
Struktura organizacyjna
Katedra Rozwoju Położnictwa

- Ulica
- ul. Staszica 4/6 (Collegium Maximum)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-081
p.o.Kierownika
- Imię i nazwisko
- dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus
- Stanowisko
- Profesor uczelni
- grazyna.iwanowicz-palus@umlub.pl
- Telefon
- +48 81448 6842
Informacje ogólne
Katedra Rozwoju Położnictwa została powołana na podstawie Uchwały Nr LXVIII/2021 Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 24 marca 2021 roku w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie zmian w strukturze jednostek wydziałowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Zarządzenia Nr 110/2021 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 20 lipca 2021r.w wyniku przekształcenia Katedry i Zakładu Rozwoju Położnictwa w Katedrę Rozwoju Położnictwa z Zakładem Opieki Specjalistycznej w Położnictwie i Zakładem Koordynowanej Opieki Położniczej, w strukturze Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.
Katedra i Zakład Rozwoju Położnictwa została powołana na podstawie Uchwały Nr CCC/2019 Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 25.09.2019r. w wyniku przekształcenia Zakładu Podstaw Położnictwa w Katedrę i Zakład Rozwoju Położnictwa w strukturze Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.
Zakład Podstaw Położnictwa został powołany na podstawie Uchwały Nr CDLXVII/2016 Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 27.01.2016r. oraz Zarządzenia Nr 7/2016 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 28.01.2016r. w wyniku przekształcenia Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych w Zakład Podstaw Położnictwa w strukturze Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie.
Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych została powołana na podstawie Uchwały Nr XXVI/2001 Senatu Akademii Medycznej w Lublinie z dnia 30.05.2001r., w ramach struktury Katedry Macierzyństwa i Prokreacji na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.
Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych, zgodnie z Uchwałą Nr XCIV/2006 Senatu Akademii Medycznej im. Prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie z dnia 20.12.2006r. w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zmian w strukturze organizacyjnej Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, została wyodrębniona ze struktury Katedry Macierzyństwa i Prokreacji, pozostając do dnia dzisiejszego wewnętrzną jednostką naukowo-dydaktyczną Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.
Katedra Rozwoju Położnictwa jest jednostką naukowo-dydaktyczną prowadzącą badania naukowe z zakresu opieki położniczej, położniczo-neonatologicznej i ginekologicznej w ramach działalności statutowej oraz realizującą proces kształcenia studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku położnictwo i elektroradiologia.
Pierwsza siedziba Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych była zlokalizowana na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr I w Lublinie przy ul. Staszica 16. Następnie, z początkiem roku akademickiego 2006/2007 została przeniesiona do Collegium Novum Akademii Medycznej, a obecnie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Al. Racławickie 1.
Obecnie, tj. od 01 kwietnia 2013 roku, Katedra Rozwoju Położnictwa, wcześniej Katedra i Zakład Rozwoju Położnictwa / Zakład Podstaw Położnictwa / Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych, mieści się w Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Staszica 4-6.
Obowiązki kierownika Katedry Rozwoju Położnictwa, od początku istnienia jednostki naukowo-dydaktycznej do chwili obecnej pełni dr hab. n. o zdr. Grażyna Jolanta Iwanowicz-Palus, prof. uczelni.
- Specjalizacja I° w zakresie medycyny społecznej (1997), specjalizacja II° w zakresie organizacji ochrony zdrowia (2000), specjalizacja w dziedzinie zdrowia publicznego (2012), specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego (2014), specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych (2021)
- Studia Podyplomowe w zakresie Menedżerskim dla Kadry Kierowniczej w Zakładach Opieki Zdrowotnej, na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie (1996)
- Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu na kadencję 2016-2020 - odpowiadający za system zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne, fizjoterapia i dietetyka
- Pełnomocnik Dziekana ds. Jakości Kształcenia – Przewodnicząca Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia, członek Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (2012-2016)
- Wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych (III kadencji), członek Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego (II kadencji)
- Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (wcześniej Państwowej Komisji Akredytacyjnej) – Zespół nauk medycznych i nauk o zdrowiu (dyscyplina nauki o zdrowiu oraz dyscyplina nauki medyczne)
- Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego województwa lubelskiego od 01.02.2003r. do 10.09.2019r.
- Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego – powołanie przez Ministra Zdrowia z dniem 11 września 2019r.
- Członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia – powołanie Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2019r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Radny naukowej przy Ministrze Zdrowia. Dz. U. MZ z dnia 16 sierpnia 2019r. poz. 61.
- Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych – Pełnomocnik ds. rozwoju naukowego, publikacji i konferencji oraz szkoleń (V i IV kadencji), Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych (III kadencji), przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych (II kadencji)
- Członek Zarządu Oddziału Akademickiego Polskiego Towarzystwa Położnych w Lublinie
- Członek Rady Naukowo-Medycznej Polskiego Banku Komórek Macierzystych - konsultant w zakresie jakości pobrań krwi pępowinowej oraz współpracy i kontaktów ze środowiskiem położnych i pielęgniarek w Polsce.
- Zastępca Przewodniczącego Zespołu do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych – powołanie Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 września 2019r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Dz. U. MZ z dnia 19 września 2019r. poz. 78.
- Powołanie do Podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych (Zarządzenie Ministra Zdrowia z dn. 12 lutego 2020r. w sprawie powołania Podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych):
Przewodnicząca Podzespołu do spraw nadawania uprawnień do prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych,
Koordynator prac podzespołów w obszarze położnictwa:
Przewodnicząca Podzespołu do spraw wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-onkologicznego dla położnych,
Przewodnicząca Podzespołu do spraw wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych w dziedzinie pielęgniarstwa w intensywnej opiece położniczo–neonatologicznej dla położnych,
Przewodnicząca Podzespołu do spraw wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych. - Członek Zespołu Ministerstwa Zdrowia ds. opracowania zmian w standardach kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej (Zarządzenie MZ z dn. 18 maja 2022r., Dz. U. poz. 47).
- Członek Zespołu ds. opracowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej – powołanie Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2017r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Dz. U. MZ z dnia 24 lutego 2017r. poz. 20.
- Członek Zespołu ds. monitorowa i opracowania rozwiązań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej – powołanie Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r. w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania i opracowania rozwiązań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej. Dz. Urz. MZ z 2015 poz. 72 z dnia 10 listopada 2015r.
- Członek Zespołu ds. opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej – powołanie Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2007r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej. Dz. Urz. MZ.07.16.90 z dnia 31 października 2007r. (2007-2010)
- Członek zespołu - grupy roboczej Ministerstwa Zdrowia ds. opracowania zasad postępowania medycznego w zakresie łagodzenia bólu porodowego (2010-2011) - (współautorstwo Zasad postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego)
- Przewodnicząca Komitetu Programowo-Redakcyjnego publikacji zwartych serii wydawniczej „Biblioteka Położnej”, Wyd. Lekarskie PZWL, zostało wydanych 11 pozycji.
- Redaktor prowadzący publikacji zwartej wydawanej w zeszytach, co 2 miesiące „Kobieta i jej rodzina: Profesjonalny poradnik dla położnych.” Wyd. Raabe Warszawa, dotychczas ukazało się wydanie podstawowe i 36 zeszytów uzupełnień.
Zespół pracowników Katedry Rozwoju Położnictwa (wcześniej Katedry i Zakładu Rozwoju Położnictwa / Zakładu Podstaw Położnictwa / Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych) od chwili powstania, tj. od 2001r. stanowiły następujące osoby:
- dr hab. n. o zdr. Grażyna J. Iwanowicz-Palus, prof. uczelni – kierownik (Katedry Rozwoju Położnictwa i Zakładu Opieki Specjalistycznej w Położnictwie), adiunkt – od 01.10.2001r do 30.09.2021r., profesor uczelni – od 1.10.2021r. do chwili obecnej (do 30 września 2001r. zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze i Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie)
- dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień – zatrudniona od 01.10.2001r. na stanowisku asystenta, od 02.12.2008r do 27.02.2022r. na stanowisku adiunkta, a od 28.02.2022r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej. Od 1.10.2021r. na stanowisku kierownika Zakładu Koordynowanej Opieki Położniczej.
- dr n. o zdr. Agnieszka Skurzak, prof. uczelni – zatrudniona od 03.10.2002r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2005r. na stanowisku wykładowcy, od 01.10.2018r. do 30.09.2019 na stanowisku starszego wykładowcy, od 01.10.2019r. do 30.09.2021r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego, a od 1.10.2021r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Mariola Kicia, prof. uczelni – zatrudniona od 01.10.2004r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2006r na stanowisku wykładowcy, a od 01.10.2018r. do 30.09.2019 na stanowisku starszego wykładowcy, od 01.10.2019r. do 30.09.2021r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego, a od 1.10.2021r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Marta Zarajczyk, prof. uczelni – zatrudniona od 24.10.2006r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2015 do 30.09.2019r. na stanowisku wykładowcy, od 01.10.2019r. do 30.09.2020r. na stanowisku asystenta, od 01.10.2020r. do 30.09.2021r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego, a od 1.10.2021r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Dominika Stobnicka, prof. uczelni – zatrudniona od 24.10.2006r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2015 do 30.09.2019r. na stanowisku wykładowcy, od 01.10.2019r. do 30.09.2020r. na stanowisku asystenta, od 01.10.2020r. do 30.09.2021r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego, a od 1.10.2021r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Justyna Krysa, prof. uczelni – zatrudniona od 01.10.2008r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2017r. do 30.09.2019r. na stanowisku wykładowcy, od 01.10.2019r. do 30.09.2020r. na stanowisku asystenta, od 01.10.2020r. do 30.09.2021r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego, a od 1.10.2021r. na stanowisku profesora uczelni – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Magdalena Korżyńska-Piętas – zatrudniona od 01.10.2011 na stanowisku instruktora, od 01.10.2018r. do 30.09.2019r. na stanowisku wykładowcy, od 01.10.2019r. do 27.02.2022r.na stanowisku asystenta dydaktycznego, a od 28.02.2022r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Mariola Mróz - zatrudniona od 22.02.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Katarzyna Dziaduszek – zatrudniona od 01.10.2009 do 30.09.2019r. na stanowisku instruktora, a od 01.10.2019r na stanowisku asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Agnieszka Marcewicz – zatrudniona na zastępstwo od 01.04.2019r. na stanowisku instruktora, a od 01.10.2019r. na stanowisku asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Anna Kossowska - zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Karolina Roman - zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Natalia Surman - zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- dr n. o zdr. Agnieszka Pieczykolan – doktorantka od 01.10.2017r. do 13.04.2022r., zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Margaretta Długoszewska – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Grażyna Stochmal – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Katarzyna Panasiewicz – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Barbara Bartnik – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Hanna Drozdowicz – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Agnieszka Szczepanowska – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr poł. Elżbieta Łyczak – zatrudniona od 1.10.2021r. na stanowisku młodszego asystenta dydaktycznego – do chwili obecnej
- mgr Agata Kowalczyk - zatrudniona od 01.01.2013r. do chwili obecnej na stanowisku specjalisty inżynieryjno-technicznego.
- mgr poł. Joanna Piechowska – doktorantka od 01.10.2015r. do 25.09.2019r.
- mgr poł. Joanna Grzesik-Gąsior – doktorantka od 01.10.2018r. do 10.05.2022r.
- mgr Magdalena Lewicka – zatrudniona od 03.10.2002r. na stanowisku instruktora, a od 01.10.2005r. do 30.09.2006r. na stanowisku wykładowcy (obecnie zatrudniona w Zakładzie Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego)
- mgr Agata Krościk – zatrudniona od 01.10.2003r. do 30.09.2005r. na stanowisku instruktora
- mgr poł. Jolanta Zając – zatrudniona od 24.10.2006r do 31.01.2009r. na stanowisku instruktora
- dr n. med. Elżbieta Walentyn – zatrudniona od 01.10.2008r. do 30.06.2015r na stanowisku instruktora
- mgr Ewa Sulenta – zatrudniona od 01.10.2009 do 30.06.2014r na stanowisku instruktora
- mgr poł. Aleksandra Drobik - zatrudniona na zastępstwo od 01.10.2018 do 11.08.2020r. na stanowisku instruktora/asystenta
- mgr poł. Aleksandra Chudzik - zatrudniona na zastępstwo od 01.10.2018 do 11.08.2020r. na stanowisku instruktora/asystenta
- dr n. o zdr. Agnieszka Bałanda-Bałdyga – zatrudniona 01.10.2004r. na stanowisku instruktora, od 01.10.2006r. do 30.09.2019r. na stanowisku wykładowcy, a od 01.10.2019r. do 30.09.2020r. na stanowisku asystenta dydaktycznego
- dr n. o zdr. Ewa Rzońca – zatrudniona od 01.10.2011 na stanowisku asystenta, od 01.10.2016r. na stanowisku wykładowcy, a od 01.10.2018r. 30.09.2020r. na stanowisku asystenta
- dr n. med. Grażyna Stadnicka – zatrudniona od 01.10.2001r. na stanowisku asystenta, od 01.02.2007r. na stanowisku adiunkta, od 01.02.2016r. na stanowisku starszego wykładowcy, a od 01.10.2019r. na stanowisku adiunkta dydaktycznego – do 30.09.2021r. (od 01.10.2021r. zatrudniona w Zakładzie Pielęgniarstwa Położniczego i Ginekologicznego)
Aktualnie skład Zespołu Zakładu Opieki Specjalistycznej w Położnictwie stanowią:
- dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus, prof. uczelni – kierownik p.o.
- dr n. o zdr. Mariola Kicia, prof. uczelni
- dr n. o zdr. Justyna Krysa, prof. uczelni
- dr n. o zdr. Agnieszka Skurzak, prof. uczelni
- dr n. o zdr. Dominika Stobnicka, prof. uczelni
- dr n. o zdr. Marta Zarajczyk, prof. uczelni
- dr n. o zdr. Mariola Mróz
- mgr poł. Katarzyna Dziaduszek
- mgr poł. Agnieszka Marcewicz
- mgr poł. Anna Kossowska
- mgr poł. Margaretta Długoszewska
- mgr poł. Grażyna Stochmal
- mgr poł. Katarzyna Panasiewicz
- mgr poł. Barbara Bartnik
- mgr poł. Hanna Drozdowicz
- mgr poł. Agnieszka Szczepanowska
- mgr poł. Elżbieta Łyczak
Skład Zespołu Zakładu Koordynowanej Opieki Położniczej stanowią:
- dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień, prof. uczelni – kierownik p.o.
- dr n. o zdr. Magdalena Korżyńska-Piętas
- dr n. o zdr. Agnieszka Pieczykolan
- mgr poł. Karolina Roman
- mgr poł. Natalia Surman
W Katedrze Rozwoju Położnictwa zatrudnione są aktualnie 23 osoby: na 2 stanowiskach badawczo-dydaktycznych (2 profesorów uczelni, dr hab. n. o zdr.), 20 na stanowiskach dydaktycznych (5 profesorów uczelni ze stopniem dr n. o zdrowiu, 1 adiunkt ze stopniem dr n. o zdr., 1 młodszy asystent dr n. o zdr., 1 młodszy asystent mgr poł., 10 młodszych asystentów mgr poł. na ½ etatu, 2 młodszych asystentów mgr poł. na ¼ etatu) oraz 1 osoba na stanowisku specjalisty administracyjnego.
Pracownicy Katedry Rozwoju Położnictwa biorą udział w kształceniu podyplomowym położnych nie tylko na terenie województwa lubelskiego, ale i całego kraju:
- są kierownikami specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych, kursów specjalistycznych dla położnych i wykładowcami z zakresu opieki położniczej, ginekologicznej i neonatologicznej
- przewodniczą i są członkami Państwowych Komisji Egzaminacyjnych
- biorą udział w opracowywaniu ramowych i szczegółowych programów kursów i specjalizacji dla położnych
- biorą udział w opracowywaniu standardów opieki położniczej.
Pracownicy Katedry Rozwoju Położnictwa są członkami:
- Międzynarodowego Stowarzyszenia Położnych (ICM)
- Polskiego Towarzystwa Położnych
- Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
- Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
- Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego
- Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół Akademii Medycznej w Lublinie.
Ważniejsze osiągnięcia zespołu katedry rozwoju położnictwa / katedry i zakładu rozowju położnictwa / zakładu podstaw położnictwa / samodzielnej pracowni umiejętności położniczych
2010 r.:
- Zespołowa Nagroda dydaktyczna Ministra Zdrowia za redakcję cyklu wydawniczego z serii „Biblioteka Położnej”: „Psychologia z położnictwie i ginekologii”, „Opieka przedkoncepcyjna”, „Opieka nad noworodkiem”, „Opieka nad kobietą ciężarną”, „Opieka nad wcześniakiem”
Uczestnictwo w programach europejskich i innych programach międzynarodowych lub krajowych:
- Uczestnictwo w EU-PHARE TWINNING PROJECT. Mutual Recognition of Qualifications of Medical Professions (Reference no. PL/IB/2002/SO/05 CRIS-number 2002/000-580-02-07):
27-30.01.2004r. - Seminar "Sectoral System Directives with the special emphasis on Directives concerning Nurses and Midwives";
07.05.2004r. - Seminar "Mutual Recognition of Health Care Professions - the General System";
12-14.05.2004r. - Seminar "Mutual Recognition of Health Care Professions - Nurses and Midwives";
02-03.07.2004r. - Seminar "Bridging Courses for Nurses and Midwives" (dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus - udział czynny: "Realisation of the Courses Educational Curricula - Midwives") - Współautorstwo i koordynacja (dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus) - programu realizowanego przez Wydział Pielegniarstwa i Nauk o Zdrowiu AM w Lublinie (CFCU/JKF/W/2004/aaw-6756 of. 16.12.2004) RECOGNITION OF QUALIFICATION FOR MEDICAL PROFESSIONS - BRIDGING TRAINING PROGRAMM FOR NURSES AND MIDWIVES - GRANT SCHEME UNDER PHARE PL2002/000-580.02.07.03 - Application no.9.
- NARODOWY PROGRAMU POLKARD 2006-2008 ,,Realizacja ogólnopolskiego programu prewencji, oraz poprawy wykrywalności i skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, zaburzeń lipidowych i węglowodanowych u dorosłych i dzieci, szczególnie w środowiskach małomiejskich i wiejskich, poprzez kontynuację i rozszerzenie Polskiego Projektu 400 Miast (zadanie nr 4.1.4 Programu POLKARD 2003-2005)’’ – koordynacja Prof. dr hab. Bogdan Wyrzykowski Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Akademickie Centrum Kliniczne Akademii Medycznej w Gdańsku 80-211 ul Dębinki 7. Dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus - udział w realizacji zadania w ramach interwencji antytytoniowej wśród ciężarnych kobiet narażonych na dym tytoniowy.
- Europejski Fundusz Społeczny, Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich, Działanie 1.1. „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy”, Schemat a) „Wzmocnienie potencjału publicznych służb zatrudnienia”, projekt „Opracowanie i upowszechnianie krajowych standardów kwalifikacji zawodowych” nr BDG-V-281-10-MK/05. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, 2006. – dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus - recenzent Krajowego Standardu kwalifikacji zawodowych Położna (224201).
- „3.1.1. Przeprowadzenie kompleksowych badań epidemiologicznych dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia kobiet ciężarnych wraz z identyfikacją czynników ryzyka zaburzeń odżywiania, oceną poziomu aktywności fizycznej, poziomu wiedzy żywieniowej oraz występowania nierówności w zdrowiu” - zadanie z zakresu zdrowia publicznego realizowane w ramach NPZ na lata 2016-2020. Cel operacyjny "1. Poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa" (umowa z Instytutem Matki i Dziecka nr 6/1/3.1.1/NPZ/2017/106/612) - Koordynator badań w województwie lubelskim i podlaskim (2017-2020).
- Projekt pozakonkursowy „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (POWR.05.03.00-00-0001/15)
Zadanie – opracowanie nowelizacji przepisów rozporządzenia MNiSW w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów:
lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa – nowelizacji standardów kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo (2016).
Zadanie – opracowanie założeń akredytacji podmiotów realizujących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w formie specjalizacji (2017).
Zadanie – opracowanie projektu modelu współpracy pomiędzy uczelnią kształcącą na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo a podmiotami leczniczymi (2018).
Zadanie - ocena stopnia wdrożenia i funkcjonowania projektu modelu współpracy między uczelniami kształcącymi na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo a podmiotem leczniczym, w którym odbywają się praktyki zawodowe (2019).
Współpraca międzynarodowa w ramach programu ERASMUS:
- Współpraca z Uniwersytetem KATHO – Katholieke Hogeschool Zwid – West – Valaanderen, Belgium Kortrijk w zakresie wymiany studentów i nauczycieli
- Współpraca z Plymouth University, Drake Circus, Plymouth PL4 8AA, United Kingdom w zakresie wymiany nauczycieli
Współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce - w zakresie powstawania publikacji zwartych z cyklu „Biblioteka Położnej”, wyd. przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL:
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- Uniwersytet Medyczny w Gdańsku
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Wybrane osiągnięcia organizacyjne:
- Uczestnictwo w pracach Zespołu Ministerstwa Zdrowia (Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego) opracowującego ekspertyzę dotyczącą uznawania kwalifikacji zawodowych położnej zgodnych z dyrektywami Unii Europejskiej 80/154/EEC i 80/155/EEC.
- Współautorstwo Standardów nauczania na kierunku położnictwo – studiów magisterskich i zawodowych, które znalazły umocowanie prawne jako załącznik nr 18 do Rozporządzenia MENiS z dnia 3 listopada 2003r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia (Dz. U. Nr 210 z 2003r. poz. 2040).
- Opracowanie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia (Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego) kompetencji w zawodzie położnej oraz standardów nauczania na kierunku studiów położnictwo (uzupełniających tzw. pomostowych) - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych, oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz.U. Nr 110 poz. 1170 z dnia 13.05.2004r.)
- Współautorstwo Standardów nauczania na kierunku położnictwo – studiów I i II stopnia, które znalazły umocowanie prawne jako załącznik nr 16 do Rozporządzenia MENiS z dnia 13 maja 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia (Dz. U. Nr 98 z 2005r. poz. 824).
- Współautorstwo Standardów nauczania na kierunku położnictwo – studiów I i II stopnia, które znalazły umocowanie prawne jako załącznik nr 83 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007. w sprawie standardów kształcenia do poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164 z 2007r. poz. 1166).
- Współautorstwo Standardu kształcenia dla kierunku studiów: położnictwo studia I stopnia oraz projektu Standardu kształcenia dla kierunku studiów: położnictwo studia II stopnia, w oparciu o efekty kształcenia w obszarze wiedzy, umiejętności i postaw, wynikających z wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji, które znalazły umocowanie prawne jako załącznik nr 5 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz. U. z dnia 5 czerwca 2012r., poz. 631).
- Współautorstwo Standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu położnej - studia I stopnia i studia II stopnia, które znalazły umocowanie prawne jako załącznik nr 5 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz. U. z dnia 21 sierpnia 2019r., poz. 1573).
Uczelnia
Kalendarz
Czerwiec 2023
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | 02 | 03 | 04 | |||
05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |