
Struktura organizacyjna
Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego

- Ulica
- ul. Chodźki 6 (Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-093
- sekretariat.ped@umlub.pl
- Telefon
- +48 81 502 18 40
Kierownik
- Imię i nazwisko
- prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak
- Stanowisko
- Profesor
- maria.mielnik-blaszczak@umlub.pl
Informacje ogólne
Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie powstał na mocy Zarządzenia Rektora AM z dnia 15 grudnia 1981 roku, z mocą wykonawczą 30 listopada 1981 roku. W 1993 roku Zakład został podniesiony do rangi Katedry.
Obecnie Katedra i Zakład mieści się przy ul. Doktora Witolda Chodźki 6 na 3 piętrze budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii
35 pracowników uzyskało stopień doktora nauk medycznych, 2 – doktora habilitowanego nauk medycznych. W chwili obecnej w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego zatrudnionych jest 14 pracowników naukowo-dydaktycznych, 4 lekarzy na etacie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii oraz 2 pracowników technicznych.
Działalność dydaktyczna
Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego prowadzi szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe. Realizowany jest program szkolenia przeddyplomowego dla studentów I, II, III, IV, V roku Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM i szkolenie przeddyplomowe I, II, III, IV, V roku dla studentów stomatologii anglojęzycznych programu tajwańskiego, norweskiego i arabskiego, studentów anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego – ćwiczenia przedkliniczne, ćwiczenia kliniczne, wykłady z zakresu:
- Materiałoznawstwa stomatologicznego.
- Fizjologii narządu żucia.
- Stomatologii dziecięcej i profilaktyki stomatologicznej.
Szkolenie podyplomowe obejmuje:
- Staż podyplomowy dla absolwentów stomatologii.
- Staż podstawowy wymagany do specjalizacji z zakresu stomatologii dziecięcej, a także staże cząstkowe dla specjalistów z innych dziedzin stomatologii.
I) REGULAMIN WEWNETRZNY KATEDRY I ZAKŁADU STOMATOLOGII WIEKU ROZWOJOWEGO
1. Studenci zobowiązani są do uczestniczenia we wszystkich zajęciach.
2. Studenci przychodzą na zajęcia przygotowani i punktualnie. Studenci spóźniający się więcej niż 15 minut nie mogą wejść na zajęcia (spóźnienie się więcej niż 15 minut oznacza nieuzasadnioną nieobecność). 3 spóźnienia to jedna nieobecność.
3. Wyjątkowo studenci mogą mieć 1 nieobecność nieusprawiedliwioną i 1 usprawiedliwioną, przy czym wymagana jest weryfikacja wiedzy z tematu opuszczonego. Nieobecność musi być uzasadniona (zwolnienie lekarskie lub wyjaśnienie poświadczone przez dziekanat).
4. Nieprzestrzeganie zasad obecności może spowodować niezaliczenie semestru i niedopuszczenie do egzaminu końcowego.
5. Studenci muszą uczestniczyć w zajęciach zgodnie z harmonogramem; wszelkie zmiany należy uzgodnić z koordynatorem przedmiotu.
6. Studenci są zobowiązani do przygotowania się do zajęć i aktywnego w nich uczestniczenia.
7. Uczęszczanie na wykłady jest obowiązkowe.
8. Podczas wszystkich zaliczeń muszą być używane długopisy.
9. Poprawa oceny pozytywnej z zaliczenia na ocenę może być poprawiana jedynie jeden raz. Pozostałe terminy ewentualnej poprawy ustala dziekanat.
10. Oszukiwanie podczas testów cząstkowych spowoduje nie uzyskanie żadnych. punktów i skierowanie sprawy do wykładowców i administracji dziekanatu.
11. Oszukiwanie podczas końcowego testu spowoduje nie zaliczenie testu i skierowania sprawy do administracji.
12. Studenci muszą nosić fartuchy ochronne i buty na zmianę podczas każdych zajęć w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej. Spódnice do kolan, spodnie długie, włosy związane, paznokcie krótkie, brak biżuterii. Studenci, którzy nie spełniają tych wymogów, nie mogą brać udziału w zajęciach.
13. Ubrania wierzchnie - kurtki, czapki i buty - muszą być zostawiane w szatni.
14. Korzystanie z telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych jest zabronione w czasie zajęć, wykładów i testów.
15. Każda forma fotografowania (w tym za pomocą tradycyjnych i cyfrowych aparatów fotograficznych, zapisów wideo lub aparatu w telefonie komórkowym) w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej jest zabroniona.
16. Jedzenie, żucie gumy i picie nie są dozwolone w trakcie ćwiczeń i wykładów w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej.
17. Palenie w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej jest zabronione.
18. Studenci Uniwersytetu Medycznego powinni przestrzegać norm profesjonalnego zachowania, który charakteryzuje się następującymi atrybutami:
- uczciwość, punktualność i stosowny ubiór
- uznawanie źródła informacji, unikanie piractwa i plagiatu
- szanowanie indywidualności innych ludzi, prawo i własność
- być odpowiedzialnym za własne czyny i zobowiązania akademickie
- dostarczanie pełnych informacji, kiedy zostanie się o to poproszonym podczas zajęć i badań.
19. Za zniszczenia i straty, w tym dotyczące narzędzi i urządzeń, spowodowane działalnością studenta odpowiada materialnie student.
II) REGULAMIN SALI KLINICZNEJ KATEDRY I ZAKŁADU STOMATOLOGII WIEKU ROZWOJOWEGO
- Studenci zobowiązani są do przestrzegania zaleceń zawartych w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych, procedurach wewnętrznych oraz wytycznych zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Studenci zobowiązani są do przestrzegania zasad BHP.
- Studenci maja obowiązek noszenia odzieży ochronnej i obuwia na zmianę podczas każdych zajęć w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego.
- Spódnice do kolan, spodnie długie, włosy związane, paznokcie krótkie, brak biżuterii.
- Studenci, którzy nie spełniają tych wymogów, nie mogą brać udziału w zajęciach.
- Ubrania wierzchnie – kurtki, czapki i buty – muszą być zostawiane w szatni.
- Korzystanie z telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych jest zabronione w czasie zajęć.
- Każda forma fotografowania (w tym za pomocą tradycyjnych i cyfrowych aparatów fotograficznych, zapisów wideo lub aparatu w telefonie komórkowym) w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego jest zabroniona.
- Jedzenie, żucie gumy i picie są niedozwolone w trakcie ćwiczeń i wykładów w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego.
- Palenie w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego jest zabronione.
- Za zniszczenia i straty, w tym dotyczące narzędzi i urządzeń, spowodowane działalnością studenta, odpowiada materialnie student.
III) REGULAMIN UZYSKANIA ZALICZENIA
WERYFIKACJA WIEDZY
- Przed każdymi ćwiczeniami studenci są zobowiązani do zaliczenia tematu z poprzednich ćwiczeń oraz przygotowania materiał na ćwiczenia bieżące.
- Obecność na testach częściowych jest obowiązkowa. Studenci, którzy nie są obecni na testach częściowych są zobowiązani do zaliczenia ich w drugim terminie.
ZALICZENIE SEMESTRU
- Zaliczenie semestru kończy się zaliczeniem po wcześniejszym dopuszczeniu.
- Aby uczestniczyć w zaliczeniach student musi okazać się dowodem tożsamości.
- Aby uzyskać pozytywny wynik należy odpowiedzieć na co najmniej 60% pytań poprawnie w pierwszym terminie i 70% w drugim terminie.
- W przypadku uzyskania negatywnej oceny z zaliczenia, student ma możliwość powtórzenia testu. Terminy zaliczeń nie podlegają zmianie. Studenci, którzy nie zaliczyli, a nie zgłoszą się na poprawę w wyznaczonym terminie, uzyskają wpis o braku zaliczenia. Wyjątek stanowią osoby, których nieobecność jest spowodowana przyczynami medycznymi. W takich przypadkach termin zostanie ustalony indywidualnie przez koordynatora przedmiotu.
WYMAGANIA DO ZALICZENIA PRZEDMIOTU
- W celu otrzymania zaliczenia studenci mają:
- przestrzegania frekwencji i zasad zachowania;
- zdania testu końcowego.
- Skala ocen:
poniżej 60% – 2,0 (niedostateczny)
60 - 67% – 3,0 (dostateczny)
68 - 75% – 3,5 (dostateczny plus)
76 - 83% – 4,0 (dobry)
84 - 91% – 4,5 (dobry plus)
powyżej 90% – 5,0 (bardzo dobry)
WYNIKI ZALICZEŃ
Wyniki zaliczeń semestru oraz testy końcowe będą dostępne w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Dziecięcej w ciągu 7 dni od zaliczenia (zostaną podane numery ID studenta).
IV) WYMAGANIA NIEZBEDNE DO UZYSKANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU
Semestr IX:
Obecność na ćwiczeniach i seminariach, test z pytaniami zamkniętymi lub otwartymi – minimum zaliczenia – 60% poprawnych odpowiedzi z obowiązującego w semestrze materiału.
Ocena z semestru IX – ocena ważona: 70% – wiedza, 20% – umiejętności, 10% – kompetencje;
Ocena z kompetencji wystawiana jest na podstawie obserwacji nauczyciela prowadzącego. Ocena umiejętności wystawiana jest na podstawie zlecanych zadań praktycznych.
Semestr X:
Obecność na ćwiczeniach i seminariach, zaliczenie bez oceny na podstawie sprawdzianu końcowego w formie testu z pytaniami zamkniętymi lub otwartymi. Minimum zaliczenia – 60%.
W przypadku uzyskania negatywnej oceny z zaliczenia semestru, student ma możliwość powtórzenia testu. Terminy zaliczeń nie podlegają zmianie. Studenci, którzy nie zaliczyli, a nie zgłoszą się na poprawę w wyznaczonym terminie, uzyskają wpis o braku zaliczenia. Wyjątek stanowią osoby, których nieobecność jest spowodowana przyczynami medycznymi. W takich przypadkach termin zostanie ustalony indywidualnie przez koordynatora przedmiotu.
Termin zaliczenia poprawkowego jest ustalany w terminie minimum 5 dni od ogłoszenia wyników.
Aby uzyskać pozytywny wynik należy odpowiedzieć na co najmniej 60% pytań poprawnie.
Ocena końcowa z przedmiotu – średnia ważona: 80% Egzamin dyplomowy testowy (flagowy) , 20% – ocena z egzaminu praktycznego.
Test egzaminacyjny składa się z 80 pytań jednokrotnego wyboru obejmujący materiał z zakresu Stomatologii Dziecięcej i Profilaktyki Stomatologicznej od 2 roku włącznie. Aby uzyskać pozytywny wynik należy odpowiedzieć na co najmniej 60% pytań poprawnie. W przypadku uzyskania negatywnej oceny z egzaminu dyplomowego, student ma możliwość powtórzenia testu.
Termin egzaminu poprawkowego jest ustalany w terminie minimum 5 dni od ogłoszenia wyników.
Aby uzyskać pozytywny wynik należy odpowiedzieć na co najmniej 60% pytań poprawnie.
Skala ocen zgodna z Regulaminem Studiów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ocena |
Wartość |
Procent wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych wymaganych do uzyskania danej oceny |
---|---|---|
bardzo dobry |
5,0 |
powyżej 90 |
dobry plus |
4,5 |
powyżej 83-90 |
dobry |
4,0 |
powyżej 75-83 |
dostateczny plus |
3,5 |
powyżej 67-75 |
dostateczny |
3,0 |
60-67 |
niedostateczny |
2,0 |
poniżej 60 |
TEMATY ĆWICZEŃ I WYKŁADÓW:
Stomatologia Dziecięca i Profilaktyka Stomatologiczna (Wykłady)
Stomatologia Dziecięca i Profilaktyka Stomatologiczna (Ćwiczenia)
Działalność naukowa
- Zagadnienia promocji zdrowia i profilaktyki w zakresie schorzeń jamy ustnej.
- Badania immunologiczno-biochemiczne śliny w chorobach stomatologicznych, ogólnoustrojowych i zespołach uwarunkowanych genetycznie.
- Stomatologia estetyczna ze szczególnym uwzględnieniem stanów po urazach mechanicznych oraz przypadków zaburzeń rozwojowych tkanek narządu żucia.
- Epidemiologia schorzeń jamy ustnej u dzieci i młodzieży.
- Kariologia.
- Badania wytrzymałościowe systemów kompozytowych.
- Badania czynników ryzyka choroby próchnicowej u dzieci specjalnej troski.
- Badania mikrobiologiczne i mikologiczne układu stomatognatycznego.
- Wpływ środowiska pracy na stan zdrowia jamy ustnej, analiza wielkości zagrożeń oraz interakcji czynników patogennych.
- Współpraca z ośrodkami medycznymi w Anglii i Szwajcarii oraz krajowymi ze Szczecina, Wrocławia, Poznania, Białegostoku, Warszawy.
- Dwa studenckie koła naukowe prowadzone przez prof. dr hab. Jolantę Szymańska oraz dr n.med. Dorotę Krawczyk.
Działalność usługowa
- Kierownik Katedry pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Stomatologii Dziecięcej.
- Wykonywany jest pełny zakres leczenia w dziedzinie stomatologii wieku rozwojowego w ramach leczenia stomatologicznego.
- Wykonujemy pełny zakres leczenia w dziedzinie stomatologii wieku rozwojowego świadczony przez lekarzy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Diagnostyka i leczenie prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych metod i urządzeń diagnostyczno-leczniczych.
Pozostałe informacje
Wydawnictwa książkowe
- Błaszczak D., Mielnik Błaszczak M.: Ceramika dentystyczna. Wydawnictwo Ekoinżynieria 1998.
- Dale B.G., Aschheim K.W.: Stomatologia estetyczna. Kliniczne zastosowanie technik i materiałów. (red. nauk. wyd. pol.) Fetkowska-Mielnik K., Wydawnictwo Czelej Lublin 1998.
- Słownik stomatologiczny. Angielsko-polski. Polsko angielski. Red. nauk.: Maria Mielnik-Błaszczak. Wydawnictwo Czelej, Lublin 1999.
- Sikorska Jaroszyńska M.H.J., Czelej G.: Fluor w stomatologii i medycynie. Wydawnictwo Czelej Lublin 2000.
- Sikorska Jaroszyńska M.H.J., Jaroszyński A., Brzeziński K.: Stany nagłe w stomatologii; pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi; kobiety w ciąży. Wydawnictwo Czelej Lublin 2001.
- Mechanika i estetyka w ortodoncji. Ravindra Nandra. Red. nauk. Maria Mielnik-Błaszczak.
- Badanie stanu narządu żucia i wybranych składników śliny u dzieci i młodzieży z wrodzonymi osoczowymi skazami krwotocznymi oraz ocena potrzeb leczniczych. Maria Mielnik-Błaszczak.
- Tomankiewicz M.: Materiały kompozytowe i szklano jonomerowe w praktyce stomatologicznej. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002. Red. nauk.: Maria Mielnik Błaszczak
Rozprawa habilitacyjna
- Szkodliwe czynniki biologiczne w pracy stomatologa. Jolanta Szymańska. Rozprawa habilitacyjna
- Ocena stanu jamy ustnej oraz wybranych czynników w ślinie dzieci chorych na ostrą białaczkę limfatyczną. Elżbieta Pels. Rozprawa habilitacyjna
Dla studentów
Konsultacje dla studentów rok akademicki 2024/2025 |
|
---|---|
Imię i nazwisko |
Dzień tygodnia Godziny |
Prof. Maria Mielnik-Błaszczak |
Wtorek 10:00-11:30 |
Dr Dorota Krawczyk |
Czwartek 11:45-12:30
Piątek 11:45-12:30 |
Dr Katarzyna Rudnicka-Siwek |
Poniedziałek 11:45-12:30
Wtorek 11:45-12:30 |
Dr Magdalena Warsz |
Poniedziałek 11:45-12:30
Wtorek 11:45-12:30 |
Dr Anna Struska |
Poniedziałek 11:45-12:30
Wtorek 11:45-12:30 |
Dr Marek Tomankiewicz |
Wtorek 8:00 - 9:30 |
Dr hab. Małgorzata Sikorska-Jaroszyńska |
Czwartek (do 6.12.24) 10:15-11:45
Piątek (od 13.12.24) 10:15-11:45 |
Dr Artur Michałowski |
Czwartek (do 6.12.24) 10:15-11:45
Piątek (od 13.12.24) 10:15-11:45 |
Dr Monika Maślanko-Świtała |
Wtorek 10:30-12:00 |
Dr Damian Kuc |
Środa 11:45-12:30
Czwartek 11:45-12:30 |
Dr Justyna Pietrak |
Wtorek 10:30-12:00 |
Dr Izabela Tkacz-Ciebiera |
Poniedziałek 10:00-11:30 |
Dr Rafała Wróbel |
Piątek 15:00-16:30 |
Dr Katarzyna Olszewska |
Piątek 14:00-15:30 |
- Małgorzata Bamburska - Specjalista techniczny
- mgr Joanna Dziaduszyńska-Bartoś - Specjalista
- dr n. med. Dorota Krawczyk - Adiunkt
- dr n. med. Damian Kuc - Adiunkt
- dr n. med. Monika Maślanko-Świtała - Adiunkt
- dr n. med. Artur Michałowski - Adiunkt
- prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak - Profesor
- dr n. med. Katarzyna Olszewska - Asystent dr
- dr n. med. Justyna Pietrak - Adiunkt
- dr n. med. Katarzyna Rudnicka-Siwek - Adiunkt
- dr hab. n. med. Małgorzata Sikorska-Jaroszyńska - Adiunkt dr hab.
- dr n. med. Agnieszka Skawińska-Bednarczyk - Adiunkt
- dr n. med. Anna Struska - Adiunkt
- dr n. med. Izabela Tkacz-Ciebiera - Adiunkt
- dr n. med. Marek Tomankiewicz - Adiunkt
- dr n. med. Magdalena Warsz - Adiunkt
- dr n. med. Rafał Wróbel - Asystent dr
Uczelnia
- Wybory na Kadencję 2024-2028
- O Uczelni
- Władze Uczelni
- Senat
- Rada Uczelni
- Statut, Strategia UM
- Historia
- Biogramy osób ważnych w historii Uczelni
- Doktoraty Honoris Causa
- Struktura organizacyjna
- Pracownicy
- Informacje
- Zamówienia Publiczne
- Rada ds. Kształcenia
- Praca w UM
- Szpitale Kliniczne
- Projekty - Fundusze Europejskie
- Projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych
- Projekty ze środków budżetu Państwa
- Program Erasmus +
- Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
- NSZZ Pracowników
- Stowarzyszenia i organizacje
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
- Materiały do pobrania
- Mapa lokalizacji
- Spacer Wirtualny
- Media o nas
- Pracownicze Plany Kapitałowe
- Kontakt
- POMOCwKRYZYSIE
- Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna - APPiE
- Deklaracja dostępności
- DZIEŃ DOBRY! - przewodnik dla pracownika
- Zespół ds. Centrum Innowacji Naukowej i Dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Kalendarz
Marzec 2025
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | 02 | |||||
03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |