n. hum., dr n. med. Michał Skrzypek w dniu 17 kwietnia 2018 roku na imienne zaproszenie przewodniczącego O. Lubelskiego wygłosił wykład pt. „Współczesne transformacje relacji lekarz-pacjent w kontekście upodmiotowienia chorych w kwestiach zdrowia”
Zakład Dietetyki Klinicznej we współpracy z Działem Promocji i Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zorganizował spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia II stopnia na kierunku dietetyka w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Spotkanie odbyło się w dniu 19 kwietnia 2018 roku w Auli Collegium Universum UM w Lublinie przy ul. Chodźki 1. W czasie spotkania przedstawiono założenia kształcenia w zawodzie dietetyk na studiach II stopnia w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, a także zaprezentowano naszą ofertę kształcenia, z uwzględnieniem unikalnej oferty szkolenia klinicznego w ramach studiów II stopnia na kierunku dietetyka. Prezentacje przygotowali: Dr hab. M. Skrzypek, „Dietetyk jako zawód medyczny”, Dr Bogdan Szponar, „Co warto wiedzieć o programie kształcenia”, Dr Renata Krzyszycha, „Solidna baza kształcenia praktycznego”. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: mgr dietet. Karolina Goral (UM, Poradnia Leczenia Żywieniowego SPSK4), mgr dietet. Karolina Szczygieł (UM), mgr dietet. Anna Szponar ( KCALMAR.PRO), lic. dietet. Karolina Kociuba (SPSK4), lic. dietet. Katarzyna Ślusarska (Poradnia „Dobry Dietetyk” w Lublinie), lic. dietet. Weronika Wasyluk (studentka kierunku lekarskiego UM w Lublinie).
Pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej uczestniczą w realizacji dwóch modułów w projekcie współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ze szkołami ponadgimnazjalnymi pt. „Misja MED – odkrywaM, rozumiEm, Doświadczam”, realizowanym w latach 2017-2018 (moduł nr 9 pt. „Czy wiesz co jesz?” oraz moduł nr 10 „Co mówi o tobie swoje ciało”).
W dniu 26 października 2017 roku w ramach szkolenia nt. „Opracowanie jadłospisu szkolnego", zorganizowanego w ramach realizowanego przez Miasto Lublin programu zdrowego odżywiania „Jedz z Głową” na zaproszenie Urzędu Miasta Lublin skierowane do Zakładu Dietetyki Klinicznej, dr Bogdan Szponar wygłosił wykład pt. „Kształtowanie nawyków prawidłowego żywienia u dzieci i młodzieży”.
W dniu 20 stycznia 2017 roku pracownicy Zakładu współorganizowali w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie Seminarium Otwarte pt. „Piękny, Zdrowy Senior”. W ramach seminarium wykłady wygłosili: dr hab. Michał Skrzypek pt. „Przez dietę do serca. Żywieniowe aspekty zapobiegania chorobie wieńcowej” oraz dr Bogdan Szponar pt. „Zdrowy talerz dla zdrowego seniora”.
W dniu 3 grudnia 2016 roku w Jakubowicach Konińskich pracownicy Zakładu, we współpracy z Katedrą i Zakładem Fizjologii Człowieka UM, na zaproszenie Urzędu Gminy Niemce w ramach Programu Aktywizacji i Edukacji Lokalnej Mieszkańców Gminy Niemce „OD JUNIORA DO SENIORA” zrealizowali seminarium szkoleniowe pt. „Żywieniowe aspekty zapobiegania chorobom serca”. Zajęcia przeprowadzili dr hab. Michał Skrzypek oraz mgr Karolina Goral. W realizacji szkolenia uczestniczyli członkowie Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej.
W dniu 6 grudnia 2016 roku dr Agnieszka Marzec, wraz z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej, przeprowadziła cykl zajęć szkoleniowych na temat zasad zdrowego odżywiania dla uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach, w ramach organizowanego przez szkołę projektu edukacyjnego „Tydzień Kultury Zdrowotnej”.
Dr Bogdan Szponar w dniu 15 listopada 2016 roku, w ramach programu „Jedz z Głową”, realizowanego przez Urząd Miasta Lublina zrealizował szkolenie skierowane do kierowników i pracowników stołówek lubelskich przedszkoli i szkół podstawowych dotyczące zasad żywienia w placówkach oświatowo – wychowawczych.
W dniu 24 listopada 2016 roku w ramach współpracy partnerskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie, pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej zrealizowali warsztaty edukacyjne, połączone z wizytą uczniów z Ożarowa w Uczelni. W ramach warsztatów wykłady wygłosili: dr hab. Michał Skrzypek pt. „Zapotrzebowanie na promocję zdrowia w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób serca w Polsce” oraz dr Bogdan Szponar pt. „Mechanizmy manipulacji zachowaniami konsumenckimi”.
REJESTR WYBRANYCH DOKONAŃ STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO PRZY ZAKŁADZIE DIETETYKI KLINICZNEJ:
-
Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie oraz Zakład Dietetyki Klinicznej zorganizowały otwarte sympozjum szkoleniowe poświęcone zagadnieniom zastosowań diety ketogennej w neurologii dziecięcej. Spotkanie odbyło się w dniu 21.11.2019 r. w Auli Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4. W ramach sympozjum wykłady wygłosili: dr n. med. Iwona Żarnowska z Kliniki Neurologii Dziecięcej UM w Lublinie – „Praktyczne aspekty diety ketogennej w leczeniu padaczki lekoopornej” oraz mgr Ewa Ehmke vel. Emczyńska-Seliga z Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie – „Dieta ketogenna od kuchni”. Zagadnienie diety ketogennej zostało wyczerpująco omówione w aspekcie klinicznych zastosowań i możliwości praktycznych wdrożeń, a ponadto przedyskutowano bezpieczeństwo długotrwale stosowanej diety ketogennej w aspekcie kardiometabolicznym.
- Aktywność Koła obejmuje cykliczne, seminaryjne spotkania tematyczne, obejmujące zagadnienia dietetyki praktycznej, organizowane kilkakrotnie w ciągu roku akademickiego (np. poświęcone zastosowaniom analizy składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji /BIA/ w praktyce dietetycznej, żywieniu w chorobach jelit etc.), a także udział członków Koła w realizacji badań naukowych. Serdecznie zapraszamy studentów pragnących włączyć się w działalność Koła.
- W dniu 24 maja 2019 roku w ramach działalności Koła SKN studentka III roku I stopnia dietetyki, p. Katarzyna Fidor zorganizowała i przeprowadziła zajęcia edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia dla dzieci z klas 0-3 w Szkole Podstawowej w Królewcu, a dzień później ze Szkoły Podstawowej w Miedzierzy.
- W dniu 11 kwietnia 2019 odbyło się spotkanie Studenckiego Koła Naukowego poświęcone zagadnieniom kliniki i wsparcia żywieniowego w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Omówiono przyczyny, objawy, leczenie chorób z tej grupy (lek. med. Agata Michalak, Klinika Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie), problemy życia codziennego pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (Anna Wójtowicz, Prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-elita), zasady żywienia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit (Klaudia Krysa, studentka I roku studiów II st. na kierunku dietetyka, przewodnicząca SKN przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie). W spotkaniu uczestniczyli członkowie Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-elita.
- W ramach działalności Koła w dniu 28 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 52 im. M. Konopnickiej odbyły się Warsztaty Dietetyczne „Wiem co jem” dla dzieci z klasy II a. Uczniowie podzieleni na 4 drużyny, rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach: wykonywaniu Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, rozwiązywaniu quizu żywieniowego, gry polegającej na odnajdywaniu par źródeł pokarmowych najważniejszych składników odżywczych oraz konkurencji, w której dzieci miały za zadanie rozpoznać warzywa i owoce za pomocą zmysłu dotyku, bez udziału wzroku. Uczniowie klasy II a, angażując się w wykonywanie przygotowanych przez studentów zabaw, miały okazję przekonać się że zdrowa dieta jest smaczna i atrakcyjna. W realizacji warsztatów żywieniowych aktywnie uczestniczyły: Dorota Harbarczuk, Monika Danilkiewicz, Aleksandra Mękal, Klaudia Bury, Adrianna Tuzimek i Anna Kmieć pod kierunkiem opiekuna Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej mgr Karoliny Goral. Po spotkaniu dzieci odebrały dyplomy oraz drobne upominki.
