Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Kalendarium

2023-02-07 - 2023-02-07

Wykład otwarty: „Parkinson jak złodziej. Objawy, rozpoznanie i metody leczenia choroby Parkinsona”

Kierownik projektu Pani Prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała zaprasza na kolejny wykład otwarty „Parkinson jak złodziej. Objawy, rozpoznanie i metody leczenia choroby Parkinsona” – czwarty z wykładów otwartych w ramach projektu z Funduszu Wyszehradzkiego: Education and research in the field of drug design and development within the V4 region (no. 22130144).

 

 

7 lutego 2023 (wtorek)

godz. 10:00-11:30

 

Platforma TEAMS

 

Meeting ID: 380 300 122 948
Passcode: kVLrfc 

 

 

Proponowany przez panią Panią dr hab. n. farm. Ewa Kędzierską wykład: „Parkinson jak złodziej. Objawy, rozpoznanie i metody leczenia choroby Parkinsona”, zgodnie z tytułem, ma na celu przedstawienie problematyki związanej z chorobą Parkinsona.

 

 

Choroba Parkinsona (Parkinson’s desease, PD) jest drugą, po chorobie Alzheimera, pod względem częstości występowania, chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego. Częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem i w populacji powyżej 65. roku życia osiąga do 2%. Na świecie choruje na nią około 5 mln, w Polsce – około 70 tysięcy osób.

 

U podstaw PD leży zwyrodnienie neuronów dopaminergicznych istoty czarnej śródmózgowia, które powoduje ujawnienie się głównych objawów choroby, tj.: spowolnienia ruchowego (akinesis), asymetrycznego drżenia spoczynkowego (tremor), sztywności (rigiditas). Dodatkowo dołączają się tzw. objawy pozaruchowe np.: utrata węchu, zaburzenia pamięci czy depresja. Dlatego leczenie PD jest trudne, złożone, i jak dotąd wyłącznie objawowe. Podczas wykładu zostaną dokładnie omówione objawy choroby, elementy diagnostyki oraz strategie leczenia.

 

Pani dr hab. n. farm. Ewa Kędzierska jest zatrudniona na etacie badawczo-dydaktycznym w Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, od 2020 roku na stanowisku profesora Uczelni. Realizowane przez dr Ewę Kędzierską badania wpisują się w trend poszukiwania nowych strategii leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego przebiegających m.in. z lękiem czy zaburzeniami depresyjnymi. Pani doktor prowadzi również liczne zajęcia dydaktyczne z przedmiotu farmakologia i farmakoterapia w postaci wykładów, ćwiczeń, seminariów oraz zajęć specjalistycznych ze studentami różnych kierunków medycznych Uniwersytetu Medycznego.

 

Wydarzenie na Facebooku


dodaj do mojego kalendarza google

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2024