Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego prowadzi szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe. Realizowany jest program szkolenia przeddyplomowego dla studentów I, II, III, IV, V roku Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego UM i szkolenie przeddyplomowe I, II, III, IV, V roku dla studentów stomatologii anglojęzycznych programu tajwańskiego, norweskiego i arabskiego, studentów anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego – ćwiczenia przedkliniczne, ćwiczenia kliniczne, wykłady z zakresu:
- Materiałoznawstwa stomatologicznego.
- Fizjologii narządu żucia.
- Stomatologii dziecięcej i profilaktyki stomatologicznej.
Szkolenie podyplomowe obejmuje:
- Staż podyplomowy dla absolwentów stomatologii.
- Staż podstawowy wymagany do specjalizacji z zakresu stomatologii dziecięcej, a także staże cząstkowe dla specjalistów z innych dziedzin stomatologii.
REGULAMIN ZAJĘĆ W KATEDRZE I ZAKŁADZIE STOMATOLOGII WIEKU ROZWOJOWEGO
1. Studenci muszą uczestniczyć we wszystkich zajęciach.
2. Studenci przychodzą na zajęcia przygotowani i punktualnie. Studenci spóźniający się więcej niż 15 minut nie mogą wejść na zajęcia (spóźnienie się więcej niż 15 minut oznacza nieuzasadnioną nieobecność). 3 spóźnienia to jedna nieobecność.
3. Wyjątkowo studenci mogą mieć 1 nieobecność nieusprawiedliwioną i 1 usprawiedliwioną, przy czym wymagana jest weryfikacja wiedzy z tematu opuszczonego. Nieobecność musi być uzasadniona (zwolnienie lekarskie lub wyjaśnienie poświadczone przez dziekanat).
4. Nieprzestrzeganie zasad obecności może spowodować niezaliczenie semestru i niedopuszczenie do egzaminu końcowego.
5. Studenci muszą uczestniczyć w zajęciach zgodnie z harmonogramem; wszelkie zmiany należy uzgodnić z koordynatorem przedmiotu.
6. Studenci są zobowiązani do przygotowania się do zajęć i aktywnego w nich uczestniczenia.
7. Uczęszczanie na wykłady jest obowiązkowe.
8. Podczas wszystkich zaliczeń muszą być używane długopisy.
9. Poprawa oceny pozytywnej z zaliczenia na ocenę może być poprawiana jedynie jeden raz. Pozostałe terminy ewentualnej poprawy ustala dziekanat.
10. Oszukiwanie podczas testów cząstkowych spowoduje nie uzyskanie żadnych . punktów i skierowanie sprawy do wykładowców i administracji dziekanatu.
11. Oszukiwanie podczas końcowego testu spowoduje nie zaliczenie testu i skierowania sprawy do administracji.
12. Studenci muszą nosić fartuchy ochronne i buty na zmianę podczas każdych zajęć w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej. Spódnice do kolan, spodnie długie, włosy związane, paznokcie krótkie, brak biżuterii. Studenci, którzy nie spełniają tych wymogów, nie mogą brać udziału w zajęciach.
13. Ubrania wierzchnie - kurtki, czapki i buty - muszą być zostawiane w szatni.
14. Korzystanie z telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych jest zabronione w czasie zajęć, wykładów i testów.
15. Każda forma fotografowania (w tym za pomocą tradycyjnych i cyfrowych aparatów fotograficznych, zapisów wideo lub aparatu w telefonie komórkowym) w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej jest zabroniona.
16. Jedzenie, żucie gumy i picie nie są dozwolone w trakcie ćwiczeń i wykładów w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej.
17. Palenie w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej jest zabronione.
18. Studenci Uniwersytetu Medycznego powinni przestrzegać norm profesjonalnego zachowania, który charakteryzuje się następującymi atrybutami:
- uczciwość, punktualność i stosowny ubiór
- uznawanie źródła informacji, unikanie piractwa i plagiatu
- szanowanie indywidualności innych ludzi, prawo i własność
- być odpowiedzialnym za własne czyny i zobowiązania akademickie
- dostarczanie pełnych informacji, kiedy zostanie się o to poproszonym podczas zajęć i badań.
19. Za zniszczenia i straty, w tym dotyczące narzędzi i urządzeń, spowodowane działalnością studenta odpowiada materialnie student.
WERYFIKACJA WIEDZY
- Przed każdymi ćwiczeniami studenci są zobowiązani do zaliczenia tematu poprzednich ćwiczeń oraz przygotować materiał na ćwiczenia bieżące.
- Obecność na testach częściowych jest obowiązkowa. Studenci, którzy nie są obecni na testach częściowych są zobowiązani do zaliczenia ich w drugim terminie.
ZALICZENIE SEMESTRU
- Zaliczenie semestru kończy się zaliczeniem przeprowadzonym dla całego roku w jednym terminie, po wcześniejszym dopuszczeniu przez asystenta prowadzącego.
- Aby uczestniczyć w zaliczeniach student musi okazać się dowodem tożsamości.
- Aby uzyskać pozytywny wynik należy odpowiedzieć na co najmniej 60% pytań poprawnie w pierwszym terminie i 70% w drugim terminie.
- W przypadku uzyskania negatywnej oceny z zaliczenia, student ma możliwość powtórzenia testu. Terminy zaliczeń nie podlegają zmianie. Studenci, którzy nie zaliczyli, a nie zgłoszą się na poprawę w wyznaczonym terminie, uzyskają wpis o braku zaliczenia. Wyjątek stanowią osoby, których nieobecność jest spowodowana przyczynami medycznymi. W takich przypadkach termin zostanie ustalony indywidualnie przez koordynatora przedmiotu.
WYNIKI ZALICZEŃ
Wyniki zaliczeń semestru oraz testy końcowe zostaną opublikowane w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej w ciągu 7 dni od zaliczenia (zostaną podane numery ID studenta).
WYMAGANIA DO ZALICZENIA PRZEDMIOTU
- W celu otrzymania zaliczenia studenci mają:
- przestrzegać frekwencji i zasad zachowania;
- zdać test końcowy.
- Skala ocen:
Mniej niż 60% 2,0 (niedostateczny)
60 - 67% 3,0 (dostateczny)
68 - 75% 3,5 (dość dobry)
76 - 83% 4,0 (dobry)
84 - 91% 4,5 (ponad dobry)
92 - 100% 5,0 (bardzo dobry)
TEMATY ĆWICZEŃ I WYKŁADÓW:
Stomatologia Dziecięca i Profilaktyka Stomatologiczna (Wykłady)
Stomatologia Dziecięca i Profilaktyka Stomatologiczna (Ćwiczenia)
Fizjologia Narządu Żucia (Ćwiczenia)
Materiałoznawstwo Przedkliniczne (Ćwiczenia)