- W dniu 17 grudnia 2018 studenci z Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej zorganizowali charytatywny kiermasz ciast. Zebrane środki zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację dziecka z chorobą nowotworową.
- W dniu 13 grudnia 2018 odbyło się spotkanie Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej, poświęcone problematyce żywienia w zespole krótkiego jelita (SBS). O jakości życia i funkcjonowaniu osób chorych mówiła p. Izabela Bylińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Pacjentów Leczonych Żywieniowo „Mogę Żyć”, a w roli eksperta wystąpił dr n. med. Przemysław Matras, z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM, sekretarz Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.
- W dniu 8 listopada 2018 Studenckie Koło Naukowe we współpracy z Dziennym Centrum Aktywności, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Lublinie zorganizowało warsztaty dietetyczne dla rodziców oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach spotkania dla rodziców przeprowadzono dwa seminaria szkoleniowe z zakresu dietetyki pediatrycznej „Żywienie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnej” (mgr Karolina Szczygieł) oraz „Zasady zdrowego żywienia, czyli jak skomponować jadłospis dziecka” (mgr Karolina Goral). Studenci działający w Studenckim Kole Naukowym zrealizowali zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną pt. „Warzywne królestwo”.
- W dniach 16-17 marca 2018 roku w Krakowie, w trzeciej edycji ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Dietetycznej NUTRIADA, zorganizowanej przez kierunek dietetyka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Dietetyki przy Klinice Gastroentorologii i Hepatologii CM UJ w Krakowie, uczestniczyły dwie drużyny reprezentujące kierunek dietetyka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Szesnaście drużyn, składających się z trzech studentów oraz jednego opiekuna, reprezentujących kierunki studiów dietetyka I i II stopnia z całej Polski, zmagało się w konkurencjach zespołowych oraz indywidualnych, sprawdzających wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu żywienia człowieka i dietetyki. Reprezentacja UM w Lublinie w składzie Andżelika Banach, Izabela Jasińska, Anna Godziszewska pod kierunkiem mgr Karoliny Goral, opiekuna Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie, zajęła wysokie 4 miejsce wśród szesnastu drużyn biorących udział w turnieju, reprezentujących kierunki dietetyka z całej Polski, po dwóch drużynach Gospodarzy (1 i 3 miejsce) oraz drużynie ze Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach (2 miejsce). Turniej odbywał się pod patronatem Prorektora UJ ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego, Dziekana Wydziału Lekarskiego CM UJ prof. dr hab. Macieja Małeckiego, a także Prezesa Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
- Na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Lublinie (nr zgody: KE-0254/360/2018), we współpracy z Zakładem Genetyki Klinicznej Katedry Genetyki Medycznej UM w Lublinie, członkowie Koła uczestniczą w realizacji projektu badawczego „Analiza sposobu żywienia z uwzględnieniem spożycia mikro- i makroskładników diety oraz stanu odżywienia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w porównaniu do dzieci zdrowych”.
- W dniu 3 kwietnia 2017 roku w ramach zorganizowanej przez Zakład Dietetyki Klinicznej Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej „DIETETYK W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W PERSPEKTYWIE WYZWAŃ MEDYCYNY KLINICZNEJ I ZDROWIA PUBLICZNEGO” miały miejsce obrady sesji satelitarnej Studenckiego Koła Naukowego, podczas której członkowie Koła prezentowali wyniki własnych badań naukowych.
-
P. Magdalena Borecka, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie, za pracę pt. „Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego” zaprezentowaną podczas sesji studenckiej w ramach Konferencji Szkoleniowo- Naukowej - Kosmetologia Holistyczna uzyskała PIERWSZĄ NAGRODĘ. Konferencja została zorganizowana w dniu 5 grudnia 2019 r. przez Pracownię Kosmetologii i Medycyny Estetycznej UM w Lublinie oraz Studenckie Koło Naukowe Pracowni Kosmetologii i Medycyny Estetycznej UM w Lublinie. Do Sesji Studenckiej zakwalifikowały się 3 prace ze Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie na temat żywienia w chorobach skóry.
Aktualności
Bezpłatne szkolenie certyfikowane „Leczenie dietetyczne wrodzonych wad metabolizmu” dla studentów kierunku Dietetyka
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu certyfikowanym „Leczenie dietetyczne wrodzonych wad metabolizmu” skierowanym do studentów czterech ostatnich semestrów I i II stopnia... Więcej
Otwarte seminarium szkoleniowe on-line na temat żywienia w sporcie
W formule webinaru zaprezentowany zostanie aktualny stan wiedzy z zakresu żywienia w sportach siłowych i wytrzymałościowych... Więcej
Otwarte seminarium naukowe on-line poświęcone problematyce medycznego leczenia otyłości
Zakład Dietetyki Klinicznej oraz Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej zapraszają na otwarte seminarium naukowe on-line, poświęcone problematyce medycznego... Więcej
Certyfikowane szkolenie dla studentów kierunku dietetyka współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – I edycja
Zakład Dietetyki Klinicznej oraz Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju rozpoczynają 22 listopada pierwszą edycję specjalistycznego certyfikowanego szkolenia dla studentów dietetyki... Więcej
Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej
Zespół Zakładu Dietetyki Klinicznej zaprasza na spotkanie online inaugurujące działalność Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej w roku akademickim... Więcej
Dietetyka II stopnia – spotkanie informacyjne online
Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu zaprasza kandydatów na studia II stopnia na kierunku dietetyka w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na doroczne spotkanie... Więcej
Zapraszamy do studiowania dietetyki!
Zespół Zakładu Dietetyki Klinicznej oraz nauczyciele kierunku dietetyka uprzejmie zapraszają absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów... Więcej
Problemy skóry bez wstydu. Rzecz o trądziku z udziałem licealistów
Prawie 140 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w wydarzeniu zorganizowanym na Uniwersytecie Medycznym... Więcej
Dla studentów
ZASADY FUNKCJONOWANIA ZAKŁADU I KIERUNKU W OKRESIE ZALICZENIA MIASTA LUBLIN DO STREFY CZERWONEJ
Aktualne zasady prowadzenia zajęć dydaktycznych na kierunku dietetyka określa Zarządzenie Rektora UML nr 182/2020 z dnia 26.11.2020 r., zmieniające ZR nr 179/2020, a także Komunikat Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki UML w sprawie prowadzenia kształcenia w roku akademickim 2020/2021 z dnia 27.11.2020 r.
W wyznaczonych godzinach nauczyciele ak. Zakładu Dietetyki Klinicznej pełnią konsultacje dla studentóww trybie zdalnym na platformie MS Teams. Kody dostępu do zespołów na platformie MS Teams podano poniżej przy nazwiskach pracowników. Kontakt bezpośredni/w siedzibie Uczelni po indywidualnym umówieniu.
Telefon sekretariatu (tel. 81-448-69-00) jest stale aktywny w godzinach urzędowania, sekretariat koordynuje kontakt studentów z nauczycielami ak. Zakładu. Połączenia przychodzące na numery telefonów pokoju adiunkta/asystentów (pok. 162, tel. 81-448-69-02) oraz pokoju koordynatorów (pok. 171, tel. 81-448-69-04) są przekierowane na telefony pracowników Zakładu.
W sprawach kształcenia zdalnego na kierunku dietetyka, realizowanego przez pracowników Zakładu, prosimy o kontakt z dr Bogdanem Szponarem: bogdan.szponar@umlub.pl
Dyżur sekretariatu w siedzibie jednostki jeden dzień w tygodniu (zmiennie), w pozostałe dni praca zdalna.
Kierownik Zakładu dr hab. Michał Skrzypek jest dostępny mailowo lub telefonicznie przez sekretariat Zakładu (tel. 81-448-69-00).
KONSULTACJE W SEMESTRZE ZIMOWYM ROKU AKAD. 2020/2021
DR HAB. MICHAŁ SKRZYPEK
KIEROWNIK ZAKŁADU DIETETYKI KLINICZNEJ
koordynator kształcenia na kierunku dietetyka
ŚRODA 8.30 – 10.00
Kod zespołu dostępu MS Teams - yiiaedl
tel. sekretariat: 81-448-69-00
e-mail: michal.skrzypek@umlub.pl
DR N.ROLN. INŻ. RENATA KRZYSZYCHA
zastępca koordynatora kształcenia na kierunku dietetyka
ŚRODA w godz. 14.30 – 16.00
Kod zespołu dostępu MS Teams - 7se6sku
tel.: 81-448-69-04
e-mail: renata.krzyszycha@umlub.pl
DR N. MED. BOGDAN SZPONAR
koordynator kształcenia praktycznego na kierunku dietetyka
WTOREK w godz. 10.00 – 11.30
Zespół - konsultacje dla studentów
Kod zespołu dostępu MS Teams - 8vfnkag
tel. 81-448-69-04
e-mail: bogdan.szponar@umlub.pl
DR N. FARM. AGNIESZKA MARZEC
opiekun kształcenia praktycznego na kierunku dietetyka
CZWARTEK w godz. 12.30 – 14.00
Kod zespołu dostępu MS Teams - 1ctm2o8
tel.: 81-448-69-02
e-mail: agnieszka.marzec@umlub.pl
MGR KAROLINA GORAL
WTOREK w godz. 12.30 – 14.00
Kod zespołu dostępu MS Teams - o3j8i4z
tel.: 81-448-69-02
e-mail: karolina.goral@umlub.pl
MGR MACIEJ POKAROWSKI
opiekun Studenckiego Koła Naukowego
PIĄTEK w godz. 9.30 – 11.00
Kod zespołu dostępu MS Teams - 9kvo3cs
tel.: 81-448-69-02
e-mail:maciejpokarowski@umlub.pl
MGR KAROLINA SZCZYGIEŁ
w roku ak. 2020/21 czasowa nieobecność
e-mail: karolina.szczygiel@umlub.pl
Sekretariat Zakładu Dietetyki Klinicznej
mgr Anetta Mączka |
Poniedziałek-Piątek 7:15 – 15:15 (praca zdalna; dyżur w siedzibie Zakładu jeden raz w tygodniu) |
Regulacje wewnętrzne
Ważniejsze linki
- mgr Karolina Goral - Asystent
- dr n. rolniczych Renata Krzyszycha - Adiunkt
- mgr Anetta Mączka - Specjalista
- dr n. farm. Agnieszka Marzec - Adiunkt
- mgr Maciej Pokarowski - Młodszy asystent
- dr hab. n. hum. Michał Skrzypek - Adiunkt dr hab.
- mgr Karolina Szczygieł - Asystent
- dr n. med. Bogdan Szponar - Adiunkt
Uczelnia
- COVID-19
- Historia
- Władze Uczelni
- Senat
- Statut, Strategia UM
- Doktoraty Honoris Causa
- Struktura organizacyjna
- Pracownicy
- Informacje
- Rada ds. Kształcenia
- Praca w UM
- Szpitale Kliniczne
- Fundusze Europejskie
- Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
- NSZZ Pracowników
- Stowarzyszenia i organizacje
- Podziękowania dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
- Materiały do pobrania
- Mapa lokalizacji
- Media o nas
- Kontakt
- Deklaracja dostępności
- POMOCwKRYZYSIE
Kalendarz
Styczeń 2021
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | 02 | 03 | ||||
04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |