Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Struktura organizacyjna

Katedra i Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej

Katedra i Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej - logo
Ulica
ul. Jaczewskiego 8 (Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr4)
Miejscowość
Lublin
Kod pocztowy
20-090
E-mail
reumatologia@umlub.pl
Telefon
+48 81724 4790
Fax
+48 81724 4515

Kierownik

Imię i nazwisko
prof. dr hab. Bożena Targońska-Stępniak
Stanowisko
Profesor
E-mail
bozena.targonska-stepniak@umlub.pl

Informacje ogólne

Katedra i Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ma swoją lokalizację w obrębie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na ul. Jaczewskiego 8. W Klinice prowadzona jest działalność usługowa z ukierunkowaniem na diagnozowanie i leczenie poważnych chorób reumatycznych oraz działalność naukowa i dydaktyczna.

 

Katedra i Klinika Reumatologii powstała w 1990 roku decyzją ówczesnego JM Rektora AM prof. dr hab. Zdzisława Kleinroka. Od początku jej istnienia do 2003 roku kierownikiem Katedry i Kliniki Reumatologii był prof. dr hab. Leszek Szczepański.

 

W 2003 r. Katedra i Klinika Reumatologii została przekształcona w Katedrę i Klinikę Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, decyzją JM Rektora AM prof. dr hab. Andrzeja Książka, a kierownikiem w okresie od 2003 do 2024 roku była prof. dr hab. Maria Majdan.

 

Od 01.10.2024 roku funkcję kierownika Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie objęła prof. dr hab. Bożena Targońska-Stępniak.

 

W historii Katedry i Kliniki, dzięki dużej aktywności naukowej i zawodowej 2 osoby uzyskały tytuł profesora nauk medycznych, jedna osoba stopień doktora habilitowanego oraz wiele osób stopień doktora nauk medycznych. Wielu lekarzy zrealizowało specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz w dziedzinie reumatologii.

 

Do osiągnięć Kliniki należy współpraca w badaniach wieloośrodkowych grup Quest-RA i EUSTAR, które zaowocowały wspólnymi publikacjami w prestiżowych czasopismach reumatologicznych takich jak: „Arthritis&Rheumatism”, „Arthritis Care Research”, „Annals Rheum Dis”, „Scandinavian J Rheum”, „Clin Rheum”, „J Rheumatology”.

 

Istotnym osiągnięciem Kliniki jest wypracowanie sobie opinii wiodącego w kraju ośrodka diagnostyki i leczenia chorób reumatycznych. Do Kliniki kierowani są chorzy z ośrodków w kraju w celu postawienia rozpoznania oraz ustalenia leczenia. Ważnym osiągnięciem jest również wypracowanie systemu kompleksowego leczenia chorych na zapalne choroby stawów (w tym leczenie lekami biologicznymi) i układowe choroby tkanki łącznej (szczególnie tocznia rumieniowatego układowego, zespołu antyfosfolipidowego i układowych zapaleń naczyń).

 

Katedra i Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej uczestniczyła w latach 2017-2022 w realizacji pilotażowego projektu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)” finansowanego z Funduszy Europejskich (Wiedza Edukacja Rozwój).

 

Obecnie jest jednym z ośrodków uczestniczących w realizacji pilotażowego  programu opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów (KOWZS), finansowanego z NFZ.

Uczelnia

Kalendarz

Marzec 2025