
Struktura organizacyjna
Katedra i Zakład Medycyny Jamy Ustnej

- Ulica
- ul. Chodźki 6 (Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-093
- oralmedicine@umlub.pl
- Telefon
- +48 81 5021720
- Nr pokoju
- 1.49
Kierownik
- Imię i nazwisko
- prof. dr hab. n. med. Renata Chałas
- Stanowisko
- Profesor
- renata.chalas@umlub.pl
Informacje ogólne
Idea utworzenia Zakładu Medycyny Jamy Ustnej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zrodziła się na gruncie potrzeb poprawy leczenia pacjentów ze złożonymi problemami medycznymi, w szczególności osób z protezami zastawkowymi serca, chorobami autoimmunologicznymi, obniżoną odpornością spowodowaną chemioterapią i radioterapią, pacjentów z wielochorobowością i wielolekowością.
Spotykana obecnie różnorodność oraz złożoność problemów medycznych pacjentów stawia lekarzom stomatologom coraz wyższe wymagania nie tylko w zakresie umiejętności wykonania samej usługi medycznej, lecz także zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów. Znajomość problematyki internistycznej i nauk biomedycznych przez lekarzy dentystów jest warunkiem niezbędnym w leczeniu pacjentów ze złożonymi problemami medycznymi. Niezwykle istotnym aspektem w tym postępowaniu jest także umiejętność współpracy ze specjalistami wielu dyscyplin medycznych, w tym z lekarzem rodzinnym. Medycyna oparta na dowodach rozszerzyła swój obszar o lekarza medycyny jamy ustnej, który aktywnie uczestniczy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób jamy ustnej i chorób układowych.
Medycyna jamy ustnej (Oral Medicine) jest nową specjalnością w ramach stomatologii, która zapewnia opiekę nad stanem zdrowia jamy ustnej pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi, a także diagnozę i leczenie zmian, dolegliwości oraz stanów chorobowych występujących w okolicy szczękowo-twarzowej. Jest to dziedzina, która z jednej strony wymaga rozszerzonej wiedzy z wszystkich obszarów stomatologii, a z drugiej jest platformą współpracy z przedstawicielami wielu innych dyscyplin medycznych. Coraz powszechniej nazywana jest medycyną jamy ustnej i szczękowo-twarzową (Oral & Maxillofacial Medicine).
Początki Zakładu sięgają 2010 roku, kiedy to na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie została utworzona Samodzielna Pracownia Medycyny Jamy Ustnej, która jako niezależna jednostka kliniczna rozpoczęła swoją działalność w Stomatologicznym Centrum Klinicznym (SCK) w Lublinie przy ul. Karmelickiej 7. Kolejnym ważnym etapem w historii Jednostki było wprowadzenie zmian organizacyjnych w strukturze I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym, które umożliwiły wyłączenie Samodzielnej Pracowni Medycyny Jamy Ustnej ze struktury Katedry Periodontologii oraz przyznanie statusu Zakładu. Ostatecznie, Zakład Medycyny Jamy Ustnej rozpoczął swoją działalność w 2014 roku. Pełniącym obowiązki kierownika Zakładu została mianowana dotychczasowa kierownik Samodzielnej Pracowni Medycyny Jamy Ustnej dr n. med. Beata Petkowicz. Połączenie jednostek Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej SP ZOZ ze Stomatologicznym Centrum Klinicznym UM w Lublinie w roku 2014 stworzyło nowe możliwości rozwoju dla Zakładu Medycyny Jamy Ustnej, jego nową siedzibą stał się budynek przy ulicy Lubartowskiej 58.
Rok 2020 przyniósł wiele zmian zarówno dla Zakładu, jak i dla samej medycyny jamy ustnej. Dnia 2 marca 2020 r. kierownikiem jednostki zostaje mianowana prof. dr hab. n. med. Renata Chałas. Tego samego dnia American Dental Association uznało „Oral Medicine” za kolejną oficjalną specjalizację stomatologiczną, stawiając ją na równi z innymi specjalizacjami, takimi jak endodoncja, periodontologia, stomatologia dziecięca czy chirurgia stomatologiczna.
Kolejną zmianą było przeniesienie lokalizacji Zakładu we wrześniu 2020 r. do nowoczesnego gmachu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii przy ul. Witolda Chodźki 6 w Lublinie.
Ważnym etapem w historii jednostki było powstanie w 2022 roku Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej w strukturze organizacyjnej Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, której kierowanie kontynuuje prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, specjalista stomatologii zachowawczej i periodontologii.
Opracowany w Katedrze i Zakładzie program dydaktyczny w kształceniu przed- i podyplomowym ma charakter interdyscyplinarny. Zajęcia dydaktyczne prowadzą specjaliści z zakresu: chirurgii stomatologicznej, periodontologii, stomatologii zachowawczej z endodoncją, stomatologii wieku rozwojowego, którzy posiadają bogate doświadczenie praktyczne wynikające z wieloletniej pracy zawodowej. W Katedrze i Zakładzie Medycyny Jamy Ustnej prowadzony jest program kształcenia dla studentów kierunku lekarsko dentystycznego na III, IV i V roku oraz na kierunku higiena stomatologiczna Program dydaktyczny zapewnienia uzyskanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu programowego Medycyny Jamy Ustnej. Studenci rozszerzają swoją wiedzę z medycyny, diagnostyki laboratoryjnej, patologii jamy ustnej, onkologii jamy ustnej, bólów twarzoczaszki, farmakologii, stomatologicznej opieki geriatrycznej jak również z udzielania pomocy medycznej w warunkach leczenia stomatologicznego. Na podstawie tej filozofii kształcenia, student uzyskuje możliwość zintegrowania i syntezy zdobytej wiedzy klinicznej z naukami podstawowymi oraz stosowania tych informacji w diagnostyce i leczeniu.
Misję Zakładu realizujemy poprzez nauczanie studentów i lekarzy, prowadzenie badań naukowych, ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, organizowanie konferencji naukowych i akcji profilaktycznych. Z uwagi na nadchodzące coraz większe potrzeby oraz wymagania pacjentów w leczeniu schorzeń jamy ustnej po terapiach onkologicznych, specjaliści Katedry i Zakładu coraz częściej są włączani do zespołu uczestniczącego w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym.
Działalność dydaktyczna
W Zakładzie Medycyny Jamy Ustnej prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego programu polskiego i anglojęzycznego na III, IV i V roku z przedmiotów: Choroby Błony Śluzowej Jamy Ustnej, Gerostomatologia, Patologia Jamy Ustnej oraz dla kierunku higiena stomatologiczna z przedmiotów: Podstawy chorób błon śluzowych i profilaktyka onkologiczna, Podstawy stomatologii zachowawczej z endodoncją, Profilaktyka zakażeń w gabinecie stomatologicznym, Patologia Jamy Ustnej, Podstawy gerostomatologii.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DLA STUDENTÓW DOSTĘPNE SĄ NA PLATFORMIE MOODLE:
Działalność naukowa
Działalność naukowo-badawcza obejmuje tematykę z zakresu chorób autimmunologicznych, nowotworów jamy ustnej, zmian przednowotworowych oraz stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej związanych z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (Noncommunicable diseases – NCDs), w szczególności w aspekcie etiopatogenezy, optymalizacji diagnostyki i leczenia.
W ramach pracy Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Medycyny Jamy Ustnej UM w Lublinie organizujemy akcje profilaktyczne wczesnego wykrywania raka jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych. Akcje profilaktyczne są stałym elementem działalności edukacyjnej Zakładu na rzecz promocji zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegania i zwalczania przewlekłych chorób niezakaźnych. Studenci Koła Naukowego uczestniczą w konferencjach naukowych oraz publikują prace w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Charakterystyka badań w jednostce koncentruje się na czterech głównych obszarach realizowanych również w dydaktyce w ramach następujących przedmiotów: Patologii jamy ustnej, Chorób błony śluzowej jamy ustnej i Gerostomatologii:
- Choroby błony śluzowej jamy ustnej (kliniczne i laboratoryjne badania oraz postępowanie w chorobach układowych skóry i błon śluzowych).
- Choroby lub zaburzenia w regionie twarzoczaszki (kliniczne i laboratoryjne badania oraz postępowanie w infekcjach, stanach zapalnych, nowotworach i chorobach z autoagresji).
- Choroby gruczołów ślinowych i zaburzenia chemosensoryczne.
- Bóle twarzoczaszki.
Szczególnym obszarem naszych działań jest wczesna diagnostyka raka jamy ustnej oraz leczenie i monitorowanie zmian przednowotworowych. W procesie leczenia i wspomagania leczenia wykorzystywane są urządzenia laserowe różnych typów i mocy, co wykorzystywane jest także w procesie dydaktycznym. Na wykorzystanie tych innowacyjnych metod leczniczych i dydaktycznych pozwalają europejskie certyfikaty pracowników.
Projekty badawcze zrealizowane w jednostce:
- Ekspresja wybranych mikro-RNA w ślinie pacjentów z rakiem jamy ustnej.
- Analiza stężeń wybranych cytokin pro i przeciwnowotworowych w surowicy i ślinie pacjentów chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną ALL w stosunku do częstości występowania objawów śluzówkowych.
- Stres oksydacyjny w patomechanizmie przewlekłych chorób zapalnych i zmian błony śluzowej jamy ustnej.
- Ocena wyznaczników stresu oksydacyjnego u pacjentów z przewlekłym zapaleniem jamy ustnej leczonych skojarzoną metodą suplementacji, biostymulacji laserowej i ozonoterapii.
- Badanie skuteczności preparatu Caphosol w sterowanej regeneracji tkanek przyzębia i ubytków kostnych szczęk oraz w liszaju płaskim jamy ustnej.
- Leczenie zmian przednowotworowych w profilaktyce raka jamy ustnej.
- Współpraca naukowa z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie:
- „Produkcja ekologicznego oleju rzepakowego o wyjątkowych własnościach prozdrowotnych”,
- Hodowla alg i innych organizmów fototropowych - wykorzystanie w medycynie jamy ustnej. Wspólny patent P.417290.
- Międzynarodowy projekt badawczy: Zastosowanie materiału MUCOGRAFT w leczeniu recesji klasy I i II klasy według klasyfikacji Millera – 2015 r.,
- Międzynarodowy projekt badawczy: Zastosowanie materiału MUCOGRAFT w leczeniu recesji klasy I i II klasy według klasyfikacji Millera – z wykorzystaniem techniki VISTA – 2016 - 2017 r..
Projekty badawcze realizowane w jednostce w ramach działalności statutowej DS:
2019-2023 „Analiza wieloczynnikowego modelu prognostycznego występowania próchnicy”
2021-2023: „Analiza prognozowania występowania patologii w jamie ustnej”
2024-2026: „Ocena występowania patologii jamy ustnej w chorobach ogólnych”
Wyniki prowadzonych badań naukowych są wykorzystywane w opracowaniu rozwoju programu kształcenia zarówno na kierunku lekarsko-dentystycznym, jak i na kierunku higiena stomatologiczna oraz w procesie jego realizacji z przedmiotów na wyżej wymienionych kierunkach. W ramach prowadzonych programów naukowych opracowano ogólnopolskie zalecenia „Profilaktyki i zwalczania powikłań leczenia onkologicznego dotyczących jamy ustnej”, które zostały opublikowane w PZWL 2016r., ISBN 978-83-200-5124-7. Koło Medycyny Jamy Ustnej istniejące przy jednostce od 2012 roku nad którym opiekę sprawowała dr n. med. Beata Petkowicz tworzyli studenci stomatologii, wydziału lekarskiego, analityki medycznej, a obecnie do Koła przynależą również studenci higieny stomatologicznej. Podczas wspólnych działań, członkowie koła nabywają kompetencji badawczych, których rezultatem jest nie tylko ciągłe zdobywanie wiedzy ale także wymierne efekty w postaci publikacji naukowych. Szczególnym wyróżnieniem było dla nas zdobycie w latach 2012-2013, 2015 przez członków Koła Naukowego nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Koło Medycyny Jamy Ustnej organizowało dla mieszkańców makroregionu lubelskiego akcje profilaktyczne i wykłady na temat wczesnego wykrywania raka jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych w ramach Studenckich Spotkań z Medycyną Jamy Ustnej programu ogólnospołecznej i zawodowej kampanii informacyjnej przygotowanej na lata 2012 – 2016. Było współorganizatorem obozu społeczno-naukowego w Cisnej, gdzie zorganizowano mobilną przychodnię stomatologiczną oraz laboratorium analityczne. Dzięki temu studenci nabyli kompetencji klinicznych jak i badawczych. Dobra współpraca pomiędzy kołami naukowymi pozwala na zdobycie doświadczeń we współpracy interdyscyplinarnej oraz ukazuje studentom taką potrzebę, także w dalszym w życiu zawodowym.
Studenci Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Medycyny Jamy Ustnej realizują prace w zakresie wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, nowoczesnych metod leczenia chorób błon śluzowych oraz aktualnie występujących w społeczeństwie problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Efekty pracy studenckiego Koła są prezentowane na konferencjach naukowych oraz w postaci publikacji w czasopismach medycznych.
Od 2020 roku opiekunem Studenckiego Koła Naukowego jest dr n. med. Karolina Thum-Tyzo.
Działalność usługowa
Działalność leczniczą prowadzimy w ramach realizacji kontraktu z NFZ oraz na zasadach pełnej odpłatności. Świadczymy usługi medyczne w zakresie profilaktyki onkologicznej oraz leczenia kompleksowego chorób jamy ustnej, wykorzystując do tego celu nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę lekarzy specjalistów zapewniającą profesjonalne leczenie. Zapewniamy pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej, chorób śluzówkowo-skórnych, objawów w jamie ustnej z powodu chorób ogólnoustrojowych, wykrywania i leczenia zmian przednowotworowych. Specjalizujemy się w leczeniu stanów zapalnych mucositis towarzyszących chemioterapii i radioterapii nowotworów oraz periimplantitis po zabiegach implantologicznych.
Jednostka kliniczna posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie periodontologii oraz staży cząstkowych w pozostałych specjalizacjach stomatologicznych.
Kursy specjalizacyjne organizowane w jednostce:
1. „Choroby błony śluzowej jamy ustnej”
2. „Najczęściej występujące choroby błony śluzowej jamy ustnej z uwzględnieniem profilaktyki onkologicznej”
Dla studentów
Sekretariat Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej |
---|
oralmedicine@umlub.pl |
Konsultacje dla studentów Semestr letni 2024/2025 |
|
---|---|
Prof. dr hab. n med. Renata Chałas |
Piątek 9:00-10:30 |
Lek dent. Robert Czajka |
Czwartek 10:30-12:00 |
Dr n med. Joanna Korniecka-Hopkała |
Środa 12:15-13:45 |
Dr n. med. i n. o zdr. Paweł Maksymiuk |
Środa 12:00-13:30 |
Dr n med. Marlena Pedowska |
Wtorek 12:15-13:45 |
Dr n med. Maja Ptasiewicz |
Poniedziałek 9:45-10:45
Środa 12:00-12:30 |
Dr n med. Marta Puławska |
Piątek 9:45-11:15 |
Dr n med. Karolina Thum-Tyzo |
Poniedziałek 9:30-11:00 |
Dr n med. Maja Weremko-Fałdyga |
Czwartek 11:15-12:45 |
Rok akademicki 2024/2025
Tematy ćwiczeń, seminariów i wykładów:
dostępne na platformie Moodle
Regulacje wewnętrzne
- prof. dr hab. n. med. Renata Chałas - Profesor
- lek. dent. Robert Czajka - Asystent
- dr n. med. Joanna Korniecka-Hopkała - Asystent dr
- dr n. med. i n. o zdr. Paweł Maksymiuk - Asystent dr
- dr n. med. Marlena Pedowska - Adiunkt
- dr n. med. Maja Ptasiewicz - Adiunkt
- dr n. med. Marta Puławska - Asystent dr
- lic. Aneta Szymanek - Specjalista techniczny
- dr n. med. Karolina Thum-Tyzo - Asystent dr
- dr n. med. Maja Weremko-Fałdyga - Asystent dr
- Marzena Wolińska - Młodszy specjalista
Uczelnia
- Wybory na Kadencję 2024-2028
- O Uczelni
- Władze Uczelni
- Senat
- Rada Uczelni
- Statut, Strategia UM
- Historia
- Biogramy osób ważnych w historii Uczelni
- Doktoraty Honoris Causa
- Struktura organizacyjna
- Pracownicy
- Informacje
- Zamówienia Publiczne
- Rada ds. Kształcenia
- Praca w UM
- Szpitale Kliniczne
- Projekty - Fundusze Europejskie
- Projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych
- Projekty ze środków budżetu Państwa
- Program Erasmus +
- Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
- NSZZ Pracowników
- Stowarzyszenia i organizacje
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
- Materiały do pobrania
- Mapa lokalizacji
- Spacer Wirtualny
- Media o nas
- Pracownicze Plany Kapitałowe
- Kontakt
- POMOCwKRYZYSIE
- Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna - APPiE
- Deklaracja dostępności
- DZIEŃ DOBRY! - przewodnik dla pracownika
- Zespół ds. Centrum Innowacji Naukowej i Dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Kalendarz
Czerwiec 2025
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | ||||||
02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 |
09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |