
Struktura organizacyjna
Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii

- Ulica
- ul. Jaczewskiego 8 (SPSK Nr 4)
- Miejscowość
- Lublin
- Kod pocztowy
- 20-090
- pulm.dept@umlub.pl
- Telefon
- +48 81724 4431
- Fax
- +48 81724 4823
Kierownik

- Imię i nazwisko
- prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski
- Stanowisko
- Profesor
- janusz.milanowski@umlub.pl
Informacje ogólne
Klinika Ftyzjatrii została założona 15 kwietnia 1953 roku. Organizowała ją dr Helena Mysakowska, która po uzyskaniu tytułu naukowego docenta objęła funkcję kierownika Kliniki. Początkowo Klinika mieściła się w budynku przy ul. Biernackiego. W 1972 roku została przeniesiona do samodzielnego gmachu przy ul. Jaczewskiego i weszła – już jako Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy – w skład Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4. Była stopniowo wyposażana w nowoczesne laboratorium analityczne i bakteriologiczne, gabinet badań czynnościowych układu oddechowego, rentgenowski, bronchoskopowy oraz akupunktury i rehabilitacji (obecnie nieczynny). W 1961 roku otwarto Poradnię Przykliniczną, której zakres usług został rozszerzony z chwilą przeniesienia do nowego budynku. Zmieniający się profil działalności Kliniki (duża liczba chorych na raka płuca, POChP i astmę oskrzelową) wymusił w roku 2005 zmianę jej nazwy na Katedrę i Klinikę Pneumonologii, Onkologii i Alergologii. W latach 2010-2012 odbył się generalny remont budynków Kliniki finansowany w ramach projektu „Modernizacja Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii celem zwiększenia skuteczności wczesnej diagnostyki raka płuca” – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Infrastruktura i środowisko”. Dzięki funduszom strukturalnym UE rozbudowie uległa pracownia bronchoskopowa, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt do bronchoskopii z opcją USG wewnątrzoskrzelowego i możliwością wykonywania biopsji przez ścianę oskrzela (EBUS-TBNA). Do pracowni badań czynnościowych zakupiono bodypletyzmograf, a pracownię rentgenowską wyposażono w nowoczesny aparat RTG. Prężnie działa także pracownia badania snu, diagnozująca chorych na obturacyjny bezdech śródsenny. Pracownia Immunologii i Genetyki powstała w 2001 roku posiada pełną aparaturę do badania zaburzeń immunologicznych w chorobach alergicznych i nowotworowych oraz w sarkoidozie, a także badania czynników genetycznych warunkujących skuteczność chemioterapii u chorych na raka płuca.
Od 1957 roku Klinika współpracuje z Instytutem Medycyny Wsi, początkowo prowadząc szkolenia z dziedziny ftyzjatrii, a następnie w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zawodowych układu oddechowego występujących u rolników. Na bazie tej współpracy powstał międzynarodowy i wieloośrodkowy projekt RESOLVE, mający na celu zbadanie molekularnego i immunologicznego podłoża chorób śródmiąższowych płuc. Klinika realizuje także trzy inne wieloośrodkowe projekty, dotyczące ustalenia genetycznego podłoża różnic w przebiegu POChP („Platforma POChP”), immunologicznych i genetycznych czynników warunkujących przebieg sarkoidozy układu oddechowego oraz zaburzeń genetycznych w niedrobnokomórkowym raku płuca (INSIGHT). Od 2009 roku Klinika realizuje umowę o współpracy naukowej z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, a od 2012 roku z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Umowy te dotyczą badania niedoborów alfa1-antytrypsyny u chorych na POChP oraz badania molekularnych czynników predykcyjnych w indywidualizacji terapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.
Dydaktyka z ftyzjatrii była prowadzona już od 1944 roku w ramach oddziału szpitalnego i klinicznego II Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Skibińskiego i prof. Kielanowskiego. W związku z powstaniem Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy w 1972 roku rozszerzono zakres zajęć dydaktycznych, obejmując nimi wszystkie choroby układu oddechowego. Od tego czasu prowadzone są ćwiczenia, seminaria i wykłady dla studentów Wydziału Lekarskiego, Pielęgniarskiego, Oddziału Stomatologii i Oddziału Analityki Medycznej oraz od kilku lat dla studentów anglojęzycznych. Od 1955 roku działa w Klinice Studenckie Koło Naukowe.
Od początku swojego istnienia Klinika stanowi bazę działalności Oddziału Lubelskiego Towarzystwa Chorób Płuc (dawniej Ftizjopneumonologicznego), a przez kilka lat również Alergologicznego. W 1960 roku z inicjatywy pracowników Kliniki powstało Towarzystwo do Walki z Gruźlicą, mające charakter społeczny, a w 1992 roku Klub Chorych na Astmę Oskrzelową, który uzyskał następnie statut Stowarzyszenia Chorych na Astmę Oskrzelową. Stowarzyszenie to zorganizowało m.in. 3 charytatywne Aukcje „Artyści chorym na raka płuc i astmę oskrzelową”, które umożliwiły powstanie wypożyczalni koncentratorów tlenu i ośrodka dziennej tlenoterapii oraz wiele imprez turystycznych pod hasłem: „Aktywne życie z astmą”. W 1962 i 1986 roku Oddział Lubelski PTF i Klinika zorganizowały Zjazdy Ogólnopolskie (XIV, XXII) PTF, a w 1993 roku wraz z PTA – Sympozjum Alergologiczne. W 1994 roku Klinika była współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji „Pyłki i Pyłkowica: aktualne problemy”, na której wykładowcami byli m.in. dr John Lacey (IACR Anglia) i prof. Sunimal Chanda (Instytut Bose, Indie), a w 1995 roku Polsko-Niemieckiej Konferencji „Środowisko Pracy a Choroby Układu Oddechowego”, w której udział wzięli m.in. prof. W. T. Ulmer z Bochum i prof. H. P. Hoffarth z Leverkusen. W 2003 roku Klinika oraz towarzystwa naukowe zorganizowały międzynarodową konferencję: Ist International Scientific – Training Congress „Organic Dust Induced Pulmonary Diseases” z udziałem m.in. prof. Ragnara Rylandera ze Szwecji. Od 1995 roku Klinika we współpracy z towarzystwami naukowymi organizuje co roku 1-2 konferencji naukowo-szkoleniowych poświęconych aktualnym problemom diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego (początkowo pod nazwą „Majówek pulmonologicznych”), w tym przede wszystkim raka płuca z udziałem znamienitych wykładowców z kraju i zagranicy.
W latach 1975-1996 kierownikiem Kliniki była prof. Biruta Fąfrowicz, a po jej odejściu na emeryturę funkcję tę objął przedwcześnie zmarły prof. Leszek Kuś. Od 1997 roku kierownikiem Kliniki jest prof. Janusz Milanowski. W pierwszych latach funkcjonowania w Klinice zatrudnionych było 6 lekarzy, obecnie liczba ta wzrosła do 22, a ogółem Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii daje zatrudnienie blisko 100 osobom. Posiada w czterech Oddziałach oraz w Dziennym Ośrodku Chemioterapii ponad 80 łóżek szpitalnych w komfortowych i odnowionych salach; jest tym samym największym oddziałem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Rocznie leczy się tutaj ponad 4000 chorych, a poradnia przykliniczna przyjmuje blisko 9000 pacjentów.
Patenty
- Mlak R, Krawczyk P, Wojas-Krawczyk K, Emeryk J, Milanowski J. „Sposób amplifikacji DNA w łańcuchowej reakcji polimerazy za pomocą starterów specyficznych dla genu receptora beta2-adrenergicznego” – 2010.
- Kucharczyk T, Krawczyk P, Wojas-Krawczyk K, Milanowski J. „Sposób amplifikacji DNA w łańcuchowej reakcji polimerazy za pomocą starterów specyficznych dla genu syntazy tymidylowej” – 2011.
Nagrody
- Milanowski J. „Indywidualna nagroda Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za pracę habilitacyjną” – 1995.
Działalność dydaktyczna
Katedra Pneumonologii, Onkologii i Alergologii prowadzi zajęcia dydaktyczne (ćwiczenia, seminaria i wykłady) dla studentów IV (pulmonologia) i V roku (ftyzjatria) Wydziału Lekarskiego oraz dla studentów Oddziału Anglojęzycznego (Program Amerykański, Tajwański, Norweski i Arabski). Studenci Wydziału Lekarskiego mogli także skorzystać z zajęć fakultatywnych. Ponadto w Klinice odbywają się zajęcia z nowego kierunku Elektroradiologia oraz seminaria z Propedeutyki Onkologii dla studentów Oddziału Analityki Medycznej.
W Pracowni Immunologii i Genetyki działającej przy Klinice powstają prace magisterskie studentów Wydziału Farmaceutycznego Oddziału Analityki Medycznej oraz Wydziału Pielęgniarstwa (w latach 2004-2013 powstało 27 prac magisterskich).
Przy Klinice działa prężnie Studenckie Koło Naukowe, mające na koncie nagrody na studenckich konferencjach naukowych. W ramach działalności SKN powstało w latach 2001-2012 blisko 60 prac wygłoszonych przez naszych wychowanków w kraju i zagranicą.
W Klinice szkoleni są również stażyści podyplomowi, pulmonolodzy, interniści i lekarze rodzinni w ramach kursów organizowanych przez Zakład Kształcenia Ustawicznego Dorosłych i CMKP.
Działalność naukowa
Pod względem klinicznym i naukowym Katedra i Klinika Pneumonologii Onkologii i Alergologii w ramach Uniwersytetu Medycznego współpracuje z kilkoma klinikami i zakładami teoretycznymi, w tym przede wszystkim z: Katedrą i Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej, Zakładem Radiologii Lekarskiej, Zakładem Patomorfologii Klinicznej, Zakładem Mikrobiologii Lekarskiej, Zakładem Immunologii Klinicznej, Zakładem Genetyki Medycznej, Zakładem Medycyny Sądowej. Współdziałamy także z Instytutem Medycyny Wsi. Wspólnie z Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii Instytutu im M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie pod kierunkiem prof. Witolda Zatońskiego został opracowany program antynikotynowy, który był następnie opublikowany i wdrożony do programów szkolenia podyplomowego dla lekarzy na terenie całego kraju. W ramach „Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce” zrealizowane zostały trzy projekty: „Profilaktyka antynikotynowa w szkołach podstawowych i średnich”, „Program zwalczania nikotynizmu w Lublinie i województwie lubelskim” oraz „Profilaktyka antynikotynowa w środowisku rolniczym”. Od 2009 roku Klinika realizuje umowę o współpracy naukowej z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, a od 2012 roku z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Umowy te dotyczą badania niedoborów alfa1-antytrypsyny u chorych na POChP oraz badania molekularnych czynników predykcyjnych w indywidualizacji terapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Klinika posiada również kontakty z zagranicznymi Instytutami: Akademią Nauk Stanów Zjednoczonych, Instytutem Pasteura w Lille, Uniwersytetem w Ulm, Universitätsklinikum Freiburg Medizinische Klinik Abt.Pneumologie oraz Medizinische Universität Wien Department of Medicine II Department of Pulmonary Medicine.
Liczba prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych w ciągu lat istnienia Kliniki przekroczyła 1000. Wśród nich było 15 rozdziałów w podręcznikach oraz 2 monografie. W Klinice ponad 30 osób uzyskało tytuł doktora nauk medycznych, 6 tytuł doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymały 3 osoby. W Klinice zrealizowano kilka projekty KBN i MNiSW. Dla realizacji nowych, ambitnych zamierzeń naukowych została stworzona w 2001 roku Pracownia Immunologii i Genetyki.
Podstawowe kierunki badań
- Ustalenie genetycznych i klinicznych czynników predykcyjnych użytecznych w planowaniu chemioterapii i terapii ukierunkowanych molekularnie w raku płuca. Jesteśmy ośrodkiem, który jako jedyny we wschodniej Polsce posiada dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki mutacji w genie EGFR oraz rearanżacji w genu ALK. Wykrycie tych nieprawidłowości genetycznych u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca umożliwia kwalifikację chorych do terapii inhibitorami kinazy tyrozynowej EGFR (erlotynib, gefitynib, afatynib) oraz inhibitorem ALK (kryzotynib). W Pracowni Immunologii i Genetyki trwają prace nad ustaleniem podpisu molekularnego (analiza licznych polimorfizmów genowych), który może być wykorzystany w personalizacji chemioterapii u chorych na raka płuca. Badania te stały się tematem licznych publikacji, w których opracowano kliniczno-genetyczne indeksy prognostyczno-predykcyjne dla chorych na raka płuca leczonych systemowo.
- Ustalenie immunologicznych i genetycznych czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób śródmiąższowych płuc, astmy zawodowej rolników, alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych. Temat ten realizowany jest wspólnie z Instytutem Medycyny Wsi w Lublinie oraz w ramach projektu RESOLVE. Obejmuje badania kliniczne, spirometryczne, rentgenograficzne, bronchoskopowe z płukaniem oskrzelikowo-pęcherzykowym i laboratoryjne (testy skórne i określenie poziomu swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi, immunologiczna i cytometryczna ocena BAL i plwociny, ekspresja genów w tkankach pobranych w drodze biopsji przezoskrzelowej, polimorfizmy genetyczne itp.) przeprowadzane u osób mieszkających i pracujących w różnych środowiskach miejskich i wiejskich. Jego realizacja umożliwiła opracowanie unikalnych schematów postępowania diagnostycznego dotyczącego chorób zawodowych rolników oraz chorób śródmiąższowych płuc, a także określenie predyspozycji genetycznych do wrażliwości na leki stosowane w tych chorobach.
- Ustalenie immunologicznych i genetycznych czynników odpowiedzialnych za rozwój i różnice w przebiegu POChP. Projekt ten realizowany jest we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie (genetyczne tło niedoborów alfa1-antytrypsyny) oraz w ramach projektu NCBiR – „Platforma POChP”.
- Wykrycie nowych czynników diagnostycznych i prognostycznych użytecznych w rozpoznaniu sarkoidozy. Poszukiwanie czynników predysponujących do rozwoju sarkoidozy, wśród których zasadnicze znaczenie ma określenie polimorfizmu niektórych genów odpowiedzialnych za zaburzenie odpowiedzi immunologicznej. Badania te są prowadzone wspólnie z Universitätsklinikum Freiburg Medizinische Klinik Abt. Pneumologie.
- Próby kliniczne immunoterapii z wykorzystaniem komórek dendrytycznych stymulowanych syntetycznymi peptydami nowotworowymi oraz innymi rodzajami immunoterapii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.
- Badania nad dziedzicznym uwarunkowaniem i genetyczną predyspozycją do nowotworów płuc, raka jelita grubego oraz uzależnienia od nikotyny. Celem projektu jest opracowanie skutecznych i szybkich metod umożliwiających rozpoznanie raka płuca i raka jelita grubego w najwcześniejszej fazie ich rozwoju. Realizacja zadań projektu powinna umożliwić stworzenie kryteriów dla wyodrębnienia osób z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na raka płuca. Może to przyczynić się do opracowania programu wczesnego wykrywania raka płuca (właściwa kwalifikacja osób z predyspozycją genetyczną do zachorowania do badań z wykorzystaniem niskowoltażowej tomografii komputerowej) oraz raka jelita grubego (badania zjawisk epigenetycznych, np. metylacji regionów promotorowych genów supresorowych), którego realizacja ułatwi wdrożenie dostępnych metod profilaktyki chorób nowotworowych i z czasem może spowodować zmniejszenie liczby zachorowań na te nowotwory.
Działalność usługowa
Klinika pełni stały dyżur dla pacjentów w stanach nagłych związanych z chorobami układu oddechowego m.in. w przypadku nasilonej duszności w stanie astmatycznym lub krwioplucia. Przyjmuje także w sposób planowy chorych z całego regionu lubelskiego, leczących się z powodu chorób płuc. Pacjenci ambulatoryjni mogą zgłaszać się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego do przyklinicznej Poradni Pulmonologicznej oraz Alergologicznej.
Klinika prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i leczenie pełnego zakresu chorób płuc ze znacznym wyspecjalizowaniem w kierunku onkologii pulmonologicznej i alergologii. Zespół Kliniki od wielu lat udziela pomocy pacjentom z chorobami nowotworowymi płuc, diagnozując raka płuca i międzybłoniaka opłucnej (m.in. diagnostyka z zastosowaniem EBUS-TBNA), stosując chemioterapię i terapie ukierunkowane molekularnie (szeroki dostęp do terapii w ramach programów lekowych NFZ oraz dostęp do badań genetycznych niezbędnych w kwalifikacji do leczenia) oraz zapewniając chorym dostęp do radioterapii i leczenia operacyjnego. Znaczącą grupę naszych pacjentów stanowią chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (możliwość wypożyczenia koncentratorów tlenu, prowadzenie wentylacji nieinwazyjnej – CPAP, BiPAP). Bardzo duże doświadczenie posiadają lekarze opiekujący się chorymi na sarkoidozę, samoistne włóknienie płuc, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i inne choroby śródmiąższowe płuc. W centrum zainteresowania pracowników Kliniki znajduje się również diagnostyka i leczenie astmy zawodowej rolników oraz innych postaci astmy. Nadal aktualnym problemem pozostaje prowadzenie chorych na gruźlicę płuc. W Klinice diagnozowani (pełne badanie polisomnograficzne) i kwalifikowani do leczenia są chorzy na obturacyjny bezdech śródsenny.
Pracownie
Pracownia Bronchoskopowa wyposażona jest w nowoczesne tory wizyjne umożliwiające wykonanie klasycznej vidobronchoskopii (diagnostycznej oraz interwencyjnej), a także wykonanie USG wewnątrzoskrzelowego (EBUS) i przezprzełykowego (EUS) oraz przeprowadznie biopsji przez ścianę oskrzela pod kontrolą USG (TBNA). Materiał pobrany w trakcie bronchoskopii (cytologiczny i/lub histologiczny) może być na miejscu utrwalany i wybarwiony oraz wstępnie oceniony przez patomorfologa za pomocą systemu do skanowania preparatów patomorfologicznych i przesyłania obrazów.
Pracownia Rentgenowska wyposażona jest w cyfrowy aparat RTG umożliwiający wstępną diagnostykę nieprawidłowości w obrębie klatki piersiowej oraz przesyłanie obrazów RTG do szpitalnego systemu informatycznego.
Pracownia Badań Czynnościowych posiada sprzęt do wykonania podstawowych badań czynnościowych (spirometry, aparat do wykonywania gazometrii, bieżnia), jak również do pogłębionej diagnostyki zwłaszcza chorób śródmiąższowych płuc (bodypletyzmograf, DLCO, aparat do wykonania swoistych prób prowokacyjnych).
Pracownia Bezdechu Śródsennego posiada aparaturę do pełnej diagnostyki polisomnograficznej, umożliwiającej kwalifikację do leczenia obutracyjnego bezdechu śródsennego za pomocą metod nieinwazyjnej wentylacji.
Pracownia Immunologii i Genetyki jest wyposażona w nowoczesną aparaturę do badań stanu układu immunologicznego w chorobach śródmiąższowych płuc i alergologicznych (cytmetr przepływowy, czytnik ELISA, aparat UniCap do pomiaru stężenia swoistych IgE), systemy do hodowli komórek do immunoterapii raka płuca (komora laminarna, inkubator CO2, mikroskop odwrócony, cytometr przepływowy) oraz aparaturę do badań genetycznych – ocena polimorfizmów genowych oraz mutacji w tworzeniu podpisu molekularnego w kwalifikacji do różnych terapii systemowych u chorych na raka płuca (sekwenator, aparat Real-time PCR, mikroskop fluorescencyjny, boks PCR, termocyklery, aparaty do elektroforezy i systemy dokumentacji żeli, lodówka do głębokiego mrożenia).
Struktura Kliniki
- Niski parter: Dzienny Ośrodek Chemioterapii, Pracownia Badań Czynnościowych oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze.
- Parter: Część administracyjna, Rejestracja, gabinety Poradni Pulmonologicznej i Alergologicznej, Pracownia Rentegenowska, Pracownia Bronchoskopowa.
- I piętro: Szpitalny Oddział I, Pracownia Immunologii i Genetyki (posiada również pomieszczenie w budynku Collegium Pharmaceuticum przy ul. Chodźki 4a).
- II piętro: Szpitalny Oddział II.
- III piętro: Szpitalny Oddziały III (chemioterapia raka płuca)
- IV piętro: Szpitalny Oddział IV, Pracownia Bezdechu Śródsennego.
- V piętro: Sala seminaryjna wyposażona w kompletny zestaw audiowizualny.
Baza publikacji
Publikacje posiadające IF (38 pozycji) opublikowane przez pracowników Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii w ciągu ostatnich 5 lat (od 2007 roku do marca 2013 roku). Impact factor za ostatnie 5 lat – 75,781, punkty MNiSW za ostatnie 5 lat – 589 (tylko publikacje z IF).
- Phase III study of erlotinib in combination with cisplatin and gemcitabine in advanced non-small-cell lung cancer: The Tarceva Lung Cancer Investigation Trial. [AUT.] ULRICH GATZEMEIER, ANNA PŁUŻAŃSKA, ALEKSANDRA SZCZĘSNA, ECKHARD KAUKEL, JAROMIR ROUBEC, FLAVIO DE ROSA, JANUSZ MILANOWSKI, HANNA KARNICKA-MŁODKOWSKI, MILOS PESEK, PIOTR SERWATOWSKI, RODRYG RAMLAU, TEREZIE JANASKOVA, JOHAN VANSTEENKISTE, JANOS STRAUSZ, GEORGY M. MANIKHAS, JOACHIM VON PAWEL. J. Clin. Oncol. 2007 vol. 25 nr 12, s. 1545-1552, bibliogr. poz. 56.
- Vaccination of B-CLL patients with autologous dendritic cells can change the frequency of leukemia antigen-specific CD8+ T cells as well as CD4+CD25+FoxP3+ regulatory T cells toward an antileukemia response. [AUT.] IWONA HUS, M. SCHMITT, JACEK TABARKIEWICZ, SEBASTIAN RADEJ, KAMILA WOJAS, AGNIESZKA BOJARSKA-JUNAK, A. SCHMITT, KRZYSZTOF GIANNOPOULOS, ANNA DMOSZYŃSKA, JACEK ROLIŃSKI. Leukemia 2008 vol. 22 nr 5, s. 1007-1017, bibliogr. poz. 51.
- A multicentre phase II gene expression profiling study of putative relationships between tumour biomarkers and clinical response with erlotinib in non-small-cell lung cancer. [AUT.] E.H. TAN, R. RAMLAU, A. PŁUŻAŃSKA, H.P. KUO, M. RECK, J[ANUSZ] MILANOWSKI, J.S.K. AU, E. FELIP, P. C. YANG, D. DAMYANOV, S. ORLOV, M. AKIMOV, P. DELMAR, L. ESSIOUX, C. HILLENBACH, B. KLUGHAMMER, P. MCLOUGHLIN, J. BASELGA. Ann. Oncol. 2010 vol. 21 nr 2, s. 217-222, bibliogr. poz. 22.
- Cathelicidin LL-37 in bronchoalveolar lavage and epithelial lining fluids from COPD patients and healthy individuals. [AUT.] M. GOLEC, C. REICHEL, M. LEMIESZEK, BARBARA MACKIEWICZ, JAROSŁAW BUCZKOWSKI, J. SITKOWSKA, C. SKÓRSKA, J. DUTKIEWICZ, JANUSZ MILANOWSKI, R. ZIESCHE. J. Biol. Regul. Homeost. Agents 2012 vol. 26 nr 4, s. 617-625, bibliogr. poz. 30
- Phase I/II study of a 3 weekly oral taxane (DJ-927) in patients with recurrent, advanced non-small cell lung cancer. [AUT.] PAUL BAAS, A. SZCZĘSNA, I. ALBERT, JANUSZ MILANOWSKI, E. JUHASZ, Z. SZTANCSIK, J. VON PAWEL, R. OYAMA, S. BURGERS. J. Thorac. Oncol. 2008 vol. 3 nr 7, s. 745-750, bibliogr.
- Immunotherapy of lung adenocarcinoma patient with peptide-pulsed dendritic cells: a case report. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, JAROSŁAW BUCZKOWSKI, ANNA WALKOWSKA, OLGA JANKOWSKA, ELŻBIETA CZEKAJSKA-CHEHAB, JANUSZ MILANOWSKI. Arch. Immun. Ther. Exp. 2011 vol. 60 nr 1, s. 69-77, bibliogr. poz. 25.
- Mouse model of hypersensitivity pneumonitis after inhalation exposure to different microbial antigens associated with organic dusts. [AUT.] MARTA LEMIESZEK, MARCO CHILOSI, MARCIN GOLEC, CZESŁAWA SKÓRSKA, FRANCOIS HUAUX, YOUSOF YAKOUB, CHIARA PASTENA, ISABELLA DANIELE, GRAŻYNA CHOLEWA, JOLANTA SITKOWSKA, WIESŁAWA LISOWSKA, JACEK ZWOLIŃSKI, JANUSZ MILANOWSKI, BARBARA MACKIEWICZ, ANNA GÓRA, JACEK DUTKIEWICZ. Ann. Agric. Environ. Med. 2011 vol. 18 nr 1, s. 159-168, bibliogr. poz. 85.
- Chronic obstructive pulmonary disease in farmers and agricultural workers –an overview. [AUT.] MICHAŁ SZCZYREK, PAWEŁ KRAWCZYK, JANUSZ MILANOWSKI, IWONA JASTRZĘBSKA, AGNIESZKA ZWOLAK, JADWIGA DANILUK. Ann. Agric. Environ. Med. 2011 vol. 18 nr 2, s. 310-313, bibliogr. poz. 37.
- Reasons for delay in diagnosis and treatment of lung cancer among patients in Lublin Voivodeship who were consulted in Thoracic Surgery Department. [AUT.] MAREK SAWICKI, MICHAŁ SZCZYREK, PAWEŁ KRAWCZYK, PAWEŁ RYBOJAD, ANDRZEJ JABŁONKA, JANUSZ MILANOWSKI. Ann. Agric. Environ. Med. 2013 vol. 20 nr 1, s. 72-76, bibliogr. poz. 36.
- The applicability of a predictive index for second- and third-line treatment of unselected non-small-cell lung cancer patients. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, RADOSŁAW MLAK, T. KUCHARCZYK, D. M. KOWALSKI, MACIEJ KRZAKOWSKI, JANUSZ MILANOWSKI. Respiration 2011 vol. 82 nr 4, s. 341-350, bibliogr. poz. 22.
- Tumor necrosis factor receptors (TNFRs) on T lymphocytes and soluble TNFRs in different clinical courses of sarcoidosis. [AUT.] ROBERT KIESZKO, PAWEŁ KRAWCZYK, SYLWIA CHOCHOLSKA, AGNIESZKA BOJARSKA-JUNAK, O. JANKOWSKA, A. KRÓL, JACEK ROLIŃSKI, JANUSZ MILANOWSKI. Respir. Med. 2007 vol. 101 nr 3, s. 645-654, bibliogr. poz. 26.
- The clinical significance of interleukin 18 assessment in sarcoidosis patients. [AUT.] ROBERT KIESZKO, PAWEŁ KRAWCZYK, OLGA JANKOWSKA, SYLWIA CHOCHOLSKA, ANNA KRÓL, JANUSZ MILANOWSKI. Respir. Med. 2007 vol. 101 nr 4, s. 722-728, bibliogr. poz. 26.
- The polymorphism of the CHRNA5 gene and the strength of nicotine addiction in lung cancer and COPD patients. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, BEATA BIERNACKA, MACIEJ GRZYBEK, PRZEMYSŁAW KOŁODZIEJ, TOMASZ KUCHARCZYK, RADOSŁAW MLAK, JANUSZ MILANOWSKI. Eur. J. Cancer Prev. 2012 vol. 21 nr 2, s. 111-117, bibliogr. poz. 21.
- The qualification of docetaxel or erlotinib for second-line therapy should be based on clinical and molecular predictive factors. [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, DARIUSZ M. KOWALSKI, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, RADOSŁAW MLAK, PIOTR JAŚKIEWICZ, TOMASZ KUCHARCZYK, KINGA WINIARCZYK, MACIEJ KRZAKOWSKI, JANUSZ MILANOWSKI. Chemotherapy 2012 vol. 58 nr 1, s. 60-69, bibliogr. poz. 36.
- Immunological system status and the appearance of respiratory system disturbances in thymectomized patients. [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, MARTA ADAMCZYK-KORBEL, ROBERT KIESZKO, ELŻBIETA KOROBOWICZ, JANUSZ MILANOWSKI. Arch. Immun. Ther. Exp. 2007 vol. 55 nr 1, s. 49-56, bibliogr. poz. 22.
- The influence of different culture microenvironments on the generation of dendritic cells from non-small-cell lung cancer patients. [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, KAMILA WOJAS, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Arch. Immun. Ther. Exp. 2007 vol. 55 nr 6, s. 405-415, bibliogr. poz. 52.
- TNF-alpha and TNF-beta gene polymorphisms in Polish patients with sarcoidosis. Connection with the susceptibility and prognosis. [AUT.] ROBERT KIESZKO, PAWEŁ KRAWCZYK, SYLWIA CHOCHOLSKA, ANNA DMOSZYŃSKA, JANUSZ MILANOWSKI. Sarcoidosis Vasc. Diffuse Lung Dis. 2010 vol. 27 nr 2, s. 131-137, bibliogr. poz. 24.
- Cathelicidin LL-37, granzymes, TGF-B1 and cytokines levels in induced sputum from farmers with and without COPD. [AUT.] MARCIN GOLEC, CHRISTIAN REICHEL, BARBARA MACKIEWICZ, CZESŁAWA SKÓRSKA, KATARZYNA CURZYTEK, MARTA LEMIESZEK, JACEK DUTKIEWICZ, ANNA GÓRA, ROLF ZIESCHE, JOLANTA BOŁTUĆ, KATARZYNA SODOLSKA, JANUSZ MILANOWSKI, RADOSŁAW ŚPIEWAK. Ann. Agric. Environ. Med. 2009 vol. 16 nr 2, s. 289-297, bibliogr. poz. 58.
- Respiratory disorders in two workers of customs depositories occupationally exposed to mouldy tobacco. [AUT.] BARBARA MACKIEWICZ, CZESŁAWA SKÓRSKA, EWA KRYSIŃSKA-TRACZYK, LENNART LARSSON, BOGUMIŁA SZPONAR, JANUSZ MILANOWSKI, ELŻBIETA CZEKAJSKA-CHEHAB, JOLANTA SITKOWSKA, GRAŻYNA CHOLEWA, JOLANTA SZYMAŃSKA, JACEK DUTKIEWICZ. Ann. Agric. Environ. Med. 2008 vol. 15 nr 2, s. 317-322, bibliogr.
- Phenotype of dendritic cells generated in the presence of non-small cell lung cancer antigens - preliminary report. [AUT.] OLGA JANKOWSKA, PAWEŁ KRAWCZYK, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, DARIUSZ SAGAN, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Folia Histochem. Cytobiol. 2008 vol. 46 nr 4, s. 465-470, bibliogr.
- Evaluation of high-mobility group box 1 protein concentration in serum of patients with M. tuberculosis infection. [AUT.] AGNIESZKA MAGRYŚ, JOLANTA PALUCH-OLEŚ, MARIA KOZIOŁ-MONTEWKA, TOMASZ ZABOROWSKI, JANUSZ MILANOWSKI, BARBARA MACIEJEWSKA. Immunol. Invest. 2013 vol. 42 nr 1, s. 49-60, bibliogr.
- Predictive value of ERCC1 single-nucleotide polymorphism in patients receiving platinum-based chemotherapy for locally-advanced and advanced non-small cell lung cancer - a pilot study. [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, RADOSŁAW MLAK, TOMASZ KUCHARCZYK, BEATA BIERNACKA, JANUSZ MILANOWSKI. Folia Histochem. Cytobiol. 2012 vol. 50 nr 1, s. 80-86, bibliogr.
- Lung and environment. [AUT.] J[ANUSZ] MILANOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2007 vol. 16 nr 5C p. 1, s. 9-11, bibliogr.
- Th1/Th2 balance in patients with different clinical status of asthma. [AUT.] JAN SIWIEC, PAWEŁ KRAWCZYK, OLGA JANKOWSKA, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2007 vol. 16 nr 6D, s. 100-104, bibliogr. poz. 26.
- Malkersson-Rosenthal syndrome imitating quincke´s odema symptoms – case report. [AUT.] KATARZYNA SZMYGIN-MILANOWSKA, TOMASZ ZABOROWSKI, I. KRÓLIK, JANUSZ MILANOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2007 vol. 16 nr 6D, s. 369-371, bibliogr.
- Dendritic cells immunotherapy of lung cancer patients - a short review. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, OLGA JANKOWSKA, JANUSZ MILANOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2007 vol. 16 nr 6D, s. 132-136, bibliogr. poz. 56.
- Diagnostic value of immunological analysis of induced sputum and bronchoalveolar lavage in sarcoidosis. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, A. STEC, JAN SIWIEC, TOMASZ ZABOROWSKI, OLGA JANKOWSKA, JANUSZ MILANOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2007 vol. 16 nr 6D, s. 127-131, bibliogr. poz. 26.
- Is Mycobacterium tuberculosis an infectious cause of sarcoidosis? [AUT.] SYLWIA CHOCHOLSKA, ROBERT KIESZKO, PAWEŁ KRAWCZYK, JACEK ROLIŃSKI, JANUSZ MILANOWSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2006 vol. 15 nr 5A, s. 10-13, bibliogr. poz. 29.
- Interleukin 10 and course of non-small cell lung cancer. [AUT.] O. JANKOWSKA, PAWEŁ KRAWCZYK, MAGDALENA WÓJCIK, MAREK MICHNAR, AGNIESZKA BOJARSKA-JUNAK, SYLWIA CHOCHOLSKA, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2006 vol. 15 nr 5A, s. 49-53, bibliogr. poz. 23.
- Characteristics of dendritic cells generated from plueral fluid macrophages in non-small-cell lung cancer patients. [AUT.] AGATA SURDACKA, SYLWIA CHOCHOLSKA, MAŁGORZATA BARTKOWIAK-EMERYK, M. PASIARSKI, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2006 vol. 15 nr 5A, s. 123-126, bibliogr.
- Uptake of dextran particles by dendritic cells generated from NSCLC' patients – a pilot study. [AUT.] KAMILA WOJAS, PAWEŁ KRAWCZYK, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Pol. J. Environ. Stud. 2006 vol. 15 nr 5A, s. 150-153, bibliogr.
- The effect of CD14 and TLR4 gene polymorphisms on the occurrence of atopic and non-atopic asthma. (Wpływ polimorfizmu genu CD14 i TLR4 na występowanie atopowej i nieatopowej astmy oskrzelowej.) [AUT.] TOMASZ ZABOROWSKI, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, OLGA JANKOWSKA, JAN SIWIEC, TOMASZ KUCHARCZYK, MACIEJ GRZYBEK, JANUSZ MILANOWSKI. Adv. Clin. Exp. Med. 2011 vol. 20 nr 4, s. 413-421, bibliogr. poz. 37, streszcz.
- Pulmonary hamartoma mimicking lung tuberculoma in tuberculosis patient - a case report. (Hamartoma płuc diagnozowana jako gruźliczak u chorego z gruźlicą płuc – opis przypadku.) [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, ELŻBIETA CZEKAJSKA-CHEHAB, ROBERT KIESZKO, MAŁGORZATA ZDUNEK, MAREK SAWICKI, JANUSZ MILANOWSKI. Kardiochir. Torakochir. Pol. 2011 t. 8 nr 3, s. 371-373, bibliogr.
- The detection of EGFR mutations in patients with non-small cell lung cancer in selected molecular diagnostics centers in Poland. (Wykrywalność mutacji w genie EGFR u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w wybranych ośrodkach w Polsce zaangażowanych w diagnostykę molekularną.) [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, RODRYG RAMLAU, TOMASZ POWRÓZEK, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, SYLWIA SURA, BOŻENA JAROSZ, BEATA WALCZYNA, JULIUSZ PANKOWSKI, JUSTYNA SZUMIŁO, WOJCIECH DYSZKIEWICZ, ALDONA WOŹNIAK, JANUSZ MILANOWSKI. Kardiochir. Torakochir. Pol. 2012 t. 9 nr 4, s. 431-438, bibliogr. streszcz.
- Mechanisms of resistance to reversible inhibitors of EGFR tyrosine kinase in non-small cell lung cancer. [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, RADOSŁAW MLAK, TOMASZ POWRÓZEK, MARCIN NICOŚ, DARIUSZ M. KOWALSKI, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, JANUSZ MILANOWSKI. Współcz. Onkol. 2012 vol. 16 nr 5, s. 401-406, bibliogr. poz. 57.
- Comparison of different culture microenvironments for the generation of dendritic cells from peripheral blood monocytes of multiple myeloma patients – Preliminary report. [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, IWONA HUS, PAWEŁ KRAWCZYK, ANNA DMOSZYŃSKA, JANUSZ MILANOWSKI, JACEK ROLIŃSKI. Adv. Clin. Exp. Med. 2009 vol. 18 nr 3, s. 249-259, bibliogr.
- CYP1A1, GSTT1, and GSTM1 polymorphisms and lung cancer in Eastern Poland. (Polimorfizm genów CYP1A1, GSTT1 i GSTM1 a występowanie raka płuca w populacji mieszkańców wschodniej Polski.) [AUT.] KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, PAWEŁ KRAWCZYK, SYLWIA CHOCHOLSKA, ANNA GÓRA, BARBARA MACKIEWICZ, MARZANNA CIESIELKA, PIOTR KOZIOŁ, JANUSZ MILANOWSKI. Adv. Clin. Exp. Med. 2009 vol. 18 nr 5, s. 461-471, bibliogr. poz. 34, streszcz.
- Do NSCLC patients become sensitive to second-line erlotinib treatment after previous radiotherapy? (Czy pierwszorzutowa radioterapia może uwrażliwiać chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca na erlotynib stosowany w drugiej linii leczenia?) [AUT.] PAWEŁ KRAWCZYK, DARIUSZ M. KOWALSKI, KAMILA WOJAS-KRAWCZYK, MACIEJ KRZAKOWSKI, JANUSZ MILANOWSKI. Kardiochir. Torakochir. Pol. 2010 t. 7 nr 4, s. 411-414, bibliogr. streszcz.
Dla studentów
Konsultacje dla studentów |
||
---|---|---|
prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski |
Wtorek 9:30 – 11:00 |
parter |
prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk |
Poniedziałek 8:30 – 10:00 |
I piętro |
dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz |
Poniedziałek 11:00 – 12:30 |
I piętro |
dr n. med. Beata Gryglicka |
Środa 10:00 – 11:30 |
I piętro |
dr n. med. Robert Kieszko |
Środa 12:00 – 13:30 |
III piętro |
dr n. med. Tomasz Łupina |
Wtorek 8:30 – 10:00 |
I piętro |
dr n. med. Katarzyna Szmygin-Milanowska |
Środa 10:00 – 11:30 |
II piętro |
dr n. med. Marek Michnar |
Wtorek 10:00 – 11:30 |
II piętro |
dr n. med. Wojciech Remiszewski |
Piątek 9:00 – 10:30 |
III piętro |
dr n. med. Irena Węgrzyn-Szkutnik |
Środa 11:00 – 12:30 |
II piętro |
dr n. med. Jarosław Buczkowski |
Piątek 8:00 – 9:30 |
III piętro |
dr n. med. Izabela Chmielewska |
Wtorek 10:00 – 11:30 |
III piętro |
dr n. med. Magda Wójcik-Superczyńska |
Środa 9:00 – 10:30 |
II piętro |
dr n. med. Jan Siwiec |
Środa 10:00 – 11:30 |
II piętro |
dr n. med. Anna Grzywa-Celińska |
Środa 8:30 – 10:00 |
II piętro |
dr n. med. Sławomir Mańdziuk |
Czwartek 9:00 – 10:30 |
IV piętro |
- lek. med. Małgorzata Borowiec-Bar - Asystent
- dr n. med. Aleksandra Bożyk - Młodszy specjalista badawczo-techniczny
- dr n. med. Jarosław Buczkowski - Adiunkt
- dr n. med. Izabela Chmielewska - Adiunkt
- lek. med. Małgorzata Frąk - Młodszy asystent
- mgr Michał Gil - Młodszy specjalista badawczo-techniczny
- dr n. med. Beata Gryglicka - Adiunkt
- dr n. med. Anna Grzywa-Celińska - Adiunkt
- dr n. med. Tomasz Jankowski - Młodszy asystent dr
- lek. med. Piotr Kozak - Technik
- lek. med. Adam Krusiński - Młodszy asystent
- dr n. med. Tomasz Łupina - Asystent dr
- dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz - Adiunkt dr hab.
- prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski - Profesor
- dr n. med. Marcin Nicoś - Profesor uczelni
- dr n. med. Wojciech Remiszewski - Adiunkt
- dr n. med. Anna Rolska-Kopińska - Asystent dr
- dr n. med. Jan Siwiec - Asystent dr
- lek. med. Konrad Suswał - Młodszy asystent
- dr n. med. Michał Szczyrek - Adiunkt
- prof. dr hab. Kamila Wojas-Krawczyk - Profesor
- dr n. med. Magdalena Wójcik-Superczyńska - Asystent dr
Uczelnia
- O Uczelni
- Władze Uczelni
- Senat
- Statut, Strategia UM
- Doktoraty Honoris Causa
- Struktura organizacyjna
- Pracownicy
- Informacje
- Rada ds. Kształcenia
- Praca w UM
- Szpitale Kliniczne
- Fundusze Europejskie
- Projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych
- Projekty ze środków budżetu Państwa
- Program Erasmus +
- Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
- NSZZ Pracowników
- Stowarzyszenia i organizacje
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
- Materiały do pobrania
- Mapa lokalizacji
- Spacer Wirtualny
- Media o nas
- Pracownicze Plany Kapitałowe
- Kontakt
- POMOCwKRYZYSIE
- Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna - APPiE
- Deklaracja dostępności
Kalendarz
Styczeń 2023
Pon | Wto | Śro | Czw | Pią | Sob | Nie |
01 | ||||||
02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 |
09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